Bulterier

Inne nazwy: Bull Terrier (ang.)

Bulterier
Bulterier

Ten kompaktowy, umięśniony i pełen energii pies, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie jest niebezpieczny. Jego reakcje mogą czasem nie przystawać do sytuacji, ale bulterier to uroczy, skory do zabawy i niezwykle przywiązany do swoich bliskich pies. Współczesna selekcja dodatkowo umożliwiła złagodzenie awanturniczej natury bulteriera. Mimo wszystko, ta kula niespożytej energii potrzebuje właściciela doświadczonego, aktywnego i mającego dużo czasu. 

Podstawowe informacje na temat bulteriera

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Przodkami tej rasy są prawdopodobnie manchester terrier i nieistniejący już staroangielski terier biały. Przez długi czas wzorzec bulteriera uznawał wyłącznie białe umaszczenie, które wciąż jeszcze występuje najczęściej. Spowodowane jest to skrzyżowaniem bulteriera z dalmatyńczykiem przez Jamesa Hinka, którego można uznać za ojca rasy w jej obecnej postaci.

Dzieło Hinka kontynuowały jego dzieci, Fred i James, oraz wnuk Carleton, syn Jamesa Jr., który w 1920 r. rozpoczął najsłynniejszą na świecie hodowlę z przydomkiem „Brum”. Po raz pierwszy udało mu się uzyskać opadający profil u psa Lorda Gladiatora, który przekazał go następnie swojemu potomstwu.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 35 i 50 cm

  Pies : pomiędzy 35 i 50 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 40 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Tej rasy nie można pomylić z żadną inną ze względu na charakterystyczną, jajowatą głowę. Bulterier ma unikalny, opadający profil. Sylwetka jest mocna, zbita, niezwykle mocno umięśniona. 

  Ciekawostki

  Nie należy mylić bulteriera z bulterierem miniaturowym. Są to dwie odmienne rasy posiadające dwa odrębne wzorce. Różnią się jednak wyłącznie rozmiarem, bo charakter mają bardzo podobny. 

  Bulterier miniaturowy nie powinien przekraczać 35,5 cm w kłębie, natomiast bulterier klasyczny może mieć do 50 cm w kłębie. 

  Odmiany

  Bulterier miniaturowy

  Bulterier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Pomimo ognistego temperamentu i kiepskiej reputacji, bulterier jest bardzo przywiązany do swojej rodziny i stale domaga się uwagi jej członków. To niezwykle uczuciowy pies – uwielbia pieszczoty i inne oznaki czułości ze strony zarówno bliskich, jak i nieznajomych osób. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Pies ten uwielbia zabawę oraz czas spędzony z rodziną. Jego ogromna energia wymaga zresztą codziennej stymulacji fizycznej i umysłowej. Zabawa pozwala zaspokoić część jego potrzeb. 

   Szczeniaki bulteriera należy jednak uczyć opanowania, by nauczyły się umieć przerwać zabawę i nie okazywać z tego powodu frustracji. 

  • 33%

   Spokojny

   Teriery rzadko są spokojne, a bulterier z pewnością nie jest wyjątkiem od tej reguły. By zapewnić psu pełny rozwój, musimy poświęcić mu 100% uwagi. 

  • 66%

   Inteligentny

   Ta kompaktowa kula mięśni potrafi współpracować, ale zdecydowanie woli korzystać ze strategii pozwalających na zignorowanie komend. Jest to oznaka dużej inteligencji, która jednak niekoniecznie idzie w parze z oczekiwaniami właściciela. 

  • 66%

   Łowca

   Bulterier nie był hodowany do polowań, ale jest niezłym myśliwym. Niemniej jednak ten uparty pies niezbyt nadaje się do szkolenia myśliwskiego. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Bulterier może budzić strach, ale to niezmiernie czuły pies, nawet wobec obcych. Ogromne pokłady energii każą mu skakać na gości – w ten sposób wita się i zwraca na siebie uwagę, nie jest to objawem agresji. 

  • 33%

   Niezależny

   To pies rodzinny, nie jest niezależny ani dumny. Nie lubi samotności i jak najwięcej czasu chce spędzać z bliskimi. Może okazywać oznaki lęku separacyjnego, powinniśmy więc od najmłodszego wieku psa pracować z nim nad umiejętnością rozstawania się z rodziną.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Bulterier nie lubi samotności, zdecydowanie preferuje towarzystwo swojego pana. Nie powinien być odizolowany, potrzebuje uczestniczyć w życiu rodzinnym. 

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie bulteriera nie jest łatwe, bo to pies dość uparty z natury. Poza tym jego ogromna energia często przeszkadza mu w koncentracji. Lekcje powinny być zatem krótkie, ale częste, aż do całkowitego przyswojenia komendy. 

    Szkolenie należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, by uniknąć pojawienia się złych nawyków. Powinno być zdecydowane i rygorystyczne, ale pozbawione brutalności, która mogłaby podsycić agresywność psa. Konieczna jest łagodność, cierpliwość, konsekwencja i pracowitość. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Bulterier zdecydowanie nie jest cichym psem. Zrobi wszystko, by zwrócić na siebie uwagę. Jeśli nie uda mu się to w inny sposób, z pewnością spróbuje szczekania. 

   • 66%