Wilczarz irlandzki

Inne nazwy: chart irlandzki, Irish Wolfhound

Wilczarz irlandzki
Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki, zwany również chartem irlandzkim, to bardzo stara rasa psa, której początki sięgają czasów przed naszą erą. Choć to wspaniały myśliwy, wyspecjalizowany w polowaniu na grubszą zwierzynę, obecnie występuje głównie w roli psa do towarzystwa. Jest psem bardzo zrównoważonym i oddanym właścicielowi, choć ten na względy czworonoga musi sobie zasłużyć! 

Najważniejsze informacje o wilczarzu irlandzkim

Długość życia :

1

15

6

10

Charakter :

Pieszczoch Spokojny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Wilczarz irlandzki to bardzo stara rasa. Szczątki psów w typie wilczarza odkryte na obszarze Irlandii pochodzą już z epoki brązu! Przodkowie chartów irlandzkich są silnie związani z kulturą Celtów. Śmiało można rzec, że rasa ta jest swego rodzaju dziedzictwem narodowym i symbolem irlandzkiej kultury. Pierwszy klub wilczarza w Irlandii powstał w 1885 roku, choć profesjonalne hodowle istniały już znacznie wcześniej.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 2 : charty szorstkowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 71 i 81 cm

  Pies : pomiędzy 79 i 86 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 40 i 54 kg

  Pies : pomiędzy 40 i 54 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Wilczarz irlandzki jest wielkim psem o mocnej, muskularnej budowie, nie może jednak być masywny i ciężki. W ruchu powinien być lekki, swobodny i elegancki.

  Ciekawostki

  Wilczarz irlandzki z natury nie jest psem lękliwym ani agresywnym. Jakiekolwiek przejawy tego typu zachowań mogą świadczyć o zaburzeniach psychicznych, wynikających m.in. z nieprawidłowej hodowli. Zanim więc nabędziemy psa, obowiązkowo powinniśmy odwiedzić hodowlę, poznać matkę szczeniąt i ocenić ogólne warunki bytowania czworonogów.

  Wilczarz irlandzki - charakter

  • 100%

   Czuły

   Dostojny wygląd psa nie powinien nas zmylić. Choć chart irlandzki jest potężnym i bardzo eleganckim psem, tak naprawdę jest bardzo wrażliwy i oddany swoim najbliższym. Mocno się przywiązuje do opiekuna, uwielbia spędzać z nim czas i potrzebuje jego uwagi. Nie jest to typ milusińskiego kanapowca, ale z pewnością nie pogardzi solidną porcją pieszczot.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Wilczarz irlandzki to pies, który potrzebuje dużo ruchu, dlatego na pewno nie odmówi zabawy, jeśli tylko będzie ona dla niego atrakcyjna. Szczególnie szczenięta są bardzo żywiołowe, z wiekiem stają się spokojniejsze.

  • 100%

   Spokojny

   W warunkach domowych dobrze wychowany wilczarz irlandzki powinien umieć zachować spokój. Choć jest to pies energiczny (szczególnie za młodu), potrafi być oazą spokoju, gdy wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone.

  • 66%

   Inteligentny

   Chart irlandzki jest bardzo inteligentnym psem. Uczy się szybko i chętnie, jeśli tylko jest właściwie motywowany podczas szkolenia, a sama nauka jest przyjemna i nie nosi znamion przymusu.

  • 100%

   Łowca

   Obecnie wilczarz irlandzki pełni rolę psa do towarzystwa, ale w jego żyłach płynie krew myśliwego. Dawniej wykorzystywany był do polowania na grubszą zwierzynę – głównie na wilki i jelenie. Gdyby ponownie miał wcielić się w swoją pierwotną rolę, bez wątpienia świetnie by się w niej odnalazł!

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wilczarz irlandzki jest psem raczej przyjaźnie nastawionym do wszystkich, także do obcych, choć czasem może traktować ich z pewną rezerwą. Nigdy natomiast nie powinien być strachliwy ani agresywny.

  • 66%

   Niezależny

   Jako że chart irlandzki nadal posiada instynkt myśliwski i stworzony był do samodzielnej pracy, cechuje się pewnym stopniem niezależności. Niemniej szybko przywiązuje się do swojego opiekuna i jest mu bardzo oddany, dlatego nie będzie dążył do tego, by żyć samodzielnie.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Wilczarz irlandzki to pies, który nie przepada za samotnością i nie powinien być pozostawiony sam sobie na dłuższy czas – nie nadaje się np. do mieszkania na zewnątrz. Jeśli jednak od wieku szczenięcego będzie regularnie przyzwyczajany do krótkich okresów nieobecności właściciela, powinien dobrze je znosić.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Chart irlandzki jest psem inteligentnym i chętnym do współpracy z człowiekiem – o ile zaproponowane przez niego metody szkoleniowe będą ciekawe i łagodne. Wilczarz jest bowiem czworonogiem wrażliwym i nie zniesie brutalnych zachowań ze strony opiekuna. Pies ten ma silny charakter i bywa uparty, ale przy odrobinie wyrozumiałości dla jego potrzeb, cierpliwości i konsekwencji można uczynić z niego wspaniałego towarzysza codzienności.

   • 66%

    Szczekliwy

    Wilczarz irlandzki nie należy do psów bardzo szczekliwych. Nie powinien generować problemów w tej kwestii.

   • 100%