Owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki
Owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z terenów centralnej Azji. Jest to bardzo stara rasa psa – uważana za jedną z najstarszych – dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie ma korzenie.

Azjata, jak bywa popularnie nazywany, jest wyjątkowo odważnym i nieustępliwym psem. Choć budzi respekt, tak naprawdę jest psem spokojnym i zrównoważonym. Jego siła, wielkość i specyficzne potrzeby powodują, że wymaga on doświadczonego, konsekwentnego i spokojnego przewodnika.

Podstawowe informacje o owczarku środkowoazjatyckim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Trudno jednoznacznie określić, kiedy i skąd wywodzi się owczarek środkowoazjatycki, natomiast przypuszcza się, że rasa ta istniała już około 4-5 tysięcy lat temu. Jak sama nazwa wskazuje, owczarek ten wywodzi się najprawdopodobniej z obszarów centralnej Azji.

Od samego początku służył jako pies stróżujący, którego zadaniem było pilnowanie stad i dobytku. Od jakiegoś czas popularność azjaty jako psa użytkowego słabnie (przede wszystkim na terenach, z których pochodzi), bowiem zastępowany on jest owczarkiem kaukaskim.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Owczarki środkowoazjatyckie - opis

  Owczarek środkowoazjatycki - wielkość

  Suka : pomiędzy 65 i 70 cm

  Pies : pomiędzy 70 i 75 cm

  Owczarek środkowoazjatycki - waga

  Suka : pomiędzy 40 i 45 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 55 kg

  Owczarki środkowoazjatyckie - umaszczenie

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Owczarek środkowoazjatycki jest dużym, umięśnionym czworonogiem o harmonijnej budowie ciała. Jego kościec jest masywny. W przypadku tej rasy psów występuje duży dymorfizm płciowy, tzn. istnieją różnice pomiędzy psem i suką. Pies jest zdecydowanie większy od suki. Najbardziej pożądane są potężne, wysokie psy, ale nie kosztem dysproporcji.

  Głowa jest masywna, nieco prostokątna (u psów większa niż u suk). Stop jest umiarkowany. Kufa ma średnią długość, jest prostokątna i głęboka, z wyraźnym podbródkiem. Oczy azjaty są owalne, średniej wielkości, szeroko rozstawione i niezbyt głęboko osadzone. Dolna powieka nie może być zbyt luźna. Wiszące uszy mają trójkątny kształt, są nisko osadzone, grube. Ogon gruby, luźno zakręcony, w spoczynku zwisa. W wielu krajach nadal dokonuje się kopiowania uszu i ogona (w Polsce jest to prawnie zabronione).

  Ciekawostki

  Owczarek środkowoazjatycki jest uznawany za jedną z najstarszych ras na świecie. Na pewno ma wspólne korzenie z mastifem tybetańskim, jednak badacze nie mają pewności, czy to mastif był przodkiem azjaty, czy odwrotnie. Niestety wątpliwość ta raczej już nie zostanie rozwiana.

  Owczarek środkowoazjatycki - charakter

  • 66%

   Czuły

   Owczarek środkowoazjatycki uchodzi za psa nie tylko groźnego, ale też wyniosłego i niedostępnego. Rzeczywiście nie należy on do typowych „przytulanek”. Jest samodzielny i ma bardzo zadaniowy charakter. Niemniej, jak każdy czworonóg, przywiązuje się do swojego właściciela i na swój sposób potrafi mu okazać uczucia.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Psy tej rasy cechują się się dość niskim poziomem aktywności. Jeśli azjata akurat nie pracuje, chętniej zajmie się leżeniem i obserwacją otoczenia (zwłaszcza że jest bardzo terytorialny) niż bieganiem za piłeczką. Oczywiście nie znaczy to, że w ogóle nie przejawia zainteresowania zabawą.

  • 100%

   Spokojny

   Azjata to bardzo spokojny i zrównoważony pies. Ma jednak silnie rozwinięty instynkt stróżowania, przez co może szczekać, jeśli wyczuje jakieś nietypowe ruchy w okolicy swojego terenu.

   Głos owczarką środkowoazjatyckiego jest niezwykle donośny, więc może to być uciążliwe np. dla sąsiadów. Poza tym będzie leżał i czuwał, nie jest bowiem wulkanem energii.

  • 100%

   Inteligentny

   Owczarki środkowoazjatyckie to bardzo inteligentne, ale i niezależne psy. Może to skutkować trudnościami w ich wychowaniu, nie będą bowiem ślepo podążać za wskazówkami przewodnika.

  • 66%

   Łowca

   Owczarki nie są psami myśliskimi. Pierwotnie azjata przeznaczony był do pilnowania domu oraz stada. Funkcja ta do dnia dzisiejszego nie uległa zmianie, poza tym, że obecnie dodatkowo wykorzystywany jest m.in. jako pies policyjny.  

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Owczarek środkowoazjatycki to jeden z najodważniejszych i najbardziej nieustępliwych psów. Jest niesamowicie terytorialny, czujny i działa błyskawicznie, gdy wymaga tego sytuacja. Wobec obcych jest nieufny, ale jest psem spokojnym i zrównoważonym, zatem nie zaatakuje ich bez powodu.

  • 100%

   Niezależny

   Rasa ta jest bardzo niezależna, nastawiona na samodzielną pracę – przede wszystkim stróżowanie, do którego nie potrzebuje pomocy człowieka. Niemniej przy właściwym szkoleniu będzie psem posłusznym, dlatego może pracować m.in. w policji.

   Owczarek środkowoazjatycki - usosobienie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jak każdy stróż, owczarek ten co do zasady powinien dobrze znosić samotność. Nie oznacza to jednak, że nie należy go do niej właściwie przygotować. Na pewno też nie powinien być trzymamy na uwięzi, z dala od swoich bliskich, bowiem negatywnie wpłynie to na jego psychikę.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie owczarka środkowoazjatyckiego jest bardzo trudne, ponieważ ma on silny charakter, jest uparty, nieustępliwy i niezależny.

    Naukę posłuszeństwa należy zacząć już z kilkutygodniowym szczenięciem i konsekwentnie kontynuować ją przez całe życie psa.


    Psy tej rasy wymagają doświadczonego, zdecydowanego i jednocześnie łagodnego przewodnika i szkolenia opartego o metody pozytywne.

   • 33%

    Szczekliwy

    Azjata nie należy do  szczekliwych psów, ale z pewnością będzie głośno alarmował zmiany w otoczeniu, a głos ma donośny.

   • 33%