Reklama

Mocznica czyli niewydolność nerek u psa – objawy i leczenie

Mocznica u psa © Shutterstock

Niewydolność nerek jest jedną z najczęstszych chorób układu moczowego psa. Początkowo nie daje wyraźnych objawów, przez co może zostać niezauważona przez właściciela. Bardzo szybko doprowadza jednak do groźnych zmian w układzie moczowym zwierzęcia, co może skutkować trwałą niewydolnością nerek u psa, zwaną mocznicą.

Szybkie wykrycie nieprawidłowości jest zatem kluczowe nie tylko dla zdrowia, ale i życia naszego pupila, dlatego warto dowiedzieć się, na jakie symptomy należy być wyczulonym. Choć mocznica jest chorobą nieuleczalną, wykryta w porę pozwala na znaczne przedłużenie życia za pomocą metod farmakologicznych i odpowiedniej diety.
 

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Mocznica 

Choroby nerek i dróg wyprowadzających u psa polegają na utracie i zaburzeniu prawidłowej czynności nerek. Odstępstwa te mogą być związane z samym narządem lub też powstać w wyniku chorób pozostałych narządów i układów organizmu zwierzęcia. Niewydolność nerek jest dość częstym schorzeniem, jakie spotyka czworonogi.

Z wiekiem psa liczba jednostek funkcjonalnych, z których składają się nerki (nefronów) maleje, co w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób nerek. Nie bez znaczenia dla tego procesu są także choroby nowotworowe oraz przebyte urazy. Z niewydolnością nerek u psa mamy do czynienia w sytuacji, gdy zniszczeniu uległo ponad 75% nefronów w nerce.

Przyczyny niewydolności nerek u psa

Do podstawowych czynników mogących wpłynąć na wystąpienie niewydolności nerek u psa zalicza się:

Istotnym aspektem rozwoju niewydolności nerek u psa będą także uprzednio przebyte choroby. Większość przewlekłych schorzeń zostawia ślad w nerkach, a stopniowe uszkodzenie ich miąższu prowadzi z kolei do ich niewydolności. Nie bez znaczenia jest tutaj otyłość występująca u psa, cukrzyca, a także nieprawidłowa dieta.

Działanie organów może osłabiać także długotrwałe przyjmowanie leków, zatrucia pokarmowe oraz choroby serca i krwi. Efektem nieleczonej przewlekłej postaci niewydolności nerek jest mocznica, która prowadzi do poważnego zaburzenia  tego organu.

Objawy niewydolności nerek

Shutterstock

Choroby nerek są zaburzeniami, które w większości przypadków przebiegają bardzo skrycie i mogą zostać przez nas niezauważone. Wszystko dlatego, że początkowe symptomy nie zawsze wydają nam się niepokojące i łatwo możemy je przeoczyć. Pierwotne objawy niewydolności nerek u psa są wynikiem reakcji organizmu na zatrucie toksynami oraz produktami ubocznymi procesów przemiany materii.

Z racji tego, że nerki nie są w stanie wydajnie pracować, nieoczyszczona krew cały czas krąży po organizmie zwierzęcia, powodując jego stopniowe wyniszczanie. Praca podtruwanego organizmu zostaje zaburzona, w rezultacie czego pojawiają się pierwsze symptomy choroby. 
Do objawów niewydolności nerek u psa zalicza się:

 • częste oddawanie moczu;
 • krew obecna w moczu;
 • wzmożone pragnienie;
 • brak apetytu;
 • apatia;
 • osłabienie;
 • wymioty;
 • biegunka;
 • spadek masy ciała;
 • problemy z koordynacją ruchów (a nawet jej brak);
 • nieprzyjemny zapach z pyska.

Powinniśmy mieć świadomość, że każda choroba ma przebieg indywidualny i u danego psa mogą wystąpić tylko niektóre z tych objawów. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zaleci dalsze postępowanie i postawi odpowiednią diagnozę – w przypadku wystąpienia mocznicy u psa kluczowe jest bowiem szybkie działanie i odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia.

Ważna jest odpowiednia profilaktyka i codzienne obserwowanie zwierzęcia – dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości w jego zachowaniu może pomóc we wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby. Weterynarze zalecają właścicielom psów także profilaktyczne wykonywanie badań moczu przynajmniej dwa razy w roku.

Jakie są rokowania przy niewydolności nerek?

Przed postawieniem diagnozy lekarz weterynarii przeprowadzi dokładny wywiad z właścicielem psa i zleci szczegółowe badania. Istotne jest bowiem ustalenie, z jakim rodzajem zmian w nerkach mamy do czynienia. Niezbędne będzie wykonanie badań krwi, moczu, a także USG nerek. W niektórych przypadkach weterynarz może zlecić także biopsję lub rentgen. Im wcześniej niewydolność nerek zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na spowolnienie przebiegu choroby i przedłużenie życia czworonoga. 
 
Mocznica u psów ma charakter nieodwracalny. Celem leczenia jest chociażby częściowe zahamowanie objaw i zapewnienie psu zadowalającej jakości życia. Zwierzę chorujące na przewlekłą niewydolność nerek do końca życia musi przebywać pod obserwacją lekarza weterynarii oraz przyjmować zalecane przez niego leki.

W zaawansowanych stadiach choroby konieczne są dializy. Istotna dla spowolnienia działania mocznicy u psów jest w dużej mierze odpowiednia dieta, która powinna zawierać produkty o obniżonej ilości białka i fosforu. Skład karmy podawanej zwierzęciu powinien być ustalony przez lekarza weterynarii, który dostosuje sposób żywienia do stanu zdrowia czworonoga. Zapewniając psu odpowiednie leczenie farmakologiczne, zrównoważoną dietę i właściwą opiekę, możemy liczyć na to, że przeżyje z nią jeszcze wiele lat. W praktyce jednak kwestia długości życia i dalszych rokowań jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników (takich jak chociażby wiek psa i stopień zaawansowania choroby).

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz