Ogar polski

Inne nazwy: Polish hound

Ogar polski
Ogar polski © Shutterstock

Ogar polski jest bardzo starą rasą, której początki datuje się na okres średniowiecza. Absolutnie fantastyczny myśliwy – po dziś dzień wykorzystywany jest zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, ale coraz częściej gości w polskich domach jako pies do towarzystwa.

Ogar polski, jak sama nazwa wskazuje – nasza rodzima, polska rasa, to wyjątkowy pies o łagodnym, zrównoważonym charakterze, bardzo spokojny i… wcale nie tak aktywny, jak mogłoby się wydawać! Jako że stworzony został do pracy w sforze, jest niezwykle towarzyski. Uwielbia kontakt z człowiekiem i innymi psami. Przyjaźnie podchodzi także do innych zwierząt, bowiem nigdy nie służył do zabijania ich, a jedynie do tropienia i zaganiania.

Podstawowe informacje o ogarze polskim

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa była bardzo popularna szczególnie w czasach, gdy polowania były jedną z ulubionych rozrywek szlachty. Począwszy od XIX wieku zainteresowanie ogarami zaczęło spadać i rasa niemal wyginęła. Na szczęście została odtworzona w połowie XX wieku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 1 : psy gończe

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 55 i 60 cm

Pies : pomiędzy 56 i 65 cm

Waga

Suka : pomiędzy 20 i 26 kg

Pies : pomiędzy 25 i 32 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Ogar polski to duży pies gończy o długich uszach. Ma mocną i muskularną budowę. Dzięki temu jest bardzo wytrzymały, ale jednocześnie niezbyt szybki. Sylwetka ogara polskiego jest prostokątna. Głowa i kufa (głęboka i tępo zakończona) tej samej długości. Stop jest dobrze zaznaczony. Oczy są niezbyt głęboko osadzone, mają bardzo przyjazny, łagodny wyraz. Uszy luźno zwisają, są nisko osadzone, zaokrąglone na końcach. Ogon ogara polskiego jest osadzony nisko, gruby, z gęstym włosem, lekko wygięty, ale nie powinien być zakręcony.

Ciekawostki

Ogar polski od samego początku był niezwykle ceniony jako pies użytkowy. Swoją obecność zaznaczył także w polskiej literaturze, m.in. w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Ponadto wzmianki o nim pojawiają się w dużo wcześniejszych polskich dziełach i kronikach, np. w Żywocie człowieka poczciwego Mikołaja Reja.

Ogar polski - charakter

 • 66%

  Czuły

  Ogar polski to pies bardzo towarzyski (z racji tego, że od początku pracował w sforze). Do pełni szczęścia potrzebuje kontaktu z psami i człowiekiem. Choć jest niezależnym myśliwym, bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i potrafi mu okazywać ogromną czułość. Do tego jest łagodny i zrównoważony, co czyni go dobrym psem rodzinnym.

 • 66%

  Lubi zabawę

  Ogar, jako pies towarzyski i spragniony kontaktu z człowiekiem, chętnie zaangażuje się w zaproponowaną zabawę – także z dziećmi, w stosunku do których zachowuje się bardzo cierpliwie i łagodnie. Nie lubi on jednak bardzo intensywnych i długich zabaw. Choć na polowaniu to prawdziwa „żyleta”, w domowym zaciszu ceni sobie odpoczynek.

 • 66%

  Spokojny

  Rasa ta jest bardzo zrównoważona i łagodna. Jeśli tylko wszystkie potrzeby ogara polskiego zostaną zaspokojone, będzie on w domu zachowywał się cicho i spokojnie. Przez niektórych ogary określane są nawet mianem „leniwych”.

 • 66%

  Inteligentny

  Ogar polski to inteligentny pies, bardzo samodzielny i niezależny podczas pracy. Ma fantastyczny węch i przez stulenia ogromnie ceniony był za swoje walory użytkowe.

 • 100%

  Łowca

  Czworonóg ten to doskonały pies myśliwski. Nie jest przesadnie szybki, ale za to bardzo wytrzymały. Jego stosunek do innych zwierząt, pomimo tego, że jest myśliwym, jest dość przyjazny, bowiem ogara polskiego od samego początku wykorzystywano do tropienia, nie zaś do zabijania zwierzyny.

 • 66%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Ogar polski w żadnym wypadku nie jest bojaźliwy. Nie jest też agresywny w stosunku do obcych, ale zachowuje wobec nich dystans i jest nieufny.

 • 100%

  Niezależny

  Podczas pracy na polowaniu ogar polski jest psem bardzo niezależnym i samodzielnym. W domowym zaciszu ceni jednak kontakt z człowiekiem i bliskość swego opiekuna. Jako pies bardzo towarzyski, nie jest stworzony do samotnej egzystencji.

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Ogar polski to rasa stworzona do pracy w sforze i do współpracy z człowiekiem. W związku z tym samotność czworonogowi temu na pewno nie służy. Oczywiście – jeśli tylko zostanie dobrze przygotowany na nieobecność właściciela – będzie w stanie znieść ją stosunkowo dobrze i spokojnie. O ile nie będzie zbyt długa.

  • 100%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Ogar polski to pies cechujący się dużą inteligencją, dlatego osoba doświadczona i stosująca właściwe metody będzie czerpać ogromną przyjemność ze współpracy z tym bystrym stworzeniem. Jeśli natomiast nauka będzie zbyt monotonna i nieciekawa, pies może zniechęcić się i odmówić współpracy.

  • 100%

   Szczekliwy

   W domu ogar polski jest co do zasady psem cichym i spokojnym – o ile wszystkie jego potrzeby są zaspokojone. Z kolei na polowaniu, podczas tropienia, dość dużo szczeka.

  • 66%