Reklama

Smycze dla psa
© Shutterstock

Smycz dla psa – jak wybrać odpowiedni model?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Aby wyjścia z psem były przyjemne zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela, warto zastanowić się jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej. Przeczytaj nasz przewodnik, aby wybrać odpowiednią.

Smycz to jeden z elementów, w które bezwzględnie musi wyposażyć się każdy opiekun psa.

Smycz przydaje się nie tylko podczas codziennych spacerów. Wykorzystuje się ją również w trakcie szkoleń oraz treningów z czworonogiem. Wybór nie jest jednak łatwy, ponieważ na rynku są dziesiątki modeli.

Jaką smycz dla psa wybrać – popularne rodzaje smyczy

W sklepach zoologicznych znaleźć można kilka podstawowych modeli, które różnią się mechanizmem działania i przeznaczeniem. Właściciele psów najczęściej sięgają po:

  • Smycz klasyczną (nieprzepinaną) – jednoczęściową, która zwykle wykonana jest ze skóry naturalnej lub syntetycznej taśmy. Na jednym jej końcu znajduje się zapięcie, które przymocowuje się do obroży lub szelek psa. Drugi koniec zawiera uchwyt dla opiekuna – zwykle w formie pętli. Jednoczęściowe smycze nie mają regulowanej długości. Sprawdzają się podczas codziennych spacerów. Przeznaczona jest dla wszystkich psów, niezależnie od rozmiaru i wagi;
  • Przepinaną smycz dla psa – to wariant klasycznego modelu z możliwością przepięcia na kilka różnych długości. Również wykonane są ze skóry lub taśmy i sprawdzają się podczas spacerów z psem dowolnej wielkości;
  • Automatyczną smycz dla psa - to model z mechanizmem umożliwiającym precyzyjne i płynne regulowanie długości. Z jednej strony smycz (dostępna w różnych długościach) zakończona jest karabińczykiem, który przypina się do obroży lub szelek. Z drugiej posiada plastikowy uchwyt, w którym zamontowany jest mechanizm pozwalający na rozwijanie i skracanie taśmy lub linki. Nie jest przeznaczona dla psów, które nie potrafią chodzić na luźnej smyczy, ciągną lub bywają agresywne podczas spacerów.
  • Smycz sportową (do biegania z psem, na rower lub do pływania) – to specjalistyczne modele dostosowane do specyficznego rodzaju aktywności, podczas której opiekunowi towarzyszy pies. Smycz dla psa do joggingu wyposażona jest w specjalnie zaprojektowany uchwyt, który właściciel może przełożyć przez ramię, by zwiększyć komfort własnego treningu.

Pas biodrowy ze smyczą 

Inną możliwością jest przyczepienie smyczy do regulowanego pasa biodrowego. Modele te zazwyczaj wyposażone są w amortyzator łagodzący szarpanie. Smycz rowerowa została tak zaprojektowana, aby można ją było bezpiecznie zamocować do bagażnika. 

Dzięki specjalnej konstrukcji nie plącze się i zmniejsza ryzyko wbiegnięcia zwierzęcia pod koła roweru. Sportowe smycze nie zawsze jednak sprawdzają się podczas codziennych spacerów i są też zdecydowanie droższe niż model klasyczne.

  • Linkę treningową dla psa – używa się jej podczas psich szkoleń i treningów, ponieważ umożliwia pracę na odległość. Jest idealna do tropienia oraz nauki przywoływania. Dobrze sprawdza się również wtedy, gdy chcemy dać psu więcej swobody np. na dużym otwartym terenie.
  • Dwójnik (smycz na dwa psy) – zestaw, który służy do prowadzenia więcej niż jednego psa. Dwójnik składa się z krętlika i dwóch smyczy z karabińczykami na końcach. Specyficzna konstrukcja zapobiega plątaniu się smyczy. Dostępne są modele np. z rączką dla opiekuna lub z możliwością przypięcia dwójnika do smyczy klasycznej bądź przepinanej.
pies na smyczy
©Shutterstock

Niezależnie od wybranego modelu warto upewnić się, że smycz wykonana jest z dobrej jakości materiałów, przez co gwarantuje bezpieczeństwo podczas codziennych spacerów i aktywności.

Jaka smycz dla psa - długość i materiał

Przed zakupem smyczy warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Właściciel, który planuje wychodzić ze swoim pupilem jedynie na spokojne spacery, powinien zdecydować się na model klasyczny, przepinany lub automatyczny. 

Jeśli jednak pies towarzyszy nam podczas biegania lub jeździmy z psem rowerem, warto zainwestować w smycz sportową. Inne parametry, które należy wziąć pod uwagę to:

  • Długość smyczy – powinna umożliwiać zwierzęciu swobodne węszenie i eksplorację terenu. Pupil prowadzony na zbyt krótkiej smyczy często ciągnie właściciela. Należy jednak pamiętać, że obowiązkiem opiekuna jest nauczenie czworonoga chodzenia na luźnej smyczy – bez względu na jej rodzaj;
  • Materiał wykonania – smycze skórzane wygodnie leżą w dłoni, jednak nie są zbyt odporne na wilgoć i zniszczenie. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe są taśmy parciane i inne materiały syntetyczne z wygodną rączką dla wygody prowadzenia. Warto zwrócić uwagę na jakość taśmy i karabińczyka, który ma znaczenie szczególnie w przypadku silnych psów.

Wybór odpowiedniej smyczy dla psa jest niezwykle istotny. Od modelu, na który się zdecydujemy, zależeć będzie komfort zarówno nasz, jak i zwierzęcia. Obecnie na rynku istnieje wiele firm zajmujących się szyciem na zamówienie. 

Warto rozważyć taką opcję, ponieważ dzięki niej zyskamy możliwość samodzielnego wybrania szerokości i długości taśmy, wzoru oraz obszycia rączki, co daje gwarancję wygody podczas codziennych spacerów z pupilem.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?