Buldog amerykański

Inne nazwy: American Bulldog, Old Country Bulldog, boulam

Buldog amerykański
Buldog amerykański

Buldog amerykański jest psem w typie molosa, który – jak sama nazwa wskazuje – pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Nie jest zaliczany do żadnej z grup ras, ponieważ nie został jeszcze oficjalnie uznany i sklasyfikowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). 

Występują dwa typy buldoga amerykańskiego, typ Standard (zwany również Scott) oraz typ Bully, określany jako typ klasyczny. Kiedyś wykorzystywany był jako pomocnik w gospodarstwie i jako pies stróżujący. Dziś często traktowany jest jako pełnoprawny domownik i pies do towarzystwa, również w rodzinach z dziećmi.

Uczuciowy, wierny i inteligentny buldog amerykański nie stroni od zabawy i bardzo dobrze przystosowuje się do życia w rodzinie. Wbrew pozorom pies ten nigdy nie był psem bojowym, a jego zakwalifikowanie do kategorii psów niebezpiecznych może budzić wątpliwości.  

Podstawowe informacje o buldogu amerykańskim

Długość życia :

6

19

11

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych boulam nie jest rasą bardzo popularną w Polsce. Przypuszcza się, że współczesny buldog amerykański pochodzi od dawnych molosów, z których wywodzą się także dzisiejsze mastify. Niegdyś psy tej rasy wykorzystywane były wyłącznie do pracy jako psy pasterskie, gospodarcze lub stróżujące. Wówczas uznawano, że boulam nie nadaje się na psa domowego, ale współcześnie kładzie się duży nacisk na jego zalety, które czynią z niego wspaniałego towarzysza rodziny. Rozwój tej rasy datuje się od początków lat czterdziestych, a przyczynili się do niego hodowcy John D. Johnson i Alan Scott. 

Obecnie występują dwa typy buldoga amerykańskiego: typ Standard pochodzący od pitbula oraz typ Bully wywodzący się od buldoga angielskiego. Najczęściej spotyka się jednak okazy będące hybrydami dwóch powyższych typów. Buldog amerykański został uznany jako oficjalna rasa w Stanach Zjednoczonych w 1970 r. Niestety ze względu na poważne różnice zdań wielu podmiotów rasa ta nie została jeszcze uznana na poziomie międzynarodowym, co jest źródłem kontrowersji. 

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 56 i 63 cm

  Pies : pomiędzy 61 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 31 i 41 kg

  Pies : pomiędzy 41 i 50 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Buldog amerykański jest psem w typie molosa, osiągającym wielkość od średniej po dużą. Jest silny, krępy, charakteryzuje się atletycznym wyglądem. Ma dobrze rozwinięty kościec i muskulaturę. Samce są bardziej przysadziste i mają cięższy kościec niż suki, których sylwetka jest bardziej smukła. Głowa jest duża i wysoka, płaskie czoło powoduje, że czaszka sprawia wrażenie kwadratowej. Stop jest głęboki i wyraźnie określony (nieznacznie mniej u okazów w typie Standard). Uszy są średniej wielkości, najchętniej kopiowane (w Polsce kopiowanie uszu i ogona jest prawnie zabronione) lub w kształcie płatka róży. Za dużą wadę uznawane są uszy stojące. Osadzony niezbyt wysoko ogon jest silny u podstawy i zwęża się ku końcowi. Powinien być noszony wesoło powyżej linii grzbietu. 

  Występują trzy typy buldoga amerykańskiego : typ Bully (klasyczny), najbardziej masywny, wykorzystywany jako pies stróżujący, typ Standard (Scott), wyższy, smukły, sprawdza się jako pomocnik w gospodarstwie oraz występujący najczęściej typ hybrydowy, będący krzyżówką dwóch wspomnianych wyżej. 
   

  Ciekawostki

  Pies ten z jednej strony budową reprezentuje typ molosa, z drugiej rasa ta nie jest powszechnie uznawana i nie zatwierdziła jej oficjalnie Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI). Buldogi te mogą jednak posiadać rodowody wydane przez instytucje amerykańskie. 

  Odmiany

  Buldog amerykański typu Bully (zwany typem klasycznym)

  Buldog amerykański typu Standard (zwany typem Scott) Bulldog (Scott)

  Buldog amerykański hybrydowy (hybryda typów Bully i Standard)

  Buldog amerykański - charakter

  • 100%

   Czuły

   Buldog amerykański jest psem czułym, serdecznym i bardzo przyjacielsko nastawionym do osób ze swojej rodziny. To wspaniały pies do towarzystwa, który lubi dzieci. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Buldog amerykański to pies aktywny i wysportowany, który bardzo lubi bawić się, do zabaw z dziećmi podchodzi więc z dużym entuzjazmem. Ma duże pokłady energii, która musi znaleźć ujście. Jego właściciel powinien mu to umożliwiać regularnie od jego pierwszych dni w domu. 

  • 66%

   Spokojny

   Buldog amerykański będzie spokojny i zrównoważony, jeśli zostaną zaspokojone jego potrzeby ruchowe. Bardzo ceni życie rodzinne i szybko przywiązuje się do swojego pana, z którym lubi spędzać czas, dzięki czemu łatwo dostosowuje się do jego nastrojów. 

  • 66%

   Inteligentny

   Buldog amerykański jest stworzony do pracy i odznacza się wysoką inteligencją, którą wykorzystuje przy wykonywaniu powierzonych mu zadań, czyli najczęściej w stróżowaniu (w przypadku buldogów typu Bully) lub przy pomocy w gospodarstwie (w przypadku psów typu Standard). 

  • 66%

   Łowca

   Buldogi typu Standard (lub Scott) pochodzą od krzyżówki z pitbulem, dlatego instynkt drapieżcy jest u nich dużo bardziej rozwinięty niż u buldogów typu Bully (zwanych również typem klasycznym), które są wykorzystywane wyłącznie jako psy stróżujące. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Buldog amerykański jest bardzo nieufny wobec obcych i zachowuje czujność w ich obecności. Nie powinien być ani przesadnie nieśmiały, ani agresywny, gdyż obie te cechy uznawane są za poważne wady jego charakteru. Z natury nie ufa obcym, ale nigdy nie zaatakuje ich bez powodu.

  • 33%

   Niezależny

   Buldog amerykański jest bardzo lojalny, kocha swojego opiekuna oraz całą rodzinę. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Buldog amerykański pozostaje blisko związany ze swoją rodziną i z tego powodu niezbyt dobrze znosi samotność. Może bardzo przeżywać rozstania, w związku z czym od pierwszych jego dni w domu należy go stopniowo przyzwyczajać do nieobecności.

    W żadnym wypadku boulam nie powinien zostawać sam przez cały dzień, gdyż może to powodować różne niepożądane zachowania (nadmierne szczekanie, zniszczenia w mieszkaniu, wzmożony niepokój związany z rozstaniem). Buldog amerykański czuje się komfortowo tylko u boku swego pana, który jest zazwyczaj obecny w domu i który ma dla niego czas. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Chociaż buldog amerykański ma charakter bardziej łagodny od innych molosów, jest psem upartym i może sprawiać problemy wychowawcze – zwłaszcza opiekunom, którym brakuje doświadczenia.

    Praca z buldogiem może być przyjemna, jeśli właściciel zadba o zbudowanie z nim relacji opartej na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu, a w procesie szkolenia będzie stosował wyłącznie pozytywne wzmocnienia, beż żadnych elementów przemocy. Te powinny być całkowicie zakazane, gdyż wywołują agresję psa, przez co może on stać się niebezpieczny dla otoczenia.

    Należy pamiętać, że nie ma złych psów, są tylko źle postępujący właściciele, dlatego ważne jest, aby przed adopcją buldoga amerykańskiego jego potencjalny właściciel przygotował się do podjęcia wychowania w sposób konsekwentny, stanowczy i jednocześnie łagodny. 

   • 33%

    Szczekliwy

    Buldog amerykański stosunkowo mało szczeka. Nie musi, już sama jego obecność skutecznie odstrasza nieproszonych gości. 

   • 33%