Reklama

Ciemny mocz u psa – nie bagatelizuj, udaj się do weterynarza!

pies siusia © Shutterstock

Kolor i częstotliwość oddawania moczu przez psa to ważne wskazówki na temat kondycji i zdrowia naszego pupila. Czy ciemny mocz u psa to powód do niepokoju? Kiedy udać się do weterynarza? Przeczytaj.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Nie wszyscy właściciele czworonogów przywiązują odpowiednią wagę do codziennego obserwowania zachowań swojego pupila. Regularne obserwacje i śledzenie zmian fizjologicznych naszego czworonoga są jednak nader ważne i mogą  pomóc w szybkim oraz wczesnym wykryciu różnych nieprawidłowości. Na szczególną uwagę zasługuje mocz psa – jego kolor oraz konsystencja mogą nam bowiem dostarczyć wielu informacji o stanie zdrowia naszego pupila.

Podczas wspólnych spacerów należy więc zwracać uwagę na to, jakiego koloru jest jego mocz i w jaki sposób pachnie. Nie bez znaczenia będzie także częstotliwość jego oddawania – zarówno rzadkie jak i częste oddawanie moczu u psa wymaga bowiem konsultacji weterynaryjnej.

Jaki powinien być prawidłowy kolor moczu u psa?

Prawidłowy kolor moczu psa powinien mieć odcień jasnożółty, żółty lub bursztynowy. Kolor ten jest zasługą znajdującego się w moczu żółtego barwnika – urochromu, który stanowi produkt rozpadu hemoglobiny.

Nasycenie koloru moczu psa oraz jego odcień mogą ulegać zmianom, ponieważ są zależne od jego stężenia – im bardziej mocz jest rozrzedzony, tym jaśniejsza jest jego barwa. W przypadku chorób związanych z wielomoczem i wzmożonym pragnieniem u psa może przybierać nawet barwę niepokojąco jasną. U zdrowego zwierzęcia mocz powinien być przejrzysty i klarowny – wszelkie zaburzenia w tej kwestii mogą świadczyć o chorobach np. zapaleniu pęcherza lub nerek.

Ciemny mocz u psa

Nieco ciemniejszy mocz możemy zaobserwować u naszego pupila rano – wtedy, kiedy jego zagęszczenie jest nieco wyższe. Takie zjawisko jest całkowicie naturalne i nie powinno wywoływać naszego niepokoju. W sytuacji jednak, gdy barwa moczu zmienia się zauważalnie, a jej kolor daleki jest od normy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Choć istnieje wiele przyczyny zmiany zabarwienia moczu, takich jak rodzaj diety, przyjmowane leki oraz środowisko, w jakim przebywa zwierzę, to może być ona także symptomem niepokojących zmian zachodzących w organizmie naszego czworonoga.

Każda zauważona przez nas zmiana zabarwienia moczu powinna być zgłoszona lekarzowi weterynarii – nawet wówczas, gdy nie obserwujemy objawów współistniejących i dodatkowych dolegliwości. Ciemny mocz u psa bywa niekiedy pierwszym objawem poważnej choroby, dlatego powinien zostać poddany dokładnej diagnostyce, aby wskazać przyczynę niepokojącego zabarwienia. W badaniu zawsze należy brać pod uwagę wszystkie czynniki właściwości fizyko-chemicznych, badania osadu moczu oraz ogólny stan kliniczny czworonoga.
 
Ciemniejszy mocz może pojawić się w przypadku: krwawienia z pęcherza moczowego lub nerek, a także przy groźnej dla psów chorobie – babeszjozie. Nie są to jednak jedyne możliwe przyczyny takiego zabarwienia.

Ciemny mocz u psa może występować także w przypadku:

  • Oligurii – inaczej zwanej skąpomoczem, który oznacza zmniejszoną dobową ilość oddawanego moczu, często w zmniejszonej częstotliwości. Może ona występować przy niedoborze płynów, utracie płynów ustrojowych np. w skutek intensywnych wymiotów i biegunek lub upośledzeniu czynności wydalniczej nerek.
  • Hemoglobinurii – będącej schorzeniem, w którym wolna hemoglobina przedostaje się do moczu. Jest to efektem chorobowego rozpadu erytrocytów. Może występować np. w niedokrwistości hemolitycznej, a także wskutek przebytych zatruć.
  • Dużej ilości moczanów – czyli fizjologicznych składników osadu moczu, które powstają w wyniku wytrącania się kwasu moczowego obecnego w moczu. W moczu występują one jako osad o charakterystycznej ceglanej barwie. W niektórych przypadkach ich pojawianie się ma charakter przejściowy, w innych świadczy o zaburzeniach. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny pojawienia się moczanów.

 Inny kolory moczu u psa – co oznaczają?

Kolor psiego moczu powinien odznaczać się dowolnym odcieniem żółtego – nasycenie koloru zależeć będzie od ilości wypijanych płynów. Jeśli jednak mocz drastycznie zmienia kolor, to powinniśmy się poważnie zaniepokoić. Inna barwa moczu lub ciemny mocz u psa mogą oznaczać problemy zdrowotne.

Niepokojące powinno być dla nas także zarówno częste oddawanie moczu przez psa, gdyż może ono oznaczać cukrzycę, choroby nerek, leptospirozę lub chorobę Cushinga, jak i skąpe oddawanie moczu, które może wskazywać na kamienie w nerkach lub pęcherzu moczowych oraz zator dróg moczowych.
 
Do możliwych zabarwień moczu, jakie mogą pojawić się u naszego czworonoga, zalicza się:

  • Żółto-zielony lub żółto-brązowy kolor moczu – zwykle wskazuje na obecność bilirubiny lub biliwerdyny. Bilurbina nie powinna znajdować się w prawidłowym moczu, dlatego uznawana jest ona za patologię. Może świadczyć o pierwotnych lub wtórnych schorzeniach wątroby i dróg żółciowych lub o żółtaczce. Ponadto kolor takiego moczu może być silnie skoncentrowany albo występować przy współistniejącej infekcji wywołanej przez bakterie Pseudomonas sp.
  •  Żółto-pomarańczowy lub pomarańczowy mocz u psa – świadczy o obecności bilirubiny. Pomarańczowy mocz może wskazywać na żółtaczkę, choroby wątroby lub woreczka żółciowego, a także poważne odwodnienie organizmu.
  • Mleczny odcień moczu u psa – spowodowany jest prawdopodobnie obecnością licznych leukocytów (ropomocz), domieszkami tłuszczu albo wydzielinami prostaty.
  • Różowy lub czerwony mocz u psa – wskazuje zazwyczaj na obecność erytrocytów, hemoglobiny, mioglobiny lub methemoglobiny w moczu. Warto wiedzieć, że hemoglobina nie powinna znajdować się w prawidłowym moczu – jej obecność określana jest mianem hemoglobinurii, która może mieć związek z zatruciami związkami chemicznymi oraz babeszjozą. Wyraźnie obecna krew w moczu zwierzęcia jest z kolei nazywana hematurią. Do jej najczęstszych przyczyn zalicza się stany zapalne i infekcję dróg moczowych, ostre i ropne zapalenie nerek, zapalenie miedniczek nerkowych, skazy krwotoczne, choroby krwi, niektóre choroby zakaźne, pasożyty układu moczowego i urazy. Niekiedy może także towarzyszyć rozwijającym się chorobom nowotworowym układu moczowego.
  • Ciemnobrązowy lub brązowy mocz u psa – wskazuje na obecność methemoglobiny lub mioglobiny. Zwykle powinien być powodem do niepokoju – może świadczyć o tym, że doszło do krwawienia w drogach moczowych lub uszkodzenia czerwonych krwinek w wyniku zatrucia organizmu.  

Przeczytaj także:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz