Reklama

szczeniak z właścicielką
© Shutterstock

Jak przebiega rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu?

Przez Milena Kostrubiec

aktualizacja dnia

Zarówno fizyczny, jak i psychiczny rozwój szczeniaka przebiega intensywnie w pierwszych kilkunastu tygodniach jego życia. Szczeniak potrzebuje wtedy szczególnej troski i uwagi swojego opiekuna. Dowiedz się jakie są etapy rozwoju psa i jak dostarczyć mu pozytywnych doświadczeń, które ukształtują jego zachowania w dorosłym życiu. 

Każdy hodowca i opiekun czworonoga musi wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne etapy rozwoju psa, ponieważ pierwsze tygodnia i miesiące jego życia, kształtują czworonoga na całe życie.

Etapy rozwoju szczeniaka tydzień po tygodniu 

 Rozwój szczeniaka można podzielić na 6 podstawowych etapów: fazę prenatalną, neonatalną (od 1 do 12 dnia), okres przejściowy między dwoma krytycznymi (trwa od 12 do 21 dnia życia), okres socjalizacji pierwotnej (do 7 tygodnia), okres socjalizacji wtórnej (od 8 do 12 tygodnia) i fazę młodzieńczą (od 12 do 21 tygodnia).

Okres neonatalny - od 1 dnia do dwóch tygodni

Szczenięta rodzą się głuche i ślepe, ale mają rozwinięty zmysł węchu. W fazie neonatalnej, która trwa od 1 do 12 dnia:

  • Szczenięta reagują na temperaturę i dotyk. Ich mechanizmy termoregulacji działają jednak słabo, dlatego należy je ogrzewać.
  • Szczenięta w fazie neonatalnej mają odruch ssania i nawołują matkę skomleniem.
  • Konieczna jest ich aktywizacja do wypróżnień – matka stymuluje szczenięta do załatwiania potrzeb fizjologicznych, a następnie zjada ich odchody.

Do 2 tygodnia życia psy nie chodzą, tylko pełzają – na początku używają jedynie przednich kończyn, pod koniec tej fazy wszystkich czterech łap. W tym czasie suka przynosi szczeniaki do legowiska.

W fazie neonatalnej zaleca się przeprowadzenie tzw. wczesnej stymulacji neurologicznej. Od 3 do 16 dnia można delikatnie unosić i opuszczać głowę pieska oraz kłaść go łapkami w dół na wilgotnym ręczniku. 

Okres przejściowy -  2-3 tydzień życia szczenięcia 

W fazie przejściowej rozwoju psa, która trwa od 12 do 21 dnia, szczenięta rozwijają zdolności ruchowe. Po 13 dniu życia mogą być odstawiane od matki i otrzymywać pokarm w postaci rozmoczonej suchej karmy. Może się zdarzyć regurgitacja – treść pokarmowa przesuwa się biernie z żołądka do przełyku.

Około 21 dnia życia szczeniętom otwierają się uszy. W fazie przejściowej mają miejsce również pierwsze próby zabawy z rodzeństwem. Pieski rozpoznają swoją matkę oraz braci i siostry. Zaczynają merdać ogonami.

Okres socjalizacji - od 3. do 12. tygodnia 

Około 21 dnia życia rozpoczyna się faza socjalizacji pierwotnej, która trwa do 7 tygodnia życia. Socjalizacja pierwotna to czas, kiedy szczenię uczyt się odpowiednich zachowań poprzez kontakt z matką, rodzeństwem i środowiskiem, w którym żyje szczenię.

Dlatego szczenięta odebrane zbyt wcześnie od matki, mogą wykazywać niepożądane zachowania - po prostu nie zdążyły się ich nauczyć. W tym czasie  należy ostrożnie, stopniowo rozpocząć zapoznawanie psów z otaczających ich światem – oswajać z ludźmi, dźwiękami i innymi bodźcami zewnętrznymi (takimi jak muzyka, odkurzacz, telewizor czy głośniejsze rozmowy). 

W 3. tygodniu życia psa: 

  • szczenięta zaczynają wstawać i chodzić,
  • wyrzynają im się zęby,
  • same się wypróżniają i wybierają do tego miejsce,
  • zaczynają siorbać płyny,
  • rozwija się zmysł węchu,
  • szczeniaki zaczynają bawić się z rodzeństwem i być świadome otoczenia.

W 4 tygodniu psy zaczynają przyjmować suchą karmę, ponieważ ich matka najprawdopodobniej już straciła pokarm. Chodzą pewnie, ale łatwo się męczą. Zaczynają szczekać, gryźć, drapać, warczeć, szczerzyć zęby, machać ogonami, a także widzieć na odległość. Każdy pies wymaga w tym czasie indywidualnej opieki.

W 5 tygodniu szczeniaki zaczynają grupowe zabawy i ustalają hierarchię w stadzie. Następuje ich szybki rozwój i wzrost. Konieczny jest dalszy proces socjalizacji i przyzwyczajanie do karmy innej niż mleko matki.

W 6 tygodniu życia warto poświęcić każdemu ze szczeniąt czas w odosobnieniu – bez towarzystwa matki i rodzeństwa. 

W 7 tygodniu całkowicie rozwija się słuch i wzrok. Szczeniak w tym czasie intensywnie poznaje świat i interesuje się wszystkim, co go  otacza, ale nie reagują jeszcze na swoje imię. Po 7 tygodniu szczenięta mogą być już zabrane do nowych domów.

W 9 tygodniu u szczeniaków rozwijają zachowania dominacyjne. Psy rozpoczynają naukę właściwego postępowania i testowania swoich właścicieli. Rozwijają się zdolności motoryczne, ale uwaga piesków na danej czynności skupiona jest tylko przez chwilę. Wówczas uczą się też załatwiać potrzeby fizjologiczne w wyznaczonych miejscach.

10 tydzień to dalszy ciąg nauki zachowania, czystości i samodzielności.

Od 8 do 12 tygodnia życia psa trwa etap socjalizacji wtórnej, o którą powinien zadbać każdy opiekun. Polega ona na  kontakcie z nowymi ludzmi, psami oraz innymi gatunkami zwierząt, a także nowym otoczeniem, w którym znalazł się pies. Natężenie nowych doświadczeń powinno być stopioniowe i pozytywne i dostarczać pozytywnych wrażeń.

Przeczytaj na czym polega socjalizacja psa

W 12 tygodniu szczeniak zaczyna uczyć się imienia i reagowania na nie. Wówczas można rozpocząć szkolenie, np. posyłając pieska do psiego przedszkola

Faza młodzieńcza – rozwój szczeniaka od 12 tygodnia do 6 miesiąca życia

Okres socjalizacji umownie kończy się w okolicach 12 tygodnia życia. Nie należy jednak po jego upływie przerywać procesu zapoznawania zwierzęcia ze światem i wystawiania na przeróżne bodźce. 

Od 12 do 21 tygodnia życia trwa faza młodzieńcza. U psa rozwijają się wtedy zdolności uczenia się. Koordynacja motoryczna jest na bardzo dobrym poziomie, a zwierzę staje się coraz bardziej niezależne. Rozwija umiejętność komunikacji i ćwiczy zachowania w sytuacjach konfliktowych. Czasem zdarza się też czas buntu. Pies testuje różne zachowania i sprawdza, na co może sobie pozwolić. Zdarza się, że ucieka, udaje, że nie pamięta znanych dotąd komend czy umiejętności. W takich sytuacjach można zwolnić nieco tempo lub cofnąć się do poprzedniego etapu. 

W tej fazie rozwoju należy być dla psa wyrozumiałym i łagodnym, a jednocześnie konsekwentnym i stanowczym. To, jak zostanie wychowany, wpłynie na jego charakter w przyszłości. Po fazie młodzieńczej następuje faza dorosłości. Trzeba jednak pamiętać, że psy dojrzewają w różnym czasie w zależności od rasy, więc należy do nich podchodzić bardzo indywidualnie.

Psy ras małych osiągają docelową wielkość wcześnie, bo już około 7-8 miesiąca życia. Szybciej osiągają również dojrzałość płciową, bo już około 6. miesiąca życia. Psy ras średnich  osiągają dojrzałość płciową między 8 a 12 miesiącem życia, a psy ras dużych między 12 a 20 miesiącem życia.

Przeczytaj, na czym polega pozytywne szkolenie psów 

Kiedy szczeniaki otwierają oczy?

Szczeniak otwiera oczy dopiero w 8–10 dniu życia, czyli pod koniec fazy neonatalnej. Uszy otwierają się później – około 21 dnia. Wszystkie inne zmysły działają prawidłowo wcześniej. Zwierzę odczuwa smak i węch, a także zmiany temperatury, przez co staje się bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wychowaniu i szkoleniu szczeniąt, zajrzyj tutaj

Milena Kostrubiec (zoopsycholog, trener psów)

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?