Gończy polski

Inne nazwy: Polish hunting dog, Polish scenthound, pies Pawłusiewicza, ogar Pawłusiewicza

Gończy polski
Gończy polski

Gończy polski nazywany również nazywany także ogarem Pawłusiewicza, to jedna z pięciu polskich ras. To czworonóg z bardzo silnie rozwiniętym instynktem myśliwskim, który czyni go nie tylko świetnym łowcą, ale też doskonałym stróżem i obrońcą.

Zrównoważony charakter psa sprawia, że bardzo dobrze odnajduje się on również w roli przyjaznego towarzysza, wiernego i oddanego właścicielowi. Gończy polski  jest psem inteligentnym i podatnym na szkolenia. Właściwie wychowywany z pewnością okaże niezastąpionym pomocnikiem i przyjaznym całej rodzinie pupilem.

Opis rasy gończy polski

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Łowca

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Polskie psy gończe, podobnie jak inne typowo europejskie rasy, wywodzą się od żyjących w średniowieczu psów św. Huberta. Do Polski trafiły z krajów europejskich, m.in. Francji i Włoch. Opisy rasy polskiego gończego wskazują na to, że ich przodkowie do polowań na ziemiach polskich wykorzystywane były już w średniowieczu.

Ich zadaniem było płoszenie zwierzyny i zaganianie jej w kierunku ustawionego do strzału myśliwskiego lub wpędzanie w zastawione sidła. Pierwsze próby rozróżnienia odrębnej rasy polskich gończych z rasy ogarów pojawiły się ok. XVII wieku. Ich hodowla została wstrzymana po rozbiorach, ze względu na wysokie podatki nałożone przez zaborców.

Po drugiej wojnie światowej hodowlę ogarów polskich wznowił pułkownik Józef Pawłusiewicz. Psy w typie ogara znalazł na terenach Podkarpacia i w Bieszczadach. Psy Pawłusiewicza nie zostały uznane przez FCI, ale kontynuowano ich hodowlę poza związakiem i nie ustawano w staraniach o jej uzanie.

Wstępna księga dla polskich gończych została ostatecznie otwarta w 1983 roku. Za oficjalną zaś rasa została uznana przez FCI w 2006 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 1 : psy gończe

Jak wygląda gończy polski?

Wysokość w kłębie Gończy polski

Suka : pomiędzy 50 i 55 cm

Pies : pomiędzy 55 i 59 cm

Waga

Suka : pomiędzy 20 i 30 kg

Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Gończy polski to średniej wielkości pies, o lekkim, sprężystym, a jednocześnie umięśnionym ciele. Głowa jest niezbyt duża, kufa lekko wypukła, stop słabo zaznaczony. Średniej wielkości oczy są skośne i mają łagodny wyraz. Trójkątne uszy opadają po bokach głowy. 

Ciekawostki o rasie

Gończy polski – charakter

  • 100%

    Czuły

    Polski gończy jest psem, który potrzebuje czułości i sam chętnie ją okazuje. Uwielbia pieszczoty i wspólne spędzanie czasu z domownikami.

  • 66%

    Lubi zabawę

    Psy należące do tej rasy bardzo lubią zabawy zarówno z dorosłymi, jak i starszymi dziećmi. Kochają też długie spacery, w trakcie których stają się wiernymi towarzyszami. W ich przypadku doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawy z aportowaniem, oparte na dużej ilości ruchu oraz zabawy zapewniające stymulację psychofizyczną.

  • 66%

    Spokojny

    Rasa polskich gończych, pomimo silnego instynktu myśliwskiego, uznawana jest za rasę psów spokojnych, o zrównoważonym charakterze. W kształtowaniu pożądanych zachowań niezbędne jest oczywiście wychowanie i odpowiednio wcześnie rozpoczęta socjalizacja czworonoga. 

  • 66%

    Inteligentny

    Są to psy inteligentne, które szybko i chętnie się uczą, pod warunkiem że – zamiast przymusu – jest wobec nich stosowana zachęta do współpracy. Przy wdrożeniu umiejętnie przeprowadzanych treningów można nauczyć je zachowywać się w sposób pożądany, dzięki czemu na przykład spuszczone ze smyczy podczas spaceru po lesie, nie pognają za zwierzyną. 

  • 100%

    Łowca

    Rasa psów gończych jest stworzona do polowań. Należące do niej czworonogi posiadają silnie rozwinięty instynkt łowiecki oddziedziczony po przodkach. Są świetnymi, inteligentnymi łowcami z bardzo dobrym węchem. 

  • 100%

    Strachliwy/nieufny wobec obcych

    Gończy polski wobec obcych bywa nieufny, choć nie agresywny. Raczej zachowuje rezerwę.

  • 66%

    Niezależny

    Właściwie szkolny polski gończy staje się w pełni oddany i posłuszny swojemu panu. Jego wychowanie wymaga jednak stanowczości i konsekwencji. Brak takiej postawy może skutkować sytuacją, w której u czworonoga zacznie dominować wrodzony instynkt myśliwski połączony z zachowaniami agresywnymi i niszczycielskimi oraz brakiem posłuszeństwa.

    Zachowanie

    • 66%

      Znoszenie samotności

      Psy należące do rasy polskich gończych są bardzo towarzyskie. Uwielbiają spędzać czas w otoczeniu domowników. Jednak nie wymagają ciągłego przebywania w ich towarzystwie. Wyprowadzenie ich na spacer, czy też krótka zabawa z nimi w zupełności wyczerpuje potrzebę kontaktu z właścicielem.

    • 100%

      Posłuszny / łatwo się uczy

      Polskie gończe to psy, które szybko się uczą. Mogą brać udział zarówno w polowaniach, jak i różnego rodzaju konkursach. Dzięki odpowiednim szkoleniom stają się posłuszne i zrównoważone.

    • 100%

      Szczekliwy

      Ze względu na to, że polskie gończe są doskonałymi stróżami, są też dość szczekliwe. Głośno komunikują pojawienie się intruza w zasięgu ich wzroku. Jednak, co warto pokreślić, nie szczekają bez przyczyny, dlatego też ich hałaśliwość określa się jako średnią.

    • 66%

      Skłonność do ucieczek

      Jak każdy łowca na widok potencjalnej ofiary polski gończy może przejawiać chęć ucieczki nie tylko podczas polowań, ale też zwykłych spacerów. Aby nauczyć go okazywania posłuszeństwa w każdej sytuacji niezbędny jest wcześnie rozpoczęty i konsekwentnie prowadzony trening szkoleniowy.

    • 66%

      Skłonność do niszczenia

      Niewłaściwe podejście do psa, przejawiające się przede wszystkim brakiem stanowczości, może skutkować u czworonoga rozwinięciem się skłonności niszczycielskich. Podobnie jak brak aktywności fizycznej i stymulacji na płaszczyźnie psychoruchowej.

    • 66%

      Łakomczuch

      Psy należące do tej rasy, raczej nie należą do łakomczuchów, choć podobnie jak inne czworonogi uwielbiają psie przysmaki wręczane przez opiekuna jako nagrodę za dobrze wykonaną pracę.

    • 100%

      Pies stróżujący

      Polski gończy to doskonały stróż z dobrym węchem. Zawsze czujny, głośno oznajamia nadejście intruza, jednocześnie nie przejawiając wobec niego zachowań nadmiernie agresywnych.

    • 66%

      Pierwszy pies

      Zrównoważony charakter psa gończego sprawia, że opieka nad nim nie przysparza większych trudności. Może więc być on pierwszym psem nawet dla tych osób, które nie posiadają zaawansowanych umiejętności szkoleniowych.

      Podczas treningów z nim w zupełności wystarczają bowiem stanowczość i konsekwencja, a także przestrzeganie zasad współpracy. Nie można jednak zapominać o dużej potrzebie ruchu czworonoga, przez co najlepiej na jego właściciela będzie nadawać się osoba aktywna fizycznie.

      Resztę treści znajdziesz pod reklamą

      Ładowanie reklam ...

      Gończy polski do adopcji

      • Perun, pies do adopcji
        10 lat
        Gończy polski
        Warszawa

      Czy rasa Gończy polski jest dla Ciebie?

      Zrób test!

      Tryb życia

      • 33%

        Gończy polski w mieszkaniu

        Ze względu na dużą odporność na warunki atmosferyczne, polski gończy z powodzeniem może mieszkać przez cały rok na dworze. Co nie oznacza jednak, że nie odnajdzie się on w przytulnym, zacisznym mieszkaniu.

        Ta rasa psów myśliwskich bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków. Bez trudu zaaklimatyzuje się zarówno w domu z dużym ogrodem, jak i w niewielkim mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać, że psy należące do tej rasy potrzebują bardzo dużej ilości ruchu. Należy więc codziennie zabierać pupila na długie spacery, a przynajmniej raz w tygodniu pozwolić mu się swobodnie wybiegać.

      • 100%

        Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

        Polskie psy gończe potrzebują ruchu. Uwielbiają długie spacery. Są doskonałymi towarzyszami podczas uprawiania takich sportów jak jogging czy jazda konna. Poza tym psy te lubią pływać. Ważne więc, by zapewniać im możliwość codziennej dawki ruchu, która pomoże zachować dobrą kondycję i jako że są psami bardzo energicznymi, rozładować w pożądany sposób nagromadzoną energię.

      • 66%

        Podróże/łatwość przewożenia

        Polskie gończe bardzo lubią podróżować. Aby jednak nie sprawiały w podróżach kłopotów, muszą być do nich przygotowywane już jako szczeniaki, m.in. poprzez oswajanie z akcesoriami niezbędnymi w czasie podróży.

        Współżycie z innymi

        • 66%

          Gończy polski i koty

          Pomimo duszy łowcy, dzięki odpowiedniej socjalizacji, można nauczyć je żyć w zgodzie z innymi zwierzętami.

        • 100%

          Gończy polski i psy

          Polski pies gończy zachowuje się raczej przyjaźnie w stosunku do innych psów. Warunkiem dobrych kontaktów z nimi jest jednak, podobnie jak w przypadku innych czworonogów, właściwie poprowadzona socjalizacja.

        • 100%

          Gończy polski i dzieci

          Polski gończy bardzo przyjaźnie odnosi się do dzieci, podobnie jak do pozostałych członków rodziny. Kontakt najmłodszych z nim zawsze jednak powinien być kontrolowany przez osoby dorosłe.

        • 66%

          Gończy polski i osoby starsze

          Mimo że są to psy myśliwskie, będą dobrymi kompanami osób starszych, pod warunkiem, że prowadzą aktywny styl życia. Żywiołowy, towarzyski i bardzo przyjazny gończy polski świetnie odnajduje się w charakterze towarzysza na przykład podczas spacerów.

          %}

          Ile kosztuje gończy polski?

          Cena gończego polskiego zależy od m.in. od renomy hodowli, osiągnięć przodków, etc. Można go nabyć już za około 1400 zł. Średni miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł. 

          Pielęgnacja

          Polski pies gończy nie wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedynie podczas wzmożonej utraty sierści pupila należy go częściej szczotkować przy pomocy rękawicy ze specjalnymi wypustkami lub gumowej szczotki.

          Linienie

          Utrata sierści jest wzmożona wyłącznie w okresie linienia, czyli jesienią i wiosną.

          Żywienie

          Polskie psy gończe nie są szczególnie wymagające pod względem żywienia. Dobrze przyswajają praktycznie każdy rodzaj karmy. Ze względu na zdrowie psa, który przejawia dużą potrzebę aktywności fizycznej, należy wybierać karmy bogate w białko i węglowodany.

          Zdrowie

          Ile żyje gończy polski?

          Średnia długość życia polskich psów gończych wynosi 12 – 15 lat.

          Odporność/wytrzymałość

          Odporność na upały

          Odporność na zimno

          Skłonność do tycia

          Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
          Dodaj komentarz