Sznaucer średni

Inne nazwy: brodacz monachijski

Sznaucer średni
Sznaucer średni

Sznaucer średni to wyjątkowo sympatyczny pies o wesołym, łagodnym usposobieniu. Kocha zabawę i towarzystwo ludzi. Pomimo tego, że nie należy do kanapowców, po intensywnej aktywności chętnie przytuli się do opiekuna w ramach odpoczynku, oczekując czułości i odwdzięczając się tym samym. Jest czujny, odważny, wytrzymały i inteligentny, szybko się uczy, co czyni z niego wspaniałego stróża i psa rodzinnego. 

Podstawowe informacje na temat sznaucera średniego

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Sznaucer średni jest najstarszą odmianą sznaucerów – olbrzym i miniaturowy powstały właśnie z niego. Psy w typie sznaucera istniały już w XIV wieku i prawdopodobnie pochodziły z krzyżówki różnych terierów, pinczerów, szpicy i czarnych pudli.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 1 : pinczery i sznaucery

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 45 i 50 cm

  Pies : pomiędzy 45 i 50 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 14 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 14 i 20 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Sznaucer średni jest psem – jak sama nazwa wskazuje – średniej wielkości, dość krępym, mocnej budowy. Jego sylwetka jest kwadratowa i zwarta. Głowa jest proporcjonalna do rozmiarów czworonoga, z umiarkowanie zaznaczonym stopem i ciemnymi, owalnymi oczami średniej wielkości o żywym wyrazie. Uszy mają kształt litery V, są osadzone wysoko i zwisają. Najbardziej pożądany jest ogon szablasty lub sierpowaty.

  Ciekawostki

  Choć wiele osób uważa, że sznaucery olbrzym, średni i miniaturowy różnią się jedynie wagą i wysokością w kłębie, nie jest to prawda. Widoczne różnice istnieją także w ich charakterach, np. sznaucer średni jest o wiele bardziej energiczny od miniaturowego i jednocześnie mniej pobudliwy.

  Odmiany

  Sznaucer olbrzym

  Sznaucer miniaturowy

  Sznaucer średni - charakter

  • 66%

   Czuły

   Sznaucer średni jest psem bardzo wesołym i oddanym właścicielowi. Choć nie jest kanapowcem, chętnie zajmie miejsce u boku ukochanego człowieka, by być z nim blisko.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Sznaucer średni jest bodaj najbardziej energiczny w porównaniu do swoich bliskich krewnych – sznaucera olbrzyma i miniaturowego. Wprost kocha zabawę, jest bardzo wesołym czworonogiem i jeśli tylko nic mu nie będzie dolegać, na pewno nie odmówi figlów.

  • 66%

   Spokojny

   Tego wesołego brodacza o bardzo żywym temperamencie trudno nazwać spokojnym. Wszędzie jest go pełno, jest niezwykle wytrzymały i wymaga sporej uwagi opiekuna.

   Jednocześnie jednak ma bardzo łagodne usposobienie i szybko się uczy, można zatem wyszkolić go odpowiednio, aby zachowywał spokój w sytuacjach, które tego wymagają.

  • 66%

   Inteligentny

   Sznaucer średni jest bardzo inteligentnym psem, który szybko się uczy. Wymaga jednak odpowiedniego podejścia – łagodnego i konsekwentnego zarazem – oraz przewodnika, który będzie mógł poświęcić mu dużo czasu.

  • 33%

   Łowca

   Dawniej sznaucer średni wykorzystywany był głównie jako stróż i szczurołap, może zatem przejawiać instynkt łowiecki w stosunku do mniejszych zwierząt. Obecnie nie jest wykorzystywany do polowań.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Jako dobry stróż sznaucer średni cechuje się nieufnością wobec obcych i może informować o ich obecności donośnym szczekaniem. Nigdy jednak nie jest agresywny i nie atakuje bez powodu. Nie jest też strachliwy.

  • 66%

   Niezależny

   Sznaucer średni cechuje się pewną dozą niezależności, ale jest oddany swojemu opiekunowi, łatwo przyswaja nowe umiejętności i nie jest psem szczególnie upartym.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    W chwilach samotności, jeśli pies nie jest do niej odpowiednio przyzwyczajony, będzie znudzony i sfrustrowany, może wyszukiwać sobie rozrywki niekoniecznie akceptowane przez właściciela. Jeżeli natomiast nauka pozostawania samemu zostanie wdrożona wcześnie, pies powinien dobrze znosić krótkie okresy nieobecności opiekuna.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jako pies inteligentny, sznaucer średni uczy się dość szybko – o ile zaproponujemy mu odpowiednie metody nabywania nowych umiejętności. Choć nie jest szczególnie trudny w ułożeniu, wymaga konsekwentnego przewodnika.

   • 66%

    Szczekliwy

    Sznaucer średni, w porównaniu ze swoim kuzynem olbrzymem, bywa dość hałaśliwy. Jest jednak pojętnym psem, dlatego dzięki odpowiednim ćwiczeniom można zapanować nad tym niekoniecznie pożądanym zachowaniem.

   • 66%