Aktualności :
wamiz-v3_1

Cane corso

Inne nazwy: Branchiero Siciliano, Italian Corso Dog

Cane corso
Cane corso
Szczeniak

Cane corso to doskonały pies stróżujący i niezwykle oddany obrońca rodziny. Trudno jednak nazwać go przylepą. Ten spokojny i zrównoważony molos świetnie sprawdzi się jako towarzysz codziennego życia. Jest inteligentny i bardzo spostrzegawczy, niełatwo obdarza zaufaniem i potrzebuje czasu, by ocenić zagrożenie ze strony człowieka lub sytuacji.

dna

Najważniejsze informacje o Cane corso

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 11 lat
  • Charakter : Inteligentny
  • Rozmiar : duży
  • Rodzaj szaty : Krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 58 i 64 cm
Pies pomiędzy 62 i 68 cm

Waga

Suka pomiędzy 40 i 45 kg
Pies pomiędzy 44 i 50 kg

Maść

Cane corso może mieć różne kolory: czarny, szary grafitowy, szary łupkowy, jasnoszary, jasnopłowy, płowo-czerwony, ciemnopłowy lub pręgowany (paski na płowym lub szarym tle o różnym nasyceniu).

Rodzaj szaty

Ma krótką sierść, ale nie jest to pies szorstkowłosy. Cane corso ma gęsty, błyszczący włos z niewielką ilością podszerstka.

Kolor oczu

Oczy są przeważnie dopasowane do koloru umaszczenia. Powinny być jak najciemniejsze.

Opis

Ten włoski molos ma naprawdę imponujące rozmiary, dzięki czemu samym swym wyglądem jest w stanie odstraszyć ewentualnych napastników. Mimo swoich dużych rozmiarów i masywnej sylwetki, cane corso jest równocześnie niezwykle elegancki i zwinny dzięki dobrze rozwiniętej muskulaturze.

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cane corso to doskonały pies stróżujący, wiernie broni swojej rodziny, do której jest bardzo przywiązany. Nie okazuje zbyt wiele czułości, ale to łagodny i uważny pies, zwłaszcza w stosunku do dzieci.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cane corso uwielbia spędzać czas z właścicielami, to świetny towarzysz dziecięcych przygód. Chętnie się pobawi, jeśli jego towarzysze odpowiednio go do tego zachęcą, ale jest raczej spokojny i zdystansowany.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cane corso jest z natury spokojny, może jednak okazać agresję, jeśli zauważy zagrożenie. Zrobi wszystko, by chronić najbliższych.

Inteligenty

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To niezwykle inteligentny pies obdarzony dużym potencjałem. Potrafi szybko przeanalizować sytuację i podjąć odpowiednie działanie. Nie jest specjalnie zainteresowany szkoleniem, może wydawać się uparty i niechętny do współpracy, ale to właśnie oznaka jego niezwykłych możliwości intelektualnych.

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

W kraju pochodzenia ten łagodny olbrzym wykorzystywany był głównie do pilnowania gospodarstwa i jego mieszkańców, ale towarzyszył również w polowaniach na niedźwiedzie lub grubą zwierzynę. Nadal wykorzystuje się go jako psa myśliwskiego, choć jest to dość rzadkie.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ze względu na swój silnie obronny charakter cane corso jest z natury nieufny wobec obcych, bowiem jego główną rolą jest odstraszanie. Niełatwo obdarza zaufaniem i potrzebuje trochę czasu na obserwację osoby, która znajduje się obok niego, by stwierdzić, czy stanowi ona zagrożenie.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cane corso jest dość niezależny, jako że samodzielnie pilnuje domostwa i stara się dobrze wykonywać swoje zadanie. Niezbyt jednak lubi zostawać sam na długie godziny. 

Ten duży pies nie ma potrzeby ciągłego kontaktu ze swoją grupą społeczną, nie jest miłośnikiem przytulania, a przynajmniej nie w dużej ilości, co nie oznacza jednak, że nie przywiązuje się do domowników.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Cane corso niespecjalnie lubi zostawać sam na długie godziny. Poza tym jeśli czas zacznie mu się dłużyć, może zacząć niszczyć przedmioty. By zachować swoje legendarne opanowanie, potrzebuje codziennej stymulacji.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cane corso jest niezwykle inteligentny, ale może okazać się nieco uparty, jeśli wykonywanie poleceń wyda mu się bezcelowe. By uzyskać efekt, właściciel musi zatem zapewnić mu konsekwentne i stanowcze szkolenie. 

Szkolenie należy wdrożyć od najmłodszego wieku, by uniknąć przeciążenia ćwiczeniami w dorosłym wieku. Duże rozmiary psa wymagają ścisłej kontroli ze strony właściciela, by zapewnić bezpieczeństwo otoczenia.

Szczekliwy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Cane corso jest spokojnym, zrównoważonym, a przez to mało szczekliwym psem. Podnosi głos tylko wtedy, gdy naprawdę musi. Jest to zresztą bardzo użyteczne na co dzień, bo jeśli usłyszymy, że pies szczeka, wiemy, że na pewno ma ku temu dobry powód.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Cane corso bardzo przywiązuje się do rodziny i jest jej wiernym obrońcą, w związku z czym nigdy nie oddala się i stale pilnuje tych, których chroni.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten duży molos, podobnie jak wiele dużych ras, charakteryzuje się późnym dojrzewaniem.

Dlatego też młodzieńcze zachowania, do których należy niszczenie przedmiotów, mogą trwać przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli fizyczne i psychiczne potrzeby psa nie są zaspokojone.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cane corso jest łakomczuchem, ale nie nadmiernym. Dobre szkolenie nauczy go czekać przed pochłonięciem zawartości miski i nie żebrać przy stole.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Cane corso to oczywiście pies stróżujący, co zresztą jest widoczne w jego nazwie, która pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, oznacza ona strażnika gospodarstwa. 

Ten włoski molos ochronę bliskich ma we krwi i bez wahania będzie ich bronił, gdy wyczuje w pobliżu niebezpieczeństwo.

Pierwszy pies

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ze względu na duże rozmiary i wymagającą odpowiedniego podejścia inteligencję, nie jest on zbyt polecany nowicjuszom. 

To rasa dla doświadczonych miłośników psów, potrafiących wyszkolić psiaka, panować nad nim i w odpowiedni sposób zaspokoić jego liczne potrzeby.

Tryb życia

Cane corso w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Choć pies ten uwielbia przebywanie na świeżym powietrzu, potrafi też przystosować się do miejskiego życia w mieszkaniu, o ile właściciel zaspokoi jego potrzeby związane z ruchem. 

Bez względu na to, czy żyje w mieszkaniu, czy też w domu z ogrodem, codziennie powinien odbyć co najmniej x 30-minutowych spacerów.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

By zachować równowagę, cane corso potrzebuje codziennych ćwiczeń fizycznych i umysłowych. 

Wymaga dużej aktywności w towarzystwie swojego pana. Zwłaszcza przez pierwsze lata życia musi uzewnętrznić i skanalizować energię poprzez aktywność taką jak spacery po lesie, tropienie, agility itd. 

Należy pamiętać, by wziąć pod uwagę jego prawidłowy rozwój i dostosować ćwiczenia do kondycji fizycznej.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ze względu na rozmiary cane corso, podróżowanie z nim nie jest prostą sprawą. 

W przypadku jazdy pociągiem konieczne może okazać się wykupienie kilku miejsc, by nie przeszkadzał on innym pasażerom. 

W samochodzie, zwłaszcza podczas długich tras, należy zapewnić mu wystarczająco dużo miejsca, by było mu wygodnie. Wymaga to przekazania psu całej powierzchni bagażnika, co w niektórych przypadkach może sprawiać problem.

Współżycie z innymi

Cane corso i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli pies ten dorasta z kotem, bez problemów będzie tolerował jego obecność. Nie oznacza to jednak, że dogada się z każdym kotem. 

W związku z tym konieczne jest zachowanie czujności, zwłaszcza ze względu na różnicę gabarytów obydwu zwierzaków.

Cane corso i psy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Jeśli zapewnimy szczeniakowi odpowiednią i wczesną socjalizację, powinien dogadać się z innymi psami. 

Niemniej jednak pies tej rasy jest zdecydowanie mniej skory do kontaktów społecznych niż suka i zdarza się, że szybko wchodzi w konflikt. 

Istnieją oczywiście wyjątki, a właściwa socjalizacja w połączeniu z odpowiednim szkoleniem zapewnią spokojniejsze kontakty. 

Należy pamiętać o różnicy wielkości cane corso w stosunku do niektórych ras.

Cane corso i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli dzieci należą do grupy społecznej cane corso, jest wobec nich łagodny i uważny. Jednak pomimo swoich gabarytów jest to bardzo wrażliwy pies i łatwo może poczuć się niekomfortowo, zwłaszcza w kontakcie z obcymi dziećmi, dlatego konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zachowanie czujności.

Cane corso i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Osoby bardziej delikatne, podobnie jak niedoświadczone, nie są dobrymi właścicielami dla tej rasy. Duży rozmiar tych psów, ich siła i potrzeba ruchu nie idą w parze z siedzącym trybem życia starszych osób.

Cena

Cena cane corso zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Ceny wahają się od 1500 zł do nawet 5000 zł za osobniki z hodowli zarejestrowanej w FCI.

Pielęgnacja

Dzięki krótkiej sierści pielęgnacja cane corso nie jest trudna, nie wymaga on regularnego szczotkowania. Cotygodniowe wyczesanie wystarczy do utrzymania pięknej i błyszczącej sierści.

Konieczne jest również regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu oraz oczu.

Linienie

Cane corso traci sierść umiarkowanie z wyjątkiem corocznych okresów linienia jesienią i na wiosnę.

Żywienie

Należy zapewnić suchą lub surową karmą dostosowaną do wieku, masy i aktywności fizycznej psa. Ze względu na rozmiary zwierzaka najlepiej podawać dwa posiłki dziennie, by nie zjadał zbyt dużej ilości za jednym razem. 

Dobrze jest zamontować miskę na podwyższeniu, by pies nie musiał zbytnio schylać się przy jedzeniu. Sprzyja to lepszemu trawieniu.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia cane corso to 10 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Podobnie jak wiele dużych ras, dorosły cane corso jest jednocześnie wytrzymały i wrażliwy. Poza tym jego niewielki podszerstek nie zapewnia mu wystarczającej ochrony przed ekstremalnym klimatem.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Cane corso może kiepsko znosić duże upały. Formę pomoże mu zachować odpowiednie nawadnianie.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pies ten dobrze znosi chłód, ale jego cienki podszerstek nie wystarczy podczas dużych mrozów.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli zapewnimy psu karmę wysokiej jakości, nie będzie on jeść między posiłkami oraz będzie mieć odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych, nie powinien być otyły.

Należy jednak uważać w przypadku mniejszej aktywności fizycznej psa!

Częste choroby

  • Dysplazja
  • Zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka 
  • Padaczka
  • Problemy ze stawami

Ciekawostki

Wiele psów z opadającymi powiekami (cane corso, buldog itd.) w okresie wzrostu ma problemy z gruczołem Hardera, będącym gruczołem łzowym. Może dojść do wypadnięcia i stanu zapalnego tego gruczołu, ponieważ rozwija się on szybciej niż głowa młodego psa. W takim wypadku konieczna jest interwencja weterynaryjna, jest to jednak rutynowy zabieg.

Pochodzenie i historia

Cane corso to potomek „canis pugnax”, rzymskiego molosa, a właściwie jego lżejsza wersja. Dawniej wykorzystywany do polowań na grubą zwierzynę i jako pomocnik wojenny. Przez stulecia sprawdził się jako wierny towarzysz Włochów, którzy wykorzystywali go jako psa do pilnowania gospodarstw i stad, do polowań i do obrony osobistej. Dawniej popularny na całym półwyspie, o czym świadczą liczne ryciny i relacje historyczne, wciąż często występuje na południu Włoch. Jego włoska nazwa „corso” nie ma więc nic wspólnego z Korsyką. Nazwa ta prawdopodobnie pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, oznaczającego rzymską kohortę gwardii pretoriańskiej, co wskazuje na dawną funkcję obronną.

Imiona

Pies: Czarny, Grande, Falco, Karbon, Rollo, Nero, Gucci.
Suka: Carla, Bimba, Nera, Negra, Luna, Stella, Prada.

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj