Bullmastif

Inne nazwy: Bullmastiff

Bullmastif

Bulmastif to silny, aktywny, niezawodny i wytrzymały molos. Jest niezwykle wszechstronny, może pełnić rolę stróża, psa policyjnego, psa do towarzystwa czy też wystawowego. Ten pewny siebie i bardzo odważny czworonóg odznacza się wiernością i przywiązaniem do swojej rodziny. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z człowiekiem.

Najważniejsze informacje o Bullmastif

Długość życia :

3

15

8

10

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Bulmastif pochodzi od mastifa i buldoga. Pierwsze krzyżówki miały na celu stworzenie mocnego i zwinnego psa do walk. Jednak po zakończeniu epoki oficjalnie organizowanych zawodów tego typu (1853) zorientowano się, że krzyżówki te mogą dać początek nowej, czystej rasie o licznych zaletach. Zainteresowali się tym szczególnie strażnicy leśni. Do walki z kłusownikami potrzebowali oni mocnego, zwinnego psa wyposażonego w doskonały węch. Selekcja czystej rasy rozpoczęła się w XIX wieku i udoskonaliła pod koniec ubiegłego stulecia dzięki S.S. Moseleyowi, uważanemu za ojca współczesnego bulmastifa.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Wygląd

  • Bullmastif
    Bullmastif
  • Bullmastif
    Bullmastif
  • Bullmastif
    Bullmastif
  • Bullmastif
    Bullmastif
  • Bullmastif
    Bullmastif

    Wysokość w kłębie Bullmastif

    Suka : pomiędzy 61 i 66 cm

    Pies : pomiędzy 64 i 69 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 41 i 50 kg

    Pies : pomiędzy 50 i 59 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Bulmastif to pies o mocnej i symetrycznej, ale nieociężałej sylwetce. Czaszka jest duża i kwadratowa. Jej obwód powinien być równy wysokości w kłębie. Kufa jest krótka, odległość od czubka nosa do stopu stanowi około jednej trzeciej całkowitej długości głowy. Stop jest dobrze zaznaczony. Oczy mogą być ciemne lub orzechowe, średniej wielkości, rozstawione na szerokość kufy, rozdzielone bruzdą. Uszy mają kształt litery V lub są załamane do tyłu, osadzone wysoko i szeroko na poziomie potylicy. Uzębienie mocne, z dużymi i szeroko rozstawionymi kłami. Pożądany i preferowany zgryz cęgowy, ale dopuszcza się też niewielki przodozgryz. Kończyny są silne i dobrze umięśnione.

    Ciekawostki

    Bulmastif to idealny pies dla osób kochających wielkie molosy, które jednak nie mają wystarczająco dużo miejsca na prawdziwego olbrzyma. Ze względu na swoje zrównoważone usposobienie pies ten nie zawiedzie nas w żadnych okolicznościach. Nie wybierajmy go natomiast tylko ze względu na cechy fizyczne.

    Bullmastif - charakter

    • 66%

      Czuły

      Bulmastif jest łagodny i czuły w stosunku do członków swojej rodziny. Odznacza się dużą wrażliwością, dzięki której potrafi wyczuć nastrój właściciela.

    • 66%

      Lubi zabawę

      Wbrew pozorom to bardzo wesoły pies, zawsze gotowy do zabawy z bliskimi.

    • 33%

      Spokojny

      Jak wiele molosów, bulmastif potrafi zachować spokój, ale pod wyglądem mądrego starca kryje się aktywne i energiczne usposobienie.

    • 66%

      Inteligentny

      Inteligencja bulmastifa widoczna jest w jego niezwykłej wszechstronności. Ma on na przykład doskonały węch, przez co w Anglii wykorzystuje się go jako psa policyjnego. W innych krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest dość popularny, pełni rolę psa stróżującego, psa do towarzystwa i wystawowego.

    • 66%

      Łowca

      Polowanie nie jest ulubionym zajęciem bulmastifa, ale ściganie zwierzyny może być dla niego w pewnym stopniu interesujące.

    • 33%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Wbrew pozorom pies ten jest raczej przyjaźnie nastawiony do obcych, mimo że bacznie ich obserwuje. Zachowuje czujność w każdej sytuacji, nawet zupełnie niegroźnej.

      Potrafi on zresztą doskonale odróżnić nowego gościa od niechcianego intruza. Nie okazuje przy tym agresji. Jego imponujący wygląd zazwyczaj wystarczy, żeby odstraszyć nieproszonych gości.

    • 33%

      Niezależny

      Ten wielki molos jest całkowicie oddany swojemu panu. Stale pilnuje bliskich i uwielbia sprawiać im przyjemność na wszelkie sposoby. 

      Bulmastif chce czuć się przydatny i pragnie, by właściciel zaufał mu, powierzając różne zadania. Psychiczna równowaga tego psa zależy od zaufania, jakim obdarzy go właściciel.

      Zachowanie

      • 33%

        Znoszenie samotności

        Bulmastif to pies rodzinny – do prawidłowego rozwoju potrzebuje towarzystwa. Nie znosi wykluczenia i samotności. Konieczna jest więc wczesna nauka radzenia sobie z samotnością. 

        Musi nauczyć się znosić nieobecność właściciela bez niepokoju i stresu. Zabawki zapewnią mu zajęcie, ale nieobecność nie powinna być zbyt długa.

      • 33%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Bulmastif nie należy do psów wyjątkowo podatnych na szkolenie, ale pragnie zadowolić właściciela, co skłania go do współpracy z nim, o ile relacja opiera się na zaufaniu i szacunku. 

        By uzyskać efekty w pracy z tym psem, musimy wykazać się dużą cierpliwością i konsekwencją. Nie spodziewajmy się jednak idealnego posłuszeństwa. Przed wykonaniem polecenia bulmastif – jak to molosy mają w zwyczaju – zawsze musi się chwilę zastanowić. 

        Ze względu na rozmiary psa szkolenie powinniśmy rozpocząć, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu. Szybko należy wprowadzić zasady współżycia i podstawy wychowania, by zwierzę nie nabrało złych nawyków. 

        W pierwszej kolejności nauczmy naszego pupila przychodzenia na zawołanie i chodzenia na smyczy przy nodze (na komendę „równaj”), by zachować nad nim kontrolę, gdy stanie się większy, i by spacery przebiegały spokojnie. Oczywiście pies musi też umieć chodzić na luźnej smyczy, bo ciągłe chodzenie przy nodze to nie spacer dla psa. Ćwiczenia jednak tak naprawdę powinny trwać całe życie.

        Przyda się pomoc specjalisty w dziedzinie szkolenia i zachowania psa.

      • 33%

        Szczekliwy

        Bulmastif jest raczej cichy, nigdy nie szczeka bez powodu. Jeśli go słyszymy, to znaczy, że dzieje się coś niepokojącego.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Ten molos o wielkim sercu dba o rodzinę i nie wyrusza na samotne wycieczki.

      • 100%

        Skłonność do niszczenia

        Początkowo, ze względu na imponujące zęby bulmastifa, małe zabawki nie wytrzymają zbyt długo. W tym zakresie pies okazuje swoją niszczycielską naturę. 

        W późniejszym okresie może również zabierać nienależące do niego przedmioty i roznosić je po całym domu, zwłaszcza jeśli zostawiany jest sam na długi czas i cierpi na lęk separacyjny. 

        W przypadku stresu związanego z nieobecnością będzie niszczył głównie rzeczy mające silny zapach jego pana (poduszki, buty, pilota, telefon itd.). Natomiast nuda może skłonić go do wszystkiego! 

      • 100%

        Łakomczuch

        Bulmastif to wielki żarłok. Musimy uważać, by go nie przekarmiać. Zapewnijmy mu odpowiednią dietę i dbajmy o aktywność fizyczną, która zapobiegnie nadwadze. 

        Łakomstwo psa stanowi zaletę podczas szkolenia, przysmaki to dla niego bezcenne źródło motywacji.

      • 100%

        Pies stróżujący

        Ten pies obronny jest doskonałym stróżem, który z całego serca pragnie bronić swoich najbliższych. Jest niezawodny i potrzebuje tego, by opiekun regularnie powierzał mu zadania. Stróżowanie należy do jego ulubionych.

      • 33%

        Pierwszy pies

        Mimo swych licznych zalet nie jest to pies dla każdego, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia. Niewłaściwe szkolenie, źle prowadzona socjalizacja lub jej brak mogą narazić dobry wizerunek tej rasy.

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 66%

          Bullmastif w mieszkaniu

          W przeciwieństwie do swojego bliskiego kuzyna mastifa, bulmastif bardziej nadaje się do życia w mieszkaniu. Mimo swych gabarytów potrafi być niezwykle spokojny. 

          Bez względu na warunki życiowe do szczęścia potrzebuje przede wszystkich ludzkiej obecności. Nawet jeśli żyje w domu z ogrodem, nie powinien spędzać całych dni na zewnątrz, jak najwięcej czasu musi przebywać ze swoimi bliskimi. 

          Bulmastif może dostosować się do życia w mieście, ale nie jest to dla niego najlepsze rozwiązanie. Z pewnością lepiej będzie mu w domu z ogrodem, w którym otrzyma możliwość wykazania się umiejętnościami stróżującymi.

          Bez względu jednak na miejsce zamieszkania bulmastif potrzebuje co najmniej 2 spacerów dziennie (jeśli żyje w mieszkaniu, liczba ta powinna być większa), by zaspokoić potrzeby fizyczne, umysłowe, społeczne i węchowe.

        • 66%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Bulmastif chętnie potowarzyszy właścicielowi w długich spacerach po otwartej przestrzeni. Nie należy jednak dopuszczać do nadmiernego wysiłku do końca okresu wzrostu i w upalne dni. 

          Możemy zaproponować mu inne aktywności, takie jak tropienie, z którym doskonale sobie radzi. Ten silny pies lubi też sporty związane z ciągnięciem, ale nie powinien zbytnio się wysilać, żeby nie uszkodzić stawów. 

          Aktywność sportowa jest zatem pożądana, ale w umiarkowanym stopniu, zgodnie z możliwościami fizycznymi bulmastifa. 

        • 33%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Pies ten uwielbia być obok swojego pana i umie stać się niemal niezauważalny, jednak jego rozmiary utrudniają podróżowanie. 

          W dodatku ze względu na typowy wygląd molosa sprawia wrażenie groźnego psa i może przerazić obce osoby. 

          Przewożenie psa jest możliwe, ale wymaga przygotowań (warto dowiedzieć się, czy pies jest akceptowany w określonym środku transportu) i odpowiedniego sprzętu (transporter w odpowiednim rozmiarze, kaganiec w publicznych środkach transportu, itd.). 

          Niezbędne jest również odpowiednie szkolenie i socjalizacja pupila, by bez problemów mógł podróżować z właścicielami.

          Współżycie z innymi

          • 66%

            Bullmastif i koty

            Pies nie należy do najbardziej towarzyskich, ale jeśli od młodego wieku przyzwyczaimy go do obecności kota, może tolerować jego obecność, a nawet zaprzyjaźnić się z nim.

          • 33%

            Bullmastif i psy

            Jest to pewny siebie i nieco gwałtowny pies, dlatego porozumienie ze współbraćmi może być nieco trudne. 

            Ważna jest odpowiednia socjalizacja oparta na kontrolowanych i pozytywnych spotkaniach z innymi psami, zwłaszcza przed ukończeniem przez szczeniaka 3 miesiąca życia.

          • 100%

            Bullmastif i dzieci

            Ten przyjazny, aktywny i wrażliwy pies przeważnie świetnie dogaduje się z dziećmi i lubi ich obecność. Mimo usposobienia psa należy wdrożyć odpowiednie zasady, by dzieci nauczyły się szanować jego potrzeby.

          • 33%

            Bullmastif i osoby starsze

            Mimo że pies ten ma umiarkowane zapotrzebowanie na ruch, ze względu na swoją siłę i rozmiary nie stanowi dobrego wyboru dla starszych osób, które mogą nie dać sobie z nim rady, zwłaszcza podczas spacerów.

            %}

            Bullmastif - cena

            Cena bulmastifa zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 5000-6000 PLN za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 7000 PLN.

            Średni miesięczny koszt utrzymania obejmujący żywienie i standardowe zabiegi pielęgnacyjne wynosi 300 PLN.

            Pielęgnacja

            Pielęgnacja sierści bulmastifa nie przysparza problemów – wystarczy wyczesać ją kilka razy w tygodniu, dzięki czemu zachowa ona swoje piękno i właściwości ochronne.

            Linienie

            Bulmastif traci umiarkowaną ilość sierści. W okresie wiosennego i jesiennego linienia ilość ta wzrasta. W tym czasie należy szczotkować psa codziennie, by usunąć jak najwięcej martwych włosów.

            Żywienie

            Bulmastif ma skłonność do nawagi, dlatego trzeba zapewnić mu zbilansowaną dietę. Miewa też problemy związane ze wzrostem, w tym okresie zaleca się więc kontrolę lekarza weterynarii. 

            Pies zadowoli się wysokiej jakości suchą karmą, ale z pewnością bardziej doceni posiłki przygotowywane w domu. Muszą być one zgodne z potrzebami zwierzaka i zatwierdzone przez dietetyka. 

            Warto podzielić dzienną porcję na minimum dwa posiłki, by pies nie zjadał naraz zbyt dużej ilości. Zaleca się lżejszy posiłek rano i większy wieczorem, jednak częstotliwość i wielkość porcji trzeba dostosować przede wszystkim do indywidulanych potrzeb psa. Bulmastif nie powinien mieć stałego dostępu do jedzenia ze względu na skłonność do skrętu żołądka.

            Zdrowie

            Długość życia

            Długość życia bulmastifa to około 9 lat.

            Odporność/wytrzymałość

            Jak wiele molosów, bulmastif jest wytrzymały.

            Odporność na upały

            Skrócona kufa (brachycefalia) może przeszkadzać psu w odpowiedniej regulacji temperatury ciała. Dlatego też nie czuje się komfortowo podczas upałów. W lecie najlepiej wyprowadzać go wcześnie rano i późno wieczorem.

            Odporność na zimno

            Krótka i twarda sierść zapewnia psu dobrą ochronę przed złą pogodą, jednak w granicach rozsądku.

            Skłonność do tycia

            To bardzo odporna rasa, pies nie powinien jednak zbytnio przybierać na wadze. Bulmastif jest bardzo łakomy, trzeba więc opracować dla niego wspólnie z hodowcą lub dietetykiem odpowiednią dietę i przestrzegać jej. W żadnym wypadku nie można głodzić psa. Bo pies z deprywacją jedzenia to pies sfrustrowany, u którego wcześniej czy później pojawi się walka o zasoby i problemy behawioralne.

            Sucha karma jest skoncentrowana i pies objętościowo je jej około 4 razy mniej niż karmy mokrej, by dostarczyć organizmowi tę samą ilość energii. Można więc przerzucić się na karmę mokrą lub samodzielnie komponować posiłki tak, by objętościowo były duże, a mimo to niskokaloryczne, dzięki czemu pies zaspokoi głód, a jednocześnie nadwaga mu nie zagrozi.

            Częste choroby

            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz