Reklama

Największy pies świata Zeus
© Zeus the Great Dane / Instagram

Największe psy świata – poznaj zdobywców rekordów Guinnesa

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Tytuł największego psa na świcie zdobyło kilkoro czworonogów w ciągu ostatnich kilku lat. Czy domyślasz się, jakiej rasy był największy pies?

Największa rasa psów na świecie to?

Zdecydowanie dog niemiecki! Przedstawiciele tej rasy zaliczane są do największych i najwyższych psów na całym globie, choć niekoniecznie są najcięższe. Te szczupłe zwierzaki z prostokątną głową ważą ponad 50 kilogramów i dorastają przeciętnie do 75 cm wysokości.

Zobacz video:

Dla porównania, taki wzrost mogą mieć małe osły. Mimo swoich rozmiarów, dogi niemieckie to sympatyczne olbrzymy, znane ze swojej łagodności i oddania w stosunku do opiekunów.  

Psy tej rasy wyjątkowo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Jakie jeszcze są dogi niemieckie

 Największe psy na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa 

Pierwszym najwyższym psem na świecie wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa był dog niemiecki o imieniu Shamgret Danzas. Ten mieszkający w Wielkiej Brytanii dog niemiecki ważył ok. 108 kilogramów i miał 104 cm wzrostu. 

W 2004 roku w Księdze Rekordów Guinnessa zapisał się Gibson, dog arlekin, który ważył 77 kilogramów i miał 107 cm wzrostu. Zachował tytuł największego żyjącego psa aż do śmierci.

5 lat później, w 2009 roku tytuł mu odebrał Tytan, również dog niemiecki. Ważył 86 kilogramów i miał 107,5 cm wzrostu. O tytuł walczył z nowofundlandem z Dakoty. Niestety, był ślepy, nie słyszał i miał wiele innych problemów zdrowotnych. Był rekordzistą tylko kilka miesięcy, do 2010 roku. W lutym tytuł otrzymał jego kolega tej samej rasy z Arizony.

Kolejny dog niemiecki o wdzięcznym imieniu Olbrzymi George, był rekordzistą aż do 2013 roku. Miał 109 cm wysokości i ważył 111 kg, a od głowy do czubka ogona miał aż 220 cm.

Oto kilka ciekawych faktów o George’u:

 • potrafił zjeść nawet 50 kg mięsa miesięcznie,
 • musiał się nachylić, żeby napić się wody z kranu w kuchni,
 • miał własne podwójne łóżko,
 • siadał na krześle jak człowiek, gdyż nie mógł się zwinąć jak pies normalnych rozmiarów.

Jakiej rasy był najwyższy pies świata?

Po śmierci George’a tytuł przejął Zeus, który miał 111 cm wysokości w kłębie, a długość jego ciała wynosiła 223 cm. Ważył 70 kilogramów. Mieszkał w Michigan, w USA. Co ciekawe, Zeus potrzebował aż 30 kg jedzenia dziennie. Zmarł w 2014 roku. 

Do tej pory żaden pies nie pobił jego rekordu. Zeus to do dziś największy pies, jaki kiedykolwiek żył. 

Przez lata zdobywcą tytułu był wpisany do księgi rekordów Guinnessa dog niemiecki o imieniu Freddy. Mieszkał w Essex w Wielkiej Brytanii. Był nieco mniejszy niż jego poprzednik, miał 104 cm wzrostu. Ważył około 90 kg i zjadał 1 kg mielonej wołowiny, 250 gramów karkówki i 300 gramów wątróbki dziennie.

Właścicielka twierdzi, że Freddy pogryzł też 26 kanap. Jest tak duży, że musi spać na zwykłym łóżku, a przesypia około 20 godzin dziennie. Mimo, że był tak duży, miał reputację wyjątkowo łagodnego i uwielbiał przysiadać na kolanach swojej opiekunki. Był niezwykle uroczy i lojalny. Freddy odszedł w styczniu 2021 roku.

Jaki jest największy żyjący pies na świecie w 2024 roku? Dog niemiecki o imieniu Zeus

Tytuł największego psa na świecie dzierży obecnie dog niemiecki. Co ciekawe,  ma również na imię Zeus! 

Mieszka w Teksasie w USA. To dość duży zbieg okoliczności, bo jak wspominaliśmy wyżej, był już jeden zdobywca tego tytułu o tym samym imieniu. Zresztą ten niegdyś najwyższy pies świata, nadal dzierży palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o wzrost wszech czasów.

Obecnie żyjący Zeus, ma 104 cm w kłębie i pochodzi z miotu pięciu szczeniaków. Od urodzenia wyróżniał się wzrostem, ale już ma 3 lata, więc więcej nie urośnie. Mimo iż tak wielki, bardzo boi się burz i głośnego hałasu. Zdecydowanie nie jest to pies obronny!

Mastif angielski – najcięższy pies świata

Rekord świata pod względem wagi należał do Zorby, mastifa angielskiego. Ważył 155 kilogramów i miał prawie 2 i pół metra długości. Bardziej przypominał małego konia niż psa.

Obecnie najcięższym psem świata jest dog niemiecki o imieniu Balthazar. Mieszka w Anglii i waży prawie 105 kilogramów.  Nie jest tak wysoki jak Zeus, bo ma niecały metr wysokości.

Czworonogi ras dużych i olbrzymich

Paradoksalnie to ogólnie nie dogi są największymi psami. Choć niektóre psy tej rasy są bardzo wysokie, to przeciętny bernardyn jest większy od typowego doga, bo waży od 72 do 108 kilogramów i dorasta do 90 cm wysokości.

Podobnie jest w przypadku wilczarza irlandzkiego, który ma średnio 78-86 cm i waży do 60 kilogramów.

Duże rasy psów - TOP 5 psów XXL

Bernardyn©fjord77/Pixabay.com
 • Bernardyn – do 90 cm i średnio 90 kg. Muskularny pies o łagodnym usposobieniu. Bardzo opiekuńczy, aktywny. Ma silny instynkt stróżujący. Źle znosi samotność i bywa szczekliwy. 
   
 • Mastif angielski – do 85 cm i 100 kg. Dość niezależny, ale uwielbia towarzystwo człowieka. Ma wielkie serce, a jego chęć przytulania przy jego ogromnej wadze bywa kłopotliwa. 
   
 • Dog niemiecki – do 90 cm i średnio 70 kg. Uznawane za najwyższe psy, choć aby trafił się nam rekordzista, trzeba mieć prawdziwe szczęście. Łagodny, cierpliwy, czuły, uwielbia zabawę. 
   
 • Wilczarz irlandzki – do 86 cm i 54 kg. Pies flegmatyczny, posłuszny, źle znoszący samotność. 
   
 • Mastif neapolitański – do 75 cm i 70 kg. Zrównoważony pies stróżujący. Najspokojniejszy wśród molosów. Nieufny wobec obcych i źle radzący sobie z samotnością. 

Inne wysokie rasy psów zaliczane do największych psów świata to:

 • Chart szkocki mogący ważyć do 50 kilogramów i mierzyć 81 cm 
 • Anatolian, pochodzący z Turcji pies, który może osiągnąć około 75 cm wzrostu, a ich waga dochodzi do 68 kilogramów, 
 • Mastif tybetański, który wyglądem przypomina lwa. Osiąga wzrost do 71 cm i wagę do 80 kilogramów. 
 • Borzoje, przypominające długowłose greyhoundy, zazwyczaj są chude i ważą tylko około 45 kilogramów, ale mogą dorastać do 70 cm wysokości. 

Duże psy – ciekawostki 

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów w przypadku dużych psów jest to, że dość źle znoszą samotność. Żadna z największych ras nie nadaje się do tego, by być spędzać czas samotnie przez długie godziny. Bernardyny, dogi, mastiffy wymagają kontaktu ze swoim opiekunem i uwielbiają czułości. 

Ze względu na to, że w większości przypadków to psy spokojne, duże rasy nadają się do mieszkania w bloku – o ile oczywiście mieszkanie ma odpowiedni metraż. Mało szczekliwe (poza bernardynami) nie będą uciążliwe dla sąsiadów. 

Psy dużych ras są kosztowne. Decydując się na dużego psa, trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych miesięcznie na samo wyżywienie oraz mieć w perspektywie wyższe rachunki za weterynarza, ze względu na częstsze choroby i dysfunkcje. 

Problemy zdrowotne wysokich psów

Niejeden największy pies na świecie ma problemy zdrowotne. Ze względu na swój rozmiar i nacisk na stawy, wyjątkowo duże zwierzaki często cierpią na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego oraz artretyzm.

Większe psy również szybciej odchodzą. Przeciętny dog żyje od 7 do 10 lat, podczas gdy mniejsze psy miewają po 15 lat i więcej. Taka jest cena za górowanie nad innymi czworonogami.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?