Reklama

otyły pies

Otyłość u psów to coraz częściej spotykany problem

© Tanya Dol/Shutterstock

Pies z nadprogramowymi kilogramami. Jakie są przyczyny nadwagi i otyłości u psów?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

W jaki sposób leczyć otyłość u czworonoga i jak jej zapobiegać, aby nie powróciła w przyszłości? Bądź świadomym, odpowiedzialnym opiekunem i dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Nadwaga i otyłość u psów to coraz częściej spotykany problem w ostatnich latach. Niestety nie są one wyłącznie „defektem kosmetycznym”, ale chorobą, która może prowadzić do kolejnych poważnych dolegliwości i komplikacji zdrowotnych. 

Jakie są przyczyny otyłości u psów? 

Otyłość u psa – przyczyny otyłości u zwierząt

Zarówno nadwaga i otyłość u psa mogą być wywołane czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Z uwagi na to, że nadprogramowe kilogramy przyczyniają się do niekorzystnych zmian w psim organizmie, zauważywszy problem, warto udać się na konsultację do lekarza weterynarii. 

Oto najczęstsze przyczyny niekontrolowanego zwiększenia masy ciała u psów.

Brak aktywności fizycznej lub jej niewystarczająca ilość

To poważny problem, z którym zmaga się spora część psów. Czworonogi prowadzą bowiem coraz bardziej „siedzący” tryb życia, podobnie jak ich właściciele. 

O ile u niektórych ras nie przekłada się to istotnie na zwiększenie masy ciała, są również takie, które po prostu potrzebują codziennej dużej dawki ruchu, bo w przeciwnym wypadku zaczną tyć. 

Dla większości psów krótki, kilkuminutowy spacer to zdecydowanie za mało. Warto pamiętać o tym, że regularna aktywność służy nie tylko utrzymaniu prawidłowej sylwetki, ale pozwala też przyjemnie spędzić czas i rozładować nagromadzone emocje.

biegający pies
Regularna aktywność do podstawa ©Shutterstock/Andrey Yurlov

Nieprawidłowo dobrana karma

To kolejny powszechnie występujący czynnik, realnie wpływający na zwiększenie wagi ciała psa

Karma, która dostarcza do psiego organizmu za dużą dawkę energii w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego może spowodować przyrost wagi nawet wówczas, gdy pies będzie miał zapewnioną aktywność fizyczną.

 Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy np. dorosłe zwierzę będzie otrzymywać pożywienie znacznie bardziej kaloryczne, przeznaczone dla szczeniąt. 

Wzrost wagi może nastąpić również m.in. u suk, które już nie są w ciąży, a nadal żywione są wysoce energetycznym pokarmem dla psów ciężarnych i karmiących, czy u psów po zabiegu kastracji, których metabolizm ulega znacznemu spowolnieniu.

Przekarmienie

Niejeden pies otrzymuje zdecydowanie za duże porcje pokarmu, bo zdaniem opiekuna „patrzy, jakby był głodny”. 

Ogromnym problemem jest też dokarmianie pupila pomiędzy posiłkami – co gorsza resztkami z obiadu i innym pożywieniem nieprzeznaczonym dla psów, często smażonym, tłustym. Brak kontroli nad tym co i ile je czworonóg to prosta i bardzo szybka droga do otyłości!

Nie dokarmiaj psa resztkami ze stołu! ©Shutterstock

Choroby

Nadwaga i otyłość często prowadzą do rozwoju chorób, ale czasem to właśnie określone jednostki chorobowe wpływają na przyrost wagi u psa. Należą do nich m.in.: cukrzyca, zaburzenia w obrębie tarczycy, choroba Cushinga. 

Ponadto do tycia przyczyniają się różnego rodzaju urazy i dolegliwości w obrębie stawów i kości, które powodują znaczne ograniczenie ruchu i spadek aktywności.

Leki a nadwaga i otyłość

Rozwój współczesnej medycyny weterynaryjnej sprawia, że pies w komforcie i naprawdę dobrym samopoczuciu może funkcjonować i towarzyszyć człowiekowi znacznie dłuższy czas niż jeszcze do niedawna. Niektóre leki, pomagając na określoną dolegliwość, wywołują jednak skutki uboczne w postaci przybierania na wadze.

Warto nadmienić, że niektóre rasy, z uwagi na uwarunkowania genetyczne, są bardziej narażone na nadwagę. Właśnie tak jest w przypadku psów takich jak m.in. 

  • labrador retriever, 
  • cocker spaniel, 
  • basset, terier szkocki 
  • czy jamnik. 

Oczywiście nie oznacza to, że inne rasy, pomimo sporego apetytu, nie będą przybierać na wadze. 

Leczenie otyłości - jak odchudzić psa z nadwagą?

Jak już zostało nadmienione, otyłość u psa nie jest jedynie problemem kosmetycznym, ale chorobą, która może pociągać za sobą kolejne groźne skutki dla zdrowia. Dlatego właśnie bezwzględnie należy ją leczyć! 

Wiele osób próbuje odchudzać pupila na własną rękę, np. ograniczając mu codzienną dawkę karmy lub przechodząc na pożywienie typu „light” w celu wywołania deficytu kalorycznego. Owszem, potrzebne jest zmniejszenie kaloryczności posiłków, ale nie rób niczego samodzielnie, bo jeśli za nadprogramowymi kilogramami i dużą ilością tkanki tłuszczowej stoi choroba, należy ją odkryć i poddać leczeniu. 

Gdy zauważysz, że pupil waży za dużo, udaj się do lekarza weterynarii i wspólnie ustalcie plan działania. Co jeszcze możesz zrobić?

Zapewnij otyłemu psu aktywność fizyczną

Aktywność wcale nie musi być długotrwała i intensywna. Może ona wręcz zaszkodzić psu, jeśli jest bardzo otyły i ma problemy z podstawowym poruszaniem się, bowiem wiąże się z większym ryzykiem urazów. Ruch powinien być umiarkowany, ale to najważniejsze – regularny! 

Zamiast więc zmuszać czworonoga np. do szybkiego biegu przy rowerze przez godzinę trzy razy w tygodniu, wybierz się w nim na spacer w przyjemnych okolicznościach przyrody każdego dnia. Jeśli widzisz, że podopieczny jest zmęczony, dyszy, przystaje lub próbuje się pokładać, zrób przerwę. 

A najlepiej rób przerwy wcześniej, zanim dojdzie do dużego zmęczenia, aby pies się nie zniechęcił. Zawsze zabieraj ze sobą wodę!

Wydłużaj czas i intensywność treningów stopniowo, bo utrata wagi psa to proces. Z racji tego, że najbardziej efektywnym sportem jest ten, który sprawia przyjemność, zwróć uwagę na potrzeby, możliwości i preferencje psa. Jedne czworonogi lubią biegać, inne wolą wodne rozrywki, a jeszcze inne uwielbiają aktywność fizyczną ściśle połączoną z pracą umysłową, jak np. nosework, tor przeszkód etc. 

Odkryjcie wspólnie, co Was „kręci”, bo wówczas istnieje spora szansa, że nie zrezygnujesz, a i pies nie będzie podchodził do treningów jak do największej kary i wyzwania.

Zadbaj o zbilansowaną dietę

Zbilansowana, optymalna dieta to taka, która dostarcza organizmowi psa niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach i zaopatrza go w dawkę energii stosowną do jego potrzeb, czyli nie za dużą i nie za małą. 

Jeśli nie wiesz, jaka karma dla psa będzie odpowiednia, poradź się lekarza lub/i dietetyka zwierzęcego. 

Nie zmniejszaj samodzielnie ilości dotychczasowej karmy, bo może się okazać, że pupil będzie chodził bardzo głodny, a i tak nie będzie chudł! 

pies je
Podziel dzienną dawkę karmy na mniejsze porcje ©Shutterstock

Kontroluj ilość spożywanego pożywienia

Jak to zrobić? Bardzo łatwo! Ustal dzienną dawkę karmy (informacja o tym, ile gramów pies powinien otrzymać w zależności od wagi docelowej, jest umieszczona na opakowaniu karmy i stronie producenta), odważ ją i podziel na kilka mniejszych porcji, np. 2-3 w ciągu dnia

Podawaj jedzenie do miski w porze posiłku. Jeśli czworonóg nie zje w ciągu 15-20 minut, schowaj miskę, zabezpiecz jedzenie, aby się nie zepsuło i nie zwietrzało.

W żadnym wypadku nie dokarmiaj pupila pomiędzy posiłkami – w szczególności jedzeniem dla ludzi. Jeśli chcesz podać smakołyki dedykowane psom, pamiętaj o tym, że nie powinny one przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego psa na kalorie. 

Serwując smaczki, musisz odjąć nieco karmy z porcji do miski, by bilans energetyczny nie był zawyżony. Zadbaj również o to, by żaden z domowników i gości nie częstował czworonoga po kryjomu – wytłumacz, jak ważne dla jego zdrowia jest to, aby miał prawidłową wagę!

Regularnie wykonuj badania, by minimalizować skutki zdrowotne

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć schorzenia na wczesnym etapie, a tym samym podjąć skuteczniejsze leczenie, dzięki któremu pies np. nie zostanie unieruchomiony na długi czas. 

Jeżeli podopieczny zmaga się z chorobą przewlekłą i przyjmowane przez niego leki wywołują przyrost masy ciała, porozmawiaj z lekarzem na temat ewentualnych zamienników niewywołujących takich skutków ubocznych. 

W przypadku, gdy zamiana leku nie jest możliwa, poproś o dodatkowe wskazówki, jak opiekować się psem, aby panować nad jego wagą.

Otyłość u psa – rokowania po wystąpieniu nadwagi

Otyłość u psa to poważny problem, ale rokowania są najczęściej naprawdę dobre – o ile oczywiście szybko i skutecznie zaczniesz działać, najlepiej w porozumieniu z lekarzem weterynarii, i wykażesz się absolutną konsekwencją. 

Twój pies sam nie otworzy sobie lodówki i nie będzie podjadać, zapewne nie odmówi też odpowiednio dobranej aktywności. 

Zadbaj o jego bezpieczeństwo w trakcie spacerów. Jeśli zjada wszystko, co wpadnie mu do pyska, wychodź z nim wyłącznie na smyczy i w kagańcu, aby uniemożliwić „stołowanie się” poza domem.

Monkeyoum/Shutterstock

Otyłość i nadwaga u psa – rozpoznanie

W przypadku bardzo otyłych psów nie ma wątpliwości co do tego, że dźwigają nadprogramowe kilogramy. Otyłość jednak, tak samo jak u człowieka, nie rozwija się w ciągu tygodnia. 

Regularna kontrola wagi i wizualna ocena wyglądu psa to Twoja szansa na wychwycenie niekorzystnych zmian na jak najwcześniejszym etapie. 

Możesz to zrobić w naprawdę prosty sposób. Oceń sylwetkę pupila w pozycji stojącej. Dokładnie obejrzyj go z góry i z boku.

W sytuacji, gdy masz do czynienia z prawidłową masą ciała, żebra są dobrze wyczuwalne, zaobserwujesz też delikatne wcięcie w pasie i wyraźną linię brzucha wznoszącą się od żeber do bioder (brzuch nie jest obwisły). Jeśli zwierzę ma nadwagę, to – w zależności od jej stopnia – żebra będą delikatnie wyczuwalne bądź niewyczuwalne. 

Patrząc na czworonoga z góry, nie zobaczysz wcięcia w pasie, a patrząc z boku zauważysz, że jego brzuch jest równoległy do podłoża. U psa otyłego nie ma możliwości wyczucia żeber. Jego sylwetka jest mocno zaokrąglona a brzuch wyraźnie obwisły.

Otyłość u psa – podsumowanie

Pies otyły jest psem nieszczęśliwym, który nie może w pełni korzystać z życia. Ponadto jest narażony na groźne dla jego zdrowia choroby. Decydując się na czworonoga, musisz liczyć się z koniecznością zapewnienia mu wysokiej jakości diety, regularnej aktywności fizycznej i opieki medycznej, bo to przede wszystkim te czynniki mają realny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie!

  1. Wpływ nadwagi psa na jego zdrowie, Nadwaga u psa a jego zdrowie » blog John Dog, data dostępu: 16.04.2024
  2. Gruba sprawa, czyli psia otyłość, Gruba sprawa, czyli psia otyłość | blog John Dog, data dostępu: 16.04.2024
  3. Cupiał I., Jak odchudzić psa? Przyczyny i skutki otyłości, Jak odchudzić psa? Przyczyny i skutki otyłości – VetExpert, data dostępu: 16.04.2024
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?