Mastif tybetański

Inne nazwy : Dog tybetański, Do-Khyi, Kyi Apso, Tibetan Mastiff

Zdjęcie: dorosły pies rasa Mastif tybetański
Zweryfikowane przez eksperta
1 komentarz Udostępnij

Długość życia

Mastif tybetański średnio żyje od 10 do 12 lat

Charakter

Rozmiar

duży

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 61 i 68 cm
Pies pomiędzy 66 i 71 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 55 i 80 kg
Pies pomiędzy 55 i 80 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Kremowe
Rodzaj szaty
Długa Szorstkowłosy
Kolor oczu
Brązowe
Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Mastif tybetański

Pochodzenie i historia rasy Mastif tybetański

Mastif tybetański, zwany także Do-Khyi, to bardzo stara rasa psów pracujących, które pomagały nomadom – pasterzom z Himalajów i które, jak głosi tradycja, pełniły również funkcję stróżów w tybetańskich klasztorach. Przez tysiąclecia rasa ta pozostała prawie niezmieniona. Pochodzi od dawnego doga tybetańskiego, który był ojcem wszystkich dzisiejszych dogów i molosów. Niegdyś mastif azjatycki był dużo większy niż obecnie. Marco Polo opisał go w następujący sposób : « Wysoki jak osioł z głosem potężnym jak u lwa ». 

Szkolenie psa rasy Mastif tybetański

Mastif zwany także dogiem tybetańskim jest psem niezależnym o silnym charakterze, dlatego jego szkolenie może stanowić wyzwanie dla właściciela. Wychowanie psa należy rozpocząć wcześnie i prowadzić je w sposób spójny i stanowczy.

Niepowodzeniem skończą się próby wprowadzania jakichkolwiek kar cielesnych w procesie nauczania tego silnego psa, który nie akceptuje najmniejszych oznak przemocy wobec siebie. Wychowanie oparte na środkach przymusu bywa również niebezpieczne, gdyż może pogłębić jego wrodzoną skłonność do agresji. Silny charakter mastifa należy łagodzić już od pierwszych miesięcy jego życia, aranżując częste spotkania z innymi ludźmi i zwierzętami, w różnych miejscach.

Mastif tybetański bardzo późno osiąga dojrzałość, praca z nim wymaga więc dużej cierpliwości. Nie należy też oczekiwać, że przyniesie bardzo dobre efekty. Pies tej rasy nigdy nie będzie mistrzem posłuszeństwa. Może przyswoić pewne podstawy wychowania i będzie stosował się do najważniejszych zasad życia w rodzinie, ale zawsze pozostanie psem niezależnym i nieprzewidywalnym. 

Mastif tybetański - cena

Cena mastifa tybetańskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3000 zł za psa z rodowodem FCI. Mówi się, że wielkie psy są drogie w utrzymaniu i rzeczywiście należy liczyć się z wydatkiem rzędu 250 zł miesięcznie, by zaspokoić podstawowe potrzeby psa tej wielkości. 

Planujesz zakup psa rasy Mastif tybetański?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Mastif tybetański ...

Zwierzęta do adopcji
Hodowle

Czy rasa Mastif tybetański jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Angelika6x0
    Angelika6x0
    Mastif tybetański jest trudną rasą i nie polecam niedoświadczonym opiekunom. Natomiast z doświadczenia wiem, że mastif odnajdzie się w mieszkaniu przestronnym na parterze. Gdy zapewni mu się wszystkie niezbędne dla tej rasy warunki bytowania oraz jak na psa stróżującego możliwość posiadania kontroli nad otoczeniem zewnętrznym ( dogodne miejsce z najlepsza widocznością na teren, spokój, swobodę ruchów jak na olbrzymie rasy - mam na myśli duza przestrzeń), dokładnie przestrzegany plan dnia ( spacery i ich długość oraz pory posiłków, pory ciszy jak i czas zabaw ściśle przestrzegany. Tybetan może być wspaniałym czlonkiem rodziny. Dostosuje się do zasad panujących w mieszkaniu, do mieszkania z małymi dziećmi i nie będzie stanowił problemów odpowiednio socjalizowany i ułożony. Jedną z podstawowych zasad jest stabilny opiekun, pełniący kontrolę nad swoim psem nieustannie podczas wspólnego życia przy dzieciach, nie stosując przymusu i jakiejkolwiek formy agresywnego zachowania, nie przejawiający do absolutnie niczego i nikogo przemocy członkowie rodziny, opiekun korygujący za każdym razem przejawy niewłaściwego zachowania psa i konsekwentny nade wszystko, ponieważ mastif jest uparty niebywale. Zapewniając wymienione wyżej warunki i wiele innych ważnych zasad nieugięcie stosowane podczas wspólnego życia z tybetanem można zdobyć nieprawdopodobny skarb jakim pies tej rasy obdarzy swoją rodzinę. Nieprawdopodobnie inteligentna rasa, wielu sądzi, że nie dostatecznie mądre psy ale to nie prawda, one sa właśnie tak inteligentne by poprzez różne sposoby postawić na swoim i opiekuna przechytrzyć dostosowując go " pod siebie ". Potrafi jedną sztuczkę nauczyć się powtarzając tylko dwukrotnie dotąd odpowiednią komendę do tego. Wystarczy chęci i zaangażowania. Przebiegłości w rozumieniu przekazu od psa. Zanim zdecydujesz się na zakup mastifa w okolicznościach jak ja ( male dzieci, mieszkanie zamiast domu z ogrodem ) przemysl swoją decyzję stokroć i przeanalizuj z kimś kto ma doświadczenie w podobnej sytuacji. Niewielkie błędy lub odpuszczenie psiakowi niektórych win w zachowaniu może być powodem dla którego będzie to najgorsza decyzja jaką można było podjąć wprowadzając do swojej rodziny takiego ogromnego zwierzaka. Zapewne osoby, które są odpowiedzialne i pragnące dobra dla wszystkich udzielą wszelkich informacji i odpowiedzi na zadane pytania odnośnie tej rasy w życiu codziennym. Pozdrawiam
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten plik: