Buldog amerykański

Inne nazwy: American Bulldog, Old Country Bulldog, boulam

Buldog amerykański
Buldog amerykański

Buldog amerykański jest psem w typie molosa, który – jak sama nazwa wskazuje – pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Nie jest zaliczany do żadnej z grup ras, ponieważ nie został jeszcze oficjalnie uznany i sklasyfikowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). 

Występują dwa typy buldoga amerykańskiego, typ Standard (zwany również Scott) oraz typ Bully, określany jako typ klasyczny. Kiedyś wykorzystywany był jako pomocnik w gospodarstwie i jako pies stróżujący. Dziś często traktowany jest jako pełnoprawny domownik i pies do towarzystwa, również w rodzinach z dziećmi.

Uczuciowy, wierny i inteligentny buldog amerykański nie stroni od zabawy i bardzo dobrze przystosowuje się do życia w rodzinie. Wbrew pozorom pies ten nigdy nie był psem bojowym, a jego zakwalifikowanie do kategorii psów niebezpiecznych może budzić wątpliwości.  

Podstawowe informacje o buldogu amerykańskim

Długość życia :

6

19

11

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych boulam nie jest rasą bardzo popularną w Polsce. Przypuszcza się, że współczesny buldog amerykański pochodzi od dawnych molosów, z których wywodzą się także dzisiejsze mastify. Niegdyś psy tej rasy wykorzystywane były wyłącznie do pracy jako psy pasterskie, gospodarcze lub stróżujące. Wówczas uznawano, że boulam nie nadaje się na psa domowego, ale współcześnie kładzie się duży nacisk na jego zalety, które czynią z niego wspaniałego towarzysza rodziny. Rozwój tej rasy datuje się od początków lat czterdziestych, a przyczynili się do niego hodowcy John D. Johnson i Alan Scott. 

Obecnie występują dwa typy buldoga amerykańskiego: typ Standard pochodzący od pitbula oraz typ Bully wywodzący się od buldoga angielskiego. Najczęściej spotyka się jednak okazy będące hybrydami dwóch powyższych typów. Buldog amerykański został uznany jako oficjalna rasa w Stanach Zjednoczonych w 1970 r. Niestety ze względu na poważne różnice zdań wielu podmiotów rasa ta nie została jeszcze uznana na poziomie międzynarodowym, co jest źródłem kontrowersji. 

Wygląd

 • Buldog amerykański
  Buldog amerykański
 • Buldog amerykański
  Buldog amerykański
 • Buldog amerykański
  Buldog amerykański
 • Buldog amerykański
  Buldog amerykański
 • Buldog amerykański
  Buldog amerykański

  Wysokość w kłębie Buldog amerykański

  Suka : pomiędzy 56 i 63 cm

  Pies : pomiędzy 61 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 31 i 41 kg

  Pies : pomiędzy 41 i 50 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Buldog amerykański jest psem w typie molosa, osiągającym wielkość od średniej po dużą. Jest silny, krępy, charakteryzuje się atletycznym wyglądem. Ma dobrze rozwinięty kościec i muskulaturę. Samce są bardziej przysadziste i mają cięższy kościec niż suki, których sylwetka jest bardziej smukła. Głowa jest duża i wysoka, płaskie czoło powoduje, że czaszka sprawia wrażenie kwadratowej. Stop jest głęboki i wyraźnie określony (nieznacznie mniej u okazów w typie Standard). Uszy są średniej wielkości, najchętniej kopiowane (w Polsce kopiowanie uszu i ogona jest prawnie zabronione) lub w kształcie płatka róży. Za dużą wadę uznawane są uszy stojące. Osadzony niezbyt wysoko ogon jest silny u podstawy i zwęża się ku końcowi. Powinien być noszony wesoło powyżej linii grzbietu. 

  Występują trzy typy buldoga amerykańskiego : typ Bully (klasyczny), najbardziej masywny, wykorzystywany jako pies stróżujący, typ Standard (Scott), wyższy, smukły, sprawdza się jako pomocnik w gospodarstwie oraz występujący najczęściej typ hybrydowy, będący krzyżówką dwóch wspomnianych wyżej. 
   

  Ciekawostki

  Pies ten z jednej strony budową reprezentuje typ molosa, z drugiej rasa ta nie jest powszechnie uznawana i nie zatwierdziła jej oficjalnie Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI). Buldogi te mogą jednak posiadać rodowody wydane przez instytucje amerykańskie. 

  Odmiany

  Buldog amerykański typu Bully (zwany typem klasycznym)

  Buldog amerykański typu Standard (zwany typem Scott) Bulldog (Scott)

  Buldog amerykański hybrydowy (hybryda typów Bully i Standard)

  Buldog amerykański - charakter

  • 100%

   Czuły

   Buldog amerykański jest psem czułym, serdecznym i bardzo przyjacielsko nastawionym do osób ze swojej rodziny. To wspaniały pies do towarzystwa, który lubi dzieci. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Buldog amerykański to pies aktywny i wysportowany, który bardzo lubi bawić się, do zabaw z dziećmi podchodzi więc z dużym entuzjazmem. Ma duże pokłady energii, która musi znaleźć ujście. Jego właściciel powinien mu to umożliwiać regularnie od jego pierwszych dni w domu. 

  • 66%

   Spokojny

   Buldog amerykański będzie spokojny i zrównoważony, jeśli zostaną zaspokojone jego potrzeby ruchowe. Bardzo ceni życie rodzinne i szybko przywiązuje się do swojego pana, z którym lubi spędzać czas, dzięki czemu łatwo dostosowuje się do jego nastrojów. 

  • 66%

   Inteligentny

   Buldog amerykański jest stworzony do pracy i odznacza się wysoką inteligencją, którą wykorzystuje przy wykonywaniu powierzonych mu zadań, czyli najczęściej w stróżowaniu (w przypadku buldogów typu Bully) lub przy pomocy w gospodarstwie (w przypadku psów typu Standard). 

  • 66%

   Łowca

   Buldogi typu Standard (lub Scott) pochodzą od krzyżówki z pitbulem, dlatego instynkt drapieżcy jest u nich dużo bardziej rozwinięty niż u buldogów typu Bully (zwanych również typem klasycznym), które są wykorzystywane wyłącznie jako psy stróżujące. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Buldog amerykański jest bardzo nieufny wobec obcych i zachowuje czujność w ich obecności. Nie powinien być ani przesadnie nieśmiały, ani agresywny, gdyż obie te cechy uznawane są za poważne wady jego charakteru. Z natury nie ufa obcym, ale nigdy nie zaatakuje ich bez powodu.

  • 33%

   Niezależny

   Buldog amerykański jest bardzo lojalny, kocha swojego opiekuna oraz całą rodzinę. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Buldog amerykański pozostaje blisko związany ze swoją rodziną i z tego powodu niezbyt dobrze znosi samotność. Może bardzo przeżywać rozstania, w związku z czym od pierwszych jego dni w domu należy go stopniowo przyzwyczajać do nieobecności.

    W żadnym wypadku boulam nie powinien zostawać sam przez cały dzień, gdyż może to powodować różne niepożądane zachowania (nadmierne szczekanie, zniszczenia w mieszkaniu, wzmożony niepokój związany z rozstaniem). Buldog amerykański czuje się komfortowo tylko u boku swego pana, który jest zazwyczaj obecny w domu i który ma dla niego czas. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Chociaż buldog amerykański ma charakter bardziej łagodny od innych molosów, jest psem upartym i może sprawiać problemy wychowawcze – zwłaszcza opiekunom, którym brakuje doświadczenia.

    Praca z buldogiem może być przyjemna, jeśli właściciel zadba o zbudowanie z nim relacji opartej na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu, a w procesie szkolenia będzie stosował wyłącznie pozytywne wzmocnienia, beż żadnych elementów przemocy. Te powinny być całkowicie zakazane, gdyż wywołują agresję psa, przez co może on stać się niebezpieczny dla otoczenia.

    Należy pamiętać, że nie ma złych psów, są tylko źle postępujący właściciele, dlatego ważne jest, aby przed adopcją buldoga amerykańskiego jego potencjalny właściciel przygotował się do podjęcia wychowania w sposób konsekwentny, stanowczy i jednocześnie łagodny. 

   • 33%

    Szczekliwy

    Buldog amerykański stosunkowo mało szczeka. Nie musi, już sama jego obecność skutecznie odstrasza nieproszonych gości. 

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Buldog amerykański jest psem bardzo wiernym. Jako pies stróżujący nie powinien uciekać, gdyż woli pozostawać blisko swojej rodziny, by uczestniczyć w jej życiu i chronić ją.

    Należy zwrócić większą uwagę na buldogi amerykańskie typu Standard, które mają bardziej wykształcony instynkt łowiecki niż psy typu Bully i które w związku z tym mogą pobiec za zwierzyną, a ślepo za nią podążając, szybko oddalą od domu. 

   • 100%

    Skłonność do niszczenia

    Buldog amerykański ma mocną szczękę, przy użyciu której może spowodować znaczne szkody, jeśli pozostanie sam w domu bez odpowiedniego przygotowania. By pies umiał znosić nieobecność pana ze spokojem, powinien być do nich wcześniej stopniowo przyzwyczajany.

    Ze względu na to, że buldog jest bardzo przywiązany do swoich właścicieli, jego uwagę zazwyczaj w pierwszej kolejności przyciągają przedmioty przesycone ich zapachem (telefony, piloty do telewizora, poduszki, kanapy itp.)

    Ponadto, gdy brakuje mu ruchu, musi dać ujście nagromadzonej energii w inny sposób i w takiej sytuacji pogryzie wszystko, co mu wpadnie w łapy, najchętniej elementy wyposażenia znajdujące się blisko wyjścia (drzwi, zasłony, itp.). Jeśli pies będzie niszczył drzwi, okna i wyposażenie znajdujące się blisko nich, może to świadczyć o silnym lęku separacyjnym, którego leczenie będzie wymagało wsparcia behawiorysty.

   • 100%

    Łakomczuch

    Buldog amerykański bardzo lubi jeść, dlatego należy uważać, by nie przekarmić psa, gdyż będzie to groziło otyłością i wynikającymi z niej chorobami. Ważne, by posiłki były wydzielane zgodnie z ustaloną dietą. Jeśli podczas szkolenia stosowane są smakołyki, należy zmniejszyć proporcjonalnie ilość karmy podawaną do miski.

   • 100%

    Pies stróżujący

    Buldog amerykański (zwłaszcza psy typu Bully) to wspaniały pies stróżujący, który gorliwie broni swoich bliskich przed intruzami. Jest czujny i odważny, nie boi się niczego i nie zawaha się okazać swej siły, jeśli wyczuje, że dana osoba ma złe zamiary wobec jego bliskich.

    Z drugiej strony nigdy nie jest agresywny bez powodu, zwłaszcza jeśli zostanie poddany odpowiedniemu szkoleniu i prawidłowej socjalizacji.  

   • 33%

    Pierwszy pies

    Osoby, które nie mają doświadczenia w wychowywaniu psa, nie powinny rozważać adopcji buldoga amerykańskiego, który jest psem bardzo silnym, a do tego dość trudnym, jeśli chodzi o proces szkolenia.

    Jego pan powinien podchodzić do wychowania psa w sposób łagodny i stanowczy zarazem, musi więc umieć znaleźć równowagę w podejściu do pupila, dzięki której uda mu się uwypuklić wszystkie wspaniałe cechy charakteru buldoga amerykańskiego – cechy, które często przyćmiewa zła reputacja tego psa. 

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     Buldog amerykański w mieszkaniu

     Buldog amerykański najlepiej czuje się na dużej przestrzeni, ale może dostosować się do życia w mieście, w mieszkaniu, jeśli będzie regularnie wyprowadzany na spacer (minimum trzy razy dziennie). Bardzo źle znosi odizolowanie od rodziny i samotność, dlatego powinien spać wewnątrz domu, nawet jeśli ma do dyspozycji ogród. 

    • 66%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Buldog amerykański jest psem bardzo wysportowanym, dysponującym ogromnymi pokładami energii, która musi znajdować ujście każdego dnia, w przeciwnym razie mogą pojawić się u niego niepożądane zachowania, związane z nudą i frustracją. Wskazane jest, aby jego pan prowadził aktywny tryb życia i mógł mu dzięki temu zapewnić najróżniejsze aktywności – stymulujące zarówno fizycznie, jak i umysłowo.

     Należy też pamiętać o tym, że brachycefaliczna budowa psa (krótka kufa) może u niego powodować problemy z oddychaniem, powinien więc unikać intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza w trakcie upałów.

    • 33%

     Podróże/łatwość przewożenia

     O ile podróżowanie z buldogiem amerykańskim własnym samochodem nie powinno być szczególnie kłopotliwe, jeśli zostanie do tego właściwie przygotowany, o tyle może powodować trudności w przypadku komunikacji publicznej (jak pociągi czy autobusy), gdyż pies ten osiąga znaczne rozmiary, a ponadto ujęty jest w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. Solidna obroża, smycz i kaganiec są obowiązkowe.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      Buldog amerykański i koty

      Buldog amerykański ma dość dobrze rozwinięty instynkt drapieżcy, nie jest więc wskazane, aby przebywał pod jednym dachem z kotem i innymi małymi zwierzętami, które może traktować jak potencjalne ofiary. Oczywiście możliwe są wyjątki w tym zakresie, szczególnie jeśli zwierzęta od maleńkości wychowują się razem. 

     • 33%

      Buldog amerykański i psy

      Jeśli właściciel wcześnie rozpocznie odpowiednią socjalizację buldoga amerykańskiego, może on tolerować obecność innych psów, ale zawsze należy zachować dużą ostrożność, gdyż w przypadku tej rasy nigdy nie można mieć pewności, jak czworonóg zareaguje na innego przedstawiciela swojego gatunku. Nawet jeśli jako szczeniak zgodnie bawi się z pobratymcami, sytuacja może się zmienić, gdy osiągnie dojrzałość fizyczną i emocjonalną (około 18. miesiąca życia).

      Bywa, że staje się wówczas prawdziwym rozrabiaką. Z tego powodu przez całe jego życie należy kłaść nacisk na szkolenie i socjalizację, bo tylko wtedy jego stosunek do innych psów pozostanie poprawny. Nie jest też wskazane wychowywanie dwóch buldogów tej samej płci pod jednym dachem, zwłaszcza jeśli są to dwa samce. 

     • 66%

      Buldog amerykański i dzieci

      Buldog amerykański uwielbia dzieci, a zabawa z nimi daje mu dużo radości. Oczywiście nie powinny one pozostawać z psem bez opieki. Rodzice muszą zadbać o to, by najmłodsi nie dręczyli, czy w inny sposób nie krzywdzili swojego pupila.

      Dzieci muszą nauczyć się zasad ostrożności, które zapewnią bezpieczną podstawę każdej interakcji z psem (np. zakaz przeszkadzania psu, gdy ten przebywa w swoim legowisku, zakaz wsiadania na psa, ciągnięcia go za uszy lub za ogon, uzyskanie zgody rodziców przed każdą zabawą z psem, itp.) 

     • 66%

      Buldog amerykański i osoby starsze

      Buldog amerykański potrzebuje opiekuna, który będzie dostępny i często obecny w domu, muszą jednak być odpowiednio sprawne fizycznie, by potrafiły sprostać jego potrzebom ruchowym. 

      %}

      Buldog amerykański - cena

      Cena buldoga amerykańskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu ponad 4000 zł. Pierwsze szczeniaki z miotu, zwłaszcza przeznaczone do pracy, mogą osiągać cenę 6000 zł. Warto zaznaczyć, że kupno buldoga amerykańskiego może okazać się trudne, gdyż rasa ta nie jest jeszcze oficjalnie uznawana poza krajem jej pochodzenia, czyli Stanami Zjednoczonymi. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć około 250 zł, głównie na żywność oraz podstawowe zabiegi zdrowotne.
       

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja buldoga amerykańskiego jest dość prosta dzięki jego krótkiej sierści. Do utrzymania jej w dobrym stanie wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Należy profilaktycznie badać i regularnie czyścić oczy oraz uszy buldoga, aby zapobiec ewentualnej infekcji. Kąpiele tego molosa nie są wskazane, chyba że jest bardzo brudny.

      Częste kąpanie może mu szkodzić, gdyż eliminuje warstwę chroniącą go przed zimnem i pasożytami. 

      Linienie

      Zaletą tego psa jest to, że okres linienia przechodzi dość lekko. Sierść gubi w umiarkowanej ilości.

      Żywienie

      Bardzo ważne jest odpowiednie żywienie buldoga amerykańskiego, które powinno podlegać stałej obserwacji. Ze względu na liczne problemy skórne tego psa zaleca się wprowadzenie diety opartej o lekki pokarm hipoalergiczny. Powinna być ona kontrolowana przez lekarza weterynarii lub dietetyka, który upewni się, że proponowane posiłki zapewniają psu właściwą ilość niezbędnych składników odżywczych. Będzie ona różna w zależności od wieku psa, jego masy, stanu zdrowia, jak również jego codziennych aktywności.

      Najlepszym wyborem jest sucha karma wysokiej jakości, którą można nabyć w specjalistycznych sklepach lub zbilansowane, domowe posiłki.

      Zdrowie

      Długość życia

      Oczekiwana długość życia buldoga amerykańskiego to około 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Ten molos jest psem krzepkim i wytrzymałym, któremu jednak zdarzają się problemy z oddychaniem ze względu na brachycefaliczną budowę (krótka kufa).

      Odporność na upały

      Ze względu na brachycefaliczną budowę buldog amerykański źle znosi upały. Temperaturę ciała reguluje przez oddychanie, w związku z tym próby szybkiego ochłodzenia mogą powodować u niego problemy z oddychaniem.

      Odporność na zimno

      Pomimo tego, że jest psem krzepkim i wytrzymałym, zaleca się, aby buldog amerykański noce spędzał w domu, gdyż może źle znosić bardzo trudne warunki pogodowe. 

      Skłonność do tycia

      Buldog amerykański jest bardzo łakomy, co może doprowadzić do jego otyłości, wymaga więc zrównoważonej diety i regularnej aktywności fizycznej. 

      Częste choroby

      -    Dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych
      -    Alergie
      -    Problemy z oddychaniem
      -    Entropia (podwinięcie powieki)
      -    Ichtioza (rybia łuska, choroba skóry)
      -    Lipofiscuionis Ceroid Neuroid Ceroid , czyli NCL (utrata kontroli nad zadnią częścią tułowia, unieruchomienie itp.)

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz