Zadaj pytanie na forum Wamiz

Ogar polski

Inne nazwy: Polish hound

Ogar polski
Ogar polski © Shutterstock
Ogar polski

Ogar polski jest bardzo starą rasą, której początki datuje się na okres średniowiecza. Absolutnie fantastyczny myśliwy – po dziś dzień wykorzystywany jest zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, ale coraz częściej gości w polskich domach jako pies do towarzystwa. Ogar polski, jak sama nazwa wskazuje – nasza rodzima rasa, to wyjątkowy pies o łagodnym, zrównoważonym charakterze, bardzo spokojny i… wcale nie tak aktywny, jak mogłoby się wydawać! Jako że stworzony został do pracy w sforze, jest niezwykle towarzyski. Uwielbia kontakt z człowiekiem i innymi psami. Przyjaźnie podchodzi także do innych zwierząt, bowiem nigdy nie służył do zabijania ich, a jedynie do tropienia i zaganiania.

dna

Najważniejsze informacje o Ogar polski

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 14 lat
  • Charakter : Łowca
  • Rozmiar : średni
  • Rodzaj szaty : Długa
  • Cena : pomiędzy 3000 zł i 5000 zł

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 1 : psy gończe

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 55 i 60 cm
Pies pomiędzy 56 i 65 cm

Waga

Suka pomiędzy 20 i 26 kg
Pies pomiędzy 25 i 32 kg

Maść

Korpus jest ciemniejszy od reszty ciała – często czarny, prawie czarny lub ciemnoszary. Podbrzusze i łapy podpalane, podobnie jak uszy. Najbardziej pożądane u ogara polskiego jest podpalenie rdzawo-cynamonowe, ale akceptowane są także jaśniejsze podpalenia.

Rodzaj szaty

  • Włos ogara polskiego ma średnią długość.
  • Włos jest gruby i twardy, zaś podszerstek jest krótki, miękki i gęsty.

Kolor oczu

Oczy ogara polskiego mają ciemnobrązową barwę.

Opis

Ogar polski to duży pies gończy. Ma mocną i muskularną budowę. Dzięki temu jest bardzo wytrzymały, ale jednocześnie niezbyt szybki. Sylwetka ogara polskiego jest prostokątna. Głowa i kufa (głęboka i tępo zakończona) tej samej długości. Stop jest dobrze zaznaczony. Oczy są niezbyt głęboko osadzone, mają bardzo przyjazny, łagodny wyraz. Uszy luźno zwisają, są nisko osadzone, zaokrąglone na końcach. Ogon ogara polskiego jest osadzony nisko, gruby, z gęstym włosem, lekko wygięty, ale nie powinien być zakręcony.

Ogar polski - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ogar polski to pies bardzo towarzyski (z racji tego, że od początku pracował w sforze). Do pełni szczęścia potrzebuje kontaktu z psami i człowiekiem. Choć jest niezależnym myśliwym, bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i potrafi mu okazywać ogromną czułość. Do tego jest łagodny i zrównoważony, co czyni go dobrym psem rodzinnym.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ogar, jako pies towarzyski i spragniony kontaktu z człowiekiem, chętnie zaangażuje się w zaproponowaną zabawę – także z dziećmi, w stosunku do których zachowuje się bardzo cierpliwie i łagodnie. Nie lubi on jednak bardzo intensywnych i długich zabaw. Choć na polowaniu to prawdziwa „żyleta”, w domowym zaciszu ceni sobie odpoczynek.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rasa ta jest bardzo zrównoważona i łagodna. Jeśli tylko wszystkie potrzeby ogara polskiego zostaną zaspokojone, będzie on w domu zachowywał się cicho i spokojnie. Przez niektórych ogary określane są nawet mianem „leniwych”.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ogar polski to inteligentny pies, bardzo samodzielny i niezależny podczas pracy. Ma fantastyczny węch i przez stulenia ogromnie ceniony był za swoje walory użytkowe.

Łowca

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Czworonóg ten to doskonały pies myśliwski. Nie jest przesadnie szybki, ale za to bardzo wytrzymały. Jego stosunek do innych zwierząt, pomimo tego, że jest myśliwym, jest dość przyjazny, bowiem ogara polskiego od samego początku wykorzystywano do tropienia, nie zaś do zabijania zwierzyny.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ogar polski w żadnym wypadku nie jest bojaźliwy. Nie jest też agresywny w stosunku do obcych, ale zachowuje wobec nich dystans i jest nieufny.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Podczas pracy na polowaniu ogar polski jest psem bardzo niezależnym i samodzielnym. W domowym zaciszu ceni jednak kontakt z człowiekiem i bliskość swego opiekuna. Jako pies bardzo towarzyski, nie jest stworzony do samotnej egzystencji.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ogar polski to rasa stworzona do pracy w sforze i do współpracy z człowiekiem. W związku z tym samotność czworonogowi temu na pewno nie służy. Oczywiście – jeśli tylko zostanie dobrze przygotowany na nieobecność właściciela – będzie w stanie znieść ją stosunkowo dobrze i spokojnie. O ile nie będzie zbyt długa.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ogar polski to pies cechujący się dużą inteligencją, dlatego osoba doświadczona i stosująca właściwe metody będzie czerpać ogromną przyjemność ze współpracy z tym bystrym stworzeniem. Jeśli natomiast nauka będzie zbyt monotonna i nieciekawa, pies może zniechęcić się i odmówić współpracy.

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

W domu ogar polski jest co do zasady psem cichym i spokojnym – o ile wszystkie jego potrzeby są zaspokojone. Z kolei na polowaniu, podczas tropienia, dość dużo szczeka.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

W środowisku miejskim pies z całą pewnością powinien chodzić na smyczy. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy z nim wyćwiczyć, jest przywołanie. Ogar polski nie ma szczególnych skłonności do uciekania, ale lubi swobodę w czasie wycieczek, zatem należy mu ją zapewnić, zabierając czworonoga w teren, na którym może bezpiecznie biegać bez smyczy.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jak każdy pies, ogar polski może wykazywać tendencje do niszczenia, jeśli jego potrzeby nie będą zaspokojone, jeśli np. będzie pozostawiany sam w domu bez wcześniejszego przygotowania. Generalnie natomiast nie jest to typ niszczyciela.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ogar polski na pewno nie odmówi pysznej strawy. Niestety jest to pies, który ma tendencje do tycia, dlatego dieta powinna być racjonalna i dostosowana do aktywności.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rasa ta nie została stworzona do stróżowania, ale w roli tej sprawdza się nie najgorzej. Ogar polski jest dość dużym psem, nie jest też bojaźliwy, zatem ma szansę odstraszyć potencjalnego intruza i wzbudzić w nim respekt.

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Choć ogar polski jest wspaniałym czworonogiem, niesamowicie zrównoważonym, spokojnym i łagodnym, osoba zupełnie bez doświadczenia może sobie nie poradzić z jego wychowaniem. To w końcu pies myśliwski, dość uparty i niezależny. Jeśli natomiast przyszły właściciel, pomimo braku doświadczenia, zdobędzie niezbędną wiedzę na temat specyfiki rasy i będzie miał świadomość ciążącym na nim obowiązków, jest szansa na udany związek.

Tryb życia

Ogar polski w mieszkaniu

yellow-paw grey-paw grey-paw

Choć to pies gończy, ogar polski, dzięki swemu wyjątkowemu usposobieniu i umiejętności dopasowania do najróżniejszych sytuacji, może żyć w mieszkaniu. Nie jest nadmiernie szczekliwy ani ruchliwy, o ile jego potrzeby będą zaspokojone. Przedstawiciel rasy, który mieszka w bloku musi obowiązkowo odbywać kilka spacerów dziennie – nie muszą być intensywne, ale długie.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ogar polski to bardzo wytrwały pies, stworzony do pracy. W związku z tym potrzebuje sporo ruchu, ale aktywność powinna być umiarkowana. Spacerów powinno być dużo, muszą być długie, ale raczej spokojne.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ogar polski to siła spokoju. Bez komplikacji będzie podróżował z opiekunem, o ile tylko zostanie odpowiednio wcześnie do tego przygotowany. Jeśli ma podróżować środkami transportu publicznego, oczywiście należy zadbać o to, by zawsze był na smyczy. Trzeba też mieć pod ręką kaganiec – obecne przepisy nie nakazują zakładania go psu w każdej sytuacji, jednak właściciel musi być w niego wyposażony.

Współżycie z innymi

Ogar polski i koty

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ogar polski, choć jest psem gończym, nie powinien wykazywać szczególnych trudności w zaakceptowaniu kota w swoim otoczeniu. Najlepiej, jeśli zwierzęta wychowują się wspólnie od pierwszych tygodni życia. Jeśli nie, należy przeprowadzić stopniowe zapoznanie.

Ogar polski i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ogar polski co do zasady powinien być niezwykle towarzyski i przyjaźnie nastawiony do innych przedstawicieli swego gatunku.

Ogar polski i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Rasa ta cechuje się wyjątkową łagodnością i cierpliwością w stosunku do najmłodszych. Coraz częściej też ogar polski – i nie bez powodu – postrzegany jest jako doskonały pies rodzinny.

Ogar polski i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Choć w warunkach domowych pies ten może być niemal niezauważalny i bardzo spokojny, wymaga codziennych, długich spacerów i obowiązkowego szkolenia z podstaw posłuszeństwa. Jeśli osoba starsza nie należy do silnych i aktywnych, ogar polski nie będzie najlepszym wyborem.

Ogar polski - cena

Cena ogara polskiego zależy od wielu czynników, m.in. od renomy hodowli, osiągnięć przodków, etc. Można go nabyć już za około 3000 zł. Średni miesięczny koszt utrzymania to około 150-200 zł.

Pielęgnacja

Niezbyt długa i przylegająca sierść ogara polskiego na co dzień nie przysparza problemów w pielęgnacji. Wystarczy ją wyczesać 1-2 razy w tygodniu.

Linienie

W okresie linienia (dwa razy w roku) wypadanie sierści jest dość intensywne, dlatego psa należy czesać codziennie.

Ogar polski - żywienie

Ogar polski nie wymaga specjalnego żywienia. Oczywiście podawana mu karma powinna cechować się najwyższą jakością. Problemem w przypadku tej rasy jest łakomstwo i co za tym idzie – skłonność do tycia. Dlatego sposób karmienia i dzienne porcje pożywienia powinny być dostosowane do aktywności psa, jego wieku i stanu zdrowia. Oczywiście psy pracujące powinny mieć inną dietę niż czworonogi pełniące głównie rolę towarzyszy rodziny. Warto skonsultować tę kwestię z dietetykiem zwierzęcym.

Zdrowie

Długość życia

Ogar polski żyje średnio 12-13 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ogar polski jest rodzimą rasą, która doskonale znosi polskie warunki klimatyczne. Jest to pies bardzo odporny i silny.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ogar polski nie najgorzej radzi sobie z upałami, choć w najcieplejsze dni oczywiście należy ograniczyć jego aktywność, zapewnić miejsce w cieniu i dostęp do świeżej wody.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ogar polski dobrze znosi zimno, ale nie powinien mieszkać na zewnątrz.

Skłonność do tycia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Rasa ta, z racji tego, że uwielbia jeść, ma skłonność do tycia. Zrównoważona dieta, dobrana m.in. pod kątem aktywności psa, to zatem podstawa.

Ogar polski - choroby

Ogar polski to pies odporny i cieszący się naprawdę dobrym zdrowiem. Niestety i jego pewne choroby nie omijają. Narażony jest m.in. na:

Ciekawostki

Ogar polski od samego początku był niezwykle ceniony jako pies użytkowy. Swoją obecność zaznaczył także w polskiej literaturze, m.in. w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Ponadto wzmianki o nim pojawiają się w dużo wcześniejszych polskich dziełach i kronikach, np. w Żywocie człowieka poczciwego Mikołaja Reja.

Pochodzenie i historia

Rasa była bardzo popularna szczególnie w czasach, gdy polowania były jedną z ulubionych rozrywek szlachty. Począwszy od XIX wieku zainteresowanie ogarami zaczęło spadać i rasa niemal wyginęła. Na szczęście została odtworzona w połowie XX wieku.

Ogar polski - imiona

Pies: Nitro, Odys, Krater
Suka: Siena, Wena, Bestia
 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.