Reklama

Zachowanie psa przed śmiercią – jak rozpoznać, że pies odchodzi?

umierający pies © Shutterstock/Klymenok Olena

Pomimo tego, że większość z nas nie dopuszcza do siebie tej myśli, śmierć stanowi nieodłączny element życia. Czy można ten moment przewidzieć? Czy istnieją jakieś oznaki tego, że pies odchodzi?

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Śmierć psa może nastąpić z bardzo wielu powodów – począwszy od starości czy choroby, a skończywszy m.in. na wypadku czy ataku innego zwierzęcia. Nie zawsze więc mamy tę wyjątkową szansę być z naszym czworonogiem i otoczyć go opieką, by – pomimo nadchodzącego końca – zapewnić mu, na ile to tylko możliwe, poczucie bezpieczeństwa, spokój i komfort. 

Jeżeli pies umiera w wyniku naturalnego procesu, jakim jest proces starzenia się, czy w skutek długotrwałej choroby psa, czasem (bo nie jest to regułą!) możemy zaobserwować pewne objawy, które wskazują na to, że koniec jest bliski.

Zachowanie psa przed śmiercią – co wskazuje na to, że koniec jest bliski?

Apatia

Jednym z pierwszych objawów jest wycofanie się psa z codziennych aktywności na rzecz coraz dłuższego snu, apatia, kompletny brak zainteresowania dotychczasowymi czynnościami, nawet jeśli go do nich usilnie zachęcamy.

Brak apetytu

Każdemu psu zdarza się raz na jakiś czas stracić apetyt, szczególnie np. w okresie upałów. Ów brak apetytu u psa nie musi zatem oznaczać od razu nadchodzącej śmierci psa ani poważnej choroby. Jeśli natomiast łączy się z innymi niepokojącymi objawami, może stanowić zapowiedź najgorszego. 

Zmiany w zachowaniu psa 

O zbliżającej się śmierci psa mogą świadczyć również zmiany w jego zachowaniu. Zazwyczaj są to zmiany dość wyraźne, łatwo zauważalne przez opiekuna, bowiem pies zaczyna robić coś, co do tej pory się mu nie zdarzało. Pewne zachowania mogą się też nasilić. 

Trudno stwierdzić, czy pies ma świadomość zbliżającej się śmierci. Można jednak przyjąć, że zmiana zachowania wynika z tego, iż odczuwa on dyskomfort lub/i ból bądź strach spowodowany zmianami somatycznymi zachodzącymi w jego organizmie.

W związku z tym, dotychczas nawet najłagodniejszy, najspokojniejszy i najbardziej zrównoważony czworonóg może zacząć szukać kryjówek i stronić od wszelkiego towarzystwa. Próby zbliżenia się do niego mogą zaś skończyć się agresją psa

Szukanie kontaktu

Z drugiej strony pies przed śmiercią może zacząć szukać kontaktu bliższego niż dotychczas – szczególnie wtedy, gdy jest bardzo związany ze swoim opiekunem, ufa mu i czuje się przy nim bezpiecznie. My także, gdy czujemy się źle, mniej lub bardziej podświadomie poszukujemy kontaktu z bliskimi, pragniemy być otoczeni opieką. Tak samo jak człowiek, pies potrzebuje wsparcia i troski w najtrudniejszych chwilach. 

Zachowanie psa przed śmiercią - inne objawy

Innymi częstymi objawami nadchodzącej śmierci psa są m.in.:

  • drgawki,
  • bladość dziąseł (świadcząca m.in. o niskim ciśnieniu krwi),
  • brak równowagi,
  • nietrzymanie moczu,
  • kłopoty z oddychaniem (płytki, nieregularny oddech),
  • wymioty

Pies odchodzi – jak się zachować?

Zupełnie zrozumiałą rzeczą jest to, że za wszelką cenę chcemy ratować naszego przyjaciela, aby pozostał z nami jak najdłużej. Jeżeli jednak, pomimo udzielenia mu wszelkiej pomocy, lekarz jednoznacznie stwierdza, że koniec jest bliski i nic nie da się już zrobić, o wiele lepszym wyjściem niż jeżdżenie po kolejnych specjalistach jest skupienie się na pupilu, zapewnienie mu najlepszej opieki, spokoju, maksymalnego komfortu i po prostu (a może i to właśnie najważniejsze!) bycie z nim.

Jest to niesamowicie trudne i bez cienia wątpliwości odbędzie się ogromnie dużym kosztem psychicznym, ale dla naszego czworonoga, który tak wiernie nam towarzyszył i każdego dnia wywoływał uśmiech na twarzy, musimy przy nim trwać do samego końca.

Może i łatwiej byłoby zastosować wyparcie i udawać, że tak naprawdę nic się nie dzieje, nie patrzeć na psa i zajmować się codziennymi aktywnościami jak do tej pory, ale rzeczywistość i tak nas dopadnie, a pies w ostatnich chwilach nie powinien być pozostawiony sam sobie. Szczególnie, gdy mamy możliwość go wesprzeć!

Eutanazja psa – trudny temat, który czasem trzeba podjąć

Ani starość, ani nawet poważna choroba tak naprawdę nie są wskazaniami do uśpienia psa. Dopiero kiedy wszelkie metody leczenia lub/i próby uśmierzania bólu zawodzą, można rozważyć tę możliwość. Wielu opiekunów, pomimo początkowo ogromnego oporu wewnętrznego, korzysta z niej, aby skrócić cierpienie swojego czworonożnego przyjaciela. 

Choć decyzję o eutanazji podejmuje właściciel psa (lekarz nie może bez jego zgody przeprowadzić procedury), specjalista może odmówić. Kiedy tak się dzieje? Oczywiście wówczas, gdy po dokładnym zbadaniu psa uzna, iż istnieje szansa na poprawę jego zdrowia. Jeżeli nic już nie da się zrobić, lekarz może zaproponować uśpienie.

Obecnie istnieje coraz więcej naprawdę przyjaznych miejsc, w których personel dba o to, aby właściciel mógł być z psem do samego końca i godnie się z nim pożegnać. To niezmiernie istotne, bo bez względu na to, czy pies umiera w sposób naturalny, czy wymaga specjalistycznej pomocy, obecność ukochanego opiekuna, jego czuły dotyk i łagodny głos z pewnością sprawiają, że ostatnie chwile psa są lepsze… 

Czy wcześniej czy później – ale życie zawsze – dobiega końca. W obliczu śmierci stoimy wszyscy, bez wyjątku. Dokładnie to samo dotyczy naszych czworonożnych przyjaciół. Co gorsza, psy – nawet najbardziej długowieczne – żyją krócej od ludzi, zatem musimy być przygotowani na to, że kiedyś przyjdzie nam pożegnać się z naszym pupilem i cieszyć się każdą chwilą z nim spędzoną.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz