Broholmer

Broholmer
Broholmer

Broholmer to pies w typie mastifa, który pochodzi z Danii. Ten molos do towarzystwa to również świetny pies stróżujący i obronny, początkowo również do polowania na jelenie. To spokojny, zrównoważony i przyjazny pies, jednocześnie bardzo pewny siebie i zawsze czujny. 

Najważniejsze informacje o Broholmer

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa znana jest od średniowiecza, kiedy to była wykorzystywana przy polowaniach na dziki jelenie. Później broholmer służył głównie do pilnowania zamków, a także do pilnowania bydła w gospodarstwach. . Pod koniec XVIII wieku psy były hodowane jako czysta rasa, a dzięki hrabiemu Sehested z Broholm, od którego pochodzi nazwa, ich liczba znacznie wzrosła. Po II wojnie światowej rasa niemal wyginęła, ale w 1975 roku grupa pasjonatów ze Skandynawii zajęła się jej ratowaniem. Do 2001 r. istniał  zakaz eksportu broholmerów poza Danię. Obecnie jest ona, ale obwarowana licznymi warunkami.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 2 : molosy

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 68 i 72 cm

  Pies : pomiędzy 73 i 77 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 40 i 60 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 70 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  To duży pies o prostokątnej sylwetce, harmonijnych i energicznych ruchach. W jego wyglądzie w oczy rzuca się mocny front. Głowa jest masywna i szeroka. Szyja gruba, z nieco luźną skórą, klatka piersiowa szeroka i głęboka. Gdy pies jest spokojny, trzyma głowę nisko, skierowaną ku ziemi. Gdy natomiast jest czujny lub podekscytowany, nosi głowę wyżej. Oczy są okrągłe, niezbyt duże. Ich wyraz zdradza wielką pewność siebie. Uszy średniej wielkości i dość wysoko osadzone, wiszące blisko policzków. W spoczynku ogon zwisa. Gdy pies jest w ruchu, noszony jest wyżej, ale nigdy powyżej grzbietu.

  Ciekawostki

  Podczas rekonstrukcji rasy okazało się, że istniały również osobniki o czarnym umaszczeniu, a nie tylko najbardziej popularnym - płowym.  

  Broholmer - charakter

  • 100%

   Czuły

   Broholmer jest wyjątkowo przywiązany do bliskich, za których jest w stanie oddać życie. 

  • 66%

   Lubi zabawę

   Pies ten jest pełen życia, ale potrafi zachowywać się spokojnie. Ze względu na jego rozmiary nie poleca się zabaw wymagających skoków.

  • 100%

   Spokojny

   Broholmer jest wyjątkowo zrównoważony i bardzo spokojny. Ale nigdy nie traci czujności.

  • 66%

   Inteligentny

   To posłuszny, bystry i łatwy we współżyciu pies, który dostosowuje się bez problemu do różnych sytuacji, o ile jego pan jest w pobliżu.

  • 66%

   Łowca

   Broholmer początkowo wykorzystywany był do polowania na jelenie, ale obecnie służy tylko jako pies do towarzystwa lub stróżowania. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten jest z natury bardzo przyjazny, ale wobec obcych zachowuje się nieufnie.

  • 33%

   Niezależny

   Broholmer jest pewny siebie, ale jednocześnie bardzo zależny od swojego pana. Jego jedynym pragnieniem jest przebywanie blisko właścicieli. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Konieczne jest wczesne, stopniowe i pozytywne przyzwyczajenie naszego pupila do samotności, by spokojnie znosił naszą nieobecność. 

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Broholmer jest łatwy do ułożenia, przede wszystkim dlatego, że zawsze chce sprawiać przyjemność swojemu panu. Naukę należy jednak rozpocząć jak najwcześniej, zwłaszcza jeśli chodzi o chodzenie na smyczy i przychodzenie na zawołanie. Pozwoli to zachować kontrolę nad psem, gdy nabierze dużych rozmiarów.

   • 66%

    Szczekliwy

    Broholmer potrafi odstraszyć samym swoim wyglądem, przeważnie nie potrzebuje w tym celu nadmiernie szczekać.

   • 66%