Reklama

Największe psy świata – poznaj rekordzistów

Największy pies świata © Shutterstock

Największy psa świata – ten tytuł zdobyło kilkoro czworonogów w ciągu ostatnich kilku lat. Czy domyślasz się, z jakich ras wywodzą się rekordziści?  

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:42

Największa rasa psów na świecie

Największa rasa psa to zdecydowanie dog niemiecki. Są to najwyższe psy świata, choć niekoniecznie najcięższe. Te szczupłe czworonogi z prostokątną głową ważą ponad 50 kilogramów i dorastają przeciętnie do 75 cm wysokości. Dla porównania, taki wzrost mogą mieć małe osły. Mimo swoich rozmiarów, dogi niemieckie to sympatyczne olbrzymy, znane ze swojej łagodności i oddania w stosunku do opiekunów. 

Czuły, inteligentny, lubiący zabawę. Jaki jest dog niemiecki

Największe psy na świecie – rasy i rekordy 

Shamgret Danzas – niegdyś najwyższy pies świata. Pierwszy, wpisany do księgi rekordów Guinessa. Ten mieszkający w Wielkiej Brytanii dog niemiecki ważył ok. 108 kilogramów i miał 104 cm wzrostu. 

W 2004 roku w Księdze Rekordów Guinnessa zapisał się Gibson, również dog niemiecki, arlekin, który ważył 77 kilogramów i miał 107 cm wzrostu. Zachował tytuł największego żyjącego psa aż do śmierci. 

5 lat później, w 2009 roku tytuł mu odebrał Tytan, również dog niemiecki. Ważył 86 kilogramów i miał 107,5 cm wzrostu. O tytuł walczył z nowofundlandem z Dakoty. Niestety, był ślepy, nie słyszał i miał wiele innych problemów zdrowotnych. Był rekordzistą tylko kilka miesięcy, do 2010 roku. W lutym tytuł otrzymał jego kolega tej samej rasy z Arizony. 

Kolejny dog niemiecki o wdzięcznym imieniu Olbrzymi George, był rekordzistą aż do 2013 roku. Miał 109 cm wysokości, ważył 111 kilogramów, a od głowy do czubka ogona mierzył 220 cm.

Oto kilka ciekawych faktów o George’u:

  • zjadał ok. 50 kg mięsa miesięcznie,
  • musiał się nachylić, żeby napić się wody z kranu w kuchni,
  • miał własne podwójne łóżko,
  • siadał na krześle jak człowiek, gdyż nie mógł się zwinąć jak pies normalnych rozmiarów.

Po śmierci George’a tytuł największego psa świata przejął Zeus. Jego wysokość w kłębie to 111 cm, a długość jego ciała wynosiła 223 cm. Pies ważył 70 kilogramów. Mieszkał w Michigan, w USA. Co ciekawe, Zeus potrzebował aż 30 kg jedzenia dziennie. Zeus zmarł w 2014 roku. 

Do tej pory żaden pies nie pobił rekordu Zeusa. Jest to do dziś największy pies jaki kiedykolwiek żył. 

Jaki jest największy pies na świecie w 2020?

Obecnie rekord w kategorii największy pies świata ustanawia dog niemiecki o imieniu Freddy. Mieszka w Essex w Wielkiej Brytanii. Jest nieco mniejszy niż jego poprzednik, ma 104 cm wzrostu. 

Waży około 90 kg i zjada kilogram wołowiny, 250 gramów karkówki i 300 gramów wątróbki dziennie.

Właścicielka twierdzi, że Freddy pogryzł też 26 kanap. Jest tak duży, że musi spać na zwykłym łóżku, a przesypia około 20 godzin dziennie. Mimo, że największy pies na całym świecie, gdy stanie na tylnych łapach, jest wyższy od człowieka, ma reputację wyjątkowo łagodnego i uwielbia przysiadać na kolanach swojej opiekunki.

Najcięższy pies świata

Rekord świata pod względem wagi należał do Zorby, mastifa angielskiego. Ważył 155 kilogramów i miał prawie 2 i pół metra długości. Bardziej przypominał małego konia niż psa.

Obecnie najcięższym psem świata jest dog niemiecki o imieniu Balthazar. Mieszka w Anglii i waży prawie 105 kilogramów.  Nie jest tak wysoki jak Freddy, bo ma niecały metr wysokości.

Największe rasy psów

Dog niemiecki nie jest bynajmniej jedyną wysoką rasą psów. W rzeczywistości przeciętny bernardyn jest większy od typowego doga, bo waży od 72 do 108 kilogramów i dorasta do 90 cm wysokości.

Podobnie jest w przypadku wilczarza irlandzkiego, który ma średnio 78-86 cm i waży do 60 kilogramów.


Największe psy – rasy. Lista top 5 psów XXL

Bernardyn©fjord77/Pixabay.com

Bernardyn – do 90 cm i średnio 90 kg. Muskularny pies o łagodnym usposobieniu. Bardzo opiekuńczy, aktywny. Ma silny instynkt stróżujący. Źle znosi samotność i bywa szczekliwy. 
 

Mastif angielski – do 85 cm i 100 kg. Dość niezależny, ale uwielbia towarzystwo człowieka. Ma wielkie serce, a jego chęć przytulania przy jego ogromnej wadze bywa kłopotliwa. 
 

Dog niemiecki – do 90 cm i średnio 70 kg. Uznawane za najwyższe psy, choć aby trafił się nam rekordzista, trzeba mieć prawdziwe szczęście. Łagodny, cierpliwy, czuły, uwielbia zabawę. 
 

Wilczarz irlandzki – do 86 cm i 54 kg. Pies flegmatyczny, posłuszny, źle znoszący samotność. 
 

Mastif neapolitański – do 75 cm i 70 kg. Zrównoważony pies stróżujący. Najspokojniejszy wśród molosów. Nieufny wobec obcych i źle radzący sobie z samotnością. 

Inne wysokie rasy psów zaliczane do największych psów świata to:

  • chart szkocki mogący ważyć do 50 kilogramów i mierzyć 81 cm 
  • anatolian, pochodzący z Turcji pies, który może osiągnąć około 75 cm wzrostu, a ich waga dochodzi do 68 kilogramów, 
  • mastif angielski, który osiąga podobną wysokość co anatoliany ale często przekracza 90 kilogramów, 
  • mastif tybetański, który wyglądem przypomina lwa. Osiąga wzrost do 71 cm i wagę do 80 kilogramów. 
  • z kolei borzoje, przypominające długowłose greyhoundy, zazwyczaj są chude i ważą tylko około 45 kilogramów, ale mogą dorastać do 70 cm wysokości. 

Duże psy – ciekawostki 

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów w przypadku dużych psów jest to, że dość źle znoszą samotność. Żadna z największych ras nie nadaje się do tego, by być spędzać czas samotnie przez długie godziny. Bernardyny, dogi, mastiffy wymagają kontaktu ze swoim opiekunem i uwielbiają czułości. 

Ze względu na to, że w większości przypadków to psy spokojne, duże rasy nadają się do mieszkania w bloku – o ile oczywiście mieszkanie ma odpowiedni metraż. Mało szczekliwe (poza bernardynami) nie będą uciążliwe dla sąsiadów. 

Psy dużych ras są kosztowne. Decydując się na dużego psa trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych miesięcznie na samo wyżywienie oraz mieć w perspektywie wyższe rachunki za weterynarza, ze względu na częstsze choroby i dysfunkcje. 

Problemy zdrowotne wysokich psów

Niejeden największy pies na świecie ma problemy zdrowotne. Ze względu na swój rozmiar i nacisk na stawy, wyjątkowo duże czworonogi często cierpią na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego oraz artretyzm.

Większe psy również szybciej odchodzą. Przeciętny dog niemiecki żyje od 7 do 10 lat, podczas gdy mniejsze psy miewają po 15 lat i więcej. Taka jest cena za górowanie nad innymi czworonogami.

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz