Cane corso

Inne nazwy: Branchiero Siciliano, Italian Corso Dog

#30

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Cane corso

Cane corso italiano - pochodzący z Półwyspu Apenińskiego - to doskonały pies stróżujący i niezwykle oddany obrońca rodziny. Psy tej rasy trudno jednak nazwać "przylepami". Ten spokojny i zrównoważony molos świetnie sprawdzi się jako towarzysz codziennego życia. Jest inteligentny i bardzo spostrzegawczy, niełatwo obdarza zaufaniem i potrzebuje czasu, by przekonać się do człowieka.

Najważniejsze informacje o Cane corso

Długość życia :

5

16

10

11

Charakter :

Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Przodkiem cane corso jest molos rzymski canis pugnax, a właściwie cane corso jest jego lżejszą wersją. Dawniej wykorzystywany do polowań na grubą zwierzynę i jako pomocnik wojenny. Przez stulecia sprawdził się jako wierny towarzysz Włochów, którzy wykorzystywali go jako psa do pilnowania gospodarstw i stad, do polowań i obrony osobistej. Dawniej popularny na całym półwyspie, o czym świadczą liczne ryciny i relacje historyczne, wciąż często występuje na południu Włoch.

Jego włoska nazwa „corso” prawdopodobnie pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, oznaczającego rzymską kohortę gwardii pretoriańskiej, co wskazuje na dawną funkcję obronną.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 58 i 64 cm

  Pies : pomiędzy 62 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 40 i 45 kg

  Pies : pomiędzy 44 i 50 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten włoski molos ma naprawdę imponujące rozmiary, dzięki czemu samym swym wyglądem jest w stanie odstraszyć ewentualnych napastników. Mimo swoich dużych rozmiarów i masywnej sylwetki cane corso jest równocześnie niezwykle elegancki i zwinny.

  Ciekawostki

  Wiele psów z opadającymi powiekami (cane corso, buldog, itd.) w okresie wzrostu ma problemy z gruczołem Hardera, będącym gruczołem łzowym. Może dojść do wypadnięcia i stanu zapalnego tego gruczołu, ponieważ rozwija się on szybciej niż głowa młodego psa. W takim wypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna, jest to jednak rutynowy zabieg.

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Cane corso italiano to doskonały pies stróżujący. Wiernie broni swojej rodziny, do której jest bardzo przywiązany. Nie jest zbyt wylewny w kwestii okazywania uczuć, ale to łagodny pies, zwłaszcza w stosunku do dzieci.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Cane corso uwielbia spędzać czas z właścicielami, to świetny towarzysz dziecięcych przygód. Chętnie się pobawi, jeśli jego towarzysze odpowiednio go do tego zachęcą. Co do zasady jest jednak spokojny i zdystansowany.

  • 66%

   Spokojny

   Cane corso jest z natury spokojny, ale może pokazać swoją siłę i możliwości, jeśli cokolwiek zagrozi jego rodzinie.

  • 100%

   Inteligentny

   To niezwykle inteligentny pies obdarzony dużym potencjałem. Potrafi szybko przeanalizować sytuację i podjąć odpowiednie działanie. Nie jest specjalnie zainteresowany szkoleniem, może wydawać się uparty i niechętny do współpracy. Odpowiednie podejście - łagodne i konsekwentne zarazem - sprawi jednak, że pies zechce podążać za wskazówkami przewodnika. 

  • 66%

   Łowca

   W kraju pochodzenia ten łagodny olbrzym wykorzystywany był głównie do pilnowania gospodarstwa i obrony jego mieszkańców, ale towarzyszył również w polowaniach na niedźwiedzie i inną grubą zwierzynę. Nadal wykorzystuje się go jako psa myśliwskiego, choć dość rzadko.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ze względu na swój silnie obronny charakter cane corso jest z natury nieufny wobec obcych. Niełatwo obdarza zaufaniem i potrzebuje trochę czasu, by przekonać się do obcej osoby.

  • 66%

   Niezależny

   Cane corso jest dość niezależny, jako że samodzielnie pilnuje domostwa. Niezbyt jednak lubi zostawać sam na długie godziny. 

   Ten duży pies nie ma potrzeby ciągłego kontaktu z ludźmi, nie jest miłośnikiem przytulania, co nie oznacza jednak, że nie przywiązuje się do domowników.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Pies rasy cane corso italiano niespecjalnie lubi zostawać sam na długie godziny. Jeśli czas zacznie mu się dłużyć, może zacząć niszczyć przedmioty. Koniecznie więc trzeba od szczeniaka przyzwyczajać go do nieobecności i dbać o to, aby nie była ona bardzo długa.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Psy rasy cane corso są niezwykle inteligentne, ale mogą okazać się nieco uparte, jeśli dane polecenia wydadzą się im bezcelowe! 

    Szkolenie należy wdrożyć jak najwcześniej. Pies tak dużych rozmiarów wymaga kontroli ze strony właściciela, by ten mógł zapewnić bezpieczeństwo otoczenia.

   • 33%

    Szczekliwy

    Cane corso jest spokojnym, zrównoważonym, a przez to mało szczekliwym psem. Podnosi głos tylko wtedy, gdy naprawdę musi.

   • 33%