Reklama

border collie

Border collie to najczęściej poszukiwana przez Polaków rasa w 2021 roku

© Shutterstock

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce w 2021 roku - TOP 10

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano aktualizacja dnia

Rok 2021 mamy już za sobą, zatem warto zrobić krótkie podsumowanie i zobaczyć, które rasy psów cieszyły się największym zainteresowaniem w Polsce. Poznaj nasz ranking, stworzony na podstawie liczby wyszukiwań w Google. Czy na liście jest także Twój pupil? Sprawdź! 

Polacy kochają zwierzęta?

Zdecydowanie tak! W szczególności zaś uwielbiamy psy. Wystarczy spojrzeć na oficjalne dane pochodzące z legalnych hodowli w Polsce z ostatnich dwóch lat. W roku 2020 w Polsce urodziło się dokładnie 64 105 szczeniąt pochodzących z 12 565 miotów. W 2021 roku na świat przyszło jeszcze więcej szczeniaków, bo dokładnie 73 158 z 14 692 miotów (źródło: ZKwP). 

Powstawanie kolejnych hodowli i rosnąca z roku na rok liczba szczeniąt jest najlepszym dowodem tego, że zainteresowanie posiadaniem przyjaciela na czterech łapach jest ogromne! Co istotne – na szczęście – wzrasta również świadomość potencjalnych opiekunów w kwestii doboru rasy, potrzeb i wymagań psów oraz ogólnej opieki nad nimi.

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce w 2021 

W 2020 roku wśród najpopularniejszych ras psów w Polsce bezsprzecznie królowały małe czworonogi. Pierwsze trzy miejsca należały kolejno do maltańczyka, shih tzu i buldoga francuskiego, które obecnie „spadły” na nieco dalsze pozycje. Liczba wyszukiwań rzeczonych ras w internecie przekroczyła nieznacznie 100 000 (w przypadku maltańczyka 135 000). Co ciekawe, nawet rasy, które zajmują dalsze miejsca niż w poprzednim zestawieniu, mogą pochwalić się większą liczbą wyszukiwań.

Jak sytuacja wygląda obecnie? 

Biorąc pod uwagę poprzedni ranking, może nieco zaskakiwać. Na pierwszym miejscu znalazł się… border collie i to z oszałamiającym wynikiem 201 000 wyszukiwań! Zaraz za nim pojawił się poczciwy golden retriever. Trzecie miejsce należy do zwycięzcy z 2020 – maltańczyka. Jak wyglądają kolejne pozycje i co warto wiedzieć o najpopularniejszych rasach psów w 2021 roku?

1. Border collie

Nasz zeszłoroczny zwycięzca to rasa, której wielką popularność rzeczywiście widać gołym okiem. Przechadzając się po ulicach jakiegokolwiek większego miasta w Polsce, nie sposób nie spotkać choć jednego bordera. Skąd tak duże zainteresowanie? Border collie jest uznawany za najbardziej inteligentną rasę psa na całym świecie! 

©Shutterstock

To wyjątkowy pies pasterski, niezwykle wytrwały, szybki i zwinny, nastawiony na współpracę z człowiekiem, silnie przywiązujący się do swojego opiekuna. Choć zapewne większość osób na hasło „border collie” widzi oczami wyobraźni charakterystycznego czarno-białego psa (nie bez powodu, bo jest to najczęściej występująca odmiana umaszczenia), istnieje wiele innych odmian kolorystycznych, jak np. intrygujący niebieski marmurkowy (blue merle) czy black tricolour.

2. Golden retriever

Golden retriever to rasa, której z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Do tej pory na równi popularny z labradorem retrieverem (lub nawet pozostający nieco w jego cieniu), w zeszłym roku zostawił go daleko w tyle. Jak daleko? O tym za chwilę. Golden to wyjątkowo inteligentny i łagodny czworonóg, który uwielbia towarzystwo ludzi i bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny.

©Shutterstock

Rasa ta, choć pierwotnie wykorzystywana do polowań na ptactwo, obecnie pełni wiele różnorodnych funkcji. Świetnie sprawdza się m.in. w policji (np. do poszukiwania narkotyków), w dogoterapii, a także w pomocy osobom niepełnosprawnym (np. jako pies przewodnik). Decydując się na golden retrievera, warto dokładnie poznać jego historię, predyspozycje i potrzeby wynikające ze specyfiki rasy.

To czworonóg bardzo energiczny, który kocha (zgodnie z nazwą!) aportowanie i który jest wielkim fanem wody. Będzie absolutnie szczęśliwy, jeśli każdego dnia będzie mógł aktywnie spędzić czas na zabawach i ćwiczeniach zarówno fizycznych, jak i umysłowych. 

3. Maltańczyk 

Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że niezależnie od tego, na którym miejscu w rankingu popularności maltańczyk był, jest obecnie i będzie w kolejnych latach, raczej nie grozi mu wypadnięcie poza pierwszą dziesiątkę. To niesamowicie sympatyczny czworonóg, który urzeka zarówno swoim wyglądem i charakterem.

©Shutterstock

Ten niewielki, śnieżnobiały piesek – wbrew pozorom – jest naprawdę energiczny i wytrwały. Do tego nie brakuje mu inteligencji i przenikliwego spojrzenia. Wspaniale współpracuje z człowiekiem, chętnie i szybko się uczy. Genialnie wypada… w sportach kynologicznych, np. w agility! 

Miejsca poza podium 

Czwarte miejsce zajmuje pochodzący z dalekiego Tybetu shih tzu. Zaraz za nim znajduje się buldog francuski, którego przodkami są m.in. buldog angielski i terier (prawdopodobnie boston terrier). Na szóstym miejscu mamy amstaffa, czyli american staffordshire terriera. Dalsze pozycje należą kolejno do: uroczego mopsa, doskonale każdemu znanego owczarka niemieckiego, wspomnianego już labradora. Pierwszą dziesiątkę zamyka szpic miniaturowy, inaczej nazywany pomeranianem. 

Nie sposób zaprzeczyć, że wszystkie wyżej wymienione rasy, bez względu na to, jakie miejsce w rankingu zajmują, cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele innych fantastycznych ras, które zasługują na tak samo wielką uwagę!

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce w 2022 roku - zestawienie

Ranking 10 najpopularniejszych ras w Polsce w 2021 roku wygląda następująco (w nawiasie liczba wyszukiwań w roku poprzednim):

1. Border collie – 201 000 wyszukiwań (74 000) 
2. Golden retriever – 201 000 wyszukiwań (74 000)
3. Maltańczyk – 165 000 wyszukiwań (135 000)
4. Shih tzu – 165 000 wyszukiwań (110 000)
5. Buldog francuski – 165 000 wyszukiwań (110 000)
6. American staffordshire terrier (amstaff) – 165 000 wyszukiwań (90 500)
7. Mops – 165 000 wyszukiwań (90 500)
8. Owczarek niemiecki – 135 000 wyszukiwań (74 000)
9. Labrador retriever  – 135 000 wyszukiwań (60 500)
10. Szpic miniaturowy (pomeranian) – 165 000 wyszukiwań 

Szukasz sprawdzonej hodowli psów w Polsce? Zajrzyj do naszego zestawienia
Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?