Chart afgański

Inne nazwy: Afgan, Afghan hound, Tazy

Chart afgański
Chart afgański © Shutterstock

Jak każdy chart, afgan jest psem o szlachetnym wyglądzie i zdystansowanym usposobieniu. Jest czuły w stosunku do najbliższych, ale nie będzie idealnym towarzyszem dla osób, którym zależy na psie o wylewnym charakterze. Do nieznajomych podchodzi z dystansem. Chart afgański jest niełatwym w ułożeniu czworonogiem, dlatego wymaga doświadczonego przewodnika.

Najważniejsze informacje o Chart afgański

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Chart afgański przedstawiony jest na obrazie powstałym 2000 lat p.n.e., jest też o nim mowa na jeszcze starszym egipskim papirusie. Według legendy para chartów afgańskich była obecna na Arce Noego.

Przodek rasy przybył prawdopodobnie z Azji Środkowej wraz z Indoeuropejczykami, którzy utworzyli królestwo w północnych regionach dzisiejszego Afganistanu. Później przenieśli się oni wraz z psami w dzisiejsze regiony Iranu, co wyjaśnia, dlaczego afgan jest również nazywany tazy, czyli „arabski”. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 1 : charty długowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 63 i 69 cm

  Pies : pomiędzy 68 i 74 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Afgan emanuje siłą i godnością. Orientalny wyraz pyska jest typowy dla rasy. Pies wręcz przeszywa swoim wzrokiem. Czaszka jest długa i niezbyt wąska, guz potyliczny wydatny, kufa długa, szczęki mocne, a stop słabo zaznaczony. Oczy są niemal trójkątne, osadzone nieco ukośnie. Uszy osadzone nisko, z tyłu czaszki, noszone płasko przy głowie. Kończyny są proste, o mocnym kośćcu. Ogon nie może być zbyt krótki. Jest nisko osadzony, pokryty niezbyt obfitym włosem, tworzy pierścień na końcu. Unosi się, gdy pies jest aktywny.

  Ciekawostki

  Afgan zyskał przydomek „pachnącego psa” dzięki piżmowemu aromatowi wydzielanemu przez gruczoły policzków. 

  Chart afgański - charakter

  • 33%

   Czuły

   Afgan okazuje uczucia właścicielowi, przy czym pozostaje spokojny i zdystansowany. Potrafi odmówić pieszczot, nawet od najbliższych. Nie jest wylewny, co nie oznacza, że nie kocha swojego opiekuna.

  • 33%

   Lubi zabawę

   Chart afgański nie okaże specjalnego entuzjazmu wobec propozycji gry w piłkę, co jednak nie oznacza, że całkowicie stroni od zabawy i nie potrzebuje ruchu – wręcz przeciwnie.

  • 66%

   Spokojny

   Chart afgański to spokojne zwierzę - przede wszystkim w warunkach domowych. Wciąż jest to jednak pies myśliwski i wyścigowy, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje solidnej codziennej dawki wysiłku fizycznego.

  • 100%

   Inteligentny

   Chart afgański jest bystry i niezależny. Z natury jest zdystansowany, dlatego jego ułożenie jest trudne. Warto mieć świadomość tego, że brak chęci współpracy nie świadczy o jednoczesnym braku inteligencji psa. Trzeba wyjść psu naprzeciw i zaproponować taką formę nauki, która będzie dla niego atrakcyjna.

  • 100%

   Łowca

   Obecnie wykorzystywanie chartów do polowań jest w Polsce prawnie zakazane. Mogą one pełnić rolę wyłącznie psów do towarzystwa i wystawowych. Oczywiście nie ma to wpływu na ich naturalny instynkt drapieżnika, który jest naprawdę silny.

   Konieczne jest zachowanie wzmożonej czujności na spacerach. Afgan nigdy do końca nie nauczy się przychodzić na zawołanie. Spuszczanie go ze smyczy w niezabezpieczonym miejscu to ogromne ryzyko. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Chart afgański zachowuje dystans wobec obcych ludzi. Nigdy nie należy zmuszać go do kontaktu, zdecydowanie woli on zignorować nieznajomego, jeśli ma taką możliwość.

  • 100%

   Niezależny

   Chart afgański jest psem bardzo niezależnym. Naturalnie nie oznacza to, że nie przywiązuje się do swoich najbliższych. Potrafi okazać czułość, ale nie jest zbyt wylewny.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Dzięki niezależnej naturze pies bez problemu znosi nieobecność właścicieli, ale oczywiście musi być do niej właściwie i odpowiednio wcześnie przygotowany.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie afgana jest trudne i wymaga nawiązania z psem silnej relacji. W żadnym wypadku nie wolno stosować przemocy, bo ten wrażliwy i uparty pies z pewnością jej nie zaakceptuje. 

    Szczeniak musi przyswoić podstawy dobrego wychowania niezbędne do harmonijnego współżycia z innymi. Proces ten wymaga jednak cierpliwości, konsekwencji, łagodności i stanowczości zarazem. 

   • 33%

    Szczekliwy

    Chart afgański to cichy pies, który raczej nie szczeka. 

   • 100%