Reklama

Mocznica u psa
© Shutterstock

Mocznica, czyli niewydolność nerek u psa – objawy i leczenie

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Niewydolność nerek jest jedną z najczęstszych chorób układu moczowego psa. Początkowo nie daje wyraźnych objawów, przez co może zostać niezauważona przez właściciela. Bardzo szybko doprowadza jednak do groźnych zmian w układzie moczowym zwierzęcia, co może skutkować trwałą niewydolnością nerek u psa, zwaną mocznicą.

Szybkie wykrycie problemów z nerkami jest kluczowe nie tylko dla zdrowia, ale i życia naszego pupila, dlatego warto dowiedzieć się, na jakie symptomy należy być wyczulonym.

Choć mocznica jest chorobą nieuleczalną, wykryta w porę pozwala na znaczne przedłużenie życia za pomocą metod farmakologicznych i odpowiedniej diety.

Rola nerek w organizmie

Oprócz wytwarzania moczu, zadaniem nerek jest filtrowanie krwi z toksyn, nadmiaru soli, mocznika i innych zbędnych produktów przemiany materii.

Oprócz działania oczyszczającego nerki odpowiadają za utrzymanie  właściwego stężenia płynów i składników mineralnych w organizmie, prawidłowego odczynu pH moczu, ciśnienia krwi i regulują równowagę kwasowo-zasadową, a także wytwarzają witaminę D. Są więc kluczowymi organami w organizmie człowieka i zwierzęcia

Mocznica - na czym polega ta choroba nerek?

Choroby nerek i dróg wyprowadzających u psa polegają na utracie i zaburzeniu ich prawidłowego działania. Odstępstwa te mogą być związane z samym narządem lub też powstać w wyniku chorób pozostałych narządów i układów organizmu zwierzęcia. Niewydolność nerek jest dość częstym schorzeniem, jakie spotyka czworonogi.

Z wiekiem psa liczba jednostek funkcjonalnych, z których składają się nerki (nefronów) maleje, co w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób nerek.

Nie bez znaczenia dla tego procesu są także choroby nowotworowe oraz przebyte urazy. Z niewydolnością nerek u psa mamy do czynienia w sytuacji, gdy zniszczeniu uległo ponad 75% nefronów w nerce.

Przyczyny niewydolności nerek u psa

Do podstawowych czynników mogących wpłynąć na wystąpienie niewydolności nerek u psa zalicza się:

Istotnym aspektem rozwoju niewydolności nerek u psa będą także uprzednio przebyte choroby. Większość przewlekłych schorzeń zostawia ślad w nerkach, a stopniowe uszkodzenie ich miąższu prowadzi z kolei do ich niewydolności. Nie bez znaczenia jest tutaj otyłość występująca u psa, cukrzyca, a także nieprawidłowa dieta.

Działanie organów może osłabiać także długotrwałe przyjmowanie leków, zatrucia pokarmowe oraz choroby serca i krwi. Efektem nieleczonej przewlekłej postaci niewydolności nerek jest mocznica, która prowadzi do poważnego zaburzenia tego organu.

Przewlekła niewydolność nerek u psa – objawy

Choroby nerek są zaburzeniami, które w większości przypadków przebiegają bardzo skrycie i mogą zostać przez nas niezauważone. Wszystko dlatego, że początkowe symptomy nie zawsze wydają nam się niepokojące i łatwo możemy je przeoczyć.

Pierwotne objawy niewydolności nerek u psa są wynikiem reakcji organizmu na zatrucie toksynami oraz produktami ubocznymi procesów przemiany materii.

Z racji tego, że nerki nie funkcjonują prawidłowo, nieoczyszczona krew cały czas krąży po organizmie zwierzęcia, powodując jego stopniowe wyniszczanie. Praca podtruwanego organizmu zostaje zaburzona, w rezultacie czego pojawiają się pierwsze symptomy choroby. 

Do objawów niewydolności nerek u psa zalicza się:

Powinniśmy mieć świadomość, że każda choroba ma przebieg indywidualny i u danego psa mogą wystąpić tylko niektóre z tych objawów.

W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zaleci dalsze postępowanie i postawi odpowiednią diagnozę – w przypadku wystąpienia mocznicy u psa kluczowe jest bowiem szybkie działanie i odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia.

Ważna jest odpowiednia profilaktyka i codzienne obserwowanie zwierzęcia – dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości w jego zachowaniu może pomóc we wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby. Weterynarze zalecają właścicielom psów także profilaktyczne wykonywanie badań moczu przynajmniej dwa razy w roku.

Ostra niewydolność nerek u psa

Ostra niewydolność nerek to z kolei stan nagły, do którego dochodzi w ciągu kilku godzin od wywołującego go czynnika.

Takim czynnnikiem może być:

  • nagłe obniżenie ciśnienie krwi, np w wyniku udaru cieplnego, silnych biegunek i wymiotów, silnej reakcji alergicznej.
  • zatrucie toksynami, np metalami ciężkmi lub lekami
  • infekcja bakteryjna.

W przypadku ostrej niewydolności nerek leczenie jest skuteczne, jeśli zostanie podjęte szybko.

Chore nerki u psa - diagnoza

Przed postawieniem diagnozy lekarz weterynarii przeprowadzi dokładny wywiad z właścicielem psa i zleci szczegółowe badania. Istotne jest bowiem ustalenie, z jakim rodzajem zmian w nerkach mamy do czynienia.

Niezbędne będzie wykonanie badań krwi, moczu, a także USG nerek. W niektórych przypadkach weterynarz może zlecić także biopsję lub rentgen. Im wcześniej niewydolność nerek zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na spowolnienie przebiegu choroby i przedłużenie życia czworonoga. 

Leczenie

Mocznica u psów ma charakter nieodwracalny. Celem leczenia jest chociażby częściowe zahamowanie objaw i zapewnienie psu zadowalającej jakości życia. Zwierzę chorujące na przewlekłą niewydolność nerek do końca życia musi przebywać pod obserwacją lekarza weterynarii oraz przyjmować zalecane przez niego leki.

Leczenie jest różne w przypadku niewydolności ostrej i przewlekłej. W obu przypadkach bardzo ważne są kroplówki, które oczyszczają organizm z toksycznego mocznika.

W zaawansowanych stadiach choroby konieczne są dializy. Istotna dla spowolnienia działania mocznicy u psów jest w dużej mierze odpowiednia dieta, która powinna zawierać produkty o obniżonej ilości białka i fosforu. Skład karmy podawanej zwierzęciu powinien być ustalony przez lekarza weterynarii, który dostosuje sposób żywienia do stanu zdrowia czworonoga.

Rokowania

Zapewniając psu odpowiednie leczenie farmakologiczne, zrównoważoną dietę i właściwą opiekę, możemy liczyć na to, że przeżyje z nią jeszcze wiele lat.

W praktyce jednak kwestia długości życia i dalszych rokowań jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników (takich jak chociażby wiek psa i stopień zaawansowania choroby).

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?