Reklama

alaskan klee kai
© Shutterstock

Amerykańskie rasy psów - 13 ras psów pochodzących z USA

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Liczba amerykańskich ras, w porównaniu choćby z liczbą ras wywodzących się z Polski, jest imponująca. Wiele z nich jednak nie jest zatwierdzonych przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną, a przez rodzimy AKC (American Kennel Club). Oto niektóre amerykańskie rasy psów, które warto bliżej poznać!

Oto 13 ras psów, które zostały wyhodowane w Stanach Zjednoczonych i to właśnie ten kraj uznaje się za ich ojczyznę. Niektóre z nich cieszą się dużą popularnością, tak jak boston terrier czy pitbull, inne są mało znane, nawet w kraju pochodzenia. Dlatego tym bardziej warto poznać bliżej amerykańskie rasy psów.

Amerykański pitbulterier

amercan pit bull terrier
©Shutterstock
 

American pit bull terrier jest jedną z amerykańskich ras nieuznanych przez FCI. W Polsce rasa ujęta jest w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. Amerykański pitbulterier często mylony jest z amerykańskim staffordshire terierem (american staffordshire terrier).

Historia rasy sięga XIX wieku. Powstała ona ze skrzyżowania buldoga z terierami w celu uzyskania idealnego psa do psich walk. W ten sposób stworzono psa silnego, wytrzymałego i bardzo odpornego na ból. Właściwie wychowywany amerykański pitbulterier jest psem zrównoważonym, przyjaznym i towarzyskim.

Bardzo przywiązuje się do swoich bliskich, niemniej może wykazywać zachowania agresywne i demonstracyjne w stosunku do innych psów. 

Cocker spaniel amerykański

cocker spaniel amerykański

©Shutterstock

Cocker spaniel amerykański wywodzi się od cocker spanieli angielskich. Jest psem bardzo odważnym, zrównoważonym, niezwykle energicznym i wesołym. Przy tym jest również łagodnym i cierpliwym wobec dzieci czworonogiem.

Boston terrier

boston terrier

©Shutterstock

Boston terrier to jedna z najpopularniejszych amerykańskich ras psów. Jest niewielkim czworonogiem występującym w trzech kat. wagowych – lekkiej, średniej i ciężkiej, w których waży kolejno do 6,8 kg, do 9,1 kg i do 11,4 kg. Rasa powstała w XIX wieku ze skrzyżowania buldogów angielskich z białymi terierami angielskimi (obecnie rasą wymarłą), a następnie także z buldogami francuskimi. AKC uznało rasę w roku 1893. 

Boston terrier jest psem uczuciowym, mocno przywiązującym się do swojego opiekuna. Jest towarzyski, spokojny i cierpliwy wobec dzieci. Rasa jest najbardziej popularna w Kanadzie oraz w USA, ale występuje także w Europie. 

Alapaha blue blood bulldog

alapaha blue blood bulldog

©Shutterstock

Alapaha blue blood buldog to średniej wielkości pies, który nie jest znany w Polsce. Nie jest też rasą zatwierdzoną przez FCI. Szacuje się, że w chwili obecnej żyje zalewie kilkuset psów tej amerykańskiej rasy, zwanej również otto (od pierwszego jej przedstawiciela). 

Rasa wywodzi się od buldoga amerykańskiego i powstała w stanie Georgia. Alapaha blue blood buldog jest psem odważnym, ale nie agresywnym, spokojnym i zrównoważonym. Cechuje się dość dobrym zdrowiem i dożywa nawet 15 lat. 

Redbone coonhound

redbone coonhound

©Shutterstock

Redbone coonhound to amerykańska rasa pięknych psów myśliwskich powstała w XIX wieku. Pierwszym hodowcą rasy był prawdopodobnie Peter Redbone pochodzący z Tennessee. Cechą charakterystyczną rasy jest jednolite rude umaszczenie. Są to psy wesołe i energiczne, właściwie wychowywane, mogą być wspaniałymi towarzyszami rodziny.

Owczarek australijski (typ amerykański)

owczarek australijski

Zobacz video:

Owczarek australijski (typ amerykański) to rasa uznana przez FCI, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających. Czworonogi te są bardzo aktywne, potrzebują dużo ruchu i stymulacji umysłowej (świetnie sprawdzają się w sportach kynologicznych). Przywiązują się do bliskich, zachowują dobre relacje z innymi psami, wobec obcych pozostają nieufne.

Alaskan malamute

alaskan malamute

©Shutterstock

Alaskan malamute to duży, piękny pies, który zaliczany jest do tzw. ras pierwotnych i psów pociągowych. Powstał na Alasce. Ze względu na swój dostojny wygląd i wspaniały charakter szybko stał się rasą popularną nie tylko w całych Stanach Zjednoczonych, ale również poza ich granicami. 

Alaskan malamute to pies bardzo towarzyski i przyjazny – także wobec obcych. Jednocześnie jednak cechuje się niezależnością. Czworonóg ten jest pełen energii i potrzebuje ciągłego zajęcia. Najlepiej będzie się czuł w rodzinie bardzo aktywnej, która każdego dnia zapewni mu wiele ćwiczeń fizycznych i umysłowych. 

Alaskan klee kai

alaskan klee kai

©Shutterstock

Alaskan klee kai to stosunkowo nowa amerykańska rasa, powstała dopiero w latach 70 ubiegłego wieku ze skrzyżowania takich ras jak husky syberyjski, american eskimo dog, schipperke oraz psy w typie husky. Alaskan klee kai posiada trzy odmiany: standardową, miniaturową oraz toy, w związku z czym może ważyć od około 4 do 10 kg. Rasa nie jest uznana przez FCI.

Ta coraz popularniejsza rasa cechuje się dość dobrym zdrowiem i długowiecznością. Psy rasy Alaskan klee kai są przyjazne i wesołe, przywiązują się do opiekunów, ale wobec obcych zachowują dystans i są nieufne. 

Foxhound amerykański

foxhound amerykański

©Shutterstock

Foxhound amerykański to piękny i zdolny pies myśliwski, wykorzystywany zarówno do polowań, jak i hodowany w celu wystawowym. Zgodnie z klasyfikacją FCI należy do grupy VI psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Jest psem bardzo przyjaznym (zarówno w stosunku do ludzi i innych psów) oraz energicznym.

Buldog amerykański

buldog amerykański

©Shutterstock

Buldog amerykański wywodzi się od buldoga angielskiego. Jest to rasa nieuznana przez FCI. W Polsce buldog ten widnieje w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. 

Jest to duży, muskularny pies (waga do 68 kg, wysokość w kłębie do 71 cm – psy są większe i cięższe od suk), który budzi respekt swoim wyglądem. Wykorzystywany jest przede wszystkim jako pies obronny i stróżujący. Wymaga konsekwentnego i doświadczonego opiekuna. 

Akita amerykańska

akita amerykańska

©Shutterstock

Akita to bardzo stara rasa psa. Akity amerykańskiej (do niedawna nazywanej dużym japońskim psem) nie należy mylić z akitą japońską, choć niewątpliwie mają wspólne początki historii. Akita amerykańska popularna jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale zyskuje coraz większe zainteresowanie również w Polsce. 

Akita amerykańska jest psem bardzo odważnym, czujnym i dość niezależnym. Przywiązuje się jednak do swojego opiekuna, wobec obcych pozostaje nieufna. Jest psem inteligentnym i wesołym. 

Amerykański spaniel dowodny

amerykanski spaniel dowodny

©Shutterstock

Amerykański spaniel dowodny powstał prawdopodobnie ze skrzyżowania irlandzkiego spaniela dowodnego z angielskimi spanielami wodnymi oraz curly coated retrieverami. Zgodnie z klasyfikacją FCI rasa należy do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. 

Spaniel ten jest doskonałym myśliwym, ale nie gorzej sprawdza się w roli stróża. To wspaniały czworonóg rodzinny. Wykazuje łagodność i cierpliwość wobec dzieci, przywiązuje się do swojej rodziny, jest towarzyski i przyjacielski. 

American eskimo dog

american eskimo dog

©Shutterstock

American eskimo dog to kolejna amerykańska rasa psa nieuznana przez FCI, należy do grupy szpiców. W Polsce nie jest bardzo popularna, ale powoli zyskuje zainteresowanie. Wyróżnia się trzy typy rasy american eskimo dog– standardowy, miniaturowy i toy.

Choć psy te są niewielkie, cechują się dużą wytrwałością, dlatego świetnie sprawdzają się w sportach kynologicznych. Są dość niezależne, bywają szczekliwe, ale jednocześnie są bardzo inteligentne i chętnie współpracują z człowiekiem.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?