Reklama

Nietrzymanie moczu u psa: co robić, gdy pies popuszcza mocz?

nietrzymanie moczu © Shutterstock

Nietrzymanie moczu u psa dotyka zwierzęta w różnym wieku. Choć zaburzenia te spędzają sen z powiek głównie właścicieli czworonogów, to należy także pamiętać, że dolegliwość ta jest uciążliwa także dla zwierzęcia. Jakie są przyczyny i jak leczyć nietrzymanie moczu u psa?

 

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Przez nietrzymanie moczu psa rozumie się jego mimowolne wyciekanie, które może mieć podłoże anatomiczne lub czynnościowe. Nie należy mylić go z zaburzeniami w oddawaniu moczu na podłożu behawioralnym – nieprawidłową socjalizacją psa, brakiem odpowiednich nawyków i nauki czystości czy znakowaniem terenu za pomocą moczu.

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów konieczna  jest konsultacja weterynaryjna oraz odpowiednia diagnostyka, która pomoże w ustaleniu źródła problemu i wdrożeniu skutecznego leczenia.

Nietrzymania moczu u psa - możliwe przyczyny

Popuszczanie moczu u psa spowodowane jest chorobą wówczas, gdy zwierzę nie ma możliwości kontrolowania procesu oddawania moczu i zazwyczaj dokonuje tego bezwiednie.  W większości przypadków o podłożu chorobowym przyczyny tej dolegliwości mogą mieć związek z czynnikami:

 • anatomicznymi;
 • hormonalnymi;
 • nerwowo-mięśniowymi;
 • psychicznymi;
 • urazowymi.

Przyczyny nietrzymania moczu u psa mogą być różnorodne i nie zawsze muszą świadczyć o rozwoju groźnej choroby. W dużej części przypadków są to dolegliwości wyleczalne, które przy odpowiednio szybkim wdrożeniu leczenia pozwalają na przywrócenie zwierzęciu dobrego samopoczucia i dawnego komfortu życia. Wśród najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu wymienia się:

 • choroby gruczołu krokowego;
 • choroby prostaty;
 • niewydolność nerek;
 • kamicę moczową – polegająca na tworzeniu się kryształów i kamieni w układzie moczowym zwierzęcia.
 • moczówkę prostą – spowodowaną niedoborem hormonu powodującego zagęszczenie moczu lub problemami natury psychicznej lub neurologicznej.
 • następstwa urazów; 
 • nabyte lub wrodzone nieprawidłowości budowy przedsionka pochwy;
 • stany zapalne pęcherza i cewki moczowej;
 • uszkodzenia rdzenia kręgowego w odcinku krzyżowym;
 • uszkodzenia zwojów nerwowo-mięśniowych – występujące w obrębie ściany  pęcherza moczowego, do których dochodzi w wyniku nadmiernego rozciągnięcia pęcherza moczowego; 
 • zaburzenia hormonalne po sterylizacji;
 • zaburzenia zwieracza – wynikającego z utraty napięcia szyjki pęcherza lub też zwieracza cewki moczowej, co może prowadzić do bezwiednego kapania moczu. Proces ten jest szczególnie widoczny podczas stresu;
 • zapalenie nerek, pęcherza lub cewki moczowej;
 • zespół Cushinga – nadczynność kory nadnerczy, będąca jednym z rodzajów zaburzeń hormonalnych u psów.

Nietrzymanie moczu u młodego psa

Popuszczanie moczu przez szczenięta lub młode psy ma najczęściej podłoże behawioralne. Wynika z braku wyrobienia odpowiednich wyników lub jest reakcją na silne bodźe - radość, stres, strach. Aby nauczyć psa odpowiednich nawyków, należy odpowiednio wcześnie podjąć naukę czystości i w żadnym wypadku nie karać pupila za wpadkę. Jeśli problem trwa i staje się uciążliwy, warto skonsultować się z weterynarzem, by wykluczyć inne - anatomiczne lub chorobowe przyczyny nietrzymania moczu przez psa.

Nietrzymanie moczu u starego psa

Nietrzymanie moczu u starszych psów często jest uznawane za jeden z objawów starzenia. Tymczasem jest to zazwyczaj objaw towarzyszący chorobom, które należy zdiagnozować i leczyć. Nietrzymanie moczu u psich seniorów może być objawem towarzyszącym chorobom nerek, prostaty, a nawet chorobom kręgosłupa i zmianom zwyrodnieniowym stawów.  Problem ten jest wskazaniem do wizyty u weterynarza i przeprowadzeniu odpowiedniej, wnikliwej diagnostyki.

Nietrzymanie moczu u psa po kastracji lub sterylizacji

Nietrzymanie moczu po zabiegu kastracji (sterylizacji ) u suczek dotyka zazwyczaj ras dużych. Ma ono związek ze spadkiem hormonów i niestety jest nieodwracalne. Aby zniwelować problem, suczka powinna przyjmować tabletki hormonalne. 

Z kolei w przypadku psów kastracja powinna zniwelować problem nietrzymania moczu, jeśli występwał on wcześniej i miał podłoże behawioralne lub wynikał z przerostu prostaty. 

Leczenie nietrzymania moczu u psa

W przypadku zauważenia nietrzymania moczu u psa, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. 

Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, aby uzyskać jak największej ilości informacji o zaburzaniach. Istotne będzie nie tylko to, na czym polega problem i od jak dawna występuje, ale również jakie objawy mu towarzyszą (takie jak nadmierne pragnienie czy objawy spoza układu moczowego) oraz jaką pozycję pies przyjmuje podczas snu. 

W celu postawienia diagnozy weterynarz zbada czworonoga, oceni jego zewnętrzne narządy płciowe oraz pęcherz moczowy i pozostałe narządy jamy brzusznej. Następnie zleci konieczne badania, które pozwolą zbadać przyczynę nietrzymania moczu u psa. Konieczne będzie wykonanie badań moczu, krwi oraz badania ultrasonograficznego, a w niektórych przypadkach także radiologicznego.
 
Sposób leczenia nietrzymania moczu u psa oraz dalsze rokowania będą uzależnione od przyczyny choroby. W przypadku:

 • Bakteryjnego zapalenia pęcherza zazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię oraz podaje leki zapalne. Leczenie farmakologiczne przynosi w tym przypadku bardzo dobre rezultaty i poprawa stanu zdrowia zwierzęcia następuję już po kilku dniach. Zazwyczaj kontynuuje się leczenie przez okres przynajmniej 2 tygodni, a następnie wykonuje kontrolne badanie moczu.
 • Kamicy pęcherza moczowego konieczna jest zazwyczaj interwencja chirurgiczna, podczas której usunięte zostaną złogi oraz wprowadzenie odpowiedniej diety opartej na karmie weterynaryjnej. W niektórych przypadkach, jeśli obecne są tylko kryształy, skuteczne może okazać się jedynie wdrożenie specjalistycznego żywienia.
 • Hormonalnego nietrzymania moczu psu suplementowane są hormony oraz leki działające na zwieracz cewki moczowej. Leczenie to przynosi szybkie i skuteczne efekty, jednakże musi być stosowane przez całe życie zwierzęcia. Hormonalne nietrzymanie moczu nie zawsze jest całkowicie możliwe do wyleczenia.  

W niektórych przypadkach niestety nie jest możliwe całkowite wyleczenie psa - wówczas konieczne jest stosowanie pieluszek. W sprzedaży dostępne są specjalne pieluchy dla psów, które zwierzęta zwykle dobrze tolerują.

Podczas korzystania z nich należy jednak zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny okolic ujścia cewki moczowej u psa, aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego. W tym celu trzeba myć zwierzę w okolicach zanieczyszczonych moczem oraz stosować preparaty odkażające i nawilżające w kremie lub płynie.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz