Wilczarz irlandzki

Inne nazwy: chart irlandzki, Irish Wolfhound

Wilczarz irlandzki, zwany również chartem irlandzkim, to bardzo stara rasa psa, której początki sięgają czasów przed naszą erą. Choć to wspaniały myśliwy, wyspecjalizowany w polowaniu na grubszą zwierzynę, obecnie występuje głównie w roli psa do towarzystwa. Jest psem bardzo zrównoważonym i oddanym właścicielowi, choć ten na względy czworonoga musi sobie zasłużyć! 

Wilczarz irlandzki
Wilczarz irlandzki

Najważniejsze informacje o wilczarzu irlandzkim

Długość życia :

1

15

6

10

Charakter :

Pieszczoch Spokojny Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Wilczarz irlandzki to bardzo stara rasa. Szczątki psów w typie wilczarza odkryte na obszarze Irlandii pochodzą już z epoki brązu! Przodkowie chartów irlandzkich są silnie związani z kulturą Celtów. Śmiało można rzec, że rasa ta jest swego rodzaju dziedzictwem narodowym i symbolem irlandzkiej kultury. Pierwszy klub wilczarza w Irlandii powstał w 1885 roku, choć profesjonalne hodowle istniały już znacznie wcześniej.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 2 : charty szorstkowłose

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Wilczarz irlandzki

  Suka : pomiędzy 71 i 81 cm

  Pies : pomiędzy 79 i 86 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 40 i 54 kg

  Pies : pomiędzy 40 i 54 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Wilczarz irlandzki jest wielkim psem o mocnej, muskularnej budowie, nie może jednak być masywny i ciężki. W ruchu powinien być lekki, swobodny i elegancki.

  icon idea
  Ciekawostki

  Wilczarz irlandzki z natury nie jest psem lękliwym ani agresywnym. Jakiekolwiek przejawy tego typu zachowań mogą świadczyć o zaburzeniach psychicznych, wynikających m.in. z nieprawidłowej hodowli. Zanim więc nabędziemy psa, obowiązkowo powinniśmy odwiedzić hodowlę, poznać matkę szczeniąt i ocenić ogólne warunki bytowania czworonogów.

  icon breed/personality
  Wilczarz irlandzki - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Dostojny wygląd psa nie powinien nas zmylić. Choć chart irlandzki jest potężnym i bardzo eleganckim psem, tak naprawdę jest bardzo wrażliwy i oddany swoim najbliższym. Mocno się przywiązuje do opiekuna, uwielbia spędzać z nim czas i potrzebuje jego uwagi. Nie jest to typ milusińskiego kanapowca, ale z pewnością nie pogardzi solidną porcją pieszczot.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Wilczarz irlandzki to pies, który potrzebuje dużo ruchu, dlatego na pewno nie odmówi zabawy, jeśli tylko będzie ona dla niego atrakcyjna. Szczególnie szczenięta są bardzo żywiołowe, z wiekiem stają się spokojniejsze.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   W warunkach domowych dobrze wychowany wilczarz irlandzki powinien umieć zachować spokój. Choć jest to pies energiczny (szczególnie za młodu), potrafi być oazą spokoju, gdy wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Chart irlandzki jest bardzo inteligentnym psem. Uczy się szybko i chętnie, jeśli tylko jest właściwie motywowany podczas szkolenia, a sama nauka jest przyjemna i nie nosi znamion przymusu.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Obecnie wilczarz irlandzki pełni rolę psa do towarzystwa, ale w jego żyłach płynie krew myśliwego. Dawniej wykorzystywany był do polowania na grubszą zwierzynę – głównie na wilki i jelenie. Gdyby ponownie miał wcielić się w swoją pierwotną rolę, bez wątpienia świetnie by się w niej odnalazł!

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wilczarz irlandzki jest psem raczej przyjaźnie nastawionym do wszystkich, także do obcych, choć czasem może traktować ich z pewną rezerwą. Nigdy natomiast nie powinien być strachliwy ani agresywny.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Jako że chart irlandzki nadal posiada instynkt myśliwski i stworzony był do samodzielnej pracy, cechuje się pewnym stopniem niezależności. Niemniej szybko przywiązuje się do swojego opiekuna i jest mu bardzo oddany, dlatego nie będzie dążył do tego, by żyć samodzielnie.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Wilczarz irlandzki to pies, który nie przepada za samotnością i nie powinien być pozostawiony sam sobie na dłuższy czas – nie nadaje się np. do mieszkania na zewnątrz. Jeśli jednak od wieku szczenięcego będzie regularnie przyzwyczajany do krótkich okresów nieobecności właściciela, powinien dobrze je znosić.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Chart irlandzki jest psem inteligentnym i chętnym do współpracy z człowiekiem – o ile zaproponowane przez niego metody szkoleniowe będą ciekawe i łagodne. Wilczarz jest bowiem czworonogiem wrażliwym i nie zniesie brutalnych zachowań ze strony opiekuna. Pies ten ma silny charakter i bywa uparty, ale przy odrobinie wyrozumiałości dla jego potrzeb, cierpliwości i konsekwencji można uczynić z niego wspaniałego towarzysza codzienności.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Wilczarz irlandzki nie należy do psów bardzo szczekliwych. Nie powinien generować problemów w tej kwestii.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Pies ten nie ma dużych skłonności do ucieczki, choć jeśli wyczuje interesujący trop, może za nim podążyć. W związku z tym warto zadbać o ogrodzony teren, na którym wilczarz będzie mógł biegać wolno. Wszędzie indziej dla bezpieczeństwa lepiej trzymać go na smyczy.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Wilczarz irlandzki nie jest typem niszczyciela, ale może przejawiać niepożądane zachowania w tym zakresie, jeśli będzie znudzony lub sfrustrowany.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Wilczarz irlandzki nie jest psem wybrednym i chętnie zje dobry smakołyk, ale nie jest typem ogromnego żarłoka. Przysmaki mogą natomiast pomóc w trakcie ćwiczeń z zakresu podstaw posłuszeństwa.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Już sam tylko dostojny wygląd wilczarza irlandzkiego powinien zniechęcić intruza do wtargnięcia na nasz teren. Pies ten nie jest jednak typowym psem stróżującym i nie powinien być wykorzystywany wyłącznie do tego zadania.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Wilczarz irlandzki to wspaniały czworonóg o spokojnym, zrównoważonym charakterze, który kocha kontakt z człowiekiem i chętnie z nim współpracuje. Jednocześnie jednak jest on w pewnym stopniu niezależny i bywa uparty. W połączeniu z dużymi rozmiarami może to generować pewne trudności w przypadku osób zupełnie niedoświadczonych.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Wilczarz irlandzki w mieszkaniu

     Jeżeli wilczarz irlandzki nie będzie miał innego wyjścia, oczywiście dostosuje się do warunków panujących w mieszkaniu, jednak nie jest to najlepsze miejsce do życia dla tak dużego czworonoga. Na niewielkiej przestrzeni może zupełnie niechcący narobić szkód, choćby przechodząc przez pokój i machając ogonem…

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Jak każdy chart wilczarz irlandzki potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznej. Nie lubi zbyt długo pozostawać zupełnie bezczynnym. Szczególnie w przypadku szczeniąt należy uważać jednak na to, aby nie przeforsowywać psa, gdyż może to zaburzyć jego prawidłowy rozwój fizyczny. Codzienne spacery są jednak wymagane.

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     To sporych rozmiarów pies, który może generować pewne trudności w kwestii transportu – zwłaszcza publicznymi środkami komunikacji. W dużym rodzinnym samochodzie powinien natomiast znaleźć miejsce dla siebie. Oczywiście od najwcześniejszego wieku należy go przyzwyczajać do podróżowania, aby w czasie jazdy pies zachowywał się spokojnie i nie stresował się.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Wilczarz irlandzki i koty

      Pomimo że w wilczarzu irlandzkim płynie krew charta, teoretycznie nie powinien on mieć większych trudności z zaakceptowaniem innych zwierząt obok siebie – zwłaszcza, gdy będzie wraz z nimi dorastał. Jest więc szansa na to, że stworzy udany związek z kotem lub przynajmniej będzie go traktował obojętnie. Za obcymi mniejszymi zwierzętami może natomiast puszczać się w pogoń.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Wilczarz irlandzki i psy

      To, czy pies tej rasy zaakceptuje inne czworonogi w dużej mierze uzależnione jest od jego wychowania. Jest to pies co do zasady dość przyjaźnie nastawiony do innych, niewykazujący agresji.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Wilczarz irlandzki i dzieci

      Chart irlandzki jest psem spokojnym, zrównoważonym i cierpliwym w stosunku do dzieci. Może więc dobrze czuć się w ich towarzystwie – pod warunkiem, że będą one traktować go z szacunkiem. Jest to jednak na tyle duży pies, że maluchy nie powinny pozostawać z nim same – nadzór dorosłych podczas zabawy jest obowiązkowy!

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Wilczarz irlandzki i osoby starsze

      Pomimo tego, że wilczarz to wspaniały czworonóg, niestety nie jest najlepszym wyborem dla osób starszych, mało aktywnych. Potrzebuje on przewodnika równie energicznego i silnego.

      %}

      icon breed/price
      Wilczarz irlandzki - cena

      Cena wilczarza irlandzkiego zależy m.in. od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3500 złza psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać 7000 zł.
       
      Średni miesięczny koszt utrzymania psa jest spory, bo w zależności od diety, na jaką się zdecydujemy, może wynosić nawet 400-600 zł!

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja wilczarza nie jest trudna, ale może być nieco czasochłonna ze względu na duże rozmiary psa. Czworonóg ten wymaga regularnego szczotkowania i trymowania. Więcej czasu i uwagi wymaga sierść psów wystawowych. Psa nie należy zbyt często kąpać (a jeśli już to tylko w dedykowanych produktach!), by nie narazić go na problemy skórne i utratę właściwości szaty. Trzeba dbać również o czystość oczu, uszu i przycinać pazury.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Pies szczotkowany regularnie nie będzie tracił dużych ilości sierści. Choć jej wypadanie może być wzmożone w okresie linienia.

      Wilczarz irlandzki - żywienie

      Wilczarz irlandzki je sporo, bowiem jest dużym psem. Może natomiast jeść zarówno produkty gotowe, jak i samodzielnie przygotowywane posiłki. Muszą one cechować się wysoką jakością. Szczególny nacisk na prawidłowe żywienie należy położyć w okresie dorastania psa. Nie powinien on spożywać pokarmów wysokobiałkowych, bo to może przyczynić się do zbyt szybkiego wzrostu i problemów w przyszłości. Codzienne posiłki warto podzielić na kilka mniejszych porcji i obowiązkowo dać psu odpocząć po jedzeniu.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia wilczarza irlandzkiego szacuje się na około 6-8 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Chart irlandzki, choć żyje stosunkowo krótko w porównaniu z innymi dużymi rasami, jest dość odpornym i wytrzymałym zwierzęciem.

      Odporność na upały

      Odporność na upały można w przypadku wilczarza irlandzkiego ocenić jako średnią. W czasie bardzo gorących dni warto ograniczyć jego aktywność i zapewnić możliwość wypoczynku w chłodnym, przewiewnym miejscu.

      Odporność na zimno

      Wilczarz irlandzki o wiele lepiej znosi zimno niż upały. Nie potrzebuje ubrań ochronnych, ale w czasie silnych mrozów nie powinien długimi godzinami przebywać na zewnątrz – zwłaszcza bez większego ruchu.

      Skłonność do tycia

      Chart irlandzki, jako duży pies, dużo je, ale nie ma szczególnych skłonności do tycia. Jeśli tylko będzie miał zapewnioną odpowiednią do potrzeb i możliwości dawkę ruchu, nadwaga mu nie grozi.

      Częste choroby

      Jak większość dużych ras psów także wilczarz irlandzki narażony jest m.in. na skręt żołądka i dysplazję stawów biodrowych (rzadziej łokciowych). Ponadto mogą pojawić się problemy natury kardiologicznej i okulistycznej.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz