Bullmastif
Inne nazwy: Bullmastiff

Bulmastif to silny, aktywny, niezawodny i wytrzymały molos. Jest niezwykle wszechstronny, może pełnić rolę stróża, psa policyjnego, psa do towarzystwa czy też wystawowego. Ten pewny siebie i bardzo odważny czworonóg odznacza się wiernością i przywiązaniem do swojej rodziny. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z człowiekiem.
Najważniejsze informacje o Bullmastif
Pochodzenie i historia
Bulmastif pochodzi od mastifa i buldoga. Pierwsze krzyżówki miały na celu stworzenie mocnego i zwinnego psa do walk. Jednak po zakończeniu epoki oficjalnie organizowanych zawodów tego typu (1853) zorientowano się, że krzyżówki te mogą dać początek nowej, czystej rasie o licznych zaletach. Zainteresowali się tym szczególnie strażnicy leśni. Do walki z kłusownikami potrzebowali oni mocnego, zwinnego psa wyposażonego w doskonały węch. Selekcja czystej rasy rozpoczęła się w XIX wieku i udoskonaliła pod koniec ubiegłego stulecia dzięki S.S. Moseleyowi, uważanemu za ojca współczesnego bulmastifa.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy
Sekcja
Sekcja 2 : molosy
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 61 i 66 cm
Pies : pomiędzy 64 i 69 cm
Waga
Suka : pomiędzy 41 i 50 kg
Pies : pomiędzy 50 i 59 kg
Maść
Pręgowana we wszystkich odcieniach, płowa lub czerwona. Kolor powinien być czysty. Dopuszczalne małe białe znaczenie na piersi, inne uważane są za wadę. Wymagana czarna maska na kufie rozjaśniająca się stopniowo w kierunku oczu.
Rodzaj szaty
Bulmastif ma krótką sierść.
Sierść jest twarda w dotyku i ściśle przylegająca. Nie może być długa, jedwabista ani wełnista, jest to bowiem niezgodne z oficjalnym wzorcem rasy.
Kolor oczu
Oczy ciemne lub orzechowe. Jasne lub żółte są wysoce niepożądane.
Opis
Bulmastif to pies o mocnej i symetrycznej, ale nieociężałej sylwetce. Czaszka jest duża i kwadratowa. Jej obwód powinien być równy wysokości w kłębie. Kufa jest krótka, odległość od czubka nosa do stopu stanowi około jednej trzeciej całkowitej długości głowy. Stop jest dobrze zaznaczony. Oczy mogą być ciemne lub orzechowe, średniej wielkości, rozstawione na szerokość kufy, rozdzielone bruzdą. Uszy mają kształt litery V lub są załamane do tyłu, osadzone wysoko i szeroko na poziomie potylicy. Uzębienie mocne, z dużymi i szeroko rozstawionymi kłami. Pożądany i preferowany zgryz cęgowy, ale dopuszcza się też niewielki przodozgryz. Kończyny są silne i dobrze umięśnione.
Ciekawostki
Bulmastif to idealny pies dla osób kochających wielkie molosy, które jednak nie mają wystarczająco dużo miejsca na prawdziwego olbrzyma. Ze względu na swoje zrównoważone usposobienie pies ten nie zawiedzie nas w żadnych okolicznościach. Nie wybierajmy go natomiast tylko ze względu na cechy fizyczne.