Reklama

Największe psy świata – poznaj rekordzistów

Największy pies świata © Shutterstock

Największy psa świata – ten tytuł zdobyło kilkoro czworonogów w ciągu ostatnich kilku lat. Czy domyślasz się, z jakich ras wywodzą się rekordziści?  

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Największa rasa psów na świecie

Największa rasa psa to zdecydowanie dog niemiecki. Są to najwyższe psy świata, choć niekoniecznie najcięższe. Te szczupłe czworonogi z prostokątną głową ważą ponad 50 kilogramów i dorastają przeciętnie do 75 cm wysokości. Dla porównania, taki wzrost mogą mieć małe osły. Mimo swoich rozmiarów, dogi niemieckie to sympatyczne olbrzymy, znane ze swojej łagodności i oddania w stosunku do opiekunów. 

Czuły, inteligentny, lubiący zabawę. Jaki jest dog niemiecki

Największe psy na świecie – rasy i rekordy 

Shamgret Danzas – niegdyś najwyższy pies świata. Pierwszy, wpisany do księgi rekordów Guinessa. Ten mieszkający w Wielkiej Brytanii dog niemiecki ważył ok. 108 kilogramów i miał 104 cm wzrostu. 

W 2004 roku w Księdze Rekordów Guinnessa zapisał się Gibson, również dog niemiecki, arlekin, który ważył 77 kilogramów i miał 107 cm wzrostu. Zachował tytuł największego żyjącego psa aż do śmierci. 

5 lat później, w 2009 roku tytuł mu odebrał Tytan, również dog niemiecki. Ważył 86 kilogramów i miał 107,5 cm wzrostu. O tytuł walczył z nowofundlandem z Dakoty. Niestety, był ślepy, nie słyszał i miał wiele innych problemów zdrowotnych. Był rekordzistą tylko kilka miesięcy, do 2010 roku. W lutym tytuł otrzymał jego kolega tej samej rasy z Arizony. 

Kolejny dog niemiecki o wdzięcznym imieniu Olbrzymi George, był rekordzistą aż do 2013 roku. Miał 109 cm wysokości, ważył 111 kilogramów, a od głowy do czubka ogona mierzył 220 cm.

Oto kilka ciekawych faktów o George’u:

  • zjadał ok. 50 kg mięsa miesięcznie,
  • musiał się nachylić, żeby napić się wody z kranu w kuchni,
  • miał własne podwójne łóżko,
  • siadał na krześle jak człowiek, gdyż nie mógł się zwinąć jak pies normalnych rozmiarów.

Po śmierci George’a tytuł największego psa świata przejął Zeus. Jego wysokość w kłębie to 111 cm, a długość jego ciała wynosiła 223 cm. Pies ważył 70 kilogramów. Mieszkał w Michigan, w USA. Co ciekawe, Zeus potrzebował aż 30 kg jedzenia dziennie. Zeus zmarł w 2014 roku. 

Do tej pory żaden pies nie pobił rekordu Zeusa. Jest to do dziś największy pies jaki kiedykolwiek żył. 

Jaki jest największy pies na świecie w 2020?

Obecnie rekord w kategorii największy pies świata ustanawia dog niemiecki o imieniu Freddy. Mieszka w Essex w Wielkiej Brytanii. Jest nieco mniejszy niż jego poprzednik, ma 104 cm wzrostu. 

Waży około 90 kg i zjada kilogram wołowiny, 250 gramów karkówki i 300 gramów wątróbki dziennie.

Właścicielka twierdzi, że Freddy pogryzł też 26 kanap. Jest tak duży, że musi spać na zwykłym łóżku, a przesypia około 20 godzin dziennie. Mimo, że największy pies na całym świecie, gdy stanie na tylnych łapach, jest wyższy od człowieka, ma reputację wyjątkowo łagodnego i uwielbia przysiadać na kolanach swojej opiekunki.

Najcięższy pies świata

Rekord świata pod względem wagi należał do Zorby, mastifa angielskiego. Ważył 155 kilogramów i miał prawie 2 i pół metra długości. Bardziej przypominał małego konia niż psa.

Obecnie najcięższym psem świata jest dog niemiecki o imieniu Balthazar. Mieszka w Anglii i waży prawie 105 kilogramów.  Nie jest tak wysoki jak Freddy, bo ma niecały metr wysokości.

Największe rasy psów

Dog niemiecki nie jest bynajmniej jedyną wysoką rasą psów. W rzeczywistości przeciętny bernardyn jest większy od typowego doga, bo waży od 72 do 108 kilogramów i dorasta do 90 cm wysokości.

Podobnie jest w przypadku wilczarza irlandzkiego, który ma średnio 78-86 cm i waży do 60 kilogramów.


Największe psy – rasy. Lista top 5 psów XXL

Bernardyn©fjord77/Pixabay.com

Bernardyn – do 90 cm i średnio 90 kg. Muskularny pies o łagodnym usposobieniu. Bardzo opiekuńczy, aktywny. Ma silny instynkt stróżujący. Źle znosi samotność i bywa szczekliwy. 
 

Mastif angielski – do 85 cm i 100 kg. Dość niezależny, ale uwielbia towarzystwo człowieka. Ma wielkie serce, a jego chęć przytulania przy jego ogromnej wadze bywa kłopotliwa. 
 

Dog niemiecki – do 90 cm i średnio 70 kg. Uznawane za najwyższe psy, choć aby trafił się nam rekordzista, trzeba mieć prawdziwe szczęście. Łagodny, cierpliwy, czuły, uwielbia zabawę. 
 

Wilczarz irlandzki – do 86 cm i 54 kg. Pies flegmatyczny, posłuszny, źle znoszący samotność. 
 

Mastif neapolitański – do 75 cm i 70 kg. Zrównoważony pies stróżujący. Najspokojniejszy wśród molosów. Nieufny wobec obcych i źle radzący sobie z samotnością. 

Inne wysokie rasy psów zaliczane do największych psów świata to:

  • chart szkocki mogący ważyć do 50 kilogramów i mierzyć 81 cm 
  • anatolian, pochodzący z Turcji pies, który może osiągnąć około 75 cm wzrostu, a ich waga dochodzi do 68 kilogramów, 
  • mastif angielski, który osiąga podobną wysokość co anatoliany ale często przekracza 90 kilogramów, 
  • mastif tybetański, który wyglądem przypomina lwa. Osiąga wzrost do 71 cm i wagę do 80 kilogramów. 
  • z kolei borzoje, przypominające długowłose greyhoundy, zazwyczaj są chude i ważą tylko około 45 kilogramów, ale mogą dorastać do 70 cm wysokości. 

Duże psy – ciekawostki 

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów w przypadku dużych psów jest to, że dość źle znoszą samotność. Żadna z największych ras nie nadaje się do tego, by być spędzać czas samotnie przez długie godziny. Bernardyny, dogi, mastiffy wymagają kontaktu ze swoim opiekunem i uwielbiają czułości. 

Ze względu na to, że w większości przypadków to psy spokojne, duże rasy nadają się do mieszkania w bloku – o ile oczywiście mieszkanie ma odpowiedni metraż. Mało szczekliwe (poza bernardynami) nie będą uciążliwe dla sąsiadów. 

Psy dużych ras są kosztowne. Decydując się na dużego psa trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych miesięcznie na samo wyżywienie oraz mieć w perspektywie wyższe rachunki za weterynarza, ze względu na częstsze choroby i dysfunkcje. 

Problemy zdrowotne wysokich psów

Niejeden największy pies na świecie ma problemy zdrowotne. Ze względu na swój rozmiar i nacisk na stawy, wyjątkowo duże czworonogi często cierpią na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego oraz artretyzm.

Większe psy również szybciej odchodzą. Przeciętny dog niemiecki żyje od 7 do 10 lat, podczas gdy mniejsze psy miewają po 15 lat i więcej. Taka jest cena za górowanie nad innymi czworonogami.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz