Reklama

Koszt utrzymania psa – ile wynosi i co się na niego składa?

Pies z pieniędzmi © Shutterstock

Każdy, kto myśli o posiadaniu własnego czworonoga, powinien oszacować, ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Ważne, by kwota ta mieściła się w domowym budżecie i zbytnio go nie obciążała. Jaki miesięczny budżet trzeba przewidzieć na utrzymanie psa?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Decydując się na kupno lub adopcję psa, warto wziąć pod uwagę wszystkie, również te niespodziewane wydatki.

Oznacza to, że do kosztów miesięcznych kosztów utrzymania psa powinniśmy zaliczyć nie tylko karmę, ale również zabawki, ubranka, legowiska i inne akcesoria, szczepienia, koszty leczenia czy ubezpieczenia psa, a nawet bilety na podróże pociągiem czy samolotem (jeżeli planujemy regularnie podróżować z czworonogiem).

Ile kosztuje karma dla psa?

Żywienie zwykle stanowi największą część miesięcznych kosztów utrzymania psa. Zwłaszcza że jest to element, na którym świadomi opiekunowie raczej nie próbują oszczędzać – wychodząc z założenia, że to właśnie jakość jedzenia, jakie pies otrzymuje, wpływa w największym stopniu na jego zdrowie, samopoczucie i komfort życia.

To, ile miesięcznie przeznaczymy na pożywienie dla naszego czworonoga, zależy od kilku czynników:

  • Wielkość i rasa psa – im większy pies, tym wyższe jest jego zapotrzebowanie kaloryczne. Zwierzę, które ważny 5 kilogramów, potrzebuje dziennie około 400 kcal. Pies o wadze 50 kilogramów powinien przyjmować dziennie pokarm o zawartości ponad 2000 kcal.
  • Płeć – samce potrzebują zwykle większej ilości kalorii niż suczki. 
  • Stan zdrowia – psy o szczególnych potrzebach żywieniowych wymagają specjalnych, weterynaryjnych karm, których cena jest wyższa od przeciętnych. Suczki w ciąży lub karmiące potrzebują zwiększonej ilości kalorii.
  • Rodzaj diety – inny koszt wiąże się z dietą opartą na suchej karmie, inny na suchej i mokrej karmie, a inny na popularnej diecie BARF (opierającej się na surowym mięsie i dodatkach).
Przyjmuje się, że średni koszt pożywienia dla przeciętnej wielkości psa (około 30 kg), bez szczególnych potrzeb żywieniowych, to 150-250 złotych miesięcznie. 

Ile kosztuje utrzymanie psa – opieka weterynarza

Wydatki związane ze szczepieniami, zabiegami, badaniami profilaktycznymi czy leczeniem zwierzaka to drugi najważniejszy element kosztów utrzymania.

Niestety, przed zakupem lub adopcją psa, nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jakiej opieki weterynaryjnej (i jak często) będzie on wymagał. 
Koszty weterynaryjne, których na pewno nie unikniemy, to:

  • Odrobaczanie – cena zależy od wagi zwierzęcia i lecznicy, średnio jest to 30 złotych rocznie.
  • Szczepienie przeciwko wściekliźnie – do jego wykonywania obliguje nas prawo. Koszt jednej szczepionki to około 50 zł. Szczepienie trzeba powtarzać co roku.
  • Dodatkowe szczepienia – są dobrowolne, jednak  każdy odpowiedzialny właściciel powinien je wykonywać. Pakiet szczepień na najpopularniejsze choroby zakaźne (nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby) to koszt około 100 złotych rocznie.
©Shutterstock

Do powyższych kosztów należy doliczyć też leczenie chorób czy urazów, których wystąpienia nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ciekawym rozwiązaniem może być wykupienie ubezpieczenia dla psa, które, w razie wypadku lub choroby, pokryje nawet 100% kosztów.

W zależności od obejmowanych świadczeń, ubezpieczenie psa może kosztować od 50 do 500 złotych miesięcznie.

Ile kosztuje kastracja psa?

Kastracja lub sterylizacja psa – zabieg sterylizacji to jednorazowy wydatek rzędu 300-500 złotych. Sterylizacja chemiczna, jeżeli nie zdecydujemy się na operację, będzie nas kosztować około 600 złotych rocznie (preparat podaje się co 6 miesięcy).

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie psa – akcesoria

Do bezpiecznego i komfortowego życia zwierzę potrzebuje szeregu akcesoriów. Najważniejsze z nich to obroże, smycz, kaganiec, legowisko, miski oraz zabawki. Ogólna zasada dotycząca kupna akcesoriów brzmi – szczeniakom kupujemy rzeczy tańsze, ponieważ i tak szybko zostaną one zniszczone.

W przypadku dorosłych psów możemy kupować droższe, lepszej jakości akcesoria. 
Koszt akcesoriów dla psa jest wyjątkowo trudny do oszacowania. Może on znacząco różnić się w zależności od tego, po akcesoria z jakiej półki cenowej zdecydujemy się sięgać.

W większości przypadków koszt ten wyniesie co najmniej 200 złotych rocznie.

Dodatkowe koszty związane z utrzymaniem psa

Obliczając, ile może kosztować nas miesięczne utrzymanie pupila, powinniśmy zastanowić się również nad dodatkowymi aktywnościami, w jakie zamierzamy go angażować. Przemyślmy, czy przewidujemy dla czworonoga szkolenia, zawody, wystawy lub różnego rodzaju treningi.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz