Inowrocław (88-110)
Mastif tybetański
Inne nazwy : Dog tybetański, Do-Khyi, Kyi Apso, Tibetan Mastiff
Mastif tybetański jest wspaniałym psem stróżującym. Pozostaje w bliskiej relacji ze swoim opiekunem, choć mu się nie narzuca. Z zaangażowaniem broni bliskich i własnego terytorium. Bywa nieprzewidywalny i agresywny, gdy uzna, że jest to konieczne. Potężny i niezależny, nie jest psem dla każdego, w szczególności nie powinien mieszkać w jednym domu z małymi dziećmi i osobami starszymi. To niezwykły pies, bardzo silny i wytrzymały. Decyzja o jego adopcji powinna być przemyślana. Jego pan powinien dobrze zaznajomić się z charakterystycznymi cechami tej rasy i zaakceptować je. Tylko wówczas jego relacja z psem będzie harmonijna i oparta na wzajemnym szacunku.
Długość życia |
Mastif tybetański średnio żyje od 10 do 12 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
duży
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 61 i 68 cm
Pies
pomiędzy 66 i 71 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 55 i 80 kg
Pies
pomiędzy 55 i 80 kg
|
Kolor umaszczenia
Spotyka się następujące kolory umaszczenia mastifa tybetańskiego : Tolerowana jest niewielka biała plamka (gwiazdka) na piersi, dopuszcza się również małe białe oznaczenia na łapach. |
Czarne Kremowe |
Rodzaj szaty
Sierść jest długa, ale nie bardzo obfita, twarda, prosta, gruba i zdecydowanie bardziej gęsta u samców niż u suk. W zimie gęsty i wełnisty podszerstek stanowi dobrą ochronę przed mrozem. Włos nie może być ani jedwabisty, ani falisty, ani kędzierzawy. Obfita sierść na szyi i na łopatkach tworzy piękną kryzę. |
Długa Szorstkowłosy |
Kolor oczu
Oczy są w różnych odcieniach brązu w zależności od umaszczenia, im ciemniejsze, tym lepiej. |
Brązowe
|
Co ciekawe, rasa ta prawie nie występuje już w Tybecie, głównie ze względu na trudności związane z utrzymaniem tak dużego psa. Hodowla mastifów tybetańskich rozwija się obecnie głównie w Anglii. Warto odnotować, że tak jak w przypadku wielu psów o wiejskim pochodzeniu, suki tej rasy przechodzą cieczkę tylko raz w roku, w odróżnieniu od ras, w których rozwój człowiek ingerował w większym zakresie.
Więcej informacji na temat rasy Mastif tybetański
Pochodzenie i historia rasy Mastif tybetański
Mastif tybetański, zwany także Do-Khyi, to bardzo stara rasa psów pracujących, które pomagały nomadom – pasterzom z Himalajów i które, jak głosi tradycja, pełniły również funkcję stróżów w tybetańskich klasztorach. Przez tysiąclecia rasa ta pozostała prawie niezmieniona. Pochodzi od dawnego doga tybetańskiego, który był ojcem wszystkich dzisiejszych dogów i molosów. Niegdyś mastif azjatycki był dużo większy niż obecnie. Marco Polo opisał go w następujący sposób : « Wysoki jak osioł z głosem potężnym jak u lwa ».
Charakterystyka rasy Mastif tybetański
Zachowanie rasy Mastif tybetański
Szkolenie psa rasy Mastif tybetański
Mastif zwany także dogiem tybetańskim jest psem niezależnym o silnym charakterze, dlatego jego szkolenie może stanowić wyzwanie dla właściciela. Wychowanie psa należy rozpocząć wcześnie i prowadzić je w sposób spójny i stanowczy.
Niepowodzeniem skończą się próby wprowadzania jakichkolwiek kar cielesnych w procesie nauczania tego silnego psa, który nie akceptuje najmniejszych oznak przemocy wobec siebie. Wychowanie oparte na środkach przymusu bywa również niebezpieczne, gdyż może pogłębić jego wrodzoną skłonność do agresji. Silny charakter mastifa należy łagodzić już od pierwszych miesięcy jego życia, aranżując częste spotkania z innymi ludźmi i zwierzętami, w różnych miejscach.
Mastif tybetański bardzo późno osiąga dojrzałość, praca z nim wymaga więc dużej cierpliwości. Nie należy też oczekiwać, że przyniesie bardzo dobre efekty. Pies tej rasy nigdy nie będzie mistrzem posłuszeństwa. Może przyswoić pewne podstawy wychowania i będzie stosował się do najważniejszych zasad życia w rodzinie, ale zawsze pozostanie psem niezależnym i nieprzewidywalnym.
Styl życia rasy Mastif tybetański
Dla kogo rasa Mastif tybetański ?
Mastif tybetański - cena
Cena mastifa tybetańskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3000 zł za psa z rodowodem FCI. Mówi się, że wielkie psy są drogie w utrzymaniu i rzeczywiście należy liczyć się z wydatkiem rzędu 250 zł miesięcznie, by zaspokoić podstawowe potrzeby psa tej wielkości.
Mastif tybetański - linienie
Średnie
Ten owczarek tybetański linieje dwa razy w roku. Podczas okresów linienia wymaga codziennego szczotkowania w celu usunięcia martwych włosów.
Mastif tybetański - pielęgnacja
Pomimo obfitego owłosienia pielęgnacja mastifa tybetańskiego nie jest skomplikowana, wymagane są jednak regularne zabiegi, m.in. cotygodniowe szczotkowania, dzięki którym futro psa będzie piękne i zachowa właściwości ochronne.
Zdrowie rasy Mastif tybetański
Średnia długość życia to 11 lat.
Mastif tybetański jest odpornym, mocnym psem, ale niestety nie należy do psów długowiecznych.
Okazałe futro mastifa tybetańskiego dobrze chroni go przed zimnem oraz (w pewnym stopniu) przed przegrzaniem, ale nie można powiedzieć, by był przystosowany do życia w klimacie, w którym występują silne upały. W miesiącach letnich należy go wyprowadzać na spacer tylko rano, gdy temperatury jeszcze nadmiernie nie wzrosły, a w ciągu dnia pozwolić mu na pozostanie w domu, gdzie może znaleźć zacieniony kąt.
Dzięki podwójnej sierści i mocnej budowie mastif tybetański dobrze znosi mrozy i inne trudne warunki pogodowe. Zdecydowanie może nocować w ocieplanej budzie na zewnątrz.
Biorąc pod uwagę fakt, że ten górski pies nie jest wielkim sportowcem należy uważać, by go nie przekarmiać, bo może nadmiernie przybrać na wadze.
• Padaczka
• Nużyca
• Choroby oczu
• Dysplazja biodra
Planujesz zakup psa rasy Mastif tybetański?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Mastif tybetański ...
1 komentarz
1 komentarz na temat 1
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?