Mastif tybetański

Inne nazwy : Dog tybetański, Do-Khyi, Kyi Apso, Tibetan Mastiff

Mastif tybetański

Mastif tybetański jest wspaniałym psem stróżującym. Pozostaje w bliskiej relacji ze swoim opiekunem, choć mu się nie narzuca. Z zaangażowaniem broni bliskich i własnego terytorium. Bywa nieprzewidywalny i agresywny, gdy uzna, że jest to konieczne. Potężny i niezależny, nie jest psem dla każdego, w szczególności nie powinien mieszkać w jednym domu z małymi dziećmi i osobami starszymi. To niezwykły pies, bardzo silny i wytrzymały. Decyzja o jego adopcji powinna być przemyślana. Jego pan powinien dobrze zaznajomić się z charakterystycznymi cechami tej rasy i zaakceptować je. Tylko wówczas jego relacja z psem będzie harmonijna i oparta na wzajemnym szacunku. 

Najważniejsze informacje o Mastif tybetański

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Mastif tybetański, zwany także Do-Khyi, to bardzo stara rasa psów pracujących, które pomagały nomadom – pasterzom z Himalajów i które, jak głosi tradycja, pełniły również funkcję stróżów w tybetańskich klasztorach. Przez tysiąclecia rasa ta pozostała prawie niezmieniona. Pochodzi od dawnego doga tybetańskiego, który był ojcem wszystkich dzisiejszych dogów i molosów. Niegdyś mastif azjatycki był dużo większy niż obecnie. Marco Polo opisał go w następujący sposób : « Wysoki jak osioł z głosem potężnym jak u lwa ». 

Wygląd

Mastif tybetański

Wysokość w kłębie Mastif tybetański

Suka : pomiędzy 61 i 68 cm

Pies : pomiędzy 66 i 71 cm

Waga

Suka : pomiędzy 55 i 80 kg

Pies : pomiędzy 55 i 80 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Mastif tybetański jest bardzo dużym i silnym psem o mocnym kośćcu. Głowa jest duża i masywna, o kufie typowej dla mastifów, ale lżejszej niż np. u mastifa angielskiego. Oczy są średniej wielkości. Wiszące uszy są średniej długości, w formie serca, gładkie, umiejscowione po bokach czaszki i skierowane do przodu, kiedy pies jest pobudzony. Kończyny są proste i silne. Imponujący i gruby ogon zawinięty nad grzbietem osadzony jest wysoko i pokryty długim, gęstym włosem.  

Ciekawostki

Charakter

33%

Czuły

Choć jest bardzo przywiązany do swojej rodziny, mastif tybetański ma dość trudny charakter. Rzadko okazuje swoje uczucia, jest niezależny, wręcz « zuchwały ». 

33%

Lubi zabawę

Ze względu na to, że mastif tybetański zachowuje dystans wobec osób ze swojego otoczenia, niechętnie bawi się z ludźmi. Jedynie szczeniaki mastifa tybetańskiego doceniają zabawę, która łączy rozrywkę z nauką.  

100%

Spokojny

Ten olbrzymi pies osiąga dojrzałość dopiero w wieku trzech lub czterech lat. Mimo to można go opisać jako opanowanego i zrównoważonego molosa, który bardzo ceni spokój. Należy jednak pamiętać, że może zareagować bardzo gwałtownie, jeśli ktoś lub coś ośmieli się zakłócić mu sjestę.  

66%

Inteligentny

Niektórzy sądzą, że inteligencja psa jest wypadkową jego łagodności, ale mastif tybetański z pewnością nie wpisuje się w ten schemat. Nie zawsze słucha poleceń pana, ale jego nieposłuszeństwo można uznać za dowód jego przebiegłości. Jest mądrym stróżem, który skutecznie broni swojego terytorium dzięki wrodzonej zdolności do obserwacji i analizy sytuacji. 

33%

Łowca

Dog tybetański jest psem wyłącznie stróżującym, nie można go zaliczać do psów myśliwskich. Jedyną "zwierzyną", na którą zechce "zapolować" będą nieproszeni goście, którzy odważą się wtargnąć na jego terytorium. 

100%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Mastif tybetański jest bardzo nieufny wobec obcych, których w skrajnych przypadkach może ugryźć. W jego wychowaniu należy przede wszystkim zadbać o bardzo dobrą socjalizację, bo bez niej może stać się psem agresywnym i napastliwym. By złagodzić dominujący charakter mastifa tybetańskiego, wskazane są jego częste kontakty z ludźmi, zwłaszcza z osobami należącymi do jego najbliższego otoczenia.

100%

Niezależny

Mastif tybetański jest bardzo przywiązany do swojego terytorium oraz do osób z najbliższego otoczenia, ale nie okazuje im swoich uczuć. Jest bardzo niezależny, co utrudnia komunikację z psem, zwłaszcza jeśli właściciel nie akceptuje jego pełnego rezerwy charakteru i pragnie wychować go na typowego psa do towarzystwa. 

Zachowanie

100%

Znoszenie samotności

Mastif tybetański lubi spokój, który jest mu niezbędny do tego, by mógł skupić się na powierzonym mu zadaniu. Pilnowanie swojej rodziny traktuje bardzo poważnie i cieszy się, gdy może pełnić tę funkcję. Chętnie zostaje sam w domu lub w ogrodzie, oddając się zajęciu, do którego jest zdecydowanie najbardziej predysponowany – obronie swojego terytorium przed intruzami. Z dumą zajmuje strategiczne pozycje, z których ma najlepszy widok na okolicę i gdzie może całymi godzinami trwać na stanowisku.  

33%

Posłuszny / łatwo się uczy

Mastif zwany także dogiem tybetańskim jest psem niezależnym o silnym charakterze, dlatego jego szkolenie może stanowić wyzwanie dla właściciela. Wychowanie psa należy rozpocząć wcześnie i prowadzić je w sposób spójny i stanowczy.

Niepowodzeniem skończą się próby wprowadzania jakichkolwiek kar cielesnych w procesie nauczania tego silnego psa, który nie akceptuje najmniejszych oznak przemocy wobec siebie. Wychowanie oparte na środkach przymusu bywa również niebezpieczne, gdyż może pogłębić jego wrodzoną skłonność do agresji. Silny charakter mastifa należy łagodzić już od pierwszych miesięcy jego życia, aranżując częste spotkania z innymi ludźmi i zwierzętami, w różnych miejscach.

Mastif tybetański bardzo późno osiąga dojrzałość, praca z nim wymaga więc dużej cierpliwości. Nie należy też oczekiwać, że przyniesie bardzo dobre efekty. Pies tej rasy nigdy nie będzie mistrzem posłuszeństwa. Może przyswoić pewne podstawy wychowania i będzie stosował się do najważniejszych zasad życia w rodzinie, ale zawsze pozostanie psem niezależnym i nieprzewidywalnym. 

100%

Szczekliwy

Szczekający mastif tybetański przypomina ryczącego lwa. Jego mocny głos robi ogromne wrażenie i jest skutecznym narzędziem chętnie wykorzystywanym przez psa przy odstraszaniu nieproszonych gości.

33%

Skłonność do ucieczek

U psów tej rasy silniejszy od instynktu drapieżcy czy tropiciela jest instynkt ochrony. Mastif tybetański jest świetnym stróżem, który nie będzie się oddalał od swojego terytorium. Chce je mieć stale na oku, by jak najwcześniej wypatrzyć ewentualnego intruza. 

33%

Skłonność do niszczenia

Z natury spokojny i zrównoważony, mastif tybetański bardzo dobrze znosi samotność, pozostawiony w domu nie powinien więc powodować żadnych szkód.  

66%

Łakomczuch

Mastif tybetański zawsze chętnie przekąsi podarowany mu smakołyk lub przegryzie kość otrzymaną za dobre zachowanie. Nie jest jednak żarłokiem i może nawet zrezygnować z posiłku, jeśli nie będzie głodny. Wynika to z jego koczowniczej przeszłości - dog tybetański towarzyszył pasterzom w ich wędrówkach i nie zawsze mógł liczyć na codzienny posiłek. 

100%

Pies stróżujący

Jest bardzo odważny, niczego się nie boi i już tylko z tego powodu będzie świetnie bronił swojego opiekuna i jego domu przed każdym niebezpieczeństwem. W istocie mastif tybetański jest wykorzystywany przede wszystkim jako pies stróżujący, w której to roli sprawdza się znakomicie. Należy jednak pamiętać, że pies ten bywa bardzo agresywny i może ugryźć nieproszonego lub nieświadomego jego stanowczości intruza, jeśli ten wejdzie na terytorium psa niezniechęcony samą jego obecnością lub doniosłym szczekaniem.  

33%

Pierwszy pies

Charakter i cechy fizyczne mastifa tybetańskiego sprawiają, że nie nadaje się on jako towarzysz osób, którym brakuje doświadczenia w opiece nad psem. Co więcej przygarnięcie przez nich tego nieprzewidywalnego owczarka  mogłoby być dla nich bardzo niebezpieczne.                      

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Mastif tybetański ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Mastif tybetański jest dla Ciebie?

Zrób test!

Tryb życia

33%

Mastif tybetański w mieszkaniu

Ogromna waga mastifa tybetańskiego połączona z jego silnym instynktem stróża sprawiają, że nie będzie on czuł się dobrze zamknięty w czterech ścianach mieszkania. Przystosuje się do życia w mieście tylko, jeśli zamieszka w domu z ogrodem i będzie codziennie wyprowadzany na spacery.

Oczywistym wymarzonym miejscem zamieszkania tego górskiego psa jest wieś, gdzie mieszkając na zewnątrz, może w pełni rozwinąć swoje instynkty. W domu chętnie przebywa w lecie, gdyż może tam znaleźć schronienie przed upałem, ale spać będzie mimo wszystko poza domem, gdyż tylko w ten sposób może skutecznie czuwać nad bezpieczeństwem swojej rodziny. 

33%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Mastif tybetański nie jest psem przesadnie aktywnym, musi jednak od czasu do czasu rozprostować łapy. Jego pan powinien wyprowadzać go na spacer przynajmniej raz, najlepiej dwa lub trzy razy dziennie.  Ze względu na swoją ogromną masę, owczarek tybetański nie powinien oddawać się intensywnym treningom. Nadmierna aktywność fizyczna może przeciążyć jego wrażliwe stawy, na które należy zwracać szczególną uwagę. 

33%

Podróże/łatwość przewożenia

Ze względu na rozmiary psa, jego nieufność wobec obcych oraz silny instynkt obronny, podróż transportem publicznym z mastifem tybetańskim będzie stanowić wyzwanie dla właściciela. By w ogóle ją rozważać, powinien on zadbać o solidną socjalizację swojego pupila od jego najmłodszych lat, ale nawet wówczas musi liczyć się z trudnościami w transporcie psa ze względu na jego nieprzewidywalny charakter.

Podróż samochodem jest możliwa odpowiednio dużym autem. Nie zaleca się transportu w klatce. O jego bezpieczeństwo najlepiej zadbać zakładając mu uprząż przymocowaną do pasa bezpieczeństwa

Współżycie z innymi

66%

Mastif tybetański i koty

Jeśli mastif tybetański wychowuje się razem z kotem, będzie go chronił tak jak pozostałych członków grupy, do której należy. Trzeba jednak pamiętać, że pies ten jest nieprzewidywalny i w każdej chwili, bez przyczyny może zmienić zdanie co do kota adoptowanego przez rodzinę.  

66%

Mastif tybetański i psy

Mastif tybetański jest z natury samotnikiem, ale jeśli będzie się wychowywał razem z innymi psami, powinien je akceptować. Ważne jest, aby jego właściciel wcześnie, najlepiej przed rozpoczęciem przez niego trzeciego miesiąca życia, zadbał o jego regularne i odbywające się pod odpowiednią kontrolą spotkania z innymi przedstawicielami gatunku, aby mastif rozwinął swoje naturalne zdolności komunikowania się z psami. 

33%

Mastif tybetański i dzieci

Mastif tybetański nie powinien mieszkać pod jednym dachem z małymi dziećmi. Życie wśród dzieci starszych jest możliwe tylko, jeśli będą one umiały obchodzić się z psem z odpowiednią rezerwą i jeśli nauczą się odczytywać wysyłane przez niego znaki, którymi ostrzega, że w danym momencie nie należy się do niego zbliżać. 

33%

Mastif tybetański i osoby starsze

Osoby uznawane za delikatne (np. dzieci, osoby starsze) nie powinny wchodzić w interakcję z mastifem tybetańskim, ponieważ jest on silny, uparty i nieprzewidywalny, a próba kontaktu z nim może okazać się dla tych osób niebezpieczna. Osoby starsze mogą też szybko poczuć się zdominowane przez tego psa, którego na pewno nie można zaliczyć do uległych. 

%}

Cena

Cena mastifa tybetańskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3000 zł za psa z rodowodem FCI. Mówi się, że wielkie psy są drogie w utrzymaniu i rzeczywiście należy liczyć się z wydatkiem rzędu 250 zł miesięcznie, by zaspokoić podstawowe potrzeby psa tej wielkości. 

Pielęgnacja

Pomimo obfitego owłosienia pielęgnacja mastifa tybetańskiego nie jest skomplikowana, wymagane są jednak regularne zabiegi, m.in. cotygodniowe szczotkowania, dzięki którym futro psa będzie piękne i zachowa właściwości ochronne. 

Linienie

Ten owczarek tybetański linieje dwa razy w roku. Podczas okresów linienia wymaga codziennego szczotkowania w celu usunięcia martwych włosów. 

Żywienie

Jeśli chodzi o żywienie mastif tybetański nie jest trudnym psem. W zupełności wystarczy mu sucha karma jakości premium kupowana w specjalistycznych sklepach. Jak każdy pies wywodzący się ze środowiska wiejskiego lubi tradycyjne pokarmy. Odpowiadać mu będzie dieta BARF, czyli oparta o biologicznie odpowiedni surowy pokarm, lub inne zrównoważone żywienie, w którym posiłki zawierają mięso, dodatek skrobiowy i warzywa.

Dobór pokarmów należy dostosować do potrzeb konkretnego psa. Ważne jest, aby żywność była dobrej jakości, a składniki posiłków warto konsultować z weterynarzem, przynajmniej dopóki pies nie przestanie rosnąć (po około 24 miesiącach). Zdarza się, że nie chce jeść, ale nie należy się tym niepokoić, o ile nie sprawia innych problemów. W związku z tym, że mastif nie jest nadmiernie energiczny, często potrzebuje czasu, by przetrawić kolejne posiłki, zwłaszcza podczas wysokich temperatur. Ze względu na wagę mastifa tybetańskiego zaleca się, aby podzielić dzienną porcję ma dwa, trzy posiłki. Między posiłkami nie należy pozostawiać pokarmu do dyspozycji psa. Gdy osiągnie dojrzałość należy tez uważać, aby jego dieta nie była zbyt bogata w tłuszcze, które mogą nasilać ewentualne problemy skórne lub ze strony przewodu pokarmowego. 

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia to 11 lat.

Odporność/wytrzymałość

Mastif tybetański jest odpornym, mocnym psem, ale niestety nie należy do psów długowiecznych. 

Odporność na upały

Okazałe futro mastifa tybetańskiego dobrze chroni go przed zimnem oraz (w pewnym stopniu) przed przegrzaniem, ale nie można powiedzieć, by był przystosowany do życia w klimacie, w którym występują silne upały. W miesiącach letnich należy go wyprowadzać na spacer tylko rano, gdy temperatury jeszcze nadmiernie nie wzrosły, a w ciągu dnia pozwolić mu na pozostanie w domu, gdzie może znaleźć zacieniony kąt.   

Odporność na zimno

Dzięki podwójnej sierści i mocnej budowie mastif tybetański dobrze znosi mrozy i inne trudne warunki pogodowe. Zdecydowanie może nocować w ocieplanej budzie na zewnątrz. 

Skłonność do tycia

Biorąc pod uwagę fakt, że ten górski pies nie jest wielkim sportowcem należy uważać, by go nie przekarmiać, bo może nadmiernie przybrać na wadze. 

Częste choroby

•    Padaczka 
•    Nużyca
•    Choroby oczu
•    Dysplazja biodra
 

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

1 komentarzy

  • Angelika6x0
    Angelika6x0
    Mastif tybetański jest trudną rasą i nie polecam niedoświadczonym opiekunom. Natomiast z doświadczenia wiem, że mastif odnajdzie się w mieszkaniu przestronnym na parterze. Gdy zapewni mu się wszystkie niezbędne dla tej rasy warunki bytowania oraz jak na psa stróżującego możliwość posiadania kontroli nad otoczeniem zewnętrznym ( dogodne miejsce z najlepsza widocznością na teren, spokój, swobodę ruchów jak na olbrzymie rasy - mam na myśli duza przestrzeń), dokładnie przestrzegany plan dnia ( spacery i ich długość oraz pory posiłków, pory ciszy jak i czas zabaw ściśle przestrzegany. Tybetan może być wspaniałym czlonkiem rodziny. Dostosuje się do zasad panujących w mieszkaniu, do mieszkania z małymi dziećmi i nie będzie stanowił problemów odpowiednio socjalizowany i ułożony. Jedną z podstawowych zasad jest stabilny opiekun, pełniący kontrolę nad swoim psem nieustannie podczas wspólnego życia przy dzieciach, nie stosując przymusu i jakiejkolwiek formy agresywnego zachowania, nie przejawiający do absolutnie niczego i nikogo przemocy członkowie rodziny, opiekun korygujący za każdym razem przejawy niewłaściwego zachowania psa i konsekwentny nade wszystko, ponieważ mastif jest uparty niebywale. Zapewniając wymienione wyżej warunki i wiele innych ważnych zasad nieugięcie stosowane podczas wspólnego życia z tybetanem można zdobyć nieprawdopodobny skarb jakim pies tej rasy obdarzy swoją rodzinę. Nieprawdopodobnie inteligentna rasa, wielu sądzi, że nie dostatecznie mądre psy ale to nie prawda, one sa właśnie tak inteligentne by poprzez różne sposoby postawić na swoim i opiekuna przechytrzyć dostosowując go " pod siebie ". Potrafi jedną sztuczkę nauczyć się powtarzając tylko dwukrotnie dotąd odpowiednią komendę do tego. Wystarczy chęci i zaangażowania. Przebiegłości w rozumieniu przekazu od psa. Zanim zdecydujesz się na zakup mastifa w okolicznościach jak ja ( male dzieci, mieszkanie zamiast domu z ogrodem ) przemysl swoją decyzję stokroć i przeanalizuj z kimś kto ma doświadczenie w podobnej sytuacji. Niewielkie błędy lub odpuszczenie psiakowi niektórych win w zachowaniu może być powodem dla którego będzie to najgorsza decyzja jaką można było podjąć wprowadzając do swojej rodziny takiego ogromnego zwierzaka. Zapewne osoby, które są odpowiedzialne i pragnące dobra dla wszystkich udzielą wszelkich informacji i odpowiedzi na zadane pytania odnośnie tej rasy w życiu codziennym. Pozdrawiam
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1