Reklama

Ciemny mocz u psa – nie bagatelizuj, udaj się do weterynarza!

pies siusia
© Shutterstock

Kolor i częstotliwość oddawania moczu przez psa to ważne wskazówki na temat kondycji i zdrowia naszego pupila. Czy ciemny mocz u psa to powód do niepokoju? Kiedy udać się do weterynarza? Przeczytaj.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia 20.10.2021, 15:00

Nie wszyscy właściciele czworonogów przywiązują odpowiednią wagę do codziennego obserwowania zachowań swojego pupila. Regularne obserwacje i śledzenie zmian fizjologicznych naszego czworonoga są jednak nader ważne i mogą  pomóc w szybkim oraz wczesnym wykryciu różnych nieprawidłowości. Na szczególną uwagę zasługuje mocz psa – jego kolor oraz konsystencja mogą nam bowiem dostarczyć wielu informacji o stanie zdrowia naszego pupila.

Podczas wspólnych spacerów należy więc zwracać uwagę na to, jakiego koloru jest jego mocz i w jaki sposób pachnie. Nie bez znaczenia będzie także częstotliwość jego oddawania – zarówno rzadkie jak i częste oddawanie moczu u psa wymaga bowiem konsultacji weterynaryjnej.

Jaki powinien być prawidłowy kolor moczu u psa?

Prawidłowy kolor moczu psa powinien mieć odcień jasnożółty, żółty lub bursztynowy. Kolor ten jest zasługą znajdującego się w moczu żółtego barwnika – urochromu, który stanowi produkt rozpadu hemoglobiny.

Nasycenie koloru moczu psa oraz jego odcień mogą ulegać zmianom, ponieważ są zależne od jego stężenia – im bardziej mocz jest rozrzedzony, tym jaśniejsza jest jego barwa. W przypadku chorób związanych z wielomoczem i wzmożonym pragnieniem u psa może przybierać nawet barwę niepokojąco jasną. U zdrowego zwierzęcia mocz powinien być przejrzysty i klarowny – wszelkie zaburzenia w tej kwestii mogą świadczyć o chorobach np. zapaleniu pęcherza lub nerek.

Ciemny mocz u psa

Nieco ciemniejszy mocz możemy zaobserwować u naszego pupila rano – wtedy, kiedy jego zagęszczenie jest nieco wyższe. Takie zjawisko jest całkowicie naturalne i nie powinno wywoływać naszego niepokoju. W sytuacji jednak, gdy barwa moczu zmienia się zauważalnie, a jej kolor daleki jest od normy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Choć istnieje wiele przyczyny zmiany zabarwienia moczu, takich jak rodzaj diety, przyjmowane leki oraz środowisko, w jakim przebywa zwierzę, to może być ona także symptomem niepokojących zmian zachodzących w organizmie naszego czworonoga.

Każda zauważona przez nas zmiana zabarwienia moczu powinna być zgłoszona lekarzowi weterynarii – nawet wówczas, gdy nie obserwujemy objawów współistniejących i dodatkowych dolegliwości. Ciemny mocz u psa bywa niekiedy pierwszym objawem poważnej choroby, dlatego powinien zostać poddany dokładnej diagnostyce, aby wskazać przyczynę niepokojącego zabarwienia. W badaniu zawsze należy brać pod uwagę wszystkie czynniki właściwości fizyko-chemicznych, badania osadu moczu oraz ogólny stan kliniczny czworonoga.
 
Ciemniejszy mocz może pojawić się w przypadku: krwawienia z pęcherza moczowego lub nerek, a także przy groźnej dla psów chorobie – babeszjozie. Nie są to jednak jedyne możliwe przyczyny takiego zabarwienia.

Ciemny mocz u psa może występować także w przypadku:

  • Oligurii – inaczej zwanej skąpomoczem, który oznacza zmniejszoną dobową ilość oddawanego moczu, często w zmniejszonej częstotliwości. Może ona występować przy niedoborze płynów, utracie płynów ustrojowych np. w skutek intensywnych wymiotów i biegunek lub upośledzeniu czynności wydalniczej nerek.
  • Hemoglobinurii – będącej schorzeniem, w którym wolna hemoglobina przedostaje się do moczu. Jest to efektem chorobowego rozpadu erytrocytów. Może występować np. w niedokrwistości hemolitycznej, a także wskutek przebytych zatruć.
  • Dużej ilości moczanów – czyli fizjologicznych składników osadu moczu, które powstają w wyniku wytrącania się kwasu moczowego obecnego w moczu. W moczu występują one jako osad o charakterystycznej ceglanej barwie. W niektórych przypadkach ich pojawianie się ma charakter przejściowy, w innych świadczy o zaburzeniach. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny pojawienia się moczanów.

 Inny kolory moczu u psa – co oznaczają?

Kolor psiego moczu powinien odznaczać się dowolnym odcieniem żółtego – nasycenie koloru zależeć będzie od ilości wypijanych płynów. Jeśli jednak mocz drastycznie zmienia kolor, to powinniśmy się poważnie zaniepokoić. Inna barwa moczu lub ciemny mocz u psa mogą oznaczać problemy zdrowotne.

Niepokojące powinno być dla nas także zarówno częste oddawanie moczu przez psa, gdyż może ono oznaczać cukrzycę, choroby nerek, leptospirozę lub chorobę Cushinga, jak i skąpe oddawanie moczu, które może wskazywać na kamienie w nerkach lub pęcherzu moczowych oraz zator dróg moczowych.
 
Do możliwych zabarwień moczu, jakie mogą pojawić się u naszego czworonoga, zalicza się:

  • Żółto-zielony lub żółto-brązowy kolor moczu – zwykle wskazuje na obecność bilirubiny lub biliwerdyny. Bilurbina nie powinna znajdować się w prawidłowym moczu, dlatego uznawana jest ona za patologię. Może świadczyć o pierwotnych lub wtórnych schorzeniach wątroby i dróg żółciowych lub o żółtaczce. Ponadto kolor takiego moczu może być silnie skoncentrowany albo występować przy współistniejącej infekcji wywołanej przez bakterie Pseudomonas sp.
  •  Żółto-pomarańczowy lub pomarańczowy mocz u psa – świadczy o obecności bilirubiny. Pomarańczowy mocz może wskazywać na żółtaczkę, choroby wątroby lub woreczka żółciowego, a także poważne odwodnienie organizmu.
  • Mleczny odcień moczu u psa – spowodowany jest prawdopodobnie obecnością licznych leukocytów (ropomocz), domieszkami tłuszczu albo wydzielinami prostaty.
  • Różowy lub czerwony mocz u psa – wskazuje zazwyczaj na obecność erytrocytów, hemoglobiny, mioglobiny lub methemoglobiny w moczu. Warto wiedzieć, że hemoglobina nie powinna znajdować się w prawidłowym moczu – jej obecność określana jest mianem hemoglobinurii, która może mieć związek z zatruciami związkami chemicznymi oraz babeszjozą. Wyraźnie obecna krew w moczu zwierzęcia jest z kolei nazywana hematurią. Do jej najczęstszych przyczyn zalicza się stany zapalne i infekcję dróg moczowych, ostre i ropne zapalenie nerek, zapalenie miedniczek nerkowych, skazy krwotoczne, choroby krwi, niektóre choroby zakaźne, pasożyty układu moczowego i urazy. Niekiedy może także towarzyszyć rozwijającym się chorobom nowotworowym układu moczowego.
  • Ciemnobrązowy lub brązowy mocz u psa – wskazuje na obecność methemoglobiny lub mioglobiny. Zwykle powinien być powodem do niepokoju – może świadczyć o tym, że doszło do krwawienia w drogach moczowych lub uszkodzenia czerwonych krwinek w wyniku zatrucia organizmu.  

Przeczytaj także: