Nowofundland

Inne nazwy: nowofunlandczyk

Nowofundland
Nowofundland

Nowofundland to wyjątkowy pies. Wyróżnia się nie tylko swoimi gabarytami, ale też niezwykłym charakterem. Jest czuły, bardzo opiekuńczy, pozbawiony agresji. Jest też przyjaźnie nastawiony do każdego, wierny, niezawodny i posłuszny. Wszystkie te zalety czynią z niego idealnego towarzysza dla całej rodziny. Pies ten jest ponadto wyjątkowo inteligentny, co ułatwia jego szkolenie. Świetnie sprawdza się jako wodny pies ratownik, jest w stanie oddać życie, by kogoś ocalić.

Podstawowe informacje o rasie nowofundland

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Niektórzy twierdzą, że rasa ta pochodzi od dawnych psów na niedźwiedzie sprowadzonych do Ameryki przez wikingów. Inna hipoteza głosi, że mastif tybetański (przodek wszystkich molosów) przybył do Ameryki przez Cieśninę Beringa, Wyspy Aleuckie i Alaskę wraz z przodkami Indian amerykańskich.

Przodkami nowofundlanda byłby zatem „duży czarny pies” Algonkinów i Siuksów. Pies ten wykorzystywany był do polowania, rybołówstwa, do ciągnięcia zaprzęgów, stróżowania i opieki nad dziećmi, o czym opowiada w swojej książce „Handbook of American Indian” profesor Otis Mason. Możliwe, że obydwie teorie są prawdziwe. Psy wikingów mogły skrzyżować się z psami indiańskimi, co doprowadziło do powstania nowofundlanda.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 64 i 68 cm

  Pies : pomiędzy 69 i 73 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 50 i 60 kg

  Pies : pomiędzy 60 i 70 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Nowofundland  to duży pies, który charakteryzuje się dużą siłą fizyczną i aktywnością. Jest mocno zbudowany, ale nie sprawia wrażenia ociężałego. Głowa jest szeroka, masywna, ze średnio wyraźnym stopem. Kufa krótka, kwadratowa, pokryta krótką i delikatną sierścią. Linia profilu jest równoległa do linii grzbietu nosa. Oczy są małe, brązowe, dość głęboko osadzone. Uszy niewielkie, osadzone z tyłu, płasko przylegające. Tułów jest mocny, kończyny idealnie proste i umięśnione. Ogon średniej długości, sięga stawu skokowego. W spoczynku zwisający, uniesiony, gdy pies jest w ruchu.

  Ciekawostki

  Nowofundland to urodzony pływak. Świetnie sprawdza się jako wodny pies ratowniczy. 

  Dzięki swojej odwadze, miłości do innych i zdolnościom fizycznym odnosi w tej dziedzinie ogromne sukcesy. Jego łapy przypominają płetwy, a sierść jest wodoodporna, dzięki czemu chroni go przed zimnem i wilgocią. 

  Nowofundland bywa mylony z landseerem, który z pewnością jest jego najbliższym kuzynem. Pamiętajmy jednak, że są to dwie odrębne rasy. Landseer jest wyższy, szczuplejszy i ma białą strzałkę na głowie. 

  Nowofundland - charakter

  • 100%

   Czuły

   To bez wątpienia jedna z najbardziej przyjaznych i łagodnych ras. Nowofundland bardzo przywiązuje się do swojej rodziny, ale zaprzyjaźnia się praktycznie z każdym. Niewiele psów jest równie skoncentrowanych na relacji z człowiekiem. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Nowofundland uwielbia zabawę, jest bardzo wesoły i doskonale dogaduje się z dziećmi. To świetny kompan dla całej rodziny. Jego radość życia i serdeczność ułatwiają komunikację różnogatunkową.

  • 100%

   Spokojny

   Łagodność to jedna z najważniejszych cech tej rasy. Dzięki niej nowofundland zachowuje się spokojnie w każdej sytuacji. 

  • 100%

   Inteligentny

   Pies ten ma mnóstwo zalet. Jest czuły, wesoły, łagodny, delikatny wobec dzieci i przede wszystkim niezwykle inteligentny. Dostosowuje się do różnych trybów życia, łatwo się uczy i szybko rozumie, czego od niego oczekujemy. 

   Dzięki swojej inteligencji i odwadze świetnie sprawdza się jako pies ratowniczy, jest w stanie oddać życie, by ocalić innych. 

  • 66%

   Łowca

   Przodek nowofundlanda był wykorzystywany między innymi do polowań. Rasa ta zachowała pewne instynkty, ale zdecydowanie woli ratować ludzi, niż ścigać ofiarę.

   W związku z tym instynkt myśliwski nie powinien wymknąć się spod kontroli, zwłaszcza jeśli nie jest stymulowany. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Nowofundland nigdy nie zachowuje się agresywnie, z radością wita każdego gościa. W związku ze swoim instynktem obronnym bywa nieufny, ale potrafi obserwować i szybko ocenić ewentualne niebezpieczeństwo. 

   Podczas ratowania ludzi na morzu z takim samym entuzjazmem zachowuje się wobec obcych i znajomych sobie osób. Zdarza mu się nawet ratować ludzi, którzy po prostu się kąpią. 

  • 33%

   Niezależny

   Nowofundland jest zależny od człowieka, traktuje go jako godnego zaufania sprzymierzeńca i stale za nim podąża, głównie po to, by w razie potrzeby zapewnić mu bezpieczeństwo. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Pies ten nie czuje się dobrze z dala od swojej rodziny. Nie przepada w związku z tym za samotnością. 

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie nowofundlanda jest bardzo przyjemnie, bo pies ten szybko się uczy.

    Ma on dość silny charakter, naukę należy zatem rozpocząć jak najwcześniej. 

    Szkolenie psa tej rasy powinno być łagodne. Zbyt restrykcyjne albo oparte na przemocy metody spowodują, że pies się zablokuje. 

    Jeśli chcemy odnieść sukces, musimy wykazać się cierpliwością i konsekwencją. 

   • 33%

    Szczekliwy

    Nowofundland jest bardzo cichy i mało szczeka. 

   • 33%