Aktualności :

Quiz: jaka rasa kota jest dla Ciebie?

Reklama

Największe psy świata – poznaj rekordzistów

Największy pies świata advice
© Shutterstock

Tytuł największego psa świata zdobyło kilkoro czworonogów w ciągu ostatnich kilku lat. Czy domyślasz się, z jakich ras wywodzą się rekordziści? 

Przez Redakcja Wamiz

Największe psy na świecie

Najwyższe psy świata to dogi niemieckie. Te szczupłe czworonogi z prostokątną głową ważą ponad 50 kilogramów i dorastają przeciętnie do 75 cm wysokości. Dla porównania, taki wzrost mogą mieć małe osły. Mimo swoich rozmiarów, dogi niemieckie to sympatyczne olbrzymy, znane ze swojej łagodności i oddania w stosunku do opiekunów. 

Z tej rasy wywodzi się Shamgret Danzas – niegdyś najwyższy pies świata. Ten dog ważył ok. 108 kilogramów i miał 104 cm wzrostu. W 2004 roku w Księdze Rekordów Guinnessa zapisał się Gibson, który ważył 77 kilogramów i miał 107 cm wzrostu. Już 5 lat później tytuł mu odebrał Tytan. Ważył 86 kilogramów i miał 107,5 cm wzrostu. Niestety, był ślepy, nie słyszał i miał wiele innych problemów zdrowotnych. Kolejny dog niemiecki o wdzięcznym imieniu Olbrzymi George, był rekordzistą aż do 2013 roku. Miał 109 cm wysokości, ważył 111 kilogramów, a od głowy do czubka ogona mierzył 220 cm.

Oto kilka ciekawych faktów o George’u:

  • zjadał ok. 50 kg mięsa miesięcznie,
  • musiał się nachylić, żeby napić się wody z kranu w kuchni,
  • miał własne podwójne łóżko,
  • siadał na krześle jak człowiek, gdyż nie mógł się zwinąć jak pies normalnych rozmiarów.

Po śmierci George’a tytuł najwyższego psa na świecie przejął Zeus. Mierzył 111 cm, długość jego ciała wynosiła 223 cm i ważył 70 kilogramów. Co ciekawe, Zeus potrzebował aż 30 kg jedzenia dziennie.

Jaki jest największy pies na świecie w 2019?

Obecnie rekord w kategorii największy pies świata ustanawia dog niemiecki o imieniu Freddy. Mieszka w Essex w Wielkiej Brytanii. Jest nieco mniejszy niż jego poprzednik, ma 104 cm wzrostu. 

Waży około 90 kg i zjada kilogram wołowiny, 250 gramów karkówki i 300 gramów wątróbki dziennie.

Właścicielka twierdzi, że Freddy pogryzł też 26 kanap. Jest tak duży, że musi spać na zwykłym łóżku, a przesypia około 20 godzin dziennie. Mimo, że największy pies na całym świecie, gdy stanie na tylnych łapach, jest wyższy od człowieka, ma reputację wyjątkowo łagodnego i uwielbia przysiadać na kolanach swojej pani.

Najcięższy pies świata

Rekord świata pod względem wagi należał do Zorby, mastifa angielskiego. Ważył 155 kilogramów i miał prawie 2 i pół metra długości. Bardziej przypominał małego konia niż psa. Obecnie najcięższym psem świata jest dog niemiecki o imieniu Balthazar. Mieszka w Anglii i waży prawie 105 kilogramów.  Nie jest tak wysoki jak Freddy, bo ma niecały metr wysokości.

Największe rasy psów

Dog niemiecki nie jest bynajmniej jedyną wysoką rasą psów. W rzeczywistości przeciętny bernardyn jest większy od typowego doga, bo waży od 72 do 108 kilogramów i dorasta do 90 cm wysokości.

Podobnie jest w przypadku wilczarza irlandzkiego, który ma średnio 78-86 cm i waży do 80 kilogramów. Inne wysokie rasy psów to charty szkockie mogące ważyć do 50 kilogramów i mierzyć 81 cm oraz pochodzące z Turcji anatoliany, które mają około 75 cm wzrostu, a ich waga dochodzi do 68 kilogramów. Podobną wysokość osiągają mastify angielskie, ale często przekraczają 90 kilogramów. Z kolei borzoje, przypominające długowłose greyhoundy, zazwyczaj są chude i ważą tylko około 45 kilogramów, ale mogą dorastać do 70 cm wysokości. 

Problemy zdrowotne wysokich psów

Niejeden największy pies na świecie ma problemy zdrowotne. Ze względu na swój rozmiar i nacisk na stawy, wyjątkowo duże czworonogi często cierpią na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego oraz artretyzm. Większe psy również szybciej odchodzą. Przeciętny dog niemiecki żyje od 7 do 10 lat, podczas gdy mniejsze psy miewają po 15 lat i więcej. Taka jest cena za górowanie nad innymi czworonogami.