Bullmastif

Inne nazwy: Bullmastiff

Bullmastif

Bulmastif to silny, aktywny, niezawodny i wytrzymały molos. Jest niezwykle wszechstronny, może pełnić rolę stróża, psa policyjnego, psa do towarzystwa czy też wystawowego. Ten pewny siebie i bardzo odważny czworonóg odznacza się wiernością i przywiązaniem do swojej rodziny. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z człowiekiem.

Najważniejsze informacje o Bullmastif

Długość życia :

3

15

8

10

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Bulmastif pochodzi od mastifa i buldoga. Pierwsze krzyżówki miały na celu stworzenie mocnego i zwinnego psa do walk. Jednak po zakończeniu epoki oficjalnie organizowanych zawodów tego typu (1853) zorientowano się, że krzyżówki te mogą dać początek nowej, czystej rasie o licznych zaletach. Zainteresowali się tym szczególnie strażnicy leśni. Do walki z kłusownikami potrzebowali oni mocnego, zwinnego psa wyposażonego w doskonały węch. Selekcja czystej rasy rozpoczęła się w XIX wieku i udoskonaliła pod koniec ubiegłego stulecia dzięki S.S. Moseleyowi, uważanemu za ojca współczesnego bulmastifa.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 61 i 66 cm

  Pies : pomiędzy 64 i 69 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 41 i 50 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 59 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Bulmastif to pies o mocnej i symetrycznej, ale nieociężałej sylwetce. Czaszka jest duża i kwadratowa. Jej obwód powinien być równy wysokości w kłębie. Kufa jest krótka, odległość od czubka nosa do stopu stanowi około jednej trzeciej całkowitej długości głowy. Stop jest dobrze zaznaczony. Oczy mogą być ciemne lub orzechowe, średniej wielkości, rozstawione na szerokość kufy, rozdzielone bruzdą. Uszy mają kształt litery V lub są załamane do tyłu, osadzone wysoko i szeroko na poziomie potylicy. Uzębienie mocne, z dużymi i szeroko rozstawionymi kłami. Pożądany i preferowany zgryz cęgowy, ale dopuszcza się też niewielki przodozgryz. Kończyny są silne i dobrze umięśnione.

  Ciekawostki

  Bulmastif to idealny pies dla osób kochających wielkie molosy, które jednak nie mają wystarczająco dużo miejsca na prawdziwego olbrzyma. Ze względu na swoje zrównoważone usposobienie pies ten nie zawiedzie nas w żadnych okolicznościach. Nie wybierajmy go natomiast tylko ze względu na cechy fizyczne.

  Bullmastif - charakter

  • 66%

   Czuły

   Bulmastif jest łagodny i czuły w stosunku do członków swojej rodziny. Odznacza się dużą wrażliwością, dzięki której potrafi wyczuć nastrój właściciela.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Wbrew pozorom to bardzo wesoły pies, zawsze gotowy do zabawy z bliskimi.

  • 33%

   Spokojny

   Jak wiele molosów, bulmastif potrafi zachować spokój, ale pod wyglądem mądrego starca kryje się aktywne i energiczne usposobienie.

  • 66%

   Inteligentny

   Inteligencja bulmastifa widoczna jest w jego niezwykłej wszechstronności. Ma on na przykład doskonały węch, przez co w Anglii wykorzystuje się go jako psa policyjnego. W innych krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest dość popularny, pełni rolę psa stróżującego, psa do towarzystwa i wystawowego.

  • 66%

   Łowca

   Polowanie nie jest ulubionym zajęciem bulmastifa, ale ściganie zwierzyny może być dla niego w pewnym stopniu interesujące.

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wbrew pozorom pies ten jest raczej przyjaźnie nastawiony do obcych, mimo że bacznie ich obserwuje. Zachowuje czujność w każdej sytuacji, nawet zupełnie niegroźnej.

   Potrafi on zresztą doskonale odróżnić nowego gościa od niechcianego intruza. Nie okazuje przy tym agresji. Jego imponujący wygląd zazwyczaj wystarczy, żeby odstraszyć nieproszonych gości.

  • 33%

   Niezależny

   Ten wielki molos jest całkowicie oddany swojemu panu. Stale pilnuje bliskich i uwielbia sprawiać im przyjemność na wszelkie sposoby. 

   Bulmastif chce czuć się przydatny i pragnie, by właściciel zaufał mu, powierzając różne zadania. Psychiczna równowaga tego psa zależy od zaufania, jakim obdarzy go właściciel.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Bulmastif to pies rodzinny – do prawidłowego rozwoju potrzebuje towarzystwa. Nie znosi wykluczenia i samotności. Konieczna jest więc wczesna nauka radzenia sobie z samotnością. 

    Musi nauczyć się znosić nieobecność właściciela bez niepokoju i stresu. Zabawki zapewnią mu zajęcie, ale nieobecność nie powinna być zbyt długa.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Bulmastif nie należy do psów wyjątkowo podatnych na szkolenie, ale pragnie zadowolić właściciela, co skłania go do współpracy z nim, o ile relacja opiera się na zaufaniu i szacunku. 

    By uzyskać efekty w pracy z tym psem, musimy wykazać się dużą cierpliwością i konsekwencją. Nie spodziewajmy się jednak idealnego posłuszeństwa. Przed wykonaniem polecenia bulmastif – jak to molosy mają w zwyczaju – zawsze musi się chwilę zastanowić. 

    Ze względu na rozmiary psa szkolenie powinniśmy rozpocząć, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu. Szybko należy wprowadzić zasady współżycia i podstawy wychowania, by zwierzę nie nabrało złych nawyków. 

    W pierwszej kolejności nauczmy naszego pupila przychodzenia na zawołanie i chodzenia na smyczy przy nodze (na komendę „równaj”), by zachować nad nim kontrolę, gdy stanie się większy, i by spacery przebiegały spokojnie. Oczywiście pies musi też umieć chodzić na luźnej smyczy, bo ciągłe chodzenie przy nodze to nie spacer dla psa. Ćwiczenia jednak tak naprawdę powinny trwać całe życie.

    Przyda się pomoc specjalisty w dziedzinie szkolenia i zachowania psa.

   • 33%

    Szczekliwy

    Bulmastif jest raczej cichy, nigdy nie szczeka bez powodu. Jeśli go słyszymy, to znaczy, że dzieje się coś niepokojącego.

   • 33%