Owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki
Owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z terenów centralnej Azji. Jest to bardzo stara rasa psa – uważana za jedną z najstarszych – dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie ma korzenie.

Azjata, jak bywa popularnie nazywany, jest wyjątkowo odważnym i nieustępliwym psem. Choć budzi respekt, tak naprawdę jest psem spokojnym i zrównoważonym. Jego siła, wielkość i specyficzne potrzeby powodują, że wymaga on doświadczonego, konsekwentnego i spokojnego przewodnika.

Podstawowe informacje o owczarku środkowoazjatyckim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Trudno jednoznacznie określić, kiedy i skąd wywodzi się owczarek środkowoazjatycki, natomiast przypuszcza się, że rasa ta istniała już około 4-5 tysięcy lat temu. Jak sama nazwa wskazuje, owczarek ten wywodzi się najprawdopodobniej z obszarów centralnej Azji.

Od samego początku służył jako pies stróżujący, którego zadaniem było pilnowanie stad i dobytku. Od jakiegoś czas popularność azjaty jako psa użytkowego słabnie (przede wszystkim na terenach, z których pochodzi), bowiem zastępowany on jest owczarkiem kaukaskim.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Owczarki środkowoazjatyckie - opis

  • Owczarek środkowoazjatycki
    Owczarek środkowoazjatycki
  • Owczarek środkowoazjatycki
    Owczarek środkowoazjatycki
  • Owczarek środkowoazjatycki
    Owczarek środkowoazjatycki
  • Owczarek środkowoazjatycki
    Owczarek środkowoazjatycki
  • Owczarek środkowoazjatycki
    Owczarek środkowoazjatycki

    Owczarek środkowoazjatycki - wielkość

    Suka : pomiędzy 65 i 70 cm

    Pies : pomiędzy 70 i 75 cm

    Owczarek środkowoazjatycki - waga

    Suka : pomiędzy 40 i 45 kg

    Pies : pomiędzy 50 i 55 kg

    Owczarki środkowoazjatyckie - umaszczenie

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Owczarek środkowoazjatycki jest dużym, umięśnionym czworonogiem o harmonijnej budowie ciała. Jego kościec jest masywny. W przypadku tej rasy psów występuje duży dymorfizm płciowy, tzn. istnieją różnice pomiędzy psem i suką. Pies jest zdecydowanie większy od suki. Najbardziej pożądane są potężne, wysokie psy, ale nie kosztem dysproporcji.

    Głowa jest masywna, nieco prostokątna (u psów większa niż u suk). Stop jest umiarkowany. Kufa ma średnią długość, jest prostokątna i głęboka, z wyraźnym podbródkiem. Oczy azjaty są owalne, średniej wielkości, szeroko rozstawione i niezbyt głęboko osadzone. Dolna powieka nie może być zbyt luźna. Wiszące uszy mają trójkątny kształt, są nisko osadzone, grube. Ogon gruby, luźno zakręcony, w spoczynku zwisa. W wielu krajach nadal dokonuje się kopiowania uszu i ogona (w Polsce jest to prawnie zabronione).

    Ciekawostki

    Owczarek środkowoazjatycki jest uznawany za jedną z najstarszych ras na świecie. Na pewno ma wspólne korzenie z mastifem tybetańskim, jednak badacze nie mają pewności, czy to mastif był przodkiem azjaty, czy odwrotnie. Niestety wątpliwość ta raczej już nie zostanie rozwiana.

    Owczarek środkowoazjatycki - charakter

    • 66%

      Czuły

      Owczarek środkowoazjatycki uchodzi za psa nie tylko groźnego, ale też wyniosłego i niedostępnego. Rzeczywiście nie należy on do typowych „przytulanek”. Jest samodzielny i ma bardzo zadaniowy charakter. Niemniej, jak każdy czworonóg, przywiązuje się do swojego właściciela i na swój sposób potrafi mu okazać uczucia.

    • 66%

      Lubi zabawę

      Psy tej rasy cechują się się dość niskim poziomem aktywności. Jeśli azjata akurat nie pracuje, chętniej zajmie się leżeniem i obserwacją otoczenia (zwłaszcza że jest bardzo terytorialny) niż bieganiem za piłeczką. Oczywiście nie znaczy to, że w ogóle nie przejawia zainteresowania zabawą.

    • 100%

      Spokojny

      Azjata to bardzo spokojny i zrównoważony pies. Ma jednak silnie rozwinięty instynkt stróżowania, przez co może szczekać, jeśli wyczuje jakieś nietypowe ruchy w okolicy swojego terenu.

      Głos owczarką środkowoazjatyckiego jest niezwykle donośny, więc może to być uciążliwe np. dla sąsiadów. Poza tym będzie leżał i czuwał, nie jest bowiem wulkanem energii.

    • 100%

      Inteligentny

      Owczarki środkowoazjatyckie to bardzo inteligentne, ale i niezależne psy. Może to skutkować trudnościami w ich wychowaniu, nie będą bowiem ślepo podążać za wskazówkami przewodnika.

    • 66%

      Łowca

      Owczarki nie są psami myśliskimi. Pierwotnie azjata przeznaczony był do pilnowania domu oraz stada. Funkcja ta do dnia dzisiejszego nie uległa zmianie, poza tym, że obecnie dodatkowo wykorzystywany jest m.in. jako pies policyjny.  

    • 100%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Owczarek środkowoazjatycki to jeden z najodważniejszych i najbardziej nieustępliwych psów. Jest niesamowicie terytorialny, czujny i działa błyskawicznie, gdy wymaga tego sytuacja. Wobec obcych jest nieufny, ale jest psem spokojnym i zrównoważonym, zatem nie zaatakuje ich bez powodu.

    • 100%

      Niezależny

      Rasa ta jest bardzo niezależna, nastawiona na samodzielną pracę – przede wszystkim stróżowanie, do którego nie potrzebuje pomocy człowieka. Niemniej przy właściwym szkoleniu będzie psem posłusznym, dlatego może pracować m.in. w policji.

      Owczarek środkowoazjatycki - usosobienie

      • 66%

        Znoszenie samotności

        Jak każdy stróż, owczarek ten co do zasady powinien dobrze znosić samotność. Nie oznacza to jednak, że nie należy go do niej właściwie przygotować. Na pewno też nie powinien być trzymamy na uwięzi, z dala od swoich bliskich, bowiem negatywnie wpłynie to na jego psychikę.

      • 33%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Szkolenie owczarka środkowoazjatyckiego jest bardzo trudne, ponieważ ma on silny charakter, jest uparty, nieustępliwy i niezależny.

        Naukę posłuszeństwa należy zacząć już z kilkutygodniowym szczenięciem i konsekwentnie kontynuować ją przez całe życie psa.


        Psy tej rasy wymagają doświadczonego, zdecydowanego i jednocześnie łagodnego przewodnika i szkolenia opartego o metody pozytywne.

      • 33%

        Szczekliwy

        Azjata nie należy do  szczekliwych psów, ale z pewnością będzie głośno alarmował zmiany w otoczeniu, a głos ma donośny.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Jako że owczarek środkowoazjatycki to urodzony stróż i jest niezwykle terytorialny, raczej mało prawdopodobne, by zszedł z posterunku. Nie należy do psów szukających przygód na własną łapę.

      • 66%

        Skłonność do niszczenia

        Owczarek środkowoazjatycki to potężne zwierzę z wielkimi zębami, przy pomocy których może poczynić równie wielkie szkody. Nie ma dużych tendencji do niszczenia, ale jak każdy znudzony czy sfrustrowany pies może dać upust negatywnym emocjom, posługując się dobytkiem właściciela. Warto zatem zadbać o jego samopoczucie i zdrowie psychiczne.

      • 66%

        Łakomczuch

        Azjata nie jest łakomczuchem, ale nie odmówi dobrego posiłku. Choć nie wymaga sporo ruchu i ćwiczeń, warto zapewnić mu regularną, umiarkowaną aktywność, by nie przytył.

      • 100%

        Pies stróżujący

        Owczarek środkowoazjatycki to fantastyczny stróż! Jest potężny, ma groźny wygląd i donośny głos, co powoduje, że budzi respekt. Gdyby jednak to nie wystarczyło, nie zawaha się unieszkodliwić intruza i zrobi to bardzo skutecznie.

      • 33%

        Pierwszy pies

        Choć owczarek ten jest psem spokojnym i zrównoważonym (o ile zastanie właściwie wychowany), w żadnym wypadku nie nadaje się na pierwszego psa.

        Osoba niedoświadczona nie poradzi sobie z jego ułożeniem m.in. ze względu na jego silny, uparty charakter. Jako że jest to pies ogromny, który może ważyć więcej niż właściciel, wymaga przewodnika, który będzie w stanie zapanować nad nim bez użycia siły.

        Owczarek środkowoazjatycki do adopcji

        • Aura, suczka do adopcji
          6 lat
          Owczarek środkowoazjatycki
          Warszawa
        • Kufel, pies do adopcji
          11 lat
          Owczarek środkowoazjatycki
          Warszawa

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 33%

          Owczarek środkowoazjatycki w mieszkaniu

          Przy odpowiedniej organizacji tak naprawdę każdy pies może żyć w mieszkaniu, i to nawet niewielkim. Niemniej nie ma sensu się oszukiwać – owczarki środkowoazjatyckie to bardzo duże psy, które potrzebują przestrzeni.

        • 66%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Owczarek środkowoazjatycki ma umiarkowane zapotrzebowanie na ruch i nie należy do psów szczególnie aktywnych. Oczywiście regularne spacery są konieczne. Powinny być długie, ale niekoniecznie bardzo intensywne.

        • 33%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Podróżowanie z tym czworonogiem może być kłopotliwe ze względu na jego wielkość. Szczególnie trudne będzie w przypadku publicznych środków komunikacji.

          Współżycie z innymi

          • 66%

            Owczarek środkowoazjatycki i koty

            Owczarek środkowoazjatycki raczej obojętnie traktuje inne zwierzęta. Może żyć pod jednym dachem z kotem, o ile właściwie zostaną sobie przedstawione. Najlepiej, aby wychowywały się ze sobą od początku.

          • 66%

            Owczarek środkowoazjatycki i psy

            Azjata do innych psów podchodzi raczej z rezerwą. Nie jest w stosunku do nich agresywny (o ile go nie sprowokują), ale mało prawdopodobne, by bardzo się z nimi przyjaźnił. Jeśli będzie żył na co dzień z innym psem, ich relacje powinny być poprawne.

          • 66%

            Owczarek środkowoazjatycki i dzieci

            Choć jego wygląd temu przeczy, nie jest to pies straszny i agresywny. Niemniej nie będzie on najlepszym wyborem na pupila dla małych dzieci.

          • 66%

            Owczarek środkowoazjatycki i osoby starsze

            Owczarek środkowoazjatycki, choć jest naprawdę wspaniałym psem, niestety w żadnym wypadku nie nadaje się na pupila osób starszych. Jest za duży i zbyt trudny w ułożeniu.

            %}

            Owczarek środkowoazjatycki - cena

            Cena szczenięcia owczarka środkowoazjatyckiego zależy od wielu czynników, m.in. od renomy hodowli, osiągnięć przodków, etc. Można go nabyć już za około 3000-4000 zł. Najlepsze szczenięta z miotu mogą osiągać cenę nawet 20000 zł. Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 200-300 zł.

            Owczarek środkowoazjatycki - pielęgnacja

            Pielęgnacja sierści owczarków azjatyckich nie należy do trudnych. W okresie sezonowego linienia należy regularnie wyczesywać psa, by pozbyć się martwego włosa. Długowłose owczarki środkowoazjatyckie powinny być szczotkowanie 1-2 razy w tygodniu przez cały rok.

            Tak, jak w przypadku wszystkich psów, należy regularnie sprawdzać stan oczu, uszu i uzębienia. 

            Linienie

            Utrata sierści jest umiarkowana, nasila się w okresie wiosennego linienia.

            Owczarek środkowoazjatycki - żywienie

            Dorosłe psy tej rasy nie wymagają specjalnego żywienia. Sprawdzi się zarówno gotowa karma wysokiej jakości, jak i żywienie domowe. Sposób karmienia i dzienne porcje należy dostosować do aktywności czworonoga, jego wieku oraz stanu zdrowia. Szczególną uwagę należy natomiast zwrócić na żywienie szczeniąt.

            Zdrowie

            Długość życia

            Owczarek środkowoazjatycki żyje średnio 11 lat.
             

            Odporność/wytrzymałość

            Jest to pies wyjątkowo odporny i silny. Ze względu na swoje pochodzenie i historię są przystosowane do trudnych warunków.

            Odporność na upały

            Owczarek środkowoazjatycki jest stosunkowo wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego w czasie upałów należy zapewnić mu dostęp do zacienionego, chłodnego miejsca i dużą ilość świeżej wody.

            Odporność na zimno

            Azjata bardzo dobrze znosi zimno. Jest przystosowany do przebywania nawet w dużych mrozach. Nie oznacza to jednak, że należy go pozostawiać na silnym mrozie cały czas.

            Skłonność do tycia

            Owczarek ten nie ma szczególnych predyspozycji do tycia, choć oczywiście może przybrać na wadze, jeśli będzie nieprawidłowo odżywiany i pozbawiony regularnego ruchu.

            Owczarek środkowoazjatycki - choroby

            Azjata jest psem wytrzymałym i odpornym, który nie ma większych problemów ze zdrowiem. Narażony jest głównie na dysplazję stawów łokciowych i biodrowych oraz na skręt żołądka.

            Owczarek środkowoazjatycki - Twoja opinia
            0 komentarzy
            Potwierdź usunięcie

            Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

            Dodaj komentarz