Gończy polski

Inne nazwy: Polish hunting dog, Polish scenthound, pies Pawłusiewicza, ogar Pawłusiewicza

Gończy polski
Gończy polski

Gończy polski to pies z bardzo silnie rozwiniętym instynktem myśliwskim, który czyni go nie tylko świetnym łowcą, ale też doskonałym stróżem i obrońcą. Zrównoważony charakter psa sprawia, że bardzo dobrze odnajduje się on również w roli przyjaznego towarzysza, wiernego i oddanego właścicielowi. Gończy polski  jest psem inteligentnym i podatnym na szkolenia. Właściwie wychowywany z pewnością okaże niezastąpionym pomocnikiem i przyjaznym całej rodzinie pupilem.

Najważniejsze informacje o Gończy polski

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Polskie psy gończe, podobnie jak inne typowo europejskie rasy, wywodzą się od żyjących w średniowieczu psów św. Huberta. Do Polski trafiły z krajów europejskich, m.in. Francji i Włoch. Opisy rasy polskiego gończego wskazują na to, że ich przodkowie do polowań na ziemiach polskich wykorzystywane były już w średniowieczu.

Ich zadaniem było płoszenie zwierzyny i zaganianie jej w kierunku ustawionego do strzału myśliwskiego lub wpędzanie w zastawione sidła. Pierwsze próby rozróżnienia odrębnej rasy polskich gończych z rasy ogarów pojawiły się ok. XVII wieku. Wstępna księga dla polskich gończych została otwarta dopiero w 1983 roku. Za oficjalną zaś rasa została uznana przez FCI w 2006 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 1 : psy gończe

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 50 i 55 cm

Pies : pomiędzy 55 i 59 cm

Waga

Suka : pomiędzy 20 i 30 kg

Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Gończy polski to średniej wielkości pies, o lekkim, sprężystym, a jednocześnie umięśnionym ciele. Głowa jest niezbyt duża, kufa lekko wypukła, stop słabo zaznaczony. Średniej wielkości oczy są skośne i mają łagodny wyraz. Trójkątne uszy opadają po bokach głowy. 

Ciekawostki

Gończy polski - charakter

 • 100%

  Czuły

  Polski gończy jest psem, który potrzebuje czułości i sam chętnie ją okazuje. Uwielbia pieszczoty i wspólne spędzanie czasu z domownikami.

 • 66%

  Lubi zabawę

  Psy należące do tej rasy bardzo lubią zabawy zarówno z dorosłymi, jak i starszymi dziećmi. Kochają też długie spacery, w trakcie których stają się wiernymi towarzyszami. W ich przypadku doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawy z aportowaniem, oparte na dużej ilości ruchu oraz zabawy zapewniające stymulację psychofizyczną.

 • 66%

  Spokojny

  Rasa polskich gończych, pomimo silnego instynktu myśliwskiego, uznawana jest za rasę psów spokojnych, o zrównoważonym charakterze. W kształtowaniu pożądanych zachowań niezbędne jest oczywiście wychowanie i odpowiednio wcześnie rozpoczęta socjalizacja czworonoga. 

 • 66%

  Inteligentny

  Są to psy inteligentne, które szybko i chętnie się uczą, pod warunkiem że – zamiast przymusu – jest wobec nich stosowana zachęta do współpracy. Przy wdrożeniu umiejętnie przeprowadzanych treningów można nauczyć je zachowywać się w sposób pożądany, dzięki czemu na przykład spuszczone ze smyczy podczas spaceru po lesie, nie pognają za zwierzyną. 

 • 100%

  Łowca

  Rasa psów gończych jest stworzona do polowań. Należące do niej czworonogi posiadają silnie rozwinięty instynkt myśliwski oddziedziczony po przodkach. Są świetnymi, inteligentnymi łowcami z bardzo dobrym węchem. 

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Gończy polski wobec obcych bywa nieufny, choć nie agresywny. Raczej zachowuje rezerwę.

 • 66%

  Niezależny

  Właściwie szkolny polski gończy staje się w pełni oddany i posłuszny swojemu panu. Jego wychowanie wymaga jednak stanowczości i konsekwencji. Brak takiej postawy może skutkować sytuacją, w której u czworonoga zacznie dominować wrodzony instynkt myśliwski połączony z zachowaniami agresywnymi i niszczycielskimi oraz brakiem posłuszeństwa.

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Psy należące do rasy polskich gończych są bardzo towarzyskie. Uwielbiają spędzać czas w otoczeniu domowników. Jednak nie wymagają ciągłego przebywania w ich towarzystwie. Wyprowadzenie ich na spacer, czy też krótka zabawa z nimi w zupełności wyczerpuje potrzebę kontaktu z właścicielem.

  • 100%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Polskie gończe to psy, które szybko się uczą. Mogą brać udział zarówno w polowaniach, jak i różnego rodzaju konkursach. Dzięki odpowiednim szkoleniom stają się posłuszne i zrównoważone.

  • 100%

   Szczekliwy

   Ze względu na to, że polskie gończe są doskonałymi stróżami, są też dość szczekliwe. Głośno komunikują pojawienie się intruza w zasięgu ich wzroku. Jednak, co warto pokreślić, nie szczekają bez przyczyny, dlatego też ich hałaśliwość określa się jako średnią.

  • 66%