Chorzów (41-506)
Bulterier
Inna nazwa: Bull Terrier (ang.)
Ten kompaktowy, umięśniony i pełen energii pies, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie jest niebezpieczny. Jego reakcje mogą czasem nie przystawać do sytuacji, ale bulterier to uroczy, skory do zabawy i niezwykle przywiązany do swoich bliskich pies. Współczesna selekcja dodatkowo umożliwiła złagodzenie awanturniczej natury bulteriera. Mimo wszystko, ta kula niespożytej energii potrzebuje właściciela doświadczonego, aktywnego i mającego dużo czasu.
Długość życia |
Bulterier średnio żyje od 10 do 14 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 35 i 50 cm
Pies
pomiędzy 35 i 50 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 20 i 40 kg
Pies
pomiędzy 20 i 40 kg
|
Kolor umaszczenia
Najpopularniejsze są bulteriery białe i czarne. Występują również osobniki płowe, pręgowane i tricolor. Maści niebieska i czekoladowa są niepożądane. |
Białe Czarne Czekoladowe/ brązowe Pręgowany |
Rodzaj szaty
Włos bardzo krótki. Szata jest błyszcząca, przylegająca i twarda w dotyku. Zimą pojawia się miękki podszerstek. |
Bardzo krótka |
Kolor oczu
Powinny być jak najciemniejsze, brązowe lub czarne. Psy o niebieskich oczach są niepożądane przez oficjalny wzorzec rasy. |
Brązowe
|
Nie należy mylić bulteriera z bulterierem miniaturowym. Są to dwie odmienne rasy posiadające dwa odrębne wzorce. Różnią się jednak wyłącznie rozmiarem, bo charakter mają bardzo podobny.
Bulterier miniaturowy nie powinien przekraczać 35,5 cm w kłębie, natomiast bulterier klasyczny może mieć do 50 cm w kłębie.
Więcej informacji na temat rasy Bulterier
Pochodzenie i historia rasy Bulterier
Przodkami tej rasy są prawdopodobnie manchester terrier i nieistniejący już staroangielski terier biały. Przez długi czas wzorzec bulteriera uznawał wyłącznie białe umaszczenie, które wciąż jeszcze występuje najczęściej. Spowodowane jest to skrzyżowaniem bulteriera z dalmatyńczykiem przez Jamesa Hinka, którego można uznać za ojca rasy w jej obecnej postaci.
Dzieło Hinka kontynuowały jego dzieci, Fred i James, oraz wnuk Carleton, syn Jamesa Jr., który w 1920 r. rozpoczął najsłynniejszą na świecie hodowlę z przydomkiem „Brum”. Po raz pierwszy udało mu się uzyskać opadający profil u psa Lorda Gladiatora, który przekazał go następnie swojemu potomstwu.
Odmiany rasy Bulterier
- Bulterier miniaturowy
Bulterier - charakter
Zachowanie rasy Bulterier
Szkolenie psa rasy Bulterier
Szkolenie bulteriera nie jest łatwe, bo to pies dość uparty z natury. Poza tym jego ogromna energia często przeszkadza mu w koncentracji. Lekcje powinny być zatem krótkie, ale częste, aż do całkowitego przyswojenia komendy.
Szkolenie należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, by uniknąć pojawienia się złych nawyków. Powinno być zdecydowane i rygorystyczne, ale pozbawione brutalności, która mogłaby podsycić agresywność psa. Konieczna jest łagodność, cierpliwość, konsekwencja i pracowitość.
Styl życia rasy Bulterier
Dla kogo rasa Bulterier ?
Bulterier - cena
Cena bulteriera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi od 2500 do 4000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI, przy czym bulterier miniaturowy może kosztować nawet 8000 zł!
Miesięczny koszt utrzymania to około 150 - 200 zł.
Bulterier - linienie
Średnie
Konieczne jest cotygodniowe szczotkowanie w celu usunięcia martwej sierści, którą pies traci w umiarkowanej ilości, ale przez cały czas.
Bulterier - pielęgnacja
Pielęgnacja krótkiej sierści bulteriera nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Do kąpania należy stosować odpowiednie produkty, ponieważ rasa ta ma problemy z alergią i wrażliwą skórą. Oczy i uszy psa wymagają regularnej kontroli i comiesięcznego czyszczenia.
Powinniśmy też przyzwyczaić go do obcinania pazurów. Wilczy pazur bulteriera nie dotyka ziemi i martwą część należy regularnie skracać, bo nie ściera się sama przy kontakcie z podłożem.
Zdrowie rasy Bulterier
Długość życia bulteriera to około 12 lat.
Ten umięśniony pies jest dość odporny, ale jednocześnie podatny na niektóre choroby.
Bulterier dobrze znosi wysoką temperaturę, ale musimy uważać na oparzenia słoneczne. Na niepokryte sierścią części ciała dobrze jest stosować odpowiedni krem przeciwsłoneczny.
W zimie u psa pojawia się podszerstek zapewniający mu niewielką ochronę, ale mimo tego nie powinien on zbyt długo przebywać na zewnątrz, zwłaszcza gdy temperatury są bardzo niskie.
Bulterier ma ogromny apetyt. Jeśli żywimy go nieodpowiednio, szybko przytyje i straci swoją piękną muskulaturę.