Reklama

pies poodbny do owczarka niemieckiego
© Mariya Kuzema/Shutterstock

Pies podobny do owczarka niemieckiego - poznaj rasy psów podobne do wilczura

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Owczarek niemiecki przez wiele lat zwyciężał we wszelkich rankingach popularności. Polacy pokochali owczarka za jego wspaniałe usposobienie oraz za to, że jest psem wszechstronnie użytkowym. Jakie inne rasy psów są podobne do owczarka niemieckiego?

Obecnie owczarek niemieckie nadal cieszy się sporym zainteresowaniem, ale miłośnicy czworonogów coraz częściej poszukują ras psów podobnych do poczciwego ON-ka. 

Poznaj je i sprawdź, czy wśród nich znajduje się kandydat na Twojego pupila!

Czym się charakteryzuje owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów na świecie. Jego majestatyczny wygląd, lojalność oraz zdolności do pracy sprawiają, że jest ceniony zarówno jako pies towarzyszący, jak i pracujący. 

Nie bez przyczyny te niezwykle inteligentne psy pracują jako psy policyjne czy przewodnicy niewidomych. 

Przodkowie owczarków niemieckich, żyjący na terenie Niemiec w średniowieczu, byli wykorzystywani jako psy pasterskie i stróżujące. Gdy pod koniec XIX wieku w Niemczech industrializacja doprowadziła do upadku hodowli owiec, grupa miłośników psów postanowiła ocalić rasy pasterskie. 

Ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego i owczarka turyńskiego stworzono nową rasę, która szybko stała się niezwykle popularna w dużej części świata. Rasę oficjalnie uznano w 1898 roku.

Owczarek niemiecki to pies przyjazny i łagodny, jeśli jest dobrze wychowany. Rasa, choć tak popularna, wymaga doświadczonego, konsekwentnego i aktywnego przewodnika. 

Te niezwykle inteligentne i energiczne psy potrzebują nie tylko codziennej dużej dawki ruchu, ale także ćwiczeń i wyzwań intelektualnych.

Wbrew pozorom rasa ta nie jest bardzo łatwa do szkolenia, jeśli opiekun nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejętności. 

Z powodu braku świadomości o wymaganiach tej rasy, owczarki niemiecki to niestety psy rasowe, które najczęściej trafiają do polskich schronisk. 

owczarek niemiecki
Shutterstock

Owczarek czeski

Owczarek czeski, nazywany też psem chodzkim (z czes. chodský pes) to piękny pies pasterski zdecydowanie przypominający wyglądem owczarka niemieckiego. 

Rasa znana i wykorzystywana była w Czechach przez lud Chodów już w średniowieczu. W późniejszym czasie została nieco zapomniana. 

Pierwsze próby jej odtworzenia zostały podjęte w XIX wieku. Na chwilę obecną owczarek czeski nie jest uznany przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną)

Pies chodzki to średnich rozmiarów czworonóg, który osiąga wagę od 16 do 25 kg i wysokość w kłębie od 51 do 56 cm w przypadku psów oraz od 48 do 53 cm w przypadku suk. Odznacza się prostokątną sylwetką i harmonijną budową. Występuje w umaszczeniu czarnym podpalanym. Jego szata składa się z krótkiego, gęstego podszerstka i długiego, prostego włosa okrywowego.

Owczarek czeski, podobniej jak owczarek niemiecki, jest psem wszechstronnie użytkowym. Jest energiczny, zrównoważony i niezwykle oddany. Cechuje go silny instynkt stróżowania.

chodsky pes
©Shutterstock

Groenendael

Groenendael, wraz z malinoisem, tervuerenem i laekenoisem, zgodnie z klasyfikacją FCI, należy do belgijskich psów pasterskich. Rasa została wyhodowana końcem XIX wieku przez Nicholasa Rose w Belgii. To kolejny na liście wszechstronny czworonóg, który świetnie sprawdza się m.in. w pracy w policji, jako ratownik czy przewodnik niewidomych. 

W rasie groenendael istnieje wyraźny dymorfizm płciowy. Psy ważą przeciętnie od 25 do 30 kg i osiągają wysokość w kłębie od 60 do 66 cm. Są mniejsze i lżejsze – osiągają wagę od 20 do 25 kg i mierzą od 56 do 62 cm. 

Średniej długości szata jest czarna z rudym nalotem. Groenendael to pies niezwykle żywiołowy, potrzebujący dużej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Jest bardzo lojalny, cierpliwy i wytrwały. Źle znosi samotność.

Groenendael
Groenendael ©Shutterstock

Tervueren

Owczarek długowłosy tervueren to belgijski pies pasterski, którego zdecydowanie można pomylić z owczarkiem niemieckim! Ma wspólne korzenie z groenendaelem. 

Rasie groziło wyginięcie w okresie drugiej wojny światowej. Po jej zakończeniu została odbudowana i była wykorzystywana głównie jako pies służbowy do wykrywania narkotyków.

Tervueren to piękny, harmonijnie zbudowany pies, który waży około 29 kg i mierzy od 60 do 64 cm. Występuje w płowym bądź szarym umaszczeniu z czarnym nalotem i czarną maską. Jest niezwykle inteligentny i nastawiony na współpracę z człowiekiem.

Mocno przywiązuje się do najbliższych. Wobec obcych jest nieufny, co czyni z niego doskonałego stróża. 

Tervueren
Tervueren ©Shutterstock

Owczarek belgijski malinois

Krótkowłosy owczarek belgijski malinois to już ostatni na liście belgijski pies pasterski podobny do owczarka niemieckiego. Rasa została wyhodowana końcem XIX wieku w pobliżu miasta Mechelen w Belgii. Choć malinois nie jest jeszcze w Polsce szczególnie popularny, jest najbardziej znanym z belgijskich psów pasterskich.

Malinois waży od 25 do 34 kg i osiąga wysokość w kłębie od 58 do 62 cm. To średniej wielkości pies o silnie umięśnionej, kwadratowej sylwetce. 

Występuje w umaszczeniu czarnym lub płowym z czarnym nalotem i maską. Ten wielozadaniowy czworonóg chętnie wykorzystywany jest m.in. w pracy w wojsku i policji. 

„Maliniak”, jak bywa potocznie nazywany, jest zwierzęciem niesamowicie energicznym i temperamentnym. Potrzebuje codziennej, intensywnej aktywności fizycznej i umysłowej. Wymaga łagodnego, ale jednocześnie bardzo konsekwentnego przewodnika. 

Malinois
Malinois ©Shutterstock

Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki, nazywany też wilczurem czechosłowackim, to przepiękne stworzenie, które swoim wyglądem przypomina owczarka niemieckiego i… wilka! 

Rasa powstała bowiem właśnie z tej krzyżówki w 1955 roku. Została uznana przez FCI w 1989 roku. W ramach ciekawostki warto dodać, że nieco większą krzyżówką ON-ka z wilkiem jest wilczak Saarloosa.

W rasie istnieje wyraźny dymorfizm płciowy. Psy ważą od 35 do 40 kg i osiągają wysokość w kłębie minimum 65 cm (zgodnie z wzorcem), natomiast suki ważą około 30 kg i powinny mierzyć nie mniej niż 60 cm. 

Wilczak czechosłowacki występuje w różnych typowo „wilczych” umaszczeniach. To pies aktywny, inteligentny, odważny i lojalny wobec najbliższych. Jednocześnie rasę cechuje wrażliwa psychika, o którą należy zadbać, aby zwierzę nie zaczęło przejawiać problemów behawioralnych. 

Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki ©Shutterstock

Owczarek holenderski

Owczarek holenderski to rasa powstała w Holandii w XVIII wieku. Występuje w odmianach: krótkowłosej, długowłosej i szorstkowłosej. Dwie pierwsze można pomylić z owczarkiem niemieckim. Owczarek holenderski pierwotnie pełnił rolę psa pasterskiego, następnie wykorzystywany był m.in. w policji i służbie celnej. Obecnie coraz częściej występuje jako pies rodzinny.

Owczarek holenderski to średniej wielkości czworonóg. Psy ważą około 28 kg i osiągają wysokość w kłębie od 57 do 62 cm. Mniejsze i lżejsze suki ważą około 23 kg i mierzą od 55 do 60 cm. 

Owczarki krótkowłose i długowłose występują w ciemnym umaszczeniu ze srebrnymi i złotymi pasmami. To czujny, odważny i inteligentny pies o zrównoważonym temperamencie i dużej chęci współpracy z człowiekiem. 

owczarek holenderski
Owczarek holenderski ©Shutterstock

Owczarek wschodnioeuropejski

Owczarek wschodnioeuropejski jest rasą nieuznaną przez FCI. Pierwsze próby jej stworzenia na bazie owczarków niemieckich i miejscowych psów odpornych na trudne warunki klimatyczne rozpoczęły się w Rosji w 1904 roku. 

Niedługo później owczarka wschodnioeuropejskiego zaczęto wykorzystywać przede wszystkim jako psa służbowego. W okresie drugiej wojny światowej pełnił rolę m.in. psa wartowniczego. Obecnie wykorzystywany jest jako pies pasterski, stróżujący i rodzinny. 

Owczarek wschodnioeuropejski jest psem wysokim, o mocnej, harmonijnej budowie. Osiąga od 62 do nawet 72 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze od psów. 

Gęsta sierść z bujnym podszerstkiem występuje najczęściej w umaszczeniu czarno-płowym, czarno-szarym podpalanym, wilczastym i czaprakowym. 

Owczarek ten jest psem żywiołowym, chętnym do nauki, odważnym i zrównoważonym. Cechuje go nieufność wobec obcych. Doskonale sprawdza się w rozmaitych sportach kynologicznych

Owczarek wschodnioeuropejski
Owczarek wschodnioeuropejski ©Shutterstock

Podsumowanie

Rasy psów podobne do owczarka niemieckiego nie cieszą się obecnie dużą popularnością w Polsce, jednak znajdują swoich miłośników.

 Jeśli interesuje Cię któraś z wyżej opisanych ras i uważasz, że świetnie odnalazłaby się u Twojego boku, koniecznie poszukaj sprawdzonej, renomowanej hodowli w Polsce lub w ojczystym kraju wybranego czworonoga.  

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?