Reklama

Ile kosztuje szczepienia psa – na wściekliznę, nosówkę, parwowirozę. Kiedy szczepić?

Szczepienie psa © Shutterstock

Każdy odpowiedzialny opiekun psa powinien podejmować działania, mające na celu zapewnienie mu dobrego stanu zdrowia. Jednym z nich jest profilaktyka groźnych chorób, której podstawą są szczepienia ochronne.

Szczepienie psa polega na podaniu mu produktu zawierającego antygen konkretnego wirusa (w formie i dawce bezpiecznej dla zdrowia czworonoga). Układ odpornościowy zwierzęcia natychmiast rozpoznaje szkodliwą substancję i niszczy ją. W wyniku tego działania zachodzi zjawisko powstawania „pamięci immunologicznej” – organizm zapamiętuje szkodliwe działanie wirusa i wytwarza przeciwciała, które odpowiednią zareagują, w przypadku ponownego kontaktu z nim.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Na co trzeba szczepić psa i ile to kosztuje?

Obowiązujące prawo nakłada na każdego właściciela obowiązek regularnego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Niezastosowanie się do tego obowiązku może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych. Jeżeli jednak niezaszczepiony pies zaatakuje człowieka lub inne zwierzę, konsekwencje dla właściciela mogą być znacznie poważniejsze i obejmować nawet ograniczenie wolności.

Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie należy wykonać około 15. tygodnia życia szczeniaka, a następnie powtarzać je corocznie. Ile kosztuje szczepienie psa przeciwko wściekliźnie? W zależności od lecznicy i rodzaju zastosowanego preparatu, cena może wahać się od 30 do 50 złotych za jedno szczepienie.

Ile kosztuje szczepienie psa na nosówkę? Szczepienia nieobowiązkowe

Shutterstock

Pomimo tego, że szczepienia na inne choroby niż wścieklizna nie są obowiązkowe, zdecydowanie zaleca się ich wykonywanie, ponieważ pozwalają one uniknąć zwierzęciu wielu zagrażających życiu chorób.
Do szczepionek, które powinno się wykonywać, zalicza się:

  • Szczepienie przeciwko nosówce – nosówka zaliczana jest do najgroźniejszych chorób, jakie mogą dotknąć czworonoga. Psu niezwykle łatwo jest się nią zarazić. Przebieg choroby jest bardzo ciężki i w wielu przypadkach kończy się śmiercią zwierzęcia. Pierwsze szczepienie na nosówkę powinno wykonać się w 7. tygodniu życia. Szczepienia przypominające wykonuje się w 10 oraz 16 tygodniu. Kolejne dawki szczepionki podaje się co roku. Każdorazowe szczepienie przeciwko nosówce to zwykle koszt rzędu 40-55 złotych.
  • Szczepienie przeciwko parwowirozie (psiemu tyfusowi) – choroba ta charakteryzuje się wysoką zakaźnością, bardzo ciężkim przebiegiem i dużym odsetkiem śmiertelności. Szacuje się, że umiera nawet 40% psów, u których doszło do zakażenia parwowirozą. Jeżeli choroba przyjmie formę powikłaną, współczynnik zgonów wzrasta niemalże do 100%. Pierwsze szczepienie przeciwko psiemu tyfusowi wykonuje się już w 6-7 tygodniu życia szczeniaka. Szczepienia przypominające powinno wykonać się również w 9-10 i 12-13 tygodniu. Następnie szczepionkę należy podawać co roku. Koszt szczepienia przeciwko parwowirozie to około 50 złotych.
  • Szczepienie przeciwko zakaźnemu zapaleniu wątroby psów (choroba Rubartha) – u szczeniąt i młodych psów choroba ta niemalże zawsze okazuje się śmiertelna. U dorosłych psów powoduje uszkodzenia wątroby, nerek, śledziony, płuc. Część z nich może okazać się nieodwracalna. Szczepienie przeciwko chorobie Rubartha rozpoczyna się w 8-10 tygodniu życia psa. Szczepienie przypominające należy wykonać w 12-13 tygodniu, a następnie powtarzać co roku. Koszt szczepionki to około 50 złotych.
  • Pozostałe choroby zakaźne – psa zaleca się zaszczepić również przeciwko takim chorobom jak koronowiroza, kaszel kennelowy, leptospiroza (zalecana przede wszystkim psom myśliwskim, polującym), borelioza czy dermatofitoza (zaleca, gdy pies przebywa w dużym skupisku zwierząt, np. w schronisku).

Jak przygotować psa na szczepienie?

Każde szczepienie psa powinno być poprzedzone dokładnym badaniem lekarskim. Weterynarz powinien ocenić, czy zwierzę jest zdrowe i czy może być zakwalifikowane do szczepienia. Podczas wizyty w lecznicy konieczne jest zatem:

  • wykonanie pomiaru temperatury ciała psa,
  • osłuchanie,
  • badanie węzłów chłonnych.

Ponadto podczas wizyty opiekun psa powinien opisać lekarzowi, jaki tryb życia prowadzi pupil. Szczególnie ważne jest to, czy zwierzę ma kontakt z innymi psami, czy poluje, pije wodę z kałuż, lub czy zdarza mu się samodzielnie opuszczać teren podwórka.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz