Landseer

Ten wielki, czarno-biały molos wykorzystywany jest jako pies do stróżowania i towarzystwa. Często bywa mylony z nowofundlandem, którego zresztą jest potomkiem. Ma spokojne, czułe i obronne usposobienie, sprawdzi się świetnie jako pies rodzinny i użytkowy.
Najważniejsze informacje o Landseer
Pochodzenie i historia
Pochodzenie landseera jest prawdopodobnie takie samo jak nowofundlanda, jest on krzyżówką dużych skandynawskich psów na niedźwiedzie z innymi psami. Nazwa pochodzi od malarza, Edwina Landseera, który namalował słynny portret psa tej rasy. Istnieje również teoria, że landseer był nowofundlandem. Następnie rasa rozwijała się w Norwegii, a potem trafiła do Niemiec i Szwajcarii. W tych dwóch krajach jest ona zresztą prawidłowo hodowana, ponieważ w innych krajach landseer jest słabo znany i mylony z bardziej popularnym nowofundlandem. FCI oficjalnie uznała rasę w 1960 roku.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy
Sekcja
Sekcja 2 : molosy
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 67 i 72 cm
Pies : pomiędzy 72 i 80 cm
Waga
Suka : pomiędzy 50 i 70 kg
Pies : pomiędzy 50 i 70 kg
Maść
Szata jest koloru czarno-białego.
Rodzaj szaty
Sierść jest długa.
Szata jest gładka, gęsta i miękka w dotyku, z obfitym podszerstkiem.
Kolor oczu
Oczy mają kolor brązowy lub ciemnobrązowy.
Opis
Landseer to duży i mocny pies o harmonijnej budowie. Bardzo przypomina nowofundlanda, z którym często bywa mylony. Ma jednak dłuższe niż on kończyny, lżejszą głowę i mniej obfity podszerstek. Głowa psa jest szeroka. Oczy umiarkowanie głęboko osadzone, w kształcie migdała. Uszy są średniej wielkości, przylegają do głowy, skierowane są w stronę oczu i mają trójkątny kształt. Kończyny są mocne, długie, idealnie proste. Ogon mocny, sięga trochę poniżej stawu skokowego, porośnięty gęstą sierścią. Nie może być uniesiony lub zakręcony nad grzbietem.
Ciekawostki
Czarno-biały nowofundland często nazywany jest psem „w typie landseera”.