Bullmastif
Inna nazwa: Bullmastiff
Bulmastif to silny, aktywny, niezawodny i wytrzymały molos. Jest niezwykle wszechstronny, może pełnić rolę stróża, psa policyjnego, psa do towarzystwa czy też wystawowego. Ten pewny siebie i bardzo odważny czworonóg odznacza się wiernością i przywiązaniem do swojej rodziny. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z człowiekiem.
Długość życia |
Bullmastif średnio żyje od 8 do 10 lat |
Rozmiar |
duży
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 61 i 66 cm
Pies
pomiędzy 64 i 69 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 41 i 50 kg
Pies
pomiędzy 50 i 59 kg
|
Kolor umaszczenia
Pręgowana we wszystkich odcieniach, płowa lub czerwona. Kolor powinien być czysty. Dopuszczalne małe białe znaczenie na piersi, inne uważane są za wadę. Wymagana czarna maska na kufie rozjaśniająca się stopniowo w kierunku oczu. |
Rude |
Rodzaj szaty
Bulmastif ma krótką sierść. Sierść jest twarda w dotyku i ściśle przylegająca. Nie może być długa, jedwabista ani wełnista, jest to bowiem niezgodne z oficjalnym wzorcem rasy. |
Krótka Szorstkowłosy |
Kolor oczu
Oczy ciemne lub orzechowe. Jasne lub żółte są wysoce niepożądane. |
Brązowe
|
Bulmastif to idealny pies dla osób kochających wielkie molosy, które jednak nie mają wystarczająco dużo miejsca na prawdziwego olbrzyma. Ze względu na swoje zrównoważone usposobienie pies ten nie zawiedzie nas w żadnych okolicznościach. Nie wybierajmy go natomiast tylko ze względu na cechy fizyczne.
Więcej informacji na temat rasy Bullmastif
Pochodzenie i historia rasy Bullmastif
Bulmastif pochodzi od mastifa i buldoga. Pierwsze krzyżówki miały na celu stworzenie mocnego i zwinnego psa do walk. Jednak po zakończeniu epoki oficjalnie organizowanych zawodów tego typu (1853) zorientowano się, że krzyżówki te mogą dać początek nowej, czystej rasie o licznych zaletach. Zainteresowali się tym szczególnie strażnicy leśni. Do walki z kłusownikami potrzebowali oni mocnego, zwinnego psa wyposażonego w doskonały węch. Selekcja czystej rasy rozpoczęła się w XIX wieku i udoskonaliła pod koniec ubiegłego stulecia dzięki S.S. Moseleyowi, uważanemu za ojca współczesnego bulmastifa.
Grupa i sekcja FCI Bullmastif
-
Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy
-
Sekcja 2 : molosy
Bullmastif - charakter
Zachowanie rasy Bullmastif
Szkolenie psa rasy Bullmastif
Bulmastif nie należy do psów wyjątkowo podatnych na szkolenie, ale pragnie zadowolić właściciela, co skłania go do współpracy z nim, o ile relacja opiera się na zaufaniu i szacunku.
By uzyskać efekty w pracy z tym psem, musimy wykazać się dużą cierpliwością i konsekwencją. Nie spodziewajmy się jednak idealnego posłuszeństwa. Przed wykonaniem polecenia bulmastif – jak to molosy mają w zwyczaju – zawsze musi się chwilę zastanowić.
Ze względu na rozmiary psa szkolenie powinniśmy rozpocząć, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu. Szybko należy wprowadzić zasady współżycia i podstawy wychowania, by zwierzę nie nabrało złych nawyków.
W pierwszej kolejności nauczmy naszego pupila przychodzenia na zawołanie i chodzenia na smyczy przy nodze (na komendę „równaj”), by zachować nad nim kontrolę, gdy stanie się większy, i by spacery przebiegały spokojnie. Oczywiście pies musi też umieć chodzić na luźnej smyczy, bo ciągłe chodzenie przy nodze to nie spacer dla psa. Ćwiczenia jednak tak naprawdę powinny trwać całe życie.
Przyda się pomoc specjalisty w dziedzinie szkolenia i zachowania psa.
Styl życia rasy Bullmastif
Dla kogo rasa Bullmastif ?
Bullmastif - cena
Cena bulmastifa zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 5000-6000 PLN za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 7000 PLN.
Średni miesięczny koszt utrzymania obejmujący żywienie i standardowe zabiegi pielęgnacyjne wynosi 300 PLN.
Bullmastif - linienie
Średnie
Bulmastif traci umiarkowaną ilość sierści. W okresie wiosennego i jesiennego linienia ilość ta wzrasta. W tym czasie należy szczotkować psa codziennie, by usunąć jak najwięcej martwych włosów.
Bullmastif - pielęgnacja
Pielęgnacja sierści bulmastifa nie przysparza problemów – wystarczy wyczesać ją kilka razy w tygodniu, dzięki czemu zachowa ona swoje piękno i właściwości ochronne.
Zdrowie rasy Bullmastif
Długość życia bulmastifa to około 9 lat.
Jak wiele molosów, bulmastif jest wytrzymały.
Skrócona kufa (brachycefalia) może przeszkadzać psu w odpowiedniej regulacji temperatury ciała. Dlatego też nie czuje się komfortowo podczas upałów. W lecie najlepiej wyprowadzać go wcześnie rano i późno wieczorem.
Krótka i twarda sierść zapewnia psu dobrą ochronę przed złą pogodą, jednak w granicach rozsądku.
To bardzo odporna rasa, pies nie powinien jednak zbytnio przybierać na wadze. Bulmastif jest bardzo łakomy, trzeba więc opracować dla niego wspólnie z hodowcą lub dietetykiem odpowiednią dietę i przestrzegać jej. W żadnym wypadku nie można głodzić psa. Bo pies z deprywacją jedzenia to pies sfrustrowany, u którego wcześniej czy później pojawi się walka o zasoby i problemy behawioralne.
Sucha karma jest skoncentrowana i pies objętościowo je jej około 4 razy mniej niż karmy mokrej, by dostarczyć organizmowi tę samą ilość energii. Można więc przerzucić się na karmę mokrą lub samodzielnie komponować posiłki tak, by objętościowo były duże, a mimo to niskokaloryczne, dzięki czemu pies zaspokoi głód, a jednocześnie nadwaga mu nie zagrozi.
- rak (chłoniak),
- zespół skręcenia/rozszerzenie żołądka,
- choroby serca,
- dysplazja stawu biodrowego i łokciowego.
Planujesz zakup psa rasy Bullmastif?
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Bullmastif ...