Reklama

Zęby u psa - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

zęby psa © Shutterstock

Choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, u psów, podobnie jak u ludzi, dochodzi do wymiany zębów mlecznych na stałe. Kiedy pojawiają się u psa zęby mleczne  i po jakim czasie następuje ich wymiana na zęby stałe? Ile zębów ma dorosły pies? Jak wygląda prawidłowy zgryz u psa i jakie problemy z uzębieniem mogą wystąpić? Wyjaśniamy!
 

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Kiedy psu zaczynają wyrastać pierwsze zęby?

Psy rodzą się pozbawione zębów, jednakże już około 3-4 tygodnia życia psa zaczynają pojawiać się pierwsze mleczne zęby – są to zazwyczaj siekacze. Mleczne zęby u psa zwykle ułożone są blisko siebie i są bardzo ostre. Przyjmuje się, że wszystkie mleczne zęby u psa powinny wykształcić się pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia. Szczeniaki posiadają 28 zębów mlecznych – 14 w szczęce i 14 w żuchwie.

Wymiana zębów mlecznych na stałe

Około 3 miesiąca życia psa rozpoczyna się stopniowa wymiana zębów mlecznych na stałe, która trwa zazwyczaj do 6-8 miesiąca życia. Wiek ten jest jednak kwestią indywidualną – w jednych czworonogów wymiana może rozpocząć się wcześniej, u innych później. Proces wymiany zębów rozpoczyna się zwykle od siekaczy. Następnie pojawiają się stałe zęby przedtrzonowe oraz trzonowe.
 
Podczas wymiany zębów mlecznych na stałe warto przeprowadzać regularną kontrolę stanu uzębienia. Zaleca się wykonywać ją samodzielnie przynajmniej raz w tygodniu. Gdy szczeniak skończy 4 miesiąc życia, powinniśmy dodatkowo wybrać się na konsultację weterynaryjną, podczas której lekarz sprawdzi, czy u naszego psa nie występują wrodzone wady zgryzu, które wymagają korekty. Specjalista upewni się także, czy wypadanie zębów mlecznych przebiega prawidłowo. Kolejna taka wizyta zalecana jest około 6 miesiąca życia psa.
 
Warto wiedzieć, że u niektórych ras (głównie miniaturowych i małych) mogą występować problemy związane z wymianą zębów na stałe. Niekiedy mleczne zęby nie wypadają, podczas gdy stałe już zaczynają wyrastać. Taki stan rzeczy może prowadzić do poważnych problemów i wad zgryzu.

Kiedy pies będzie miał pełne uzębienie?

Do końca 7 miesiąca życia pies powinien posiadać już stałe uzębienie. Jeśli zauważymy pojedyncze braki w uzębieniu naszego czworonoga, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zleci wykonanie zdjęcia RTG. Tego rodzaju badanie pozwoli ustalić, czy występują już zawiązki zębów i pojawią się one z opóźnieniem, czy też nasz pies nie spełnia po prostu wzorca rasy pod względem uzębienia.

Należy także upewnić się, czy nie mamy do czynienia z tzw. przetrwałymi zębami mlecznymi, które widoczne są pomiędzy stałym uzębieniem. W takiej sytuacji konieczne będzie wdrożenie domowych sposobów mających na celu szybsze pozbycie się mleczaków np. za pomocą podawania zwierzęciu twardych smakołyków do gryzienia lub szarpaków.

Dopiero, gdy metody takie nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczne może okazać się chirurgiczne usunięcie mleczaków przez weterynarza. Zabieg ten uniemożliwi nieprawidłowy wzrost stałych zębów u psa, które w takiej sytuacji nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby wyrosnąć. Taki stan rzeczy może prowadzić do zbierania się resztek jedzenia pomiędzy zębami i ich gnicia, co wpływa na odkładanie się płytki bakteryjnej i ostatecznie powoduje zapalenie przyzębia.

Ile zębów ma dorosły pies?

Dorosły pies posiada 42 zęby – 22 w szczęce i 20 w żuchwie. Warto jednak wiedzieć, że ich liczba może się różnić w zależności od rasy danego czworonoga. Niektóre psy mogą bowiem posiadać więcej lub mniej zębów stałych.

Każdy z zębów psa składa się z korony (tj. zewnętrznej części zęba), szyjki oraz korzenia (tj. części znajdującej się w zębodole szczękowym lub żuchwowym). Usadowione są one pojedynczymi rzędami w szczęce (górnej części trzewioczaszki) oraz w żuchwie (dolnej części trzewioczaszki).

Z tyłu szczęki i żuchwy znajdują się zęby zwane trzonowcami, a przed nimi przedtrzonowe. Na przodzie zlokalizowane są siekacze, które od przedtrzonowców oddzielają pojedyncze kły. Górne i dolne zęby, usadowione w szczęce i żuchwie, tworzą łuki zębowe, których układ wraz z zębami nazywany jest zgryzem.
 
Nie zapominajmy, że oprócz prawidłowej ilości zębów, ważne jest także właściwe ich dopasowanie i prawidłowy zgryz. Prawidłowy zgryz u psa kształtuje się w okresie wzrostu, który jest okresem newralgicznym. W tym czasie mogą pojawić się wady o podłożu genetycznym oraz wady nabyte, które uwarunkowane są czynnikami środowiskowymi. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • czynniki żywieniowe – objawiające się niedoborami witamin oraz mikroelementów;
  • czynniki behawioralne – związane np. z szarpaniem i gryzieniem twardych przedmiotów.

 
Za prawidłowy zgryz u czworonogów uważa się tzw. zgryz nożycowy (choć u niektórych ras dopuszczany jest także tzw. zgryz cęgowy). Do możliwych zaburzeń w zakresie zgryzu zalicza się przodozgryz (dopuszczalny jednak u niektórych ras, np. u buldogów) oraz tyłozgryz. Oceny prawidłowości zgryzu powinien dokonać lekarz weterynarii w chwili, gdy proces wymiany zębów u psa i ich wzrostu zostanie zakończony. Im szybciej wykryjemy wady zgryzu u naszego pupila, tym szybciej będziemy mogli wdrożyć odpowiednie leczenie. Nieleczone wady nasilają się bowiem z wiekiem i mogą prowadzić do dalszych problemów, a także znacznie obniżać komfort życia czworonoga.
 
Po wymianie mlecznych zębów na stałe u psa konieczne jest wdrożenie odpowiedniej profilaktyki, która może odegrać znaczącą rolę w spowolnieniu i zapobiegnięciu rozwoju procesów chorób przyzębia. Z tego też powodu kluczowe jest nauczenie zwierzęcia zaglądania mu do pyska i kontrolowania stanu uzębienia już od najmłodszych lat. W dalszym etapie musimy nauczyć naszego pupila także mycia zębów. Konieczne zapoznajmy się w tym celu z dostępnymi na rynku szczoteczkami oraz pastami do zębów dla psa, a najlepiej – skorzystajmy z porady lekarza weterynarii, który fachowo doradzi, jak prawidłowo dbać o zęby u psa.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz