Lublin (20-400)
Cane corso
Inne nazwy : Branchiero Siciliano, Italian Corso Dog
Cane corso italiano - pochodzący z Półwyspu Apenińskiego - to doskonały pies stróżujący i niezwykle oddany obrońca rodziny. Psy tej rasy trudno jednak nazwać "przylepami". Ten spokojny i zrównoważony molos świetnie sprawdzi się jako towarzysz codziennego życia. Jest inteligentny i bardzo spostrzegawczy, niełatwo obdarza zaufaniem i potrzebuje czasu, by przekonać się do człowieka.
Długość życia |
Cane corso średnio żyje od 10 do 11 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
duży
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 58 i 64 cm
Pies
pomiędzy 62 i 68 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 40 i 45 kg
Pies
pomiędzy 44 i 50 kg
|
Kolor umaszczenia
Psy cane corso mogą występować w różnym umaszczeniu, m.in.: czarnym, szarym grafitowym, szarym łupkowym, jasnoszarym, jasnopłowym, płowo-czerwonym, ciemnopłowym lub pręgowanym (paski na płowym lub szarym tle o różnym nasyceniu). |
Czarne Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Rasa psa cane corso italiano ma krótką sierść, ale nie jest to pies szorstkowłosy. Ma gęsty, błyszczący włos z niewielką ilością podszerstka. |
Krótka |
Kolor oczu
Oczy cane corso są przeważnie dopasowane do koloru umaszczenia. Powinny być jak najciemniejsze. |
Brązowe
|
Wiele psów z opadającymi powiekami (cane corso, buldog, itd.) w okresie wzrostu ma problemy z gruczołem Hardera, będącym gruczołem łzowym. Może dojść do wypadnięcia i stanu zapalnego tego gruczołu, ponieważ rozwija się on szybciej niż głowa młodego psa. W takim wypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna, jest to jednak rutynowy zabieg.
Więcej informacji na temat rasy Cane corso
Pochodzenie i historia rasy Cane corso
Przodkiem cane corso jest molos rzymski canis pugnax, a właściwie cane corso jest jego lżejszą wersją. Dawniej wykorzystywany do polowań na grubą zwierzynę i jako pomocnik wojenny. Przez stulecia sprawdził się jako wierny towarzysz Włochów, którzy wykorzystywali go jako psa do pilnowania gospodarstw i stad, do polowań i obrony osobistej. Dawniej popularny na całym półwyspie, o czym świadczą liczne ryciny i relacje historyczne, wciąż często występuje na południu Włoch.
Jego włoska nazwa „corso” prawdopodobnie pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, oznaczającego rzymską kohortę gwardii pretoriańskiej, co wskazuje na dawną funkcję obronną.
Grupa i sekcja FCI Cane corso
-
Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy
-
Sekcja 2 : molosy
Charakterystyka rasy Cane corso
Zachowanie rasy Cane corso
Szkolenie psa rasy Cane corso
Psy rasy cane corso są niezwykle inteligentne, ale mogą okazać się nieco uparte, jeśli dane polecenia wydadzą się im bezcelowe!
Szkolenie należy wdrożyć jak najwcześniej. Pies tak dużych rozmiarów wymaga kontroli ze strony właściciela, by ten mógł zapewnić bezpieczeństwo otoczenia.
Styl życia rasy Cane corso
Dla kogo rasa Cane corso ?
Cane corso - cena
Cena cane corso italiano zależy m.in. od jego pochodzenia, wieku i płci. Ceny wahają się od 1500 zł do nawet 5000 zł za osobniki z hodowli zarejestrowanej w FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna).
Cane corso - linienie
Niewielkie
Cane corso traci sierść umiarkowanie, z wyjątkiem corocznych okresów linienia - jesienią i na wiosnę.
Cane corso - pielęgnacja
Pielęgnacja cane corso nie jest trudna, nie wymaga on regularnego szczotkowania. Cotygodniowe wyczesanie wystarczy, by utrzymać piękną i błyszczącą sierść. Konieczne jest regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu oraz oczu.
Zdrowie rasy Cane corso
Średnia długość życia cane corso to 10 lat.
Podobnie jak wiele dużych ras, dorosły cane corso jest jednocześnie wytrzymały i wrażliwy. Poza tym jego niewielki podszerstek nie zapewnia mu wystarczającej ochrony przed ekstremalnym zimnem.
Cane corso może kiepsko znosić duże upały. Formę i dobre samopoczucie pomoże mu zachować odpowiednie nawadnianie i schronienie w cieniu.
Pies ten dobrze znosi chłód, ale jego cienki podszerstek nie wystarczy podczas dużych mrozów. Nie powinien on wówczas mieszkać na zewnątrz.
Jeśli zapewnimy psu karmę wysokiej jakości, nie będzie on jeść między posiłkami oraz otrzyma odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych, nie powinien mieć problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
Cane corso italiano może zmagać się m.in. z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych oraz z padaczką. Ponadto narażony jest na skręt żołądka.