Buldog amerykański

Inne nazwy : American Bulldog, Old Country Bulldog, boulam

Zdjęcie: dorosły pies rasa Buldog amerykański
Zdjęcie: szczeniak rasa Buldog amerykański
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Buldog amerykański średnio żyje od 11 do 14 lat

Charakter

Rozmiar

duży

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 56 i 63 cm
Pies pomiędzy 61 i 68 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 31 i 41 kg
Pies pomiędzy 41 i 50 kg
Kolor umaszczenia
Białe Czekoladowe/ brązowe Rude Kremowe
Rodzaj szaty
Krótka
Kolor oczu
Brązowe

Cena zakupu

Buldog amerykański kosztuje pomiędzy 4000zł a 6000zł

Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Buldog amerykański

Pochodzenie i historia rasy Buldog amerykański

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych boulam nie jest rasą bardzo popularną w Polsce. Przypuszcza się, że współczesny buldog amerykański pochodzi od dawnych molosów, z których wywodzą się także dzisiejsze mastify. Niegdyś psy tej rasy wykorzystywane były wyłącznie do pracy jako psy pasterskie, gospodarcze lub stróżujące. Wówczas uznawano, że boulam nie nadaje się na psa domowego, ale współcześnie kładzie się duży nacisk na jego zalety, które czynią z niego wspaniałego towarzysza rodziny. Rozwój tej rasy datuje się od początków lat czterdziestych, a przyczynili się do niego hodowcy John D. Johnson i Alan Scott. 

Obecnie występują dwa typy buldoga amerykańskiego: typ Standard pochodzący od pitbula oraz typ Bully wywodzący się od buldoga angielskiego. Najczęściej spotyka się jednak okazy będące hybrydami dwóch powyższych typów. Buldog amerykański został uznany jako oficjalna rasa w Stanach Zjednoczonych w 1970 r. Niestety ze względu na poważne różnice zdań wielu podmiotów rasa ta nie została jeszcze uznana na poziomie międzynarodowym, co jest źródłem kontrowersji. 

Odmiany rasy Buldog amerykański

  • Buldog amerykański typu Bully (zwany typem klasycznym)
  • Buldog amerykański typu Standard (zwany typem Scott) Bulldog (Scott)
  • Buldog amerykański hybrydowy (hybryda typów Bully i Standard)

Szkolenie psa rasy Buldog amerykański

Chociaż buldog amerykański ma charakter bardziej łagodny od innych molosów, jest psem upartym i może sprawiać problemy wychowawcze – zwłaszcza opiekunom, którym brakuje doświadczenia.

Praca z buldogiem może być przyjemna, jeśli właściciel zadba o zbudowanie z nim relacji opartej na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu, a w procesie szkolenia będzie stosował wyłącznie pozytywne wzmocnienia, beż żadnych elementów przemocy. Te powinny być całkowicie zakazane, gdyż wywołują agresję psa, przez co może on stać się niebezpieczny dla otoczenia.

Należy pamiętać, że nie ma złych psów, są tylko źle postępujący właściciele, dlatego ważne jest, aby przed adopcją buldoga amerykańskiego jego potencjalny właściciel przygotował się do podjęcia wychowania w sposób konsekwentny, stanowczy i jednocześnie łagodny. 

Buldog amerykański - cena

Cena buldoga amerykańskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu ponad 4000 zł. Pierwsze szczeniaki z miotu, zwłaszcza przeznaczone do pracy, mogą osiągać cenę 6000 zł. Warto zaznaczyć, że kupno buldoga amerykańskiego może okazać się trudne, gdyż rasa ta nie jest jeszcze oficjalnie uznawana poza krajem jej pochodzenia, czyli Stanami Zjednoczonymi. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć około 250 zł, głównie na żywność oraz podstawowe zabiegi zdrowotne.
 

Planujesz zakup psa rasy Buldog amerykański?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Buldog amerykański ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Buldog amerykański ...

Czy rasa Buldog amerykański jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: