Reklama

pies je karmę
© Gorodenkoff/Shutterstock

Jak wybrać karmę dostosowaną do potrzeb psa?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Nie przypadkowy, ale w pełni świadomy i odpowiedzialny wybór idealnej karmy dla psa to wyzwanie. Musisz wiedzieć, że przyjdzie Ci je podjąć co najmniej trzy razy w ciągu życia czworonożnego podopiecznego! 

„Co najmniej”, gdyż potrzeby żywieniowe psa zmieniają się nie tylko wraz z wiekiem, ale także m.in. stanem fizjologicznym i zdrowotnym. Wyjaśniamy, jak wybrać karmę dostosowaną do potrzeb pupila, aby rzeczywiście spełniała swoją rolę!

Dlaczego nie pierwsza lepsza i nie zawsze ta sama karma?

Należy zacząć od kwestii najistotniejszej, czyli uświadomienia tego, dlaczego warto wybrać rodzaj psiego pożywienia roztropnie i zmieniać je w ciągu życia psa, z uwagi na jego zmieniające się potrzeby. 

Potrzeby żywieniowe Twojego podopiecznego zmieniają się wraz z jego wiekiem. Szczeniętom należy dostarczać z pożywieniem znacznie większej ilości białka niż psom dorosłym. Karmy dla szczeniąt są bardziej kaloryczne, ponieważ szczenięcy organizm wymaga więcej energii do optymalnego wzrostu i rozwoju. Odmienne są również proporcje innych składników odżywczych zawartych w karmie dla szczeniąt. Jeszcze innym składem cechują się karmy dedykowane psom starszym, dlatego – poza tym, że zaspokoją głód – nie będą spełniać swojej roli podane szczeniakowi i psu dorosłemu. 

Kolejne czynniki, od których zależy wybór karmy, to m.in.:

  • stan zdrowia pupila, 
  • jego wielkość, 
  • styl życia 
  • i stan fizjologiczny.

 Suczki w ciąży, psy po zabiegu kastracji, chorujące na cukrzycę, pracujące, otyłe, mało aktywne fizycznie – każdy z czworonogów potrzebuje inaczej skomponowanego pożywienia, które będzie odpowiadało jego indywidualnym potrzebom. 

Uwaga! Dokonując wyboru karmy, weź pod uwagę preferencje pupila. Nawet bowiem najwyższej jakości karma nie sprawdzi się, jeśli zwyczajnie nie będzie smakować psu. Wtedy konsekwentnie będzie odmawiał jej jedzenia i zmagał się ze złym samopoczuciem z powodu doświadczania deprywacji tak istotnej i tak podstawowej potrzeby.

Karma dostosowana do potrzeb psa – te czynniki weź pod uwagę

Pamiętaj o tym, że zbilansowana dieta, w duecie z aktywnością fizyczną, najsilniej wpływa na stan zdrowia, nastrój i wygląd pupila. Czas bliżej przyjrzeć się czynnikom, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę, dokonując wyboru karmy. 

Wiek, waga i rasa psa

Wiesz już, że wiek zwierzęcia determinuje jego potrzeby żywieniowe. Wybór karm dedykowanych szczeniętom, psom dorosłym i psim seniorom jest obecnie ogromny. Co istotne, psy różnych ras dojrzewają w bardzo różnym tempie. Rasy małe i miniaturowe znacznie szybciej rosną i osiągają dorosłość niż psy ras średnich, dużych i olbrzymich. 

Zbyt długie karmienie pupila mniejszej rasy karmą dla szczeniąt, teoretycznie nadal właściwą ze względu na wiek, może skutkować m.in. rozwojem nadwagi (ze względu na dużą kaloryczność karm „szczenięcych”). Z kolei zbyt szybkie odstawienie karmy dla szczeniąt i przejście na karmę dla psów dorosłych w przypadku ras dużych i olbrzymich grozi zahamowaniem wzrostu i nieprawidłowym rozwojem. 

Jak tego uniknąć? Wybieraj najwyższej jakości karmy uwzględniające rasę i wagę psa. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń żywieniowych podanych przez producenta i regularnie sprawdzaj masę ciała pupila. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub/i dietetykiem zwierzęcym.

Viktorya Telminova/Shutterstock

Tymczasowy stan fizjologiczny, trwałe zmiany i schorzenia

Karmy dla psów możemy podzielić na bytowe i specjalistyczne. Zarówno jedne, jak i drugie stanowią pełnoporcjowy (zbilansowany) posiłek. Pies zdrowy, niewymagający specjalnej diety, może być karmiony standardową karmą bytową, odpowiednio dobraną do jego wieku i wagi. Karma wymaga zmiany w przypadku takich okoliczności jak m.in. ciąża i laktacja. 

Suczki ciężarne i karmiące potrzebują znacznie bardziej energetycznego pokarmu, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych zarówno matce, jak i szczeniętom, które karmi. Z kolei np. psy poddane zabiegowi kastracji, bardziej podatne na nadwagę, powinny być przestawione na karmę dla psów po sterylizacji. 

Czworonogi, u których stwierdzono np. alergię, nietolerancję pokarmową, choroby nerek, serca, wątroby, cukrzycę lub inne schorzenia, powinny otrzymywać karmę, która w swoim składzie zawiera składniki wspierające organizm w konkretnych dolegliwościach i – co równie ważne – cechuje się brakiem lub obniżoną zawartością składników niepożądanych w diecie w przypadku konkretnej jednostki chorobowej.

Styl życia czworonoga

Różne rasy mają różne potrzeby wynikające z ich historii i predyspozycji genetycznych. Mops lub buldog francuski, choć są to niezwykle wesołe i żywiołowe stworzenia uwielbiające psoty z opiekunem, nigdy nie będą biegać przy rowerze i startować w zawodach sprawnościowych. 

Największym ciosem dla labradora, owczarka niemieckiego lub border collie będzie natomiast próba uczynienia z nich towarzyszy kanapowych. Tak samo jak odmienne są potrzeby ras dotyczące spędzania czasu i poziomu aktywności fizycznej, odrębny powinien być sposób karmienia. Pies pracujący, sportowy potrzebuje solidnej dawki „paliwa” do efektywnego prowadzenia swojego aktywnego trybu życia. 

Taka sama karma podawana psu umiarkowanie lub mało aktywnemu w krótkim czasie mogłaby doprowadzić do nadmiernego zwiększenia masy ciała.

Możliwości i preferencje psa

Wiesz już, że twój podopieczny musi akceptować karmę, którą mu serwujesz. Większość czworonogów uwielbia karmę mokrą, gdyż jest niezwykle aromatyczna i sycąca, ale nie jest prawdą, że nie lubi karmy suchej i zjada ją wyłącznie „z obowiązku”. Odpowiednio dobrany suchy pokarm wysokiej jakości także może w pełni satysfakcjonować psa.

Dobrym wyborem suche karmy Purina® PRO PLAN® Dog, których skład został opracowany przez lekarzy weterynarii i dietetyków. Szeroka gama karm Purina® PRO PLAN® spełnia potrzeby żywieniowe czworonogów w różnych rozmiarach, na różnych etapach życia, o różnych stylach życia i upodobaniach żywieniowych. Składnikiem numer jeden jest zawsze wysokiej jakości białko: kawałki łososia, kurczaka, jagnięciny lub indyka.

Niemniej istnieją pewne okoliczności, które mogą utrudniać jego spożywanie. Młode szczenięta, tuż po odstawieniu, powinny otrzymywać karmę mokrą lub dobrze zwilżoną, którą łatwiej skonsumować i strawić. Jeśli czworonóg boryka się z dolegliwościami stomatologicznymi, ma duże ubytki lub w ogóle nie posiada zębów, jedzenie suchej karmy będzie przysparzać mu kłopotu. 

Ponadto zwróć uwagę na wielkość chrupek i smak produktu. Choć większości opiekunów wydaje się, że każda psia karma wygląda i pachnie tak samo, pies – dzięki doskonałemu zmysłowi węchu i smaku – potrafi „wyłapać” każdy niuans. Kurczak, wołowina a może ryba? Daj pupilowi możliwość wyboru. Kiedy już wybierzesz karmy spełniające wszystkie twoje wymagania, zamów próbki lub niewielkie opakowania i sprawdź, który produkt jest najbliższy sercu i żołądkowi twojego podopiecznego!

Podsumowanie

Wybór właściwej karmy to jedno z pierwszych zadań, jakie przyjdzie ci wypełnić, przyjmując nowego, czworonożnego członka rodziny pod swój dach. Zadanie to jest jednym z najważniejszych, gdyż – jak już wiesz – dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zadbaj o to, aby twój podopieczny miał możliwie najlepszy start w przyszłość!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?