Reklama

Rasy psów pochodzące z Rosji

Rasy psów pochodzące z Rosji

© Shutterstock

Rosyjskie rasy psów - od owczarka kaukaskiego po rosyjskiego toy

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Wiele rosyjskich ras psów cieszy się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i w wielu innych zakątkach świata. Są jednak i takie rasy, o których istnieniu być może nawet nie masz pojęcia, bo poza krajem swojego pochodzenia nie są szczególnie znane. Oto krótki przegląd rosyjskich ras psów!

Prawdopodobnie aż do dzisiaj najbardziej znanym rosyjskim psem jest łajka, która w 1957 roku wyruszyła w kosmos i niestety, nidgy nie wróciła. Oprócz łajki zachodniosyberyjskiej i łajki wchodnio-europejskiej, Rosja może poszczycić się wieloma innymi rasami psów. Były to przede wszystkim psy stróżujące i myśliwskie, ale również niewielkie czworonogi, hodowane do towarzystwa dla rosyjskiej arystokracji. 

Obecnie szacuje się, że w rosyjskich domach żyje około 17 mln psów i choć Rosjanie często wybierają rasy popularne w innych krajach (buldog francuski, mops, jack russel terrier czy owczarek niemiecki), warto poznać bliżej rasy psów pochodzące z tego kraju.

Rosyjskie rasy psów

Czarny terier rosyjski

©Shutterstock

Czarny terier rosyjski to prawdopodobnie najbardziej znana rasa psa pochodząca z Rosji. To ogromny czworonóg, który osiąga wagę do 60 kg i wzrost do 78 cm wysokości w kłębie (suki są nieco mniejsze niż psy). Rasa jest stosunkowo młoda, ponieważ jej początki datowane są na okres powojenny XX wieku.

Początkowo nie posiadała ujednoliconego wzorca. Ze względu na to, że intensywne prace hodowlane rozpoczęły się za rządów stalinowskich, czarny terier rosyjski bywa niekiedy nazywany potocznie psem Stalina.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile ras brało udział w tworzeniu tej omawianej, ale mówi się o nawet kilkunastu! Wśród tych, które odegrały zdecydowanie najważniejszą rolę, należy wymienić takie rasy jak m.in. sznaucer olbrzym, airedale terier i rottweiler

Czarne teriery rosyjskie doskonale sprawdzają się jako psy obronne. Są czworonogami bardzo odważnymi, zrównoważonymi i pewnymi siebie. Wobec najbliższych są czułe i łagodne, potrzebują ciągłego kontaktu z opiekunem, źle znoszą samotność.

Szkolenie tego ogromnego psa może być świetną zabawą, ponieważ jest on chętny do współpracy z człowiekiem. Jeśli ten ostatni zastosuje właściwe metody i wykaże się odpowiednim podejściem, praca z psem będzie czystą przyjemnością dla każdej ze stron. 

Samojed

©Shutterstock

Samojed to średniej wielkości pies o śnieżnobiałym umaszczeniu. Należy do grupy szpiców i psów pierwotnych. Nie ma pewności co do początków rasy, wiadomo jednak na pewno, że towarzyszyła ona koczowniczemu plemieniu Samojedów od wielu wieków. Co ciekawe, dawniej te rosyjskie psy występowały nie tylko w kolorze białym. Można było spotkać również osobniki o łaciatym lub brązowym umaszczeniu. 

Samojed to rasa niezwykle energiczna i wesoła. Dawniej wykorzystywane były jako psy zaprzęgowe. Obecnie z powodzeniem mogą pełnić rolę czworonożnych przyjaciół rodziny, ale pod warunkiem, że będzie ona prowadzić aktywny tryb życia i zapewniać psu rozmaite aktywności zarówno fizyczne, jak i umysłowe.

Samojedy są psami wrażliwymi, przywiązującymi się do swoich opiekunów, cechują się łagodnym podejściem do najmłodszych. Z tego też względu są niejednokrotnie wykorzystywane w dogoterapii

Borzoj

©Shutterstock

Borzoj, inaczej chart rosyjski, to pies o wyjątkowo arystokratycznym wyglądzie. Nie powinien on jednak nikogo zwieść, bowiem rasa została stworzona do polowań i przez długi czas była wykorzystywana właśnie do tego celu.

Sprawdzała się przede wszystkim w polowaniach na wilki, zające i lisy. Współcześnie coraz częściej występuje w roli psa rodzinnego, wyścigowego i ozdobnego. Co ciekawe, w Polsce polowanie z chartami jest zabronione, a co więcej, chcąc posiadać charta (a także mieszańca z domieszką krwi charta), należy wcześniej zdobyć stosowne pozwolenie. Dokument taki wydawany jest przez starostwo. 

Chart rosyjski borzoj to czworonóg bardzo przyjazny i czuły wobec najbliższych. Dobrze toleruje obecność małych dzieci. W stosunku do obcych nie jest agresywny, ale nieufny. Praca z tym psem jest przyjemnością, ale wymaga wyczucia, gdyż jest to rasa wrażliwa. W Polsce borzoj jest popularny, a zainteresowanie nim wciąż rośnie. 

Rosyjski toy

©Shutterstock

Rosyjski toy, zwany również moskiewskim terierem miniaturowym, jest jednym z najmniejszych psów na świecie. Waży zaledwie od 1,5 do 3 kg i mierzy nie więcej niż 20-28 cm wysokości. Rasa wywodzi się najprawdopodobniej od miniaturowych terierów angielskich (bardzo popularnych w Rosji początkiem XX wieku). Duży udział w ostatecznym kształcie rasy ma także pinczer miniaturowy. Ta rasa psa występuje w odmianie długowłosej i krótkowłosej. 

W kraju swego pochodzenia ten niewielki piesek jest niesłychanie popularny. Pomimo tego, że rasa dotarła do Polski już w latach 80 ubiegłego wieku, nie udało się jej zyskać wyraźnego zainteresowania i obecnie nieczęsto można ją u nas spotkać. Wielka szkoda, bowiem jest to bardzo elegancki czworonóg cechujący się przyjaznym, wesołym usposobieniem. Pomimo swych niewielkich rozmiarów jest odważny i pewny siebie (ale nigdy agresywny). 

Owczarek środkowoazjatycki

©Shutterstock

Owczarek środkowoazjatycki jest jedną z najstarszych ras na świecie. Z racji tego, że jej początki sięgają kilku tysięcy lat wstecz, trudno jednoznacznie wskazać, jak powstała. Wśród wielu teorii najczęściej wymienia się dwie – jakoby owczarek środkowoazjatycki wywodził się od mastifa tybetańskiego lub… dokładnie odwrotnie! Pewne jest natomiast to, że rasa przez wieki wykorzystywana była do stróżowania i ochraniania stad zwierząt hodowlanych. 

Owczarek środkowoazjatycki jest – zgodnie z wzorcem – psem zrównoważonym i spokojnym. Cechuje się odwagą i szybkością działania, dlatego zaczęto wykorzystywać go m.in. do pracy w policji i wojsku. Coraz częściej występuje w roli psa rodzinnego, choć nie cieszy się w Polsce ogromną popularnością.

Moskiewski pies stróżujący

©Shutterstock

Moskiewski stróżujący, jak sama nazwa wskazuje, jest psem stworzonym do stróżowania. Jednocześnie jednak od początku istnienia rasy wykorzystywano ją również w celach obronnych. Rasa ta jest ciekawą „hybrydą” głównie bernardyna z owczarkiem kaukaskim.

Prace nad nią rozpoczęto końcem lat 40 ubiegłego wieku. Radzieccy genetycy i kynolodzy pragnęli stworzyć rasę, która prezentowałaby najlepsze cechy każdej z ras użytych do krzyżówki. I tak, po owczarku kaukaskim nowa rasa miała „odziedziczyć” przede wszystkim odporność na zimno, natomiast po bernardynie chęć współpracy z człowiekiem i inteligencję. 

Moskiewski stróżujący na pierwszy rzut oka rzeczywiście nieco przypomina poczciwego bernardyna. Warto jednak wiedzieć, że rasa została wpisana do wykazu ras psów uznawanych za agresywne. W związku z tym należy zdobyć pozwolenie na jej posiadanie. Obecnie moskiewski stróżujący nie jest uznawany przez FCI. 

Owczarek kaukaski

©Shutterstock

Owczarek kaukaski, podobnie jak wyżej opisany moskiewski stróżujący, został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. Początkowo wykorzystywano go do pilnowania stad zwierząt, później zyskał uznanie jako pies policyjny i wojskowy.

Owczarki kaukaskie są psami odważnymi i zrównoważonymi. Wykazują silny instynkt terytorialny. Nie nadają się na pupili dla osób zupełnie niedoświadczonych. Z racji tego, że na rasę trzeba mieć w Polsce pozwolenie, nie cieszy się ona ogromną popularnością. 

Poza wyżej wymienionymi Rosja może pochwalić się również kilkoma innymi rasami. Należą do nich m.in.: łajka jakucka, łajka karelo-fińska, łajka rosyjsko-europejska, łajka wschodnio- i zachodniosyberyjska, pies Sulimowa, owczarek wschodnioeuropejski, rosyjski spaniel. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?