Reklama

Wyprawka dla szczeniaka – co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka dla psa © Shutterstock

Kiedy rodzina podejmuje decyzję o kupnie bądź adopcji psa, musi przygotować najbliższe otoczenie na jego przybycie. Duże znaczenie mają więc akcesoria, które składają się na wyprawkę dla psa.

Wyprawkę dla psa należy kompletować rozsądnie, więc dobrze wcześniej zasięgnąć rady bardziej doświadczonych osób. W ten sposób unikniemy gromadzenia zbyt wielu drogich i niepotrzebnych rzeczy. Zakupy warto zacząć od najistotniejszych i niezbędnych elementów, a w kolejne akcesoria zaopatrzyć się dopiero wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Wyprawka dla psa od hodowcy lub ze schroniska

Darmowa wyprawka dla psa często oferowana jest osobom, które decydują się na adopcję pupila ze schroniska lub biorą pieska z fundacji dla zwierząt. W jej skład wchodzą zwykle najpotrzebniejsze akcesoria oraz zapas karmy, który wystarczy na pierwsze dni w nowym domu.

Praktykę tę stosuje również wielu hodowców psów rasowych, którzy chcą, aby szczeniak miał od początku jak najlepsze warunki. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej w naszym domu nie było zwierząt. Osoby z większą wiedzą i doświadczeniem dokładnie wiedzą, co potrzeba zwierzęciu, aby szybko i bez stresu przyzwyczaił się do nowego otoczenia.

Co kupić dla szczeniaka? 

Karma dla szczeniaka

Nie dla każdego psa wyprawka jest taka sama, ale pewne jej elementy są uniwersalne np. karma. Każdy przyszły właściciel szczeniaka (lub dorosłego czworonoga) powinien zadbać o to, aby nowy domownik miał co zjeść.

Wybór nie powinien być jednak przypadkowy, dlatego też kupując szczeniaka z hodowli, warto dowiedzieć się, jaką karmą był dotychczas żywiony i podawać mu tę samą. Nagła zmiana może wywołać u psa problemy żołądkowe. Jeżeli nowy właściciel docelowo chciałby podawać psu inną karmę, powinien wprowadzać ją stopniowo, mieszając z dotychczasowym pożywieniem. Przy dobrej tolerancji zwierzęcia na nowy pokarm będzie można stopniowo zwiększać jego ilość.

Inaczej należy postępować z psami adoptowanymi ze schroniska lub fundacji, które często są w gorszym stanie zdrowotnym. Aby ułatwić im powrót do formy, warto od początku zainwestować w wysokojakościowe, zbilansowane pożywienie o dużej zawartości mięsa. Przed zakupem dobrze jest jednak skonsultować wybór z lekarzem weterynarii.

Karma stanowi podstawę diety psa, ale w sklepach dostępne są także różnego rodzaju przysmaki, które okazują się niezastąpione podczas szkolenia pupila.

Miski na karmę i wodę

Psu należy zapewnić przynajmniej jedną miskę ze świeżą wodą, do której będzie miał stały dostęp oraz jedną na pożywienie. Ich rozmiar powinien być uzależniony od wielkości zwierzęcia – psy dużych ras mogą potrzebować nawet 3-litrowych misek.

Jeśli chodzi o ceny, najtańsze są modele plastikowe. Niestety bywają lekkie i z tego powodu wywrotne, w dodatku dość trudne w czyszczeniu. Z tego względu poleca się miski ceramiczne wyposażone w antypoślizgowe przyssawki bądź umieszczone na stojaku. Ciekawą alternatywą dla klasycznych modeli jest novum w dziedzinie czworonożnego AGD – miska spowalniająca jedzenie, która sprawdza się przy karmieniu psów jedzących zbyt łapczywie.

Obroża i smycz

Każdy pies musi posiadać obrożę. Zwróć uwagę na to, aby była lekka, wygodna i z możliwością regulacji, ponieważ szczenięta szybko rosną i nabierają masy. Jeśli chodzi o obrożę, zawsze należy sprawdzić, czy między materiałem a szyją psa mieszczą się dwa palce. Alternatywą są szelki – bardzo komfortowe dla zwierzaka i niepowodujące ucisku przy napięciu smyczy. Sprawdzają się też u psów wielkogłowych (np. buldogów), u których klasyczna obroża może zsuwać się z szyi.

Dobrym zwyczajem jest stosowanie tzw. adresówki, czyli medalika z numerem telefonu i adresem właściciela. Taki gadżet przydaje się w przypadku, kiedy pies się zgubi.

Podejmując decyzję o wyborze smyczy, trzeba mieć świadomość, że nie służy ona jedynie do trzymania psa na uwięzi – niektóre modele mogą ułatwić pracę z czworonogiem. Dlatego podstawowym kryterium nie powinien być ładny wygląd, a funkcjonalność. Dobrym wyborem jest smycz automatyczna - jej długośc najłatwiej regulować. Dobrze sprawdzają się też smycze przepinane z dwoma karabińczykami, dzięki którym możemy regulować ich długość w zależności od potrzeb.

Legowisko dla psa

©Shutterstock

Jednym z ważnieszych elementów wyposażenia dla psa jest legowisko. Co do zasady zdrowy, dorosły pies potrzebuje 12-14 godzin snu na dobę, szczenię - nawet 20 godzin. Wybór odpowiedniego legowiska i jego odpowiednie umiejscowienie (o tym więcej przeczytasz tutaj) są kluczowe dla dobrostanu psa.

Oczywiste jest, że legowisko wchodzące w skład wyprawki dla maltańczyka będzie się różniło od tego przeznaczonego dla owczarka niemieckiego. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę wielkość pupila i dopasować do tego rozmiar posłania.

Aby określić optymalne wymiary legowiska, zmierzmy psa, kiedy leży na boku (najlepiej w naturalnej pozycji, w jakiej zwykle śpi). Do uzyskanego wyniku dodajmy 20 centymetrów z każdej strony. Otrzymane wymiary odpowiadają idealnemu legowisku dla naszego pupila.

Psie zabawki

Pies potrzebuje uwagi swoich właścicieli i zabawy, więc zabawki to ważny element wyprawki, zwłaszcza dla szczeniaka. Umożliwiają prawidłowy rozwój zwierzęcia, zapewniają stymulację umysłową i pozwalają w bezpieczny sposób rozładowywać energię. Są bardzo przydatne szczególnie w okresie wymiany zębów – pies nie będzie niszczył domowych sprzętów.

W sklepach jest dostępnych wiele propozycji. Warto zawsze sprawdzić, czy wybrane akcesoria są wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów. Ciekawą propozycją są zabawki do aktywnego wydobywania jedzenia, a do wspólnej zabawy z opiekunem najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju szarpaki i piłki na sznurku do aportowania, które minimalizują ryzyko zadławienia.

Niebezpieczne ze względu na ryzyko połknięcia niektórych elementów są dla zwierząt zabawy piłeczkami tenisowymi, patykami czy pluszakami wypełnionymi watą.

Ile kosztuje wyprawka dla psa?

©Shutterstock

W zasadzie koszty wyprawki dla psa uzależnione są od budżetu, który możemy przeznaczyć na pupila, ale trzeba liczyć się z wydatkiem przekraczającym 200, a nawet 300 zł. Warto więc przemyśleć zakupy i skorzystać z rad bardziej doświadczonych osób, aby nie przepłacać i nie kupować rzeczy zbędnych. Przygotowanie domu na przyjęcie czworonoga jest niewątpliwie wyzwaniem, które wymaga przede wszystkim dobrego planowania.

Oprócz jedzenia, smyczy, obroży, zabawek czy akcesoriów do pielęgnacji warto rozważyć również zakup legowiska dla małego psa, aby od początku nauczyć pupila, że ma swoje własne miejsce na odpoczynek. Dobrym rozwiązaniem jest kennel klatka, która dzięki odpowiedniemu treningowi stanie się dla psa bezpiecznym azylem i miejscem wyciszenia.

W nowym domu pies powinien poczuć się bezpiecznie i komfortowo, jednak od początku należy wyznaczyć mu granice, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeń, kontakt z człowiekiem czy zabawę. W ten sposób nasz pupil nie tylko szybko się zaadaptuje, ale odwdzięczy się nowym właścicielom bezwarunkową miłością.

Konsultacja: Milena Kostrubiec (zoopsycholog, trener psów)

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym kierować się przy wyborze psa?

Czy w schronisku dostanę wyprawkę dla psa?

Jak powinna wyglądać wyprawka dla szczeniaka border collie?

Co powinna zawierać wyprawka dla yorka?

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz