Reklama

Waga psa - jak sprawdzić czy Twój pies ma prawidłową wagę ciała?

<p>waga psa</p>

waga psa

© Shutterstock

Prawidłowa waga psa to jeden z kluczowych elementów, które pozwalają zwierzęciu na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji przez wiele lat. Tymczasem otyłość u psów staje się coraz powszechniejsza i prowadzi do poważnych chorób. Nie pozwól, by ten problem dotyczył Twojego pupila.

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia

Wielu właścicieli ma problem z określeniem, czy ich pies ma odpowiednią wagę. Zazwyczaj otyłość jest ignorowana lub zauważana dopiero, gdy osiągnie krytyczny poziom. Tymczasem szybkie podjęcie działania jest znacznie prostsze i nie wymaga wielkich zmian. Duża nadwaga może być bardzo groźna dla naszych pupili i zagraża ich zdrowiu. 

W przypadku małego psa przytycie „zaledwie” o 1 kg może oznaczać zwiększenie masy ciała o 10%!

Z jednej strony szokują nas szczupłe psy z widocznymi żebrami, z drugiej — wielu miłośników psów uważa grube zwierzaki za słodkie i urocze. Tymczasem to właśnie zbyt duża waga jest bardziej szkodliwa dla zwierzęcia.

Warto zaobserwować, że psy pracujące lub startujące w sportach kynologicznych są bardzo szczupłe, a lekko zarysowane żebra nie oznaczają głodzenia, tylko świadczą o wysportowanej sylwetce — tak jak u ludzi.

Niestety, jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do widoku otyłych czworonogów (nawet na wystawach psów). Jeśli czytasz ten tekst, z pewnością chcesz, aby Twój pies miał odpowiednią wagę. Jak to sprawdzić i jak o nią zadbać? Podpowiadamy.


Jak sprawdzić, czy pies ma odpowiednią wagę?

©Shutterstock

Prawidłowa waga psa to cecha bardzo osobnicza - zależy od wieku, wielkości, rasy i budowy ciała. Nawet osobniki tej samej rasy mogą mieć różną prawidłową wagę.

Aby sprawdzić, czy nasz pies nie jest zbyt gruby, należy ocenić jego sylwetkę:

 • Przy prawidłowej masie ciała powinniśmy zauważyć u pupila (lub wyczuć u kudłatych psów) widoczne wcięcie w talii (najłatwiej dokonać oceny, patrząc z góry).
 • Kiedy dotykamy klatki piersiowej psa, powinniśmy poczuć zarys żeber.
 • Brzuch u psów o właściwej masie ciała jest podkasany, czyli „podciągnięty” wyżej niż linia mostka.

Co powinno nas zaniepokoić?

Sygnałem, że nasze zwierzę przytyło, może być konieczność poluzowania obroży lub fakt, że szelki zrobiły się nagle „za małe”. Inne znaki ostrzegawcze to wyraźny, okrągły brzuch u psa, niemożność wyczucia żeber i niewidoczna talia.

Otyły pies zaczyna więcej spać, na spacerach szybko się męczy (ciężko oddycha), a jego ruchy są powolne i wyraźnie sprawiają zwierzęciu trudność. Nie ignorujmy tych sygnałów, bo są ostatnim dzwonkiem, by uchronić naszego ulubieńca przed poważnymi chorobami!

Według badań, co trzeci pies w Polsce ma nadwagę. Powodem jest najczęściej przekarmianie i zbyt mała ilość ruchu.

Jak zadbać o prawidłową wagę psa?

©Shutterstock

Aby nie dopuścić do nadwagi u naszego pupila, powinniśmy dbać o jego dobrą kondycję każdego dnia. Składają się na nią trzy aspekty:

Odpowiednia dieta

Czyli gotowa karma wysokiej jakości (czytamy składy!), BARF (biologicznie odpowiednia surowa dieta) lub gotowane jedzenie. Najprościej mają właściciele, którzy wybierają gotową karmę. Aby utrzymać psa w dobrej kondycji, wystarczy bardzo dokładnie stosować dawki podane przez producenta.

Suchą karmę łatwo odmierzać kuchenną wagą (np. przesypywać do puszki lub pojemnika dawkę na cały dzień). W razie, gdy nasz pies zacznie za bardzo tyć, wystarczy delikatnie zmniejszyć dawkę.

Duża ilość ruchu

Aktywność powinna być dostosowanego do możliwości naszego psa. Wielu właścicieli czworonogów małych ras mylnie twierdzi, że ich pupilom wystarczy spacer dookoła bloku. Tymczasem małe psy mają dużo energii i chętnie wybiorą się z nami w dłuższą wyprawę, pobiegają za piłką, popływają w jeziorze lub pobawią się z innymi psami.

Pamiętajmy też, że wypuszczenie psa do ogrodu NIE rozwiązuje kwestii zapewnienia mu ruchu! Taki pies także wymaga spacerów, zabaw i innych form aktywności.

Regularne kontrole zdrowotne

Wizyty u lekarza weterynarii oraz ważenie psa pozwalają wcześnie wykryć ewentualne niepokojące objawy oraz dają nam szansę na zadawanie pytań lub skonsultowanie różnych kwestii (np. diety). Taka pomoc jest nieoceniona zwłaszcza dla początkujących opiekunów psów.

Czy sterylizacja wpływa na wzrost wagi u psa? 

Wśród właścicieli krąży opinia, że psy tyją po kastracji, a suki — po sterylizacji. Niekiedy może pojawić się taka tendencja na skutek zmian metabolicznych i hormonalnych, jednak jest to kwestia dyskusyjna.

Najczęściej tycie po zabiegu jest spowodowane… postawą właścicieli, którzy chcą „wynagrodzić” swojemu pupilowi „przykrość” spowodowaną zabiegiem. Jeśli obawiamy się, że nasz zwierzak przytyje po kastracji lub sterylizacji, wystarczy delikatnie zmniejszyć codzienne dawki pokarmu (o 5-10%) i konsekwentnie się ich trzymać.

Bardzo ważna jest kwestia dokarmiania przez domowników, a czasem nawet przez obce osoby. Upewnijmy się, że zwierzę nie dostaje smakołyków od naszych bliskich, a w czasie przebywania w ogrodzie lub na podwórku — przechodnie lub sąsiedzi nie podają mu pokarmu przez ogrodzenie (co się niestety zdarza!).

Jeśli twój pies podkrada jedzenie ze stołu, zajrzyj tutaj.


Dlaczego nasze psy tyją?

Istnieją różne powody otyłości u psów. Najczęściej są to niestety błędy w opiece, popełniane przez właścicieli. Przekarmianie i brak ruchu w prostej linii prowadzą do nadwagi, ale zdarza się, że jest ona spowodowana przyjmowanymi przez psa lekami, chorobami, predyspozycjami rasowymi lub (sporadycznie) zmianami metabolicznymi po kastracji lub sterylizacji.

Pamiętajmy, że nawet jeśli nasz pies należy do rasy, która ma predyspozycje do nadwagi, nie oznacza to, że może być gruby i że nadwaga mu nie szkodzi.

Jeśli nasz pies przytył nagle, jego brzuch zrobił się okrągły, mimo że jego dieta pozostaje bez zmian, może to być groźny objaw chorobowy i należy zabrać zwierzę do weterynarza!

Pies jest otyły - co zrobić?

Kiedy zauważymy, że nasz pies waży więcej, niż powinien, warto jak najszybciej poszukać rozwiązania. Oto kilka rad, które pomogą osiągnąć cel:

 1. Zmień psią dietę. W przypadku niewielkiej nadwagi wystarczy delikatne obniżenie codziennych dawek pokarmowych. Jeśli nasz pies ma trochę więcej zbędnego tłuszczyku, możemy sięgnąć po karmy typu „light” dla psów z nadwagą. Jeśli podajemy psu gotowane jedzenie, należy ograniczyć porcje i przygotowywać posiłki z obniżoną zawartością tłuszczu.
 2. Karm psa częściej, mniejszymi porcjami. 3-4 małe posiłki w ciągu dnia sprawią, że psu łatwiej będzie znieść mniejszą dzienną dawkę pokarmu.
 3. Serwuj zdrowe przekąski. Twojemu psu z pewnością będzie brakować smakołyków i przekąsek — tak samo jak ludziom, którzy przechodzą na dietę! Zamiast przysmaku ze sklepu zoologicznego można zaserwować czworonogowi surową marchewkę, kawałek papryki lub jabłka.
 4. Znajdź aktywność, którą oboje polubicie. Jeśli Twój pies jest w dobrej kondycji, możecie spróbować wspólnego biegania, wypraw rowerowych lub pływania w jeziorze. Ciekawym pomysłem jest także zapisanie się na zajęcia agility lub nauka dogfrisbee. Także aktywne spacery, np. połączone z aportowaniem piłeczki będą w porządku. Najważniejsze, abyście oboje polubili tę aktywność, bo wtedy istnieje większa szansa, że będziecie wykonywać ją regularnie.
 5. Zabezpiecz szafki w kuchni. Pies na diecie może czasem odczuwać głód i poszukiwać dodatkowego jedzenia „na własną łapę”. Upewnijmy się, że szafki w kuchni są zabezpieczone i pupil nie dostanie się do zapasów żywności.
 6. Dodatkowy spacer rano lub przed snem. Każdy rodzaj aktywności jest na wagę złota. Wpisz do codziennego grafiku dodatkowy spacer każdego dnia, choćby miał trwać kwadrans.
 7. Przypilnuj domowników. Kluczem do udanego odchudzania jest brak podkarmiania — zarówno przez właściciela, jak i innych domowników. Jeśli komuś szczególnie trudno stosować się do tej zasady, wręcz mu garść karmy wydzieloną z dziennej dawki psa, aby służyła jako „przekąska”.
 8. Nie podejmuj radykalnych zmian. Nagłe zaostrzenie diety lub jej całkowita zmiana mogą wywołać u psa frustrację i problemy z układem pokarmowym. Z kolei intensywny ruch u czworonoga, który zazwyczaj szedł na krótki spacer po osiedlu może być wręcz niebezpieczny! Każdą zmianę wprowadzaj stopniowo i delikatnie, aby pies miał czas na oswojenie się z sytuacją, a jego organizm dostosował się do nowych zwyczajów.

W przypadku dużej otyłości warto udać się do lekarza weterynarii, aby ocenił stan zdrowia naszego pupila, udzielił dodatkowych wskazówek i kontrolował proces odchudzania. Wówczas należy zachować większą ostrożność podczas zmiany nawyków, aby nie zaszkodzić psu.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz