Reklama

Ciężarna suka

Ciąża u psa - wszystko na temat psiej ciąży

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Ciąża to wyjątkowy okres dla organizmu każdej samicy, kiedy wszystkie mechanizmy podporządkowane są utrzymaniu ciąży i wydaniu na świat potomstwa w celu zapewnienia przetrwania gatunku. Ile trwa ciąża u psa, jak ją rozpoznać i co trzeba wiedzieć o jej przebiegu? Przeczytaj! 

W czasie ciąży u suczki  może dojść do wielu komplikacji, zarówno dla miotu, jak i suczki, dlatego warto uzbroić się przynajmniej w podstawową wiedzę, aby psia ciąża mogła zakończyć się szczęśliwie. Co warto o niej wiedzieć?

Ile trwa ciąża u psa? 

Ciąża u psa, czyli czas od momentu zapłodnienia do porodu, trwa około 2 miesiące - pomiędzy 58 a 63 dni.

Kiedy suczka może zajść w ciążę?

Suczka może zajść w ciążę, kiedy osiągną dojrzałość płciową, u suczek oznacza to najzwyczajniej w świecie pierwszą ruję, czyli cieczkę.

Pierwsza cieczka u suczki może pojawić się między 7 a 12 miesiącem życia.

Największą determinantą jest docelowa wielkość i rasa psa. U psów ras olbrzymich pierwsza ruja może wystąpić nawet do 24 miesiąca życia.

Niemalże oczywiste zdaje się, że tak wczesny wiek nie oznacza, że suczka powinna już zajść w ciążę. Wynika to z faktu, iż organizm w tym wieku wciąż jeszcze rośnie i ciąża oraz poród w tym czasie mogą suczce zaszkodzić lub zakończyć się poronieniem.

Dlatego należy poczekać, aż suczka w pełni rozwinie się fizycznie, a co za tym idzie, osiągnie dojrzałość hodowlaną, oraz będzie w pełni zdrowa. W tym miejscu warto podkreślić, że polskie prawo co prawda nie zabrania rozmnażania kundelków i psów w typie rasy, ale biorąc pod uwagę czynniki zdrowotne i moralne, nie powinniśmy doprowadzać do ciąży suczek niehodowlanych.

Konieczne jest też zrobienie przynajmniej podstawowych badań, aby mieć pewność co do stanu zdrowia psa.

Jak rozpoznać, że suczka jest w ciąży?

Jakie są oznaki ciąży u psa? Objawy ciąży u psa nie są widoczne dla właściciela w początkowym etapie. Suczka może stać się bardziej „zmęczona”, można zaobserwować lekki spadek apetytu, mogą też wystąpić wymioty, jednak te symptomy nie występują zawsze.

W drugim trymestrze ciąża staje się widoczna. Brzuch suki się powiększa, a gruczoły sutkowe pogrubiają się i robią ciemniejsze. Takie objawy powoduje również ciąża urojona u psa, dlatego ważne jest wykonanie badania USG, aby upewnić się, że suczka faktycznie jest w ciąży.

W ostatnim etapie ciąża u psa jest już zupełnie oczywista. Suka ma zwiększony apetyt, waga rośnie, a brzuch jest duży.

Pod koniec ciąży w gruczołach pojawia się siara, czyli pierwszy pokarm dla szczeniąt.

Ciąża u psa - jakie należy wykonać badania?

Badanie USG potwierdzi, czy ciąża jest żywa ©Shutterstock

Jeśli chodzi o badania, jakie można wykonać w gabinecie weterynaryjnym, są to badania ultrasonograficzne, palpacyjne i zdjęcie rentgenowskie. Badanie w gabinecie weterynaryjnym pozwoli nam upewnić się, że nie nie jest to ciąża urojona. 

USG potwierdzi, czy ciąża jest żywa. Można je wykonywać mniej więcej od trzeciego tygodnia ciąży (najlepiej od 21 dnia ciąży).

Badanie palpacyjne jamy brzusznej to najprostszy sposób, jednak wymaga doświadczenia lekarza weterynarii. Wykonuje się je od 15 – 20 dnia ciąży do 35 dnia ciąży.

RTG natomiast nie wykaże tego, czy ciąża jest żywa, ale pozwoli na określenie liczebności miotu. Można je wykonywać najwcześniej w siódmym tygodniu ciąży (nie wcześniej niż 45 dzień ciąży). Płody liczy się po uwidocznionych na zdjęciu kręgosłupach.

Ile szczeniąt może być w miocie?

Liczebności miotu nie da się przewidzieć. Zależy ona od wielkości i rasy psa oraz suki, kondycji i stanu zdrowia oraz uwarunkowań genetycznych.

Statystycznie jednak psy małych ras mają mniej liczne mioty – od jednego do czterech szczeniąt, podczas gdy psy ras dużych i olbrzymich mają bardziej liczne mioty – od ośmiu do nawet kilkunastu szczeniąt.

  Dieta dla suczki w ciąży

  Szczególnie ważna podczas całego okresu ciąży u psa (oraz przed zapłodnieniem) jest zbilansowana dieta. Przez pierwsze cztery do pięciu tygodni potrzeby żywieniowe suki nie zmieniają się, jednak od około 5 tygodnia należy zwiększać dawkę pokarmową o około 10% na tydzień.

  Dieta dla suczki w ciąży powinna być bogata w kwasy omega 3, odpowiednio tłusta i kaloryczna, a jedzenie powinno być jak najwyższej jakości.

  Nie można jednak przesadzić w drugą stronę – przed wprowadzeniem do diety jakichkolwiek preparatów czy witamin należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, a najlepiej dodatkowo z doświadczonym hodowcą i psim dietetykiem.

  Z powodu występowania tężyczki poporodowej u suk (hipokalcemia, czyli niedobór wapnia związany z laktacją) nie zaleca się podawania suplementów wapnia jeszcze w trakcie trwania ciąży, ale dopiero po porodzie.

  Pamiętać należy także o odrobaczeniu i szczepieniu. Te najlepiej wykonać jeszcze przed zapłodnieniem. Możliwe jest odrobaczenie i szczepienie w trakcie ciąży, ale koniecznie trzeba poinformować o wyjątkowym stanie suczki lekarza weterynarii, żeby mógł dobrać odpowiednie preparaty w odpowiednim czasie.

  Jak rozpoznać, że zbliża się poród?

  Istotna jest tutaj obserwacja. Przeprowadzanie regularnych badań, oznaczenie hormonów i tym podobne działania są bardzo pomocne, ale suka będzie sygnalizować zbliżający się poród swoim zachowaniem. Może na przykład zupełnie stracić apetyt już kilka dni przed porodem.

  Zacznie też wić gniazdo – znosić do legowiska maskotki i zabawki, wchodzić w miejsca, w których wcześniej nie bywała i jej nie interesowały.

  Około 24 godziny przed porodem, suczka zrobi się niespokojna. Będzie szukać miejsc zacisznych, spokojnych i będzie więcej spać. Jeśli chodzi o fizyczne objawy, srom obrzęknie i zaczerwienieje, może być też widoczny wypływ śluzu z dróg rodnych.

  Warto pamiętać, że to, jak suka była traktowana w czasie ciąży, będzie miało istotny wpływ na zachowanie jej szczeniaków w dorosłym życiu. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, by czas ciąży był dla niej możliwie najspokojniejszy. Pupilka powinna być otoczona fachową opieką i mnóstwem miłości!

  Więcej artykułów poradnikowych

  Co sądzisz o tym artykule?

  Dziękuję za odpowiedź!

  Dziękuję za odpowiedź!

  Zostaw komentarz
  Dodaj komentarz
  Chcesz udostępnić ten artykuł?