Bulterier

Inne nazwy: Bull Terrier (ang.)

#40

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Bulterier
Bulterier

Ten kompaktowy, umięśniony i pełen energii pies, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie jest niebezpieczny. Jego reakcje mogą czasem nie przystawać do sytuacji, ale bulterier to uroczy, skory do zabawy i niezwykle przywiązany do swoich bliskich pies. Współczesna selekcja dodatkowo umożliwiła złagodzenie awanturniczej natury bulteriera. Mimo wszystko, ta kula niespożytej energii potrzebuje właściciela doświadczonego, aktywnego i mającego dużo czasu. 

Podstawowe informacje na temat bulteriera

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Przodkami tej rasy są prawdopodobnie manchester terrier i nieistniejący już staroangielski terier biały. Przez długi czas wzorzec bulteriera uznawał wyłącznie białe umaszczenie, które wciąż jeszcze występuje najczęściej. Spowodowane jest to skrzyżowaniem bulteriera z dalmatyńczykiem przez Jamesa Hinka, którego można uznać za ojca rasy w jej obecnej postaci.

Dzieło Hinka kontynuowały jego dzieci, Fred i James, oraz wnuk Carleton, syn Jamesa Jr., który w 1920 r. rozpoczął najsłynniejszą na świecie hodowlę z przydomkiem „Brum”. Po raz pierwszy udało mu się uzyskać opadający profil u psa Lorda Gladiatora, który przekazał go następnie swojemu potomstwu.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 35 i 50 cm

  Pies : pomiędzy 35 i 50 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 40 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 40 kg

  Maść

  Białe

  Rodzaj szaty

  Bardzo krótka

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Tej rasy nie można pomylić z żadną inną ze względu na charakterystyczną, jajowatą głowę. Bulterier ma unikalny, opadający profil. Sylwetka jest mocna, zbita, niezwykle mocno umięśniona. 

  Ciekawostki

  Nie należy mylić bulteriera z bulterierem miniaturowym. Są to dwie odmienne rasy posiadające dwa odrębne wzorce. Różnią się jednak wyłącznie rozmiarem, bo charakter mają bardzo podobny. 

  Bulterier miniaturowy nie powinien przekraczać 35,5 cm w kłębie, natomiast bulterier klasyczny może mieć do 50 cm w kłębie. 

  Odmiany

  Bulterier miniaturowy

  Bulterier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Pomimo ognistego temperamentu i kiepskiej reputacji, bulterier jest bardzo przywiązany do swojej rodziny i stale domaga się uwagi jej członków. To niezwykle uczuciowy pies – uwielbia pieszczoty i inne oznaki czułości ze strony zarówno bliskich, jak i nieznajomych osób. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Pies ten uwielbia zabawę oraz czas spędzony z rodziną. Jego ogromna energia wymaga zresztą codziennej stymulacji fizycznej i umysłowej. Zabawa pozwala zaspokoić część jego potrzeb. 

   Szczeniaki bulteriera należy jednak uczyć opanowania, by nauczyły się umieć przerwać zabawę i nie okazywać z tego powodu frustracji. 

  • 33%

   Spokojny

   Teriery rzadko są spokojne, a bulterier z pewnością nie jest wyjątkiem od tej reguły. By zapewnić psu pełny rozwój, musimy poświęcić mu 100% uwagi. 

  • 66%

   Inteligentny

   Ta kompaktowa kula mięśni potrafi współpracować, ale zdecydowanie woli korzystać ze strategii pozwalających na zignorowanie komend. Jest to oznaka dużej inteligencji, która jednak niekoniecznie idzie w parze z oczekiwaniami właściciela. 

  • 66%

   Łowca

   Bulterier nie był hodowany do polowań, ale jest niezłym myśliwym. Niemniej jednak ten uparty pies niezbyt nadaje się do szkolenia myśliwskiego. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Bulterier może budzić strach, ale to niezmiernie czuły pies, nawet wobec obcych. Ogromne pokłady energii każą mu skakać na gości – w ten sposób wita się i zwraca na siebie uwagę, nie jest to objawem agresji. 

  • 33%

   Niezależny

   To pies rodzinny, nie jest niezależny ani dumny. Nie lubi samotności i jak najwięcej czasu chce spędzać z bliskimi. Może okazywać oznaki lęku separacyjnego, powinniśmy więc od najmłodszego wieku psa pracować z nim nad umiejętnością rozstawania się z rodziną.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Bulterier nie lubi samotności, zdecydowanie preferuje towarzystwo swojego pana. Nie powinien być odizolowany, potrzebuje uczestniczyć w życiu rodzinnym. 

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie bulteriera nie jest łatwe, bo to pies dość uparty z natury. Poza tym jego ogromna energia często przeszkadza mu w koncentracji. Lekcje powinny być zatem krótkie, ale częste, aż do całkowitego przyswojenia komendy. 

    Szkolenie należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, by uniknąć pojawienia się złych nawyków. Powinno być zdecydowane i rygorystyczne, ale pozbawione brutalności, która mogłaby podsycić agresywność psa. Konieczna jest łagodność, cierpliwość, konsekwencja i pracowitość. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Bulterier zdecydowanie nie jest cichym psem. Zrobi wszystko, by zwrócić na siebie uwagę. Jeśli nie uda mu się to w inny sposób, z pewnością spróbuje szczekania. 

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Pies ten jest całkowicie oddany bliskim, ale jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji na co dzień, może zdecydować się na ucieczkę, by pozbyć się nadmiaru energii. 

    Pamiętajmy jednak, że jeśli bulterier ucieka, to znaczy, że znajduje się bardzo niestabilnym stanie emocjonalnym, bo brak najbliższych w pobliżu to jego największy koszmar. 

   • 100%