Bulterier

Inne nazwy: Bull Terrier (ang.)

Ten kompaktowy, umięśniony i pełen energii pies, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie jest niebezpieczny. Jego reakcje mogą czasem nie przystawać do sytuacji, ale bulterier to uroczy, skory do zabawy i niezwykle przywiązany do swoich bliskich pies. Współczesna selekcja dodatkowo umożliwiła złagodzenie awanturniczej natury bulteriera. Mimo wszystko, ta kula niespożytej energii potrzebuje właściciela doświadczonego, aktywnego i mającego dużo czasu. 

Bulterier
Bulterier

Podstawowe informacje na temat bulteriera

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Przodkami tej rasy są prawdopodobnie manchester terrier i nieistniejący już staroangielski terier biały. Przez długi czas wzorzec bulteriera uznawał wyłącznie białe umaszczenie, które wciąż jeszcze występuje najczęściej. Spowodowane jest to skrzyżowaniem bulteriera z dalmatyńczykiem przez Jamesa Hinka, którego można uznać za ojca rasy w jej obecnej postaci.

Dzieło Hinka kontynuowały jego dzieci, Fred i James, oraz wnuk Carleton, syn Jamesa Jr., który w 1920 r. rozpoczął najsłynniejszą na świecie hodowlę z przydomkiem „Brum”. Po raz pierwszy udało mu się uzyskać opadający profil u psa Lorda Gladiatora, który przekazał go następnie swojemu potomstwu.

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Bulterier

  Suka : pomiędzy 35 i 50 cm

  Pies : pomiędzy 35 i 50 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 40 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Tej rasy nie można pomylić z żadną inną ze względu na charakterystyczną, jajowatą głowę. Bulterier ma unikalny, opadający profil. Sylwetka jest mocna, zbita, niezwykle mocno umięśniona. 

  icon idea
  Ciekawostki

  Nie należy mylić bulteriera z bulterierem miniaturowym. Są to dwie odmienne rasy posiadające dwa odrębne wzorce. Różnią się jednak wyłącznie rozmiarem, bo charakter mają bardzo podobny. 

  Bulterier miniaturowy nie powinien przekraczać 35,5 cm w kłębie, natomiast bulterier klasyczny może mieć do 50 cm w kłębie. 

  Odmiany

  Bulterier miniaturowy

  icon breed/personality
  Bulterier - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Pomimo ognistego temperamentu i kiepskiej reputacji, bulterier jest bardzo przywiązany do swojej rodziny i stale domaga się uwagi jej członków. To niezwykle uczuciowy pies – uwielbia pieszczoty i inne oznaki czułości ze strony zarówno bliskich, jak i nieznajomych osób. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Pies ten uwielbia zabawę oraz czas spędzony z rodziną. Jego ogromna energia wymaga zresztą codziennej stymulacji fizycznej i umysłowej. Zabawa pozwala zaspokoić część jego potrzeb. 

   Szczeniaki bulteriera należy jednak uczyć opanowania, by nauczyły się umieć przerwać zabawę i nie okazywać z tego powodu frustracji. 

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Teriery rzadko są spokojne, a bulterier z pewnością nie jest wyjątkiem od tej reguły. By zapewnić psu pełny rozwój, musimy poświęcić mu 100% uwagi. 

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Ta kompaktowa kula mięśni potrafi współpracować, ale zdecydowanie woli korzystać ze strategii pozwalających na zignorowanie komend. Jest to oznaka dużej inteligencji, która jednak niekoniecznie idzie w parze z oczekiwaniami właściciela. 

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Bulterier nie był hodowany do polowań, ale jest niezłym myśliwym. Niemniej jednak ten uparty pies niezbyt nadaje się do szkolenia myśliwskiego. 

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Bulterier może budzić strach, ale to niezmiernie czuły pies, nawet wobec obcych. Ogromne pokłady energii każą mu skakać na gości – w ten sposób wita się i zwraca na siebie uwagę, nie jest to objawem agresji. 

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   To pies rodzinny, nie jest niezależny ani dumny. Nie lubi samotności i jak najwięcej czasu chce spędzać z bliskimi. Może okazywać oznaki lęku separacyjnego, powinniśmy więc od najmłodszego wieku psa pracować z nim nad umiejętnością rozstawania się z rodziną.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Bulterier nie lubi samotności, zdecydowanie preferuje towarzystwo swojego pana. Nie powinien być odizolowany, potrzebuje uczestniczyć w życiu rodzinnym. 

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie bulteriera nie jest łatwe, bo to pies dość uparty z natury. Poza tym jego ogromna energia często przeszkadza mu w koncentracji. Lekcje powinny być zatem krótkie, ale częste, aż do całkowitego przyswojenia komendy. 

    Szkolenie należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, by uniknąć pojawienia się złych nawyków. Powinno być zdecydowane i rygorystyczne, ale pozbawione brutalności, która mogłaby podsycić agresywność psa. Konieczna jest łagodność, cierpliwość, konsekwencja i pracowitość. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Bulterier zdecydowanie nie jest cichym psem. Zrobi wszystko, by zwrócić na siebie uwagę. Jeśli nie uda mu się to w inny sposób, z pewnością spróbuje szczekania. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Pies ten jest całkowicie oddany bliskim, ale jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji na co dzień, może zdecydować się na ucieczkę, by pozbyć się nadmiaru energii. 

    Pamiętajmy jednak, że jeśli bulterier ucieka, to znaczy, że znajduje się bardzo niestabilnym stanie emocjonalnym, bo brak najbliższych w pobliżu to jego największy koszmar. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Pies ten nie lubi samotności i jest pełny energii, dlatego jeśli się nudzi, może zacząć niszczyć przedmioty, by poradzić sobie z negatywnymi emocjami. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Łakomstwo bulteriera to świetna motywacja podczas szkolenia. Uważajmy jednak na ilość, ten umięśniony pies nie powinien za bardzo przybierać na wadze. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Bulterier dobrze sprawdzi się jako pies stróżujący, ponieważ mimo przyjaznego nastawienia do obcych potrafi rozróżnić nieproszonego gościa.

    Poza tym to rasa przez wielu uważana za groźną, więc odstrasza potencjalnych intruzów. 

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    To pies o wyjątkowym wyglądzie, nie przypomina go żadna inna rasa. Z tego względu może wzbudzać zainteresowanie wielu osób, pamiętajmy jednak, że wygląd fizyczny nie powinien być ani jedynym, ani nawet głównym kryterium przy wyborze rasy. 

    Niedoświadczeni miłośnicy psów nie poradzą sobie z energią psa i odpowiedzialnością związaną z jego wychowaniem. Bulterier potrzebuje doświadczonego właściciela znającego dobrze rasę, który jest w stanie spełnić jego potrzeby i oczekiwania. 

    Bulterier do adopcji

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Bulterier w mieszkaniu

     Bulterier może żyć w mieszkaniu w mieście pod warunkiem, że zapewnimy mu co najmniej dwa godzinne spacery dziennie.  Nie przeszkadza mu życie w zamknięciu, natomiast bardzo źle znosi nieobecność właścicieli. 

     Podobnie jest w przypadku domu z ogrodem, do którego ma nieograniczony dostęp. Jeśli spędza całe dnie sam, nawet w ogrodzie, szybko stanie się nieszczęśliwy. 

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Bulterier to umięśniony pies potrzebujący dużej ilości ruchu w celu utrzymania sylwetki i pozbycia się nadmiaru energii.

     Codziennie musimy zapewnić mu kilka spacerów, bez względu na to, czy żyje w mieście czy na wsi. Nie wystarczą mu krótkie przechadzki po osiedlu ani wyjścia do ogrodu. 

     Bulterierowi możemy zaproponować różne rodzaje aktywności (agility, flyball, sporty pociągowe, tropienie), by wzmocnić jego relację z panem i zaspokoić liczne potrzeby).

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Dzięki swoim średnim rozmiarom rasa ta może podróżować z właścicielem. Jednak podróż utrudniają stereotypy, według których jest to groźna i nieprzyjazna rasa. 

     Aby wyjścia i podróże przebiegały jak najspokojniej, od najmłodszego wieku psa powinniśmy wdrożyć szkolenie i socjalizację.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Bulterier i koty

      Współżycie z kotami nie jest łatwe, ale możliwe, o ile pies wychowuje się z nimi od najmłodszego wieku. 

      Nawet jeśli bulterier dogaduje się z kotem żyjącym z nim pod jednym dachem, nie przeszkadza mu to w ściganiu innych kotów i postrzeganiu ich jako ofiar. 

     • 33%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Bulterier i psy

      Dawniej bulterier, podobnie jak wszystkie teriery typu bull, był bardzo konfliktowo nastawiony w stosunku do innych psów, ale współczesna selekcja złagodziła tę negatywną cechę. Obecnie dobrze zsocjalizowany szczeniak bulteriera może zaprzyjaźnić się z każdym zwierzęciem. Okazuje jednak pewną agresję względem psów tej samej płci, a zwłaszcza tej samej rasy. 

      Mieszkanie z innym psem może być dla niego trudne, ponieważ bulterier nie lubi się dzielić i uwielbia być w centrum zainteresowania. Możliwe są zatem konflikty pomiędzy psami o podobnym temperamencie.

      Spotkania z innymi psami mogą być też ciężkie ze względu na ogromną dynamikę i energię bulteriera. Ten entuzjazm nie zawsze jest dobrze widziany przez jego współbraci, musimy więc znaleźć mu zrównoważonych, tolerancyjnych i cierpliwych kolegów. 

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Bulterier i dzieci

      Ten pies obronny uwielbia dzieci, czasem nawet za bardzo. Ze względu na ogromny entuzjazm tej rasy współżycie z dziećmi, zwłaszcza małymi, może okazać się skomplikowane, ale na pewno nie niemożliwe. 

      Stosowanie określonych zasad oraz wczesne i zdecydowane szkolenie psa złagodzą jego temperament i zapewnią zdrowe, bezpieczne współżycie. 

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Bulterier i osoby starsze

      Ognisty temperament tego psa nie idzie w parze ze starszymi osobami, zwłaszcza jeśli prowadzą one siedzący tryb życia. Bulterier potrzebuje dynamicznego, uprawiającego sport właściciela, który zaspokoi jego zapotrzebowanie na ruch. 

      %}

      icon breed/price
      Bulterier - cena

      Cena bulteriera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi od 2500 do 4000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI, przy czym bulterier miniaturowy może kosztować nawet 8000 zł! 

      Miesięczny koszt utrzymania to około 150 - 200 zł. 

      Listę hodowli bulteriera w Polsce znajdziesz tutaj

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja krótkiej sierści bulteriera nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Do kąpania należy stosować odpowiednie produkty, ponieważ rasa ta ma problemy z alergią i wrażliwą skórą. Oczy i uszy psa wymagają regularnej kontroli i comiesięcznego czyszczenia. 

      Powinniśmy też przyzwyczaić go do obcinania pazurów. Wilczy pazur bulteriera nie dotyka ziemi i martwą część należy regularnie skracać, bo nie ściera się sama przy kontakcie z podłożem.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Konieczne jest cotygodniowe szczotkowanie w celu usunięcia martwej sierści, którą pies traci w umiarkowanej ilości, ale przez cały czas. 

      Żywienie

      Bulterier jest podatny na nadwagę ze względu na swoje łakomstwo, powinniśmy zatem zadbać o jego odpowiednie żywienie. Otyłość może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza w okresie wzrostu psa. 

      Bulterierowi wystarczy jeden posiłek dziennie, najlepiej wieczorem. Wielkość porcji powinna być dostosowana do aktywności fizycznej psa, jego wieku i stanu zdrowia. 

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia bulteriera to około 12 lat. 

      Odporność/wytrzymałość

      Ten umięśniony pies jest dość odporny, ale jednocześnie podatny na niektóre choroby. 

      Odporność na upały

      Bulterier dobrze znosi wysoką temperaturę, ale musimy uważać na oparzenia słoneczne. Na niepokryte sierścią części ciała dobrze jest stosować odpowiedni krem przeciwsłoneczny.

      Odporność na zimno

      W zimie u psa pojawia się podszerstek zapewniający mu niewielką ochronę, ale mimo tego nie powinien on zbyt długo przebywać na zewnątrz, zwłaszcza gdy temperatury są bardzo niskie. 

      Skłonność do tycia

      Bulterier ma ogromny apetyt. Jeśli żywimy go nieodpowiednio, szybko przytyje i straci swoją piękną muskulaturę. 

      Częste choroby

      -    problemy skórne (alergie, piodermia),
      -    padaczka,
      -    OCD (zaburzenie obsesyjno-kompulsywne),
      -    zaburzenia nerek,
      -    głuchota,
      -    problemy z sercem,
      -    zwichnięcie rzepki,
      -    dysplazja stawu biodrowego,
      -    śmiertelne zapalenie akrodermii (śmiertelna, wrodzona choroba metaboliczna).

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz