Co może oznaczać krew w moczu psa?
Krew w moczu u psa – co oznacza jej obecność? Trudno to jednoznacznie stwierdzić bez odpowiednich badań, gdyż krwiomocz u psa może być objawem wielu poważnych schorzeń.
Pojawia się w wyniku:
- infekcji bakteryjnej lub grzybiczej układu moczowo-płciowego,
- zarażenia pasożytami,
- kamicy moczowej,
- chorób prostaty u samców,
- chorób układu rozrodczego u suczek,
- krwotocznego zapalenia dróg moczowych,
- nowotworów układu moczowo-płciowego.
Infekcje
Zazwyczaj za infekcje odpowiedzialne są bakterie. By określić, z jakim patogenem mamy do czynienia, należy wykonać posiew bakteriologiczny moczu. Jeśli wykaże on obecność bakterii, lekarz weterynarii przepisze odpowiedni antybiotyk i powie, jak należy go stosować.
Krwią w moczu u psa objawiają się też infekcje grzybicze. Rozwijają się, gdy zaburzona jest równowaga mikroflory w organizmie i brakuje pożytecznych bakterii. Sprzyja to zakażeniom grzybiczym, obejmującym również układ moczowy. Leczy się je farmakologicznie.
Pasożyty
Krew w moczu u psa może się też pojawić na skutek inwazji pasożytów, głównie nicieni z rodzaju Capillaria. Na ten problem szczególnie narażone są psy mające swobodny dostęp do gryzoni, dżdżownic, ślimaków, surowych ryb i mięsa, czyli psy polujące lub wychowujące się poza miastem. Rozpoznanie choroby opiera się na badaniu moczu na obecność jaj nicieni. W razie stwierdzenia ich obecności (powodują również krwiomocz u kota ), leczenie bywa kłopotliwe. Lekarz weterynarii przepisze zwierzęciu odpowiednie środki.
Schorzenia nerek lub pęcherza psa
Permanentny ból okolic brzucha, oddawanie moczu często, ale w małych ilościach lub krwiomocz u psa – przyczyny tych problemów mogą też leżeć w schorzeniach nerek.
Nieraz świadczą o obecności kamieni w pęcherzu. Chorobie towarzyszą ogólne objawy, takie jak brak apetytu i złe samopoczucie. Jeśli kamień zamknie cewkę moczową, może całkowicie uniemożliwić oddawanie moczu. Taka sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia, dlatego wymaga pilnej interwencji lekarskiej. W pierwszej kolejności podejmuje się próbę niechirurgicznego udrożnienia cewki poprzez założenie cewnika. Jeśli to zawiedzie, czworonożny pacjent trafi na stół operacyjny.
Schorzenia gruczołu krokowego
Przyczyną pojawienia się krwi w moczu u psa mogą być też schorzenia gruczołu krokowego, czyli prostaty. Problem ten zazwyczaj dotyczy starszych samców, które nie przeszły kastracji. Z kolei u suczek przyczyną krwiomoczu może być tzw. ropomacicze oraz procesy nowotworowe toczące się w obszarze pochwy lub macicy. Towarzyszą im bolesność brzucha i gorączka.
Czy czerwone zabarwienie moczu psa zawsze oznacza obecność krwi?
Różowe lub czerwone zabarwienie moczu nie zawsze świadczy o tym, że znajduje się w nim krew. Czasami zmiana koloru wynika z obecności hemoglobiny, powstałej po rozpadzie czerwonych krwinek.
Taka sytuacja zdarza się w przebiegu niektórych chorób, na przykład babeszjozy przenoszonej przez kleszcze. Z kolei przy poważnym uszkodzeniu mięśni w moczu może pojawić się mioglobina, również zabarwiając go na różowo. Rozróżnienie, co tak naprawdę odpowiada za zmianę koloru moczu, umożliwią badania dodatkowe, które zleci lekarz weterynarii.
Krew w moczu psa - jakie leczenie należy podjąć?
Umawiając wizytę u lekarza weterynarii, zapytajmy od razu, czy mamy przynieść ze sobą próbkę moczu czworonożnego pacjenta do badania. Przed jej pobraniem należy delikatnie umyć okolice ujścia cewki moczowej zwierzęcia. Poranny mocz pobieramy do jałowego pojemnika, najlepiej ze środkowego strumienia. Próbka powinna być przechowywana w temperaturze 5-8 stopni i maksymalnie po 4 godzinach musi trafić do laboratorium.
Wyniki badań moczu stanowią podstawę do postawienia diagnozy. Jeśli problem spowodowało zakażenie bakteryjne, grzybicze lub pasożytnicze, lekarz weterynarii przepisze stosowne leki, które zwalczą problem. Jeśli jednak analiza moczu nie wskazuje na infekcję, wykonuje się kolejne badania, w tym morfologię krwi, USG lub zdjęcia rentgenowskie.
Leczenie schorzeń układu rozrodczego u suczek zazwyczaj polega na chirurgicznym usunięciu zmienionych chorobowo narządów. U samców jest to niemożliwe ze względu na anatomię układu moczowo-płciowego. Gruczoł krokowy leczy się farmakologiczne.
Często przeprowadza się też zabieg chirurgiczny usunięcia jąder, by testosteron nie stymulował chorego narządu. Przypadki kamicy moczowej oraz nowotwory również wymagają przeprowadzenia operacji pod narkozą. Na szczęście zmiany, który nie są duże i nie dają przerzutów, dosyć dobrze poddają się leczeniu chirurgicznemu.
Konsultacja: Lekarz weterynarii Franek Paśko
Przeczytaj również:
- Ciemny mocz u psa - co może oznaczać?
- Nietrzymanie moczu u psa
- Zapalenie pęcherza moczowego u psa