Mastif tybetański

Inne nazwy: Dog tybetański, Do-Khyi, Kyi Apso, Tibetan Mastiff

Mastif tybetański

Mastif tybetański jest wspaniałym psem stróżującym. Pozostaje w bliskiej relacji ze swoim opiekunem, choć mu się nie narzuca. Z zaangażowaniem broni bliskich i własnego terytorium. Bywa nieprzewidywalny i agresywny, gdy uzna, że jest to konieczne. Potężny i niezależny, nie jest psem dla każdego, w szczególności nie powinien mieszkać w jednym domu z małymi dziećmi i osobami starszymi. To niezwykły pies, bardzo silny i wytrzymały. Decyzja o jego adopcji powinna być przemyślana. Jego pan powinien dobrze zaznajomić się z charakterystycznymi cechami tej rasy i zaakceptować je. Tylko wówczas jego relacja z psem będzie harmonijna i oparta na wzajemnym szacunku. 

Najważniejsze informacje o Mastif tybetański

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Mastif tybetański, zwany także Do-Khyi, to bardzo stara rasa psów pracujących, które pomagały nomadom – pasterzom z Himalajów i które, jak głosi tradycja, pełniły również funkcję stróżów w tybetańskich klasztorach. Przez tysiąclecia rasa ta pozostała prawie niezmieniona. Pochodzi od dawnego doga tybetańskiego, który był ojcem wszystkich dzisiejszych dogów i molosów. Niegdyś mastif azjatycki był dużo większy niż obecnie. Marco Polo opisał go w następujący sposób : « Wysoki jak osioł z głosem potężnym jak u lwa ». 

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 61 i 68 cm

  Pies : pomiędzy 66 i 71 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 55 i 80 kg

  Pies : pomiędzy 55 i 80 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Mastif tybetański jest bardzo dużym i silnym psem o mocnym kośćcu. Głowa jest duża i masywna, o kufie typowej dla mastifów, ale lżejszej niż np. u mastifa angielskiego. Oczy są średniej wielkości. Wiszące uszy są średniej długości, w formie serca, gładkie, umiejscowione po bokach czaszki i skierowane do przodu, kiedy pies jest pobudzony. Kończyny są proste i silne. Imponujący i gruby ogon zawinięty nad grzbietem osadzony jest wysoko i pokryty długim, gęstym włosem.  

  Ciekawostki

  Co ciekawe, rasa ta prawie nie występuje już w Tybecie, głównie ze względu na trudności związane z utrzymaniem tak dużego psa. Hodowla mastifów tybetańskich rozwija się obecnie głównie w Anglii. Warto odnotować, że tak jak w przypadku wielu psów o wiejskim pochodzeniu, suki tej rasy przechodzą cieczkę tylko raz w roku, w odróżnieniu od ras, w których rozwój człowiek ingerował w większym zakresie.   

  Charakter

  • 33%

   Czuły

   Choć jest bardzo przywiązany do swojej rodziny, mastif tybetański ma dość trudny charakter. Rzadko okazuje swoje uczucia, jest niezależny, wręcz « zuchwały ». 

  • 33%

   Lubi zabawę

   Ze względu na to, że mastif tybetański zachowuje dystans wobec osób ze swojego otoczenia, niechętnie bawi się z ludźmi. Jedynie szczeniaki mastifa tybetańskiego doceniają zabawę, która łączy rozrywkę z nauką.  

  • 100%

   Spokojny

   Ten olbrzymi pies osiąga dojrzałość dopiero w wieku trzech lub czterech lat. Mimo to można go opisać jako opanowanego i zrównoważonego molosa, który bardzo ceni spokój. Należy jednak pamiętać, że może zareagować bardzo gwałtownie, jeśli ktoś lub coś ośmieli się zakłócić mu sjestę.  

  • 66%

   Inteligentny

   Niektórzy sądzą, że inteligencja psa jest wypadkową jego łagodności, ale mastif tybetański z pewnością nie wpisuje się w ten schemat. Nie zawsze słucha poleceń pana, ale jego nieposłuszeństwo można uznać za dowód jego przebiegłości. Jest mądrym stróżem, który skutecznie broni swojego terytorium dzięki wrodzonej zdolności do obserwacji i analizy sytuacji. 

  • 33%

   Łowca

   Dog tybetański jest psem wyłącznie stróżującym, nie można go zaliczać do psów myśliwskich. Jedyną "zwierzyną", na którą zechce "zapolować" będą nieproszeni goście, którzy odważą się wtargnąć na jego terytorium. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Mastif tybetański jest bardzo nieufny wobec obcych, których w skrajnych przypadkach może ugryźć. W jego wychowaniu należy przede wszystkim zadbać o bardzo dobrą socjalizację, bo bez niej może stać się psem agresywnym i napastliwym. By złagodzić dominujący charakter mastifa tybetańskiego, wskazane są jego częste kontakty z ludźmi, zwłaszcza z osobami należącymi do jego najbliższego otoczenia.

  • 100%

   Niezależny

   Mastif tybetański jest bardzo przywiązany do swojego terytorium oraz do osób z najbliższego otoczenia, ale nie okazuje im swoich uczuć. Jest bardzo niezależny, co utrudnia komunikację z psem, zwłaszcza jeśli właściciel nie akceptuje jego pełnego rezerwy charakteru i pragnie wychować go na typowego psa do towarzystwa. 

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Mastif tybetański lubi spokój, który jest mu niezbędny do tego, by mógł skupić się na powierzonym mu zadaniu. Pilnowanie swojej rodziny traktuje bardzo poważnie i cieszy się, gdy może pełnić tę funkcję. Chętnie zostaje sam w domu lub w ogrodzie, oddając się zajęciu, do którego jest zdecydowanie najbardziej predysponowany – obronie swojego terytorium przed intruzami. Z dumą zajmuje strategiczne pozycje, z których ma najlepszy widok na okolicę i gdzie może całymi godzinami trwać na stanowisku.  

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Mastif zwany także dogiem tybetańskim jest psem niezależnym o silnym charakterze, dlatego jego szkolenie może stanowić wyzwanie dla właściciela. Wychowanie psa należy rozpocząć wcześnie i prowadzić je w sposób spójny i stanowczy.

    Niepowodzeniem skończą się próby wprowadzania jakichkolwiek kar cielesnych w procesie nauczania tego silnego psa, który nie akceptuje najmniejszych oznak przemocy wobec siebie. Wychowanie oparte na środkach przymusu bywa również niebezpieczne, gdyż może pogłębić jego wrodzoną skłonność do agresji. Silny charakter mastifa należy łagodzić już od pierwszych miesięcy jego życia, aranżując częste spotkania z innymi ludźmi i zwierzętami, w różnych miejscach.

    Mastif tybetański bardzo późno osiąga dojrzałość, praca z nim wymaga więc dużej cierpliwości. Nie należy też oczekiwać, że przyniesie bardzo dobre efekty. Pies tej rasy nigdy nie będzie mistrzem posłuszeństwa. Może przyswoić pewne podstawy wychowania i będzie stosował się do najważniejszych zasad życia w rodzinie, ale zawsze pozostanie psem niezależnym i nieprzewidywalnym. 

   • 100%

    Szczekliwy

    Szczekający mastif tybetański przypomina ryczącego lwa. Jego mocny głos robi ogromne wrażenie i jest skutecznym narzędziem chętnie wykorzystywanym przez psa przy odstraszaniu nieproszonych gości.

   • 33%