Cane corso

Inne nazwy: Branchiero Siciliano, Italian Corso Dog

Cane corso

Cane corso italiano - pochodzący z Półwyspu Apenińskiego - to doskonały pies stróżujący i niezwykle oddany obrońca rodziny. Psy tej rasy trudno jednak nazwać "przylepami". Ten spokojny i zrównoważony molos świetnie sprawdzi się jako towarzysz codziennego życia. Jest inteligentny i bardzo spostrzegawczy, niełatwo obdarza zaufaniem i potrzebuje czasu, by przekonać się do człowieka.

Najważniejsze informacje o Cane corso

Długość życia :

5

16

10

11

Charakter :

Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Przodkiem cane corso jest molos rzymski canis pugnax, a właściwie cane corso jest jego lżejszą wersją. Dawniej wykorzystywany do polowań na grubą zwierzynę i jako pomocnik wojenny. Przez stulecia sprawdził się jako wierny towarzysz Włochów, którzy wykorzystywali go jako psa do pilnowania gospodarstw i stad, do polowań i obrony osobistej. Dawniej popularny na całym półwyspie, o czym świadczą liczne ryciny i relacje historyczne, wciąż często występuje na południu Włoch.

Jego włoska nazwa „corso” prawdopodobnie pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, oznaczającego rzymską kohortę gwardii pretoriańskiej, co wskazuje na dawną funkcję obronną.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Wygląd

  • Cane corso
    Cane corso
  • Cane corso
    Cane corso
  • Cane corso
    Cane corso
  • Cane corso
    Cane corso
  • Cane corso
    Cane corso

    Wysokość w kłębie Cane corso

    Suka : pomiędzy 58 i 64 cm

    Pies : pomiędzy 62 i 68 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 40 i 45 kg

    Pies : pomiędzy 44 i 50 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Ten włoski molos ma naprawdę imponujące rozmiary, dzięki czemu samym swym wyglądem jest w stanie odstraszyć ewentualnych napastników. Mimo swoich dużych rozmiarów i masywnej sylwetki cane corso jest równocześnie niezwykle elegancki i zwinny.

    Ciekawostki

    Wiele psów z opadającymi powiekami (cane corso, buldog, itd.) w okresie wzrostu ma problemy z gruczołem Hardera, będącym gruczołem łzowym. Może dojść do wypadnięcia i stanu zapalnego tego gruczołu, ponieważ rozwija się on szybciej niż głowa młodego psa. W takim wypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna, jest to jednak rutynowy zabieg.

    Charakter

    • 66%

      Czuły

      Cane corso italiano to doskonały pies stróżujący. Wiernie broni swojej rodziny, do której jest bardzo przywiązany. Nie jest zbyt wylewny w kwestii okazywania uczuć, ale to łagodny pies, zwłaszcza w stosunku do dzieci.

    • 66%

      Lubi zabawę

      Cane corso uwielbia spędzać czas z właścicielami, to świetny towarzysz dziecięcych przygód. Chętnie się pobawi, jeśli jego towarzysze odpowiednio go do tego zachęcą. Co do zasady jest jednak spokojny i zdystansowany.

    • 66%

      Spokojny

      Cane corso jest z natury spokojny, ale może pokazać swoją siłę i możliwości, jeśli cokolwiek zagrozi jego rodzinie.

    • 100%

      Inteligentny

      To niezwykle inteligentny pies obdarzony dużym potencjałem. Potrafi szybko przeanalizować sytuację i podjąć odpowiednie działanie. Nie jest specjalnie zainteresowany szkoleniem, może wydawać się uparty i niechętny do współpracy. Odpowiednie podejście - łagodne i konsekwentne zarazem - sprawi jednak, że pies zechce podążać za wskazówkami przewodnika. 

    • 66%

      Łowca

      W kraju pochodzenia ten łagodny olbrzym wykorzystywany był głównie do pilnowania gospodarstwa i obrony jego mieszkańców, ale towarzyszył również w polowaniach na niedźwiedzie i inną grubą zwierzynę. Nadal wykorzystuje się go jako psa myśliwskiego, choć dość rzadko.

    • 100%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Ze względu na swój silnie obronny charakter cane corso jest z natury nieufny wobec obcych. Niełatwo obdarza zaufaniem i potrzebuje trochę czasu, by przekonać się do obcej osoby.

    • 66%

      Niezależny

      Cane corso jest dość niezależny, jako że samodzielnie pilnuje domostwa. Niezbyt jednak lubi zostawać sam na długie godziny. 

      Ten duży pies nie ma potrzeby ciągłego kontaktu z ludźmi, nie jest miłośnikiem przytulania, co nie oznacza jednak, że nie przywiązuje się do domowników.

      Zachowanie

      • 33%

        Znoszenie samotności

        Pies rasy cane corso italiano niespecjalnie lubi zostawać sam na długie godziny. Jeśli czas zacznie mu się dłużyć, może zacząć niszczyć przedmioty. Koniecznie więc trzeba od szczeniaka przyzwyczajać go do nieobecności i dbać o to, aby nie była ona bardzo długa.

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Psy rasy cane corso są niezwykle inteligentne, ale mogą okazać się nieco uparte, jeśli dane polecenia wydadzą się im bezcelowe! 

        Szkolenie należy wdrożyć jak najwcześniej. Pies tak dużych rozmiarów wymaga kontroli ze strony właściciela, by ten mógł zapewnić bezpieczeństwo otoczenia.

      • 33%

        Szczekliwy

        Cane corso jest spokojnym, zrównoważonym, a przez to mało szczekliwym psem. Podnosi głos tylko wtedy, gdy naprawdę musi.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Cane corso bardzo przywiązuje się do rodziny i jest jej wiernym obrońcą, w związku z czym nigdy nie oddala się i stale pilnuje tych, których chroni.

      • 100%

        Skłonność do niszczenia

        Ten duży molos, podobnie jak wiele dużych ras, charakteryzuje się późnym dojrzewaniem.

        Dlatego młodzieńcze zachowania, do których należy niszczenie przedmiotów, mogą trwać przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli fizyczne i psychiczne potrzeby psa nie są zaspokojone.

      • 66%

        Łakomczuch

        Cane corso jest łakomczuchem, ale nie nadmiernym. Warto wykorzystać jego zamiłowanie do smakołyków podczas szkolenia. 

      • 100%

        Pies stróżujący

        Rasa psów cane corso to urodzeni stróże, co zresztą jest widoczne w nazwie, która pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”. Oznacza ona strażnika gospodarstwa. Ten włoski molos ochronę bliskich ma we krwi i bez wahania będzie ich bronił.

      • 33%

        Pierwszy pies

        Cane corso to rasa dla doświadczonych miłośników psów. Nie jest więc dobrym kandydatem na pierwszego czworonoga. Jego szkolenie wymaga odpowiedniej dawki wiedzy i doświadczenia.

        Cane corso do adopcji

        • Franio, pies do adopcji
          4 miesiące
          Cane corso
          Warszawa

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 66%

          Cane corso w mieszkaniu

          Choć pies ten uwielbia przebywanie na świeżym powietrzu, potrafi też przystosować się do miejskiego stylu życia w mieszkaniu - o ile właściciel zaspokoi jego potrzeby związane z ruchem. 

        • 66%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          By zachować równowagę, cane corso potrzebuje codziennych ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Rodzaj aktywności należy dostosować do etapu rozwoju i możliwości psa.

        • 33%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Ze względu na spore rozmiary cane corso, podróżowanie z nim nie jest prostą sprawą. 

          W samochodzie, zwłaszcza podczas długich tras, należy zapewnić mu wystarczająco dużo miejsca, by było mu wygodnie. Wymaga to przekazania psu całej powierzchni bagażnika, co w niektórych przypadkach może stanowić problem.

          Współżycie z innymi

          • 66%

            Cane corso i koty

            Jeśli pies ten dorasta z kotem, bez problemów będzie tolerował jego obecność. Nie oznacza to jednak, że dogada się z każdym kotem. 

            W związku z tym konieczne jest zachowanie czujności, zwłaszcza ze względu na różnicę gabarytów obydwu zwierzaków.

          • 33%

            Cane corso i psy

            Jeśli zapewnimy szczeniakowi odpowiednią i wczesną socjalizację, powinien żyć w zgodzie z innymi psami. Pies tej rasy jest zdecydowanie mniej skory do kontaktów społecznych niż suka i zdarza się, że wchodzi w konflikty. 

            Należy pamiętać o różnicy wielkości cane corso w stosunku do niektórych ras!

          • 66%

            Cane corso i dzieci

            Jeśli dzieci należą do najbliższej rodziny cane corso, jest wobec nich łagodny i uważny. Jednak, pomimo swoich gabarytów, jest to bardzo wrażliwy pies i łatwo może poczuć się niekomfortowo, zwłaszcza w kontakcie z obcymi dziećmi. Dlatego konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zachowanie czujności.

          • 33%

            Cane corso i osoby starsze

            Duży rozmiar tych psów, ich siła i potrzeba ruchu zdecydowanie nie idą w parze z siedzącym trybem życia starszych osób.

            %}

            Cena

            Cena cane corso italiano zależy m.in. od jego pochodzenia, wieku i płci. Ceny wahają się od 1500 zł do nawet 5000 zł za osobniki z hodowli zarejestrowanej w FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna).

            Pielęgnacja

            Pielęgnacja cane corso nie jest trudna, nie wymaga on regularnego szczotkowania. Cotygodniowe wyczesanie wystarczy, by utrzymać piękną i błyszczącą sierść. Konieczne jest regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu oraz oczu.

            Linienie

            Cane corso traci sierść umiarkowanie, z wyjątkiem corocznych okresów linienia - jesienią i na wiosnę.

            Żywienie

            Cane corso należy zapewnić dobrej jakości karmę, dostosowaną do wieku, masy i aktywności fizycznej psa. Ze względu na rozmiary zwierzaka najlepiej podawać 2-3 posiłki dziennie, by nie zjadał on dużej ilości karmy za jednym razem. 

            Zdrowie

            Długość życia

            Średnia długość życia cane corso to 10 lat.

            Odporność/wytrzymałość

            Podobnie jak wiele dużych ras, dorosły cane corso jest jednocześnie wytrzymały i wrażliwy. Poza tym jego niewielki podszerstek nie zapewnia mu wystarczającej ochrony przed ekstremalnym zimnem.

            Odporność na upały

            Cane corso może kiepsko znosić duże upały. Formę i dobre samopoczucie pomoże mu zachować odpowiednie nawadnianie i schronienie w cieniu.

            Odporność na zimno

            Pies ten dobrze znosi chłód, ale jego cienki podszerstek nie wystarczy podczas dużych mrozów. Nie powinien on wówczas mieszkać na zewnątrz.

            Skłonność do tycia

            Jeśli zapewnimy psu karmę wysokiej jakości, nie będzie on jeść między posiłkami oraz otrzyma odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych, nie powinien mieć problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

            Częste choroby

            Cane corso italiano może zmagać się m.in. z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych oraz z padaczką. Ponadto narażony jest na skręt żołądka. 

            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz