Sarplaninac

Inne nazwy: Sharplanina

Sarplaninac

Sarplaninac to doskonały, wytrzymały i silny pies obronny oraz stróżujący. Znany jest ze swego wielkiego spokoju, a nawet dyskrecji, pomimo imponujących rozmiarów. To zrównoważony pies, który nigdy nie okazuje agresji bez powodu. Jest niezwykle wierny i odważny, można na niego liczyć.

Najważniejsze informacje o Sarplaninac

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pochodzenie rasy nie jest znane, chociaż przyjmuje się, że sarplaninac pochodzi od azjatyckich psów przybyłych do Europy wraz z migrującymi ludami. Rasa ta od dawnych czasów zamieszkuje górskie, południowo-wschodnie regiony byłej Jugosławii, skąd rozprzestrzeniła się na inne tereny. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 54 i 58 cm

  Pies : pomiędzy 56 i 62 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 30 i 40 kg

  Pies : pomiędzy 35 i 45 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Sarplaninac to duży pies, proporcjonalny i mocno zbudowany. Ma głowę proporcjonalną do ciała, z czaszką nieco dłuższą od kufy, lekko wypukłą z profilu, o prostym grzbiecie nosa. Stop jest słabo zaznaczony. Oczy mają kształt migdałów i spokojny, ale nie strachliwy wyraz. Średniej długości uszy opadają wzdłuż policzków. Tułów jest nieco dłuższy niż wysokość w kłębie. Ogon długi, w kształcie szabli, może być noszony wyżej i przekraczać linię grzbietu, gdy pies jest pobudzony.

  Ciekawostki

  Podobnie jak owczarek kaukaski, sarplaninac to raczej pies obronny niż pasterski. Został wyselekcjonowany do obrony owiec przed atakami wilków, niegdyś bardzo licznych w regionie, z którego pochodzi rasa. Z tego względu ma on wyjątkowo rozwinięte i mocne uzębienie.

  Sarplaninac - charakter

  • 66%

   Czuły

   Jak wiele psów stróżujących, sarplaninac jest niezwykle przywiązany do swojej grupy społecznej.

  • 33%

   Lubi zabawę

   Zbyt aktywne i długie zabawy nie są wskazane w przypadku psów tej rasy, ze względu na problemy fizyczne związane z ich dużym rozmiarem. 

  • 100%

   Spokojny

   Sarplaninac ma spokojne i zrównoważone usposobienie. Mimo imponujących gabarytów potrafi zachowywać się dyskretnie.

  • 100%

   Inteligentny

   Inteligencja, posłuszeństwo i oddanie tej rasy sprawiają, że nadaje się ona nie tylko do stróżowania, ale także do innych celów użytkowych. 

  • 33%

   Łowca

   Sarplaninac pozbawiony jest instynktu drapieżnika.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten jest bardzo zdystansowany wobec obcych. Mimo że niczego się nie boi i jest wyjątkowo odważny, ze względu na instynkt obronny nie obdarza zaufaniem byle kogo.

  • 100%

   Niezależny

   Choć sarplaninac potrzebuje regularnych kontaktów społecznych, to prawdziwy samotnik, o którego obecności można nawet zapomnieć. Nigdy jednak nie spuszcza oka z tego, co dzieje się dookoła.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Podczas nieobecności właścicieli pies z dumą i pewnością siebie pełni rolę stróża. 

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Sarplaninac lubi się uczyć, co znacznie ułatwia jego szkolenie. Interakcja z nim jest niezwykle przyjemna, ale duże rozmiary psa sprawiają, że trzeba nauczyć go podstaw dobrego zachowania jak najwcześniej, by zachować nad nim kontrolę.

   • 33%

    Szczekliwy

    Ze względu na swoje imponujące gabaryty sarplaninac nie musi szczekać, by odstraszyć intruza.

   • 33%