Szybkie wykrycie problemów z nerkami jest kluczowe nie tylko dla zdrowia, ale i życia naszego pupila, dlatego warto dowiedzieć się, na jakie symptomy należy być wyczulonym.
Choć mocznica jest chorobą nieuleczalną, wykryta w porę pozwala na znaczne przedłużenie życia za pomocą metod farmakologicznych i odpowiedniej diety.
Rola nerek w organizmie czworonoga
Oprócz wytwarzania moczu, zadaniem nerek jest filtrowanie krwi z toksyn, nadmiaru soli, mocznika i innych zbędnych produktów przemiany materii.
Oprócz działania oczyszczającego nerki odpowiadają za:
- utrzymanie właściwego stężenia płynów i składników mineralnych w organizmie,
- prawidłowego odczynu pH moczu,
- prawidłowego ciśnienia krwi,
- regulują równowagę kwasowo-zasadową,
- a także wytwarzają witaminę D.
Są więc kluczowymi organami w organizmie człowieka i zwierzęcia
Mocznica — na czym polega ta choroba nerek psa?
Choroby nerek i dróg wyprowadzających u psa polegają na utracie i zaburzeniu ich prawidłowego działania.
Odstępstwa te mogą być związane z samym narządem lub też powstać w wyniku chorób pozostałych narządów i układów organizmu zwierzęcia. Niewydolność nerek jest dość częstym schorzeniem, jakie spotyka czworonogi.
Z wiekiem psa liczba jednostek funkcjonalnych, z których składają się nerki (nefronów) maleje, co w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób nerek.
Nie bez znaczenia dla tego procesu są także choroby nowotworowe oraz przebyte urazy. Z niewydolnością nerek u psa mamy do czynienia w sytuacji, gdy zniszczeniu uległo ponad 75% nefronów w nerce.
Przyczyny niewydolności nerek u psa
Do podstawowych czynników mogących wpłynąć na wystąpienie niewydolności nerek u psa zalicza się:
- Wiek: ryzyko zachorowania na niewydolność nerek wzrasta wraz z wiekiem zwierzęcia. Wszystko za sprawą zmniejszającej się liczby nefronów, które nie ulegają ponownej regeneracji.
- Przewlekłe choroby: u starszych psów mocznica może być często konsekwencją innych przewlekłych chorób, w tym chorób nowotworowych, czy cukrzycy. Większość przewlekłych schorzeń zostawia ślad w nerkach, a stopniowe uszkodzenie ich miąższu prowadzi z kolei do ich niewydolności.
- Rasa: niektóre rasy psów mają tendencję do zapadania na tzw. rodzinne choroby nerek. Wśród tych, które mają większe predyspozycje do zachorowania, należy wymienić: beagle, berneńskiego psa pasterskiego, bullteriera owczarka niemieckiego, cocker spaniela, dalmatyńczyka, dobermana, golden retrievera, pudla, rottweilera, samojeda, shih tzu, sznaucera miniaturowego;
- Zatrucia: Działanie organów może osłabiać także długotrwałe przyjmowanie leków, zatrucia pokarmowe oraz choroby serca i krwi. Efektem nieleczonej przewlekłej postaci niewydolności nerek jest mocznica, która prowadzi do poważnego zaburzenia tego organu.
- Nieprawidłowa dieta i otyłość: Nie bez znaczenia jest nieprawidłowa dieta i otyłość występująca u psa.
Objawy przewlekłej niewydolności nerek u psa
Choroby nerek są zaburzeniami, które w większości przypadków przebiegają bardzo skrycie i mogą zostać przez nas niezauważone. Wszystko dlatego, że początkowe symptomy nie zawsze wydają nam się niepokojące i łatwo możemy je przeoczyć.
Pierwotne objawy niewydolności nerek u psa są wynikiem reakcji organizmu na zatrucie toksynami oraz produktami ubocznymi procesów przemiany materii.
Z racji tego, że nerki nie funkcjonują prawidłowo, nieoczyszczona krew cały czas krąży po organizmie zwierzęcia, powodując jego stopniowe wyniszczanie. Praca podtruwanego organizmu zostaje zaburzona, w rezultacie czego pojawiają się pierwsze symptomy choroby.
Do objawów niewydolności nerek u psa zalicza się:
- częste oddawanie moczu;
- krew obecna w moczu;
- wzmożone pragnienie;
- brak apetytu;
- apatia;
- osłabienie;
- wymioty;
- biegunka;
- spadek masy ciała;
- problemy z koordynacją ruchów (a nawet jej brak);
- nieprzyjemny zapach z pyska.
Powinniśmy mieć świadomość, że każda choroba ma przebieg indywidualny i u danego psa mogą wystąpić tylko niektóre z tych objawów.
W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zaleci dalsze postępowanie i postawi odpowiednią diagnozę.
W przypadku wystąpienia mocznicy u psa kluczowe jest bowiem szybkie działanie i odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia.
Profilaktyka
Ważna jest odpowiednia profilaktyka i codzienne obserwowanie zwierzęcia – dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości w jego zachowaniu może pomóc we wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby.
Weterynarze zalecają właścicielom psów także profilaktyczne wykonywanie badań moczu przynajmniej dwa razy w roku.
W ramach diagnostyki należy przeprowadzić też oznaczenie poziomu SDMA (symetrycznej dimetylowanej argininy) we krwi, który jest wczesnym wskaźnikiem niewydolności nerek.
SDMA to aminokwas, którego stężenie odzwierciedla szybkość filtracji kłębuszkowej w nerkach. Badanie to powinno być uzupełnione analizą moczu oraz USG nerek.
Ostra niewydolność nerek u psa
Ostra niewydolność nerek to z kolei stan nagły, do którego dochodzi w ciągu kilku godzin od wywołującego go czynnika.
Takim czynnikiem może być:
- nagłe obniżenie ciśnienie krwi, np. w wyniku udaru cieplnego, silnych biegunek i wymiotów, silnej reakcji alergicznej.
- zatrucie toksynami, np. metalami ciężkimi lub lekami
- infekcja bakteryjna.
W przypadku ostrej niewydolności nerek leczenie jest skuteczne, jeśli zostanie podjęte szybko.
Chore nerki u psa - diagnoza
Przed postawieniem diagnozy lekarz weterynarii przeprowadzi dokładny wywiad z właścicielem psa i zleci szczegółowe badania. Istotne jest bowiem ustalenie, z jakim rodzajem zmian w nerkach mamy do czynienia.
Niezbędne będzie wykonanie badań krwi, moczu, a także USG nerek.
W niektórych przypadkach weterynarz może zlecić także biopsję lub rentgen. Im wcześniej niewydolność nerek zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na spowolnienie przebiegu choroby i przedłużenie życia czworonoga.
Leczenie niewydolności nerek u psa
Mocznica u psów ma charakter nieodwracalny. Celem leczenia jest chociażby częściowe zahamowanie objaw i zapewnienie psu zadowalającej jakości życia. Zwierzę chorujące na przewlekłą niewydolność nerek do końca życia musi przebywać pod obserwacją lekarza weterynarii oraz przyjmować zalecane przez niego leki.
Leczenie jest różne w przypadku niewydolności ostrej i przewlekłej. W obu przypadkach bardzo ważne są kroplówki, które oczyszczają organizm z toksycznego mocznika.
Karma dla psa z niewydolnością nerek
Istotna dla spowolnienia działania mocznicy u psów jest w dużej mierze odpowiednia dieta.
Pies powinien być karmiony specjalistyczną karmą o obniżonej ilości sodu, białka i fosforu.
Skład karmy podawanej zwierzęciu powinien być ustalony przez lekarza weterynarii, który dostosuje sposób żywienia do stanu zdrowia czworonoga.
Rokowania psa chorego na nerki
Zapewniając psu odpowiednie leczenie farmakologiczne, zrównoważoną dietę i właściwą opiekę, możemy liczyć na to, że przeżyje z nią jeszcze wiele lat.
W praktyce jednak kwestia długości życia i dalszych rokowań jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników (takich jak chociażby wiek psa i stopień zaawansowania choroby).