Reklama

zmiana karmy u psa
© Krasula/Shutterstock

Zmiana karmy u psa - jak przestawić psa na inną karmę?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Jak przestawić czworonoga na nową karmę, aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z błędami w tym zakresie? Jak postępować, gdy pies odmawia przyjmowania innego jedzenia niż to dotychczas serwowane? Dowiedz się i przygotuj, aby wszystko poszło zgodnie z planem! 

Będąc świadomym i odpowiedzialnym opiekunem, z pewnością wiesz, że Twój pies potrzebuje odmiennego żywienia na różnych etapach życia. Istnieje też szereg sytuacji, które wymuszają dodatkową zmianę diety.

Czy zmiana karmy u psa jest konieczna? 

Tak! Nawet jeśli pies uwielbia swoją obecną karmę lub/i świetnie na niej funkcjonuje, istnieją konkretne okoliczności, które wymuszają wprowadzenie nowego pożywienia. Oto przesłanki przemawiające za koniecznością zmiany diety. 

Wiek 

Już tylko ta kwestia wymaga co najmniej dwukrotnej zmiany karmy – kiedy szczenię wchodzi w okres dorosłości, a następnie, gdy pies dorosły staje się psim seniorem

Na różnych etapach życia czworonóg ma zupełnie inne potrzeby i wymagania żywieniowe. Szczenięta potrzebują pokarmu wspierającego ich prawidłowy rozwój. 

Dlatego karmy dla szczeniaków dostarczają zazwyczaj znacznie większej dawki energii oraz witamin i minerałów (chociażby do budowy układu kostnego czworonoga) niż pokarm dedykowany psom dorosłym, których wzrost już dobiegł końca.

Jeszcze inaczej powinien być skomponowany skład pokarmu dla czworonogów geriatrycznych, których organizm, z uwagi na postępujące zmiany starcze, nie jest już w pełni sprawny i wymaga odciążenia. 

Nietolerancje pokarmowe i alergie

Psy, tak samo jak ludzie, cierpią na różnego rodzaju nietolerancje i alergie. Jeśli ich przyczyną jest jeden ze składników karmy, należy ją czym prędzej zmienić, aby wyeliminować przykre i niebezpieczne reakcje. 

Na szczęście obecnie znalezienie wysokiej jakości pożywienia, które będzie tolerował pies alergik, nie stanowi problemu. 

Żywienie psa po kastracji

Skutkiem kastracji jest nie tylko pozbawienie psa płodności, ale też spowolnienie jego metabolizmu. Wiele psów po zabiegu (nie jest to regułą!) ma duży apetyt i jednocześnie mniej chęci do aktywności fizycznej. 

To prosta droga do niekontrolowanego przyrostu masy ciała. Jednym ze sposobów na uniknięcie tego zjawiska jest zmiana karmy na tę dedykowaną czworonogom po kastracji, która jest mniej energetyczna. 

Ciąża i karmienie

Suki ciężarne i karmiące muszą otrzymywać karmę wysokoenergetyczną, która wzmocni ich organizm i zaopatrzy go w niezbędne składniki odżywcze, by rozwijające się płody mogły rosnąć zdrowo. 

Karma powinna być podawana także w okresie karmienia, aby mleko suki było wartościowym, zaspokajającym potrzeby szczeniąt pożywieniem. 

Inne powody zmiany karmy u psa 

Zmiany karmy na tę o określonym składzie i właściwościach mogą wymagać m.in.:

Ponadto zdarza się, że opiekun z przyczyn finansowych musi znaleźć tańszy zamiennik. A bywa i tak, że karma po prostu zostaje wycofana lub czworonogowi przestaje smakować dotychczas serwowany pokarm (np. z uwagi na zmianę składu) i zaczyna odmawiać jego przyjmowania.

pies je karmę
AYO Production/Shutterstock

Jak przestawić psa na inną karmę? Instrukcja krok po kroku

O ile nie zachodzi konieczność natychmiastowego odstawienia karmy ze względu na to, że wywołuje ona przykre lub/i niebezpieczne objawy, wprowadzenie nowego pożywienia powinno odbyć się stopniowo. Co to oznacza w praktyce? 

Przez pierwsze dni podawaj do miski 90% obecnej karmy i 10% nowej. 

Jeśli po tym czasie nie zaobserwujesz żadnych niepokojących objawów, zwiększaj każdego dnia porcję nowego jedzenia o kolejne 10%, odejmując tyle samo „starej” karmy, aż w misce pozostanie tylko wprowadzany pokarm. 

Zmiana karmy u psa – co powinno Cię zaniepokoić?

Prawidłowo dobrana i stopniowo wprowadzana karma nie powinna wywołać żadnych nieprzyjemnych objawów. Czworonogi o bardzo wrażliwym układzie pokarmowym mogą zareagować na zmianę biegunką, ale nie powinna ona trwać długo i być intensywna.

 Jeśli tak się dzieje, a do tego pies jest słaby, apatyczny lub/i pojawiają się dolegliwości skórne, karmę należy odstawić i wypróbować inną. 

Co zrobić, gdy pies odmawia jedzenia nowej karmy?

Stopniowe wprowadzanie pożywienia, w pierwszych dniach po zaledwie kilka granulek, powinno zadziałać – i działa w większości przypadków. To bowiem doskonały sposób na „oszukanie” pupila i pozwolenie mu na nieświadome przyzwyczajenie się do nowego smaku. 

Jeśli jednak Twój pies do owej większości nie należy lub stajesz przed trudnym zadaniem, jakim jest wprowadzenie karmy suchej, która ma zastąpić dotychczas podawany miękki, aromatyczny odpowiednik, możesz wykorzystać kilka sztuczek.

Zanim wymieszasz karmy, dodaj do nowego, suchego pożywienia nieco ciepłej wody, aby zmiękło i stało się bardziej smakowite. Możesz też sięgnąć po specjalne oleje i sosy dla czworonogów. 

Pamiętaj o tym, aby nigdy „nie brać psa na przetrzymanie” i liczyć na to, że gdy zgłodnieje, zje wszystko, co mu podasz, bo… możesz się przeliczyć i narazić jego zdrowie! Jeśli wyżej wymienione pomysły nie przynoszą efektu, poproś o pomoc lekarza weterynarii. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?