Zadaj pytanie na forum Wamiz

Bulterier

Inne nazwy: , Bull Terrier (ang.)

Bulterier
Bulterier
Bulterier
Bulterier szczeniak

Ten kompaktowy, umięśniony i pełen energii pies, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie jest niebezpieczny. Jego reakcje mogą czasem nie przystawać do sytuacji, ale bulterier to uroczy, skory do zabawy i niezwykle przywiązany do swoich bliskich pies. Współczesna selekcja dodatkowo umożliwiła złagodzenie awanturniczej natury bulteriera. Mimo wszystko, ta kula niespożytej energii potrzebuje właściciela doświadczonego, aktywnego i mającego dużo czasu. 

dna

Podstawowe informacje na temat bulteriera

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 14 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę
  • Rozmiar : średni
  • Rodzaj szaty : Bardzo krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 35 i 50 cm
Pies pomiędzy 35 i 50 cm

Waga

Suka pomiędzy 20 i 40 kg
Pies pomiędzy 20 i 40 kg

Maść

Najpopularniejsze są bulteriery białe i czarne. Występują również osobniki płowe, pręgowane i tricolor. Maści niebieska i czekoladowa są niepożądane. 

Rodzaj szaty

Włos bardzo krótki. Szata jest błyszcząca, przylegająca i twarda w dotyku. Zimą pojawia się miękki podszerstek. 

Kolor oczu

Powinny być jak najciemniejsze, brązowe lub czarne. Psy o niebieskich oczach są niepożądane przez oficjalny wzorzec rasy. 

Opis

Tej rasy nie można pomylić z żadną inną ze względu na charakterystyczną, jajowatą głowę. Bulterier ma unikalny, opadający profil. Sylwetka jest mocna, zbita, niezwykle mocno umięśniona. 

Odmiany

Bulterier miniaturowy

Bulterier - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pomimo ognistego temperamentu i kiepskiej reputacji, bulterier jest bardzo przywiązany do swojej rodziny i stale domaga się uwagi jej członków. To niezwykle uczuciowy pies – uwielbia pieszczoty i inne oznaki czułości ze strony zarówno bliskich, jak i nieznajomych osób. 

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies ten uwielbia zabawę oraz czas spędzony z rodziną. Jego ogromna energia wymaga zresztą codziennej stymulacji fizycznej i umysłowej. Zabawa pozwala zaspokoić część jego potrzeb. 

Szczeniaki bulteriera należy jednak uczyć opanowania, by nauczyły się umieć przerwać zabawę i nie okazywać z tego powodu frustracji. 

Spokojny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Teriery rzadko są spokojne, a bulterier z pewnością nie jest wyjątkiem od tej reguły. By zapewnić psu pełny rozwój, musimy poświęcić mu 100% uwagi. 

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ta kompaktowa kula mięśni potrafi współpracować, ale zdecydowanie woli korzystać ze strategii pozwalających na zignorowanie komend. Jest to oznaka dużej inteligencji, która jednak niekoniecznie idzie w parze z oczekiwaniami właściciela. 

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bulterier nie był hodowany do polowań, ale jest niezłym myśliwym. Niemniej jednak ten uparty pies niezbyt nadaje się do szkolenia myśliwskiego. 

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw grey-paw grey-paw

Bulterier może budzić strach, ale to niezmiernie czuły pies, nawet wobec obcych. Ogromne pokłady energii każą mu skakać na gości – w ten sposób wita się i zwraca na siebie uwagę, nie jest to objawem agresji. 

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

To pies rodzinny, nie jest niezależny ani dumny. Nie lubi samotności i jak najwięcej czasu chce spędzać z bliskimi. Może okazywać oznaki lęku separacyjnego, powinniśmy więc od najmłodszego wieku psa pracować z nim nad umiejętnością rozstawania się z rodziną.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Bulterier nie lubi samotności, zdecydowanie preferuje towarzystwo swojego pana. Nie powinien być odizolowany, potrzebuje uczestniczyć w życiu rodzinnym. 

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Szkolenie bulteriera nie jest łatwe, bo to pies dość uparty z natury. Poza tym jego ogromna energia często przeszkadza mu w koncentracji. Lekcje powinny być zatem krótkie, ale częste, aż do całkowitego przyswojenia komendy. 

Szkolenie należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, by uniknąć pojawienia się złych nawyków. Powinno być zdecydowane i rygorystyczne, ale pozbawione brutalności, która mogłaby podsycić agresywność psa. Konieczna jest łagodność, cierpliwość, konsekwencja i pracowitość. 

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bulterier zdecydowanie nie jest cichym psem. Zrobi wszystko, by zwrócić na siebie uwagę. Jeśli nie uda mu się to w inny sposób, z pewnością spróbuje szczekania. 

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pies ten jest całkowicie oddany bliskim, ale jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji na co dzień, może zdecydować się na ucieczkę, by pozbyć się nadmiaru energii. 

Pamiętajmy jednak, że jeśli bulterier ucieka, to znaczy, że znajduje się bardzo niestabilnym stanie emocjonalnym, bo brak najbliższych w pobliżu to jego największy koszmar. 

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies ten nie lubi samotności i jest pełny energii, dlatego jeśli się nudzi, może zacząć niszczyć przedmioty, by poradzić sobie z negatywnymi emocjami. 

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Łakomstwo bulteriera to świetna motywacja podczas szkolenia. Uważajmy jednak na ilość, ten umięśniony pies nie powinien za bardzo przybierać na wadze. 

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bulterier dobrze sprawdzi się jako pies stróżujący, ponieważ mimo przyjaznego nastawienia do obcych potrafi rozróżnić nieproszonego gościa.

Poza tym to rasa przez wielu uważana za groźną, więc odstrasza potencjalnych intruzów. 

Pierwszy pies

yellow-paw grey-paw grey-paw

To pies o wyjątkowym wyglądzie, nie przypomina go żadna inna rasa. Z tego względu może wzbudzać zainteresowanie wielu osób, pamiętajmy jednak, że wygląd fizyczny nie powinien być ani jedynym, ani nawet głównym kryterium przy wyborze rasy. 

Niedoświadczeni miłośnicy psów nie poradzą sobie z energią psa i odpowiedzialnością związaną z jego wychowaniem. Bulterier potrzebuje doświadczonego właściciela znającego dobrze rasę, który jest w stanie spełnić jego potrzeby i oczekiwania. 

Tryb życia

Bulterier w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bulterier może żyć w mieszkaniu w mieście pod warunkiem, że zapewnimy mu co najmniej dwa godzinne spacery dziennie.  Nie przeszkadza mu życie w zamknięciu, natomiast bardzo źle znosi nieobecność właścicieli. 

Podobnie jest w przypadku domu z ogrodem, do którego ma nieograniczony dostęp. Jeśli spędza całe dnie sam, nawet w ogrodzie, szybko stanie się nieszczęśliwy. 

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bulterier to umięśniony pies potrzebujący dużej ilości ruchu w celu utrzymania sylwetki i pozbycia się nadmiaru energii.

Codziennie musimy zapewnić mu kilka spacerów, bez względu na to, czy żyje w mieście czy na wsi. Nie wystarczą mu krótkie przechadzki po osiedlu ani wyjścia do ogrodu. 

Bulterierowi możemy zaproponować różne rodzaje aktywności (agility, flyball, sporty pociągowe, tropienie), by wzmocnić jego relację z panem i zaspokoić liczne potrzeby).

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dzięki swoim średnim rozmiarom rasa ta może podróżować z właścicielem. Jednak podróż utrudniają stereotypy, według których jest to groźna i nieprzyjazna rasa. 

Aby wyjścia i podróże przebiegały jak najspokojniej, od najmłodszego wieku psa powinniśmy wdrożyć szkolenie i socjalizację.

Współżycie z innymi

Bulterier i koty

yellow-paw grey-paw grey-paw

Współżycie z kotami nie jest łatwe, ale możliwe, o ile pies wychowuje się z nimi od najmłodszego wieku. 

Nawet jeśli bulterier dogaduje się z kotem żyjącym z nim pod jednym dachem, nie przeszkadza mu to w ściganiu innych kotów i postrzeganiu ich jako ofiar. 

Bulterier i psy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dawniej bulterier, podobnie jak wszystkie teriery typu bull, był bardzo konfliktowo nastawiony w stosunku do innych psów, ale współczesna selekcja złagodziła tę negatywną cechę. Obecnie dobrze zsocjalizowany szczeniak bulteriera może zaprzyjaźnić się z każdym zwierzęciem. Okazuje jednak pewną agresję względem psów tej samej płci, a zwłaszcza tej samej rasy. 

Mieszkanie z innym psem może być dla niego trudne, ponieważ bulterier nie lubi się dzielić i uwielbia być w centrum zainteresowania. Możliwe są zatem konflikty pomiędzy psami o podobnym temperamencie.

Spotkania z innymi psami mogą być też ciężkie ze względu na ogromną dynamikę i energię bulteriera. Ten entuzjazm nie zawsze jest dobrze widziany przez jego współbraci, musimy więc znaleźć mu zrównoważonych, tolerancyjnych i cierpliwych kolegów. 

Bulterier i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten pies obronny uwielbia dzieci, czasem nawet za bardzo. Ze względu na ogromny entuzjazm tej rasy współżycie z dziećmi, zwłaszcza małymi, może okazać się skomplikowane, ale na pewno nie niemożliwe. 

Stosowanie określonych zasad oraz wczesne i zdecydowane szkolenie psa złagodzą jego temperament i zapewnią zdrowe, bezpieczne współżycie. 

Bulterier i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ognisty temperament tego psa nie idzie w parze ze starszymi osobami, zwłaszcza jeśli prowadzą one siedzący tryb życia. Bulterier potrzebuje dynamicznego, uprawiającego sport właściciela, który zaspokoi jego zapotrzebowanie na ruch. 

Bulterier - cena

Cena bulteriera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi od 2500 do 4000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI, przy czym bulterier miniaturowy może kosztować nawet 8000 zł! 

Miesięczny koszt utrzymania to około 150 - 200 zł. 

Pielęgnacja

Pielęgnacja krótkiej sierści bulteriera nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Do kąpania należy stosować odpowiednie produkty, ponieważ rasa ta ma problemy z alergią i wrażliwą skórą. Oczy i uszy psa wymagają regularnej kontroli i comiesięcznego czyszczenia. 

Powinniśmy też przyzwyczaić go do obcinania pazurów. Wilczy pazur bulteriera nie dotyka ziemi i martwą część należy regularnie skracać, bo nie ściera się sama przy kontakcie z podłożem.

Linienie

Konieczne jest cotygodniowe szczotkowanie w celu usunięcia martwej sierści, którą pies traci w umiarkowanej ilości, ale przez cały czas. 

Żywienie

Bulterier jest podatny na nadwagę ze względu na swoje łakomstwo, powinniśmy zatem zadbać o jego odpowiednie żywienie. Otyłość może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza w okresie wzrostu psa. 

Bulterierowi wystarczy jeden posiłek dziennie, najlepiej wieczorem. Wielkość porcji powinna być dostosowana do aktywności fizycznej psa, jego wieku i stanu zdrowia. 

Zdrowie

Długość życia

Długość życia bulteriera to około 12 lat. 

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten umięśniony pies jest dość odporny, ale jednocześnie podatny na niektóre choroby. 

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bulterier dobrze znosi wysoką temperaturę, ale musimy uważać na oparzenia słoneczne. Na niepokryte sierścią części ciała dobrze jest stosować odpowiedni krem przeciwsłoneczny.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

W zimie u psa pojawia się podszerstek zapewniający mu niewielką ochronę, ale mimo tego nie powinien on zbyt długo przebywać na zewnątrz, zwłaszcza gdy temperatury są bardzo niskie. 

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bulterier ma ogromny apetyt. Jeśli żywimy go nieodpowiednio, szybko przytyje i straci swoją piękną muskulaturę. 

Częste choroby

-    problemy skórne (alergie, piodermia),
-    padaczka,
-    OCD (zaburzenie obsesyjno-kompulsywne),
-    zaburzenia nerek,
-    głuchota,
-    problemy z sercem,
-    zwichnięcie rzepki,
-    dysplazja stawu biodrowego,
-    śmiertelne zapalenie akrodermii (śmiertelna, wrodzona choroba metaboliczna).

Ciekawostki

Nie należy mylić bulteriera z bulterierem miniaturowym. Są to dwie odmienne rasy posiadające dwa odrębne wzorce. Różnią się jednak wyłącznie rozmiarem, bo charakter mają bardzo podobny. 

Bulterier miniaturowy nie powinien przekraczać 35,5 cm w kłębie, natomiast bulterier klasyczny może mieć do 50 cm w kłębie. 

Pochodzenie i historia

Przodkami tej rasy są prawdopodobnie manchester terrier i nieistniejący już staroangielski terier biały. Przez długi czas wzorzec bulteriera uznawał wyłącznie białe umaszczenie, które wciąż jeszcze występuje najczęściej. Spowodowane jest to skrzyżowaniem bulteriera z dalmatyńczykiem przez Jamesa Hinka, którego można uznać za ojca rasy w jej obecnej postaci. Dzieło Hinka kontynuowały jego dzieci, Fred i James, oraz wnuk Carleton, syn Jamesa Jr., który w 1920 r. rozpoczął najsłynniejszą na świecie hodowlę z przydomkiem „Brum”. Po raz pierwszy udało mu się uzyskać opadający profil u psa Lorda Gladiatora, który przekazał go następnie swojemu potomstwu.

Imiona

Pies: Black, Dyzio, Oskar, Ozzy. 
Suka: Atena, Elza, Gloria, Olimpia. 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.