Reklama

umierający pies

Zachowanie psa przed śmiercią – po czym poznać, że pies umiera?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Pomimo tego, że większość z nas nie dopuszcza do siebie tej myśli, śmierć stanowi nieodłączny element życia. Czy można ten moment przewidzieć? Czy istnieją jakieś oznaki tego, że pies odchodzi?

Śmierć psa może nastąpić z bardzo wielu powodów – począwszy od starości czy choroby, a skończywszy m.in. na wypadku czy ataku innego zwierzęcia. Nie zawsze więc mamy tę wyjątkową szansę być z naszym czworonogiem i otoczyć go opieką, by – pomimo nadchodzącego końca – zapewnić mu, na ile to tylko możliwe, poczucie bezpieczeństwa, spokój i komfort. 

Jeżeli zwierzak umiera w wyniku naturalnego procesu, jakim jest proces starzenia się, czy w skutek długotrwałej choroby psa, czasem (bo nie jest to regułą!) możemy zaobserwować pewne objawy, które wskazują na to, że koniec jest bliski.

Zachowanie psa przed śmiercią – co wskazuje na to, że pies umiera?

Po czym rozpoznać, że funkcje życiowe naszego czworonoga zanikają? Przed śmiercią, pies zaczyna się inaczej zachowywać. Warto sprawdzić, czy nie dolegają mu następujące przypadłości:

Apatia

Jednym z pierwszych objawów jest wycofanie się psa z codziennych aktywności na rzecz coraz dłuższego snu, apatia, kompletny brak zainteresowania dotychczasowymi czynnościami, nawet jeśli go do nich usilnie zachęcamy.

Brak apetytu

Każdemu psu zdarza się raz na jakiś czas stracić apetyt, szczególnie np. w okresie upałów. Ów brak apetytu u psa nie musi zatem oznaczać od razu nadchodzącej śmierci psa ani poważnej choroby. Jeśli natomiast łączy się z innymi niepokojącymi objawami, może stanowić zapowiedź najgorszego. 

Zmiany w zachowaniu psa 

O zbliżającej się utracie psa mogą świadczyć również zmiany w jego zachowaniu. Zazwyczaj są to zmiany dość wyraźne, łatwo zauważalne przez opiekuna, bowiem psi przyjaciel zaczyna robić coś, co do tej pory się mu nie zdarzało. Pewne zachowania mogą się też nasilić. 

Trudno stwierdzić, czy psy przeczuwają zbliżającą się śmierć. Można jednak przyjąć, że zmiana zachowania wynika z tego, iż odczuwa on dyskomfort lub/i ból bądź strach spowodowany zmianami somatycznymi zachodzącymi w jego organizmie.

W związku z tym, dotychczas nawet najłagodniejszy, najspokojniejszy i najbardziej zrównoważony czworonóg może zacząć szukać kryjówek i stronić od wszelkiego towarzystwa. Próby zbliżenia się do niego mogą zaś skończyć się agresją psa. Należy więc bacznie obserwować zachowanie czworonoga i być gotowym na udanie się do lekarza.

Szukanie kontaktu

Z drugiej strony pies przed odejściem może zacząć szukać kontaktu bliższego niż dotychczas – szczególnie wtedy, gdy jest bardzo związany ze swoim opiekunem, ufa mu i czuje się przy nim bezpiecznie. My także, gdy czujemy się źle, mniej lub bardziej podświadomie poszukujemy kontaktu z bliskimi, pragniemy być otoczeni opieką. Tak samo jak człowiek, pies potrzebuje wsparcia i troski w najtrudniejszych chwilach. 

Inne objawy zbliżającej się śmierci zwierzaka

Innymi częstymi objawami nadchodzącej śmierci psa są m.in.:

  • drgawki,
  • bladość dziąseł (świadcząca m.in. o niskim ciśnieniu krwi),
  • brak równowagi,
  • uporczywe nietrzymanie moczu,
  • kłopoty z oddychaniem (płytki, nieregularny oddech lub bezdech),
  • wymioty
  • problemy z poruszaniem

Śmierć psa – jak się zachować, gdy odchodzi czworonożny członek rodziny?

Zupełnie zrozumiałą rzeczą jest to, że za wszelką cenę chcemy ratować swojego psa, aby pozostał z nami jak najdłużej. Jeżeli jednak, pomimo udzielenia mu wszelkiej pomocy, weterynarz jednoznacznie stwierdza, że to ostatnie dni życia, koniec jest bliski i nic nie da się już zrobić, o wiele lepszym wyjściem niż jeżdżenie po kolejnych specjalistach jest zapewnienie pupilowi najlepszej opieki, spokoju, maksymalnego komfortu i po prostu (a może i to właśnie najważniejsze!) spędzenie z nim jak najwięcej wspólnych chwil.

Jest to niesamowicie trudne i bez cienia wątpliwości odbędzie się ogromnie dużym kosztem psychicznym, ale dla naszego psiaka, który tak wiernie nam towarzyszył i każdego dnia wywoływał uśmiech na twarzy, musimy przy nim trwać do samego końca.

Nie ma najlepszego momentu na pożegnanie. Może i łatwiej byłoby nie dopuszczać do siebie myśli, że najlepszy przyjaciel odchodzi i udawać, że tak naprawdę nic się nie dzieje i zajmować się codziennymi aktywnościami jak do tej pory, ale rzeczywistość i tak nas dopadnie, a pies w ostatnich chwilach nie powinien być pozostawiony sam sobie. Szczególnie, gdy mamy możliwość go wesprzeć!

Śmierć ukochanego psa boli równie mocno, co utrata ludzkich członków rodziny. To naturalne, że gdy pupil odchodzi możemy pogrążyć się w żałobie i potrzebować pomocy psychologa. Dajmy sobie czas na przepracowanie trudnych pytań i emocji.

Decyzja o eutanazji – trudny temat

Ani starość, ani nawet poważna choroba tak naprawdę nie są wskazaniami do uśpienia psa. Dopiero kiedy wszelkie metody leczenia przewlekłej choroby lub próby uśmierzania bólu zawodzą, można rozważyć przeprowadzenie eutanazji. Wielu opiekunów, pomimo początkowo ogromnego oporu wewnętrznego, korzysta z niej, aby skrócić cierpienie swojego pupila, gdy zwierzę jest nieuleczalnie chore.

Choć decyzję o eutanazji podejmuje właściciel psa (lekarz weterynarii nie może bez jego zgody przeprowadzić procedury), specjalista może odmówić. Kiedy tak się dzieje? Oczywiście wówczas, gdy po dokładnym zbadaniu psa uzna, iż istnieje szansa na poprawę jego zdrowia. Jeżeli nic już nie da się zrobić, lekarz może zaproponować uśpienie.

Obecnie istnieje coraz więcej naprawdę przyjaznych miejsc, w których personel dba o to, aby właściciel mógł być z psem do samego końca i godnie pożegnać się z ciałem zwierzęcia. To niezmiernie istotne, bo bez względu na to, czy pies umiera w sposób naturalny, czy wymaga specjalistycznej pomocy, obecność ukochanego opiekuna, jego czuły dotyk i łagodny głos z pewnością sprawiają, że pies lepiej poradzi sobie z trudną sytuacją.

Czy wcześniej czy później – ale życie zawsze – dobiega końca. W obliczu śmierci stoimy wszyscy, bez wyjątku. Dokładnie to samo dotyczy naszych czworonożnych przyjaciół. Co gorsza, psy – nawet najbardziej długowieczne – żyją krócej od ludzi, zatem musimy być przygotowani na to, że kiedyś przyjdzie nam pożegnać się z z ukochanym zwierzęciem. Dlatego cieszmy się każdą chwilą z nim spędzoną.

Cmentarze dla zwierząt - jak pochować utraconego pupila?

Pożegnanie z psem jest bardzo intymnym i trudnym wydarzeniem. Choć chcielibyśmy już zaszyć się w ciche miejsce i pogrążyć w żałobie, czekają nasz jeszcze formalności związane ze śmiercią psiaka. Musimy się zastanowić, jak pochowamy psa. Na naszą decyzję może wpłynąć przyczyna odejścia pupila. Czy jego śmierć wynikała z przyczyn naturalnych, czy też była skutkiem wypadku, a czworonóg odniósł silne obrażenia.

Pamiętajmy, że grzebanie zmarłych zwierząt domowych w przydomowym ogródku bądź w lesie jest prawnie zabronione. Ciało pupila należy poddać kremacji i pochować na cmentarzu dla zwierząt, gdzie będziemy mogli go odwiedzać.

Przeczytaj także:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?