Reklama

pielęgnacja shih tzu
© chaossart/Shutterstock

Psy długowłose – poznaj rasy psów o długiej sierści

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Jeśli interesują Cię czworonogi o długiej sierści, mamy doskonałą wiadomość – istnieje mnóstwo ras z długą szatą. Wśród nich znajdziesz zarówno psy małe, średnie i duże. Poznaj najpopularniejsze długowłose psy i dowiedz się, jak pielęgnować ich okrywę włosową, aby zawsze odznaczała się doskonałą kondycją i pięknym wyglądem!

Miniaturowe i małe rasy psów długowłosych

Niewielkie czworonogi cieszą się ogromnym uznaniem od stuleci. Większość z nich została stworzona po to, aby dotrzymywać towarzystwa człowiekowi. Liczne rasy żyły na carskich i królewskich dworach, ciesząc oko i umilając czas możnym tego świata, ale są i takie, które mają zupełnie inny rodowód. 

Poznaj miniaturowe i małe rasy psów długowłosych.

Yorkshire terrier

Dulova Olga/Shutterstock

Yorkshire terrier waży zaledwie 3 kg i odznacza się niezwykle piękną, długą szatą. Nie daj się jednak zwieść jego majestatycznemu wyglądowi, bowiem jest to… najprawdziwszy łowca! 

Rasa powstała stosunkowo niedawno, bo w połowie XIX wieku. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, z hrabstwa Yorkshire. Czworonóg ten nie towarzyszył królom ani arystokracji, ale ubogim robotnikom i rzemieślnikom. 

Na swoje utrzymanie zarabiał tępieniem szczurów w domach i obejściach opiekunów. Do teraz odznacza się silnym instynktem łowieckim. Świadomy właściciel nie powinien z nim walczyć, ale pomóc pupilowi realizować jego naturalne potrzeby!

Popularny york słynie z ogromnego oddania swoim najbliższym. To pies przyjazny, wesoły i energiczny. Akceptuje dzieci, w stosunku do obcych bywa nieufny, ale nie powinien być agresywny. Należy uczyć go podstaw posłuszeństwa tak jak każdego innego psa. Większość opiekunów decyduje się na regularne przycinanie szaty, która jest wówczas znacznie łatwiejsza w utrzymaniu.

Maltańczyk

Sue Thatcher/Shutterstock

Bichon maltański osiąga wagę 3-4 kg i ma maksymalnie 25 cm wysokości w kłębie. Jego włos jest bardzo długi, prosty i niesamowicie jedwabisty. Występuje wyłącznie w białym umaszczeniu. 

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras psów na świecie, dlatego – choć początkowo sądzono, że powstał na Malcie – jego pochodzenie nie jest do końca jasne. Pewne jest natomiast to, że nigdy nie pracował, zawsze wykorzystywano go jako psa do towarzystwa, a obecnie jest jedną z najpopularniejszych ras.

Bichon ten nie pełni jedynie „funkcji reprezentacyjnych”. To naprawdę inteligentny pies, który chętnie i szybko się uczy. Czy wiesz, że te małe pieski z powodzeniem uprawiają rozmaite sporty kynologiczne, w tym m.in. agility? Podobnie jak w przypadku yorkshire terrierów, opiekunowie maltańczyków często decydują się na krótkie fryzury u swoich pupili.

Shih tzu

Pattarit S/Shutterstock

Na liście małych psów długowłosych nie może zabraknąć shih tzu. Ten uroczy pies waży on średnio od 4,5 do 9 kg. Pochodzi prawdopodobnie z Tybetu. Choć swego czasu sądzono, że powstał z połączenia lhasa apso i pekińczyka, badania wykazały, że jest on o wiele starszą rasą. Tajemniczy, długowłosy shih tzu występuje w różnych umaszczeniach.

Chrysanthemum dog, jak bywa niejednokrotnie nazywany shih tzu, to bardzo wesoły i towarzyski czworonóg. Psy tej rasy tolerują inne zwierzęta, dzieci i obce osoby. Silnie przywiązują się do rodziny. Wymagą umiarkowanej dawki aktywności.

Cavalier king charles spaniel

Hollysdogs/Shutterstock

Cavalier zyskuje w Polsce coraz większą popularność. To niewielki pies, który znany i ceniony był w Anglii już w XVI wieku. Zamiłowanie do rasy wyrażał także m.in. słynny francuski król Ludwik XIV, zwany Królem Słońce. Długa, jedwabista szata cavaliera występuje w kilku rodzajach umaszczenia i odznacza się obfitymi piórami. Loki lub mocne fale są niedopuszczalne.

Cavaliery to psy pełne energii, łagodne i odważne. Bez trudu akceptują dzieci, psy i inne zwierzęta. Przywiązują się do swojej rodziny i źle znoszą samotność, dlatego już od okresu szczenięcego należy stopniowo uczyć pupila samodzielnego pozostawania w domu.

Inne małe rasy długowłosych psów, które warto bliżej poznać, to m.in.: 

  • lhasa apso, 
  • hawańczyk, 
  • chin japoński, 
  • szpic miniaturowy (inaczej pomeranian), 
  • jamnik długowłosy (mniej popularny od jamnika krótkowłosego).

Średnie i duże rasy psów długowłosych

W tej grupie znajdziesz zarówno czworonogi pełniące rolę psów do towarzystwa, myśliwskich, pasterskich i ratowniczych. Poznaj średniej wielkości psy ras długowłosych i przekonaj się, czy kryje się wśród nich Twój wymarzony czworonożny przyjaciel!

Cocker spaniel angielski

otsphoto/Shutterstock

Cocker spaniel angielski, obok jamnika i owczarka niemieckiego, jeszcze do niedawna był jednym z najpopularniejszych psów w Polsce. Osiąga wysokość w kłębie do 41 cm i wagę do 14,5 kg. Suki są nieco mniejsze i lżejsze od psów. 

To doskonały pies myśliwski (aporter, płochacz i pies wodny). Choć jego obecna nazwa funkcjonuje od XIX wieku, wiadomo że rasa była znana i wykorzystywana w trakcie polowań już znacznie wcześniej. Cocker spaniel angielski ma obfitą i jedwabistą sierść.

Obecnie występuje przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Jest niezwykle energicznym i przyjaznym czworonogiem. Wymaga dużej codziennej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Sprawdzi się jako towarzysz aktywnej rodziny z dziećmi. 

W ramach ciekawostki warto dodać, że cocker spaniel angielski jest protoplastą trochę mniejszej i lżejszej rasy cocker spaniel amerykański.

Samoyed

George Trumpeter/Shutterstock

Samoyed to piękna rasa należąca według klasyfikacji FCI do szpiców i ras pierwotnych. Od kilku lat budzi duże zainteresowanie w Polsce. Waży przeciętnie 25 do 30 kg i mierzy około 57 cm. Suki są mniejsze i lżejsze od psów. 

Rasa odznacza się białą, puszystą, długą szatą, która chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (posiada gęsty podszerstek i długą okrywę włosową). Samojed pochodzi z Rosji, gdzie przez wieki wykorzystywany był m.in. jako pies zaprzęgowy, pasterski i myśliwski.

Samojed jest czworonogiem bardzo inteligentnym, oddanym, odznacza się łagodnym usposobieniem i cierpliwością  wobec dzieci. Wykazuje przyjazne nastawienie w stosunku do obcych ludzi, psów i innych zwierząt, choć jego stosunkowo silny instynkt łowiecki czasem bierze górę i skłania do pogoni za zwierzyną. 

To pies uwielbiający pracę i zabawę, jest bardzo energiczny, dlatego należy mu zapewnić rozmaite aktywności fizyczne i umysłowe.

Owczarek australijski

Jan Havlicek/Shutterstock

Owczarek australijski w typie amerykańskim osiąga wysokość do 58 cm i waży maksymalnie 34 kg. Jest wszechstronnym psem pracującym – pasterskim, zaganiającym, sportowym i ratowniczym. Coraz częściej wykorzystuje się go również jako psiego terapeutę. 

Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Najczęściej występuje w charakterystycznym umaszczeniu blue merle. Ma długą, prostą sierść, która tworzy obfitą grzywę, portki i pióra.

Owczarek ten jest doskonałym kompanem energicznych osób, które mogą poświęcić swojemu pupilowi sporo czasu na rozmaite aktywności fizyczne i umysłowe – wspaniale sprawdza się m.in. w sportach kynologicznych. Odnajdzie się także jako pies rodzinny w aktywnej rodzinie z dziećmi. Akceptuje psy i inne zwierzęta.

Inne średnie i duże rasy psów długowłosych to m.in.: 

  • border collie, 
  • owczarek niemiecki długowłosy, 
  • owczarek szkocki długowłosy (collie), 
  • owczarek staroangielski (bobtail).

Olbrzymie rasy psów długowłosych

Uwielbiasz psy, które budzą respekt swoim wyglądem i cechują się naprawdę imponującymi rozmiarami? Wśród nich także znajdziesz czworonogi o długiej szacie. Sprawdź, co to za rasy i zastanów się, czy któraś z nich jest właśnie dla Ciebie.

Chart afgański

Julia Shepeleva/Shutterstock

Chart afgański, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Afganistanu, a dokładnie z górzystych terenów kraju, gdzie wykorzystywany był m.in. jako pies pasterski, myśliwski, stróżujący a nawet… obronny! Osiąga nawet do 74 cm wysokości w kłębie i waży przy tym stosunkowo niewiele, bo do 25 kg. Jego znakiem rozpoznawczym jest przepiękna, bardzo długa szata.

Chart ten jest psem niezależnym, czujnym, odważnym i jednocześnie wrażliwym. Bywa niesforny i uparty, dlatego rasa nie jest polecana osobom początkującym. Co istotne, ustawa Prawo Łowieckie nakłada na potencjalnych opiekunów i hodowców chartów i ich mieszańców obowiązek uzyskania zezwolenia. 

Wydawane jest ono przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania/prowadzenia hodowli. Należy mieć również świadomość tego, że polowanie z chartami jest w Polsce zabronione, a one same uznawane są za broń białą.

Nowofundland

Pandas/Shutterstock

Nowofundland, nazywany często nowofundlandczykiem lub wodołazem, to prawdziwy niedźwiedź wśród czworonogów! Osiąga do 71 cm wysokości i może ważyć ponad 70 kg. Suki są zazwyczaj mniejsze i lżejsze od psów. Rasa pochodzi z należącej do Kanady wyspy Nowej Fundlandii i liczy prawdopodobnie około 1000 lat. Posiada miękki, delikatny włos, tworzący na łapach pióra i portki.

Nowofundland uznawany jest za jedną z najbardziej przyjaznych, łagodnych ras. Jest niezwykle delikatny, uważny i cierpliwy. Będzie niezastąpionym towarzyszem dziecięcych zabaw, ale dziecko z psem zawsze powinno przebywać pod opieką osób dorosłych. 

To naprawdę ogromny zwierzak, który zupełnie niechcący może zrobić krzywdę. Decydując się na nowofundlanda, należy pamiętać m.in. o tym, że wprost kocha on wodę, dlatego może korzystać z każdej okazji, aby „popływać” – nawet w kałuży lub misce na wodę!

Komondor

Lenkadan/Shutterstock

Na koniec duży pies o zdecydowanie długiej i jednocześnie bardzo nietypowej szacie. Komondor, nazywany też owczarkiem węgierskim, osiąga do 80 cm wysokości w kłębie i waży do 52 kg. Jego szata jest tym, co zdecydowanie wyróżnia go na tle innych ras. 

Posiada on bowiem sierść w kształcie sfilcowanych sznurów przypominających dredy. Tworzą się one samodzielnie około 8. miesiąca życia szczeniaka. Nie wymagają czesania, ale trzeba je regularnie rozdzielać przy skórze, aby się nie splątały.

Komondor to stara rasa psów pasterskich wywodząca się z Węgier. Jako doskonały stróż owczarek ten jest nieufny wobec obcych, ale nigdy agresywny bez powodu. Jest niezależny, odważny i wytrwały. Nie nadaje się na towarzysza osób niedoświadczonych.

Pielęgnacja sierści długowłosych ras psów

Nie da się ukryć, że rasy długowłose wymagają regularnej pielęgnacji. Jest ona bardziej czasochłonna i skomplikowana niż w przypadku psów krótkowłosych. Codzienne szczotkowanie jest niezbędne w celu uniknięcia tworzenia się kołtunów i pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń, jak np. drobne patyki, źdźbła trawy i inne, które z łatwością wplątują się w długą szatę. 

Wiele ras, takich jak np. opisane wyżej shih tzu, maltańczyk czy york, wymaga systematycznych, najlepiej cotygodniowych kąpieli i regularnego strzyżenia, średnio co miesiąc w przypadku pozostawienia długiego włosa. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest oddanie pupila w ręce doświadczonego groomera.

Sporym wyzwaniem dla każdego opiekuna długowłosego czworonoga jest utrzymanie porządku w domu w czasie linienia, które u większości ras następuje dwa razy do roku. Kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę w przypadku licznych długowłosych czworonogów to zdrowie uszu. 

Psy posiadające opadnięte, silnie owłosione uszy, jak np. nowofundland, chart afgański czy cocker spaniel angielski, narażone są na powstawanie stanów zapalnych. Ponadto konieczny jest regularny „przegląd” całego ciała, w szczególności łap, pod kątem zranień i innych schorzeń, gdyż długa, gęsta sierść skutecznie maskuje dolegliwości.

Podsumowanie

Rasy długowłose to piękne czworonogi, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Znajdziesz wśród nich zarówno psy małe, duże i olbrzymie. 

Decydując się na przyjęcie pod dach długowłosego podopiecznego, musisz mieć pełną świadomość tego, jakiej opieki i pielęgnacji wymaga, a ta ostatnia zazwyczaj jest dość czasochłonna i wymagająca. Na szczęście miłość, jaką obdarza pies, w pełni wynagradza wszelkie trudy!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?