American staffordshire terrier

Inne nazwy: Amstaff, Staffik, Amerykański staffordshire terrier

#4

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

American staffordshire terrier
Amstaff © Shutterstock
Amstaff to pies bardzo inteligentny… zrównoważony, wesoły i towarzyski! Jest łagodny w stosunku do wszystkich domowników. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowe wychowanie psa tej rasy może doprowadzić do tego, że stanie się agresywny i trudny do opanowania.

Trzeba więc poświęcić mu sporo czasu, by pozostał psem spokojnym i oddanym rodzinie. Amstaff sprawia wrażenie dość groźnego czworonoga, charakteryzuje się bowiem silną, atletyczną budową ciała. 

Najważniejsze informacje o American staffordshire terrier

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Amerykański staffordshire terier nie powstał w Wielkiej Brytanii jak większość terierów, ale w angielskich koloniach w Ameryce Północnej i Kanadzie – stąd zresztą nazwa. Jego przodkowie to bulterier i blue paul terrier – rasa obecnie wymarła, a dawniej hodowana w Glasgow w Szkocji, skąd trafiła do kolonii. Na początku lat 30. powstały dwa nurty hodowli. Pierwszy z nich dążył do stworzenia psów zgodnych z konkretnym wzorcem o silnym, ale zrównoważonym temperamencie. Tak powstał amerykański staffordshire terier.

Drugi nurt miał na celu stworzenie psów do walki i doprowadził do powstania większych, bardziej agresywnych osobników, o mocniejszym chwycie szczęk. Tak powstał amerykański pitbulterier, znany jako pit bull, uznawany obecnie przez American Kennel Club, ale nie przez FCI.

Poznaj wszystkie amerykańskie rasy psów

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 3 : teriery w typie bull

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 43 i 45 cm

  Pies : pomiędzy 45 i 48 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Maść

  Niebieskie/szare
  Rude
  Kremowe

  Rodzaj szaty

  Krótka

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  American staffordshire terrier to średniej wielkości pies o wielkiej sile. Jest potężny i muskularny, ale jednocześnie pełen wdzięku. Głowa średniej długości wydaje się dość duża w stosunku do ciała: czaszka jest szeroka, stop wyraźnie zaznaczony. Oczy są okrągłe, umieszczone nisko i szeroko rozstawione. Szczęki są mocne, zwłaszcza dolne - dzięki nim amstaff ma bardzo silny chwyt. Pysk ma kwadratowy kształt. Ogon zwęża się ku końcowi, mniej więcej na wysokości stawu skokowego.

  Ciekawostki

  • Psy te stały się oficjalną maskotką 102 Pułku Piechoty Stanów Zjednoczonych.
  • Nie należy mylić staffordshire bull terriera z amerykańskim staffordshire terierem. To dwie odrębne rasy, różniące się zarówno wyglądem, jak i charakterem.
  • W 2020 roku amstaffy były w czołówce najpopularniejszych ras psów w Polsce

  Amstaff - charakter

  • 100%

   Czuły

   Charakter amstaffa w dużej mierze zależy od jego wychowania. Konsekwentne wpajanie zasad oraz poświęcenie psu uwagi sprawi, że będzie bardzo czuły, łagodny i spokojny. To pies bardzo oddany swojej rodzinie.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten energiczny czworonóg uwielbia się bawić i spędzać czas ze swoją rodziną. To pies, który nie nadaje się do przebywania przez długi czas w zamknięciu.

   Kluczem do sukcesu w jego wychowaniu jest poświęcanie mu uwagi, zwłaszcza podczas zabaw na świeżym powietrzu. Amstaff uwielbia zabawy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Jest bardzo aktywny.

  • 66%

   Spokojny

   American staffordshire terrier będzie psem łagodnym i zrównoważonym, jeśli zostanie odpowiednio wychowywany. Jeżeli wszystkie jego potrzeby – zarówno niższego i wyższego rzędu – zostaną zaspokojone, nie będzie sprawiał problemów.

  • 100%

   Inteligentny

   Amstaffy są bardzo inteligentne. Szybko się uczą i przyswajają nowe umiejętności, bo bardzo cenią sobie kontakt z człowiekiem, który już sam w sobie może być dla nich nagrodą! Potrafią jednak być uparte. Tylko dzięki właściwemu podejściu właściciela uznają go za autorytet i będą chciały za nim podążać. 

  • 66%

   Łowca

   American staffordshire terrier, ze względu na swoją przeszłość (został stworzony m.in. do walk psów i walk z bykami), jest raczej zaliczany do psów obronnych, nie spełni się w roli typowego psa myśliwskiego.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Psy należące do tej rasy są raczej nieufne wobec obcych, dlatego niezwykle istotna jest wcześnie rozpoczęta socjalizacja szczenięcia. Wówczas amstaff może stać się nawet bardzo przyjaźnie nastawionym do obcych czworonogiem.

  • 66%

   Niezależny

   Ta rasa psów cechuje się sporą niezależnością i uporem. Jeśli amstaff będzie niewłaściwie wychowywany, może wymknąć się spod kontroli.

   Należy pamiętać o tym, że płynie w nim krew niezależnego teriera, który wymaga prowadzenia przez doświadczonego i odpowiedzialnego właściciela. Amstaff zdecydowanie zatem nie jest psem dla początkującego właściciela. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Amstaff to pies, który niezbyt dobrze znosi samotność. Dlatego decydując się na jego zakup, należy pamiętać o tym, że amstaff potrzebuje częstego kontaktu z właścicielem i nagród socjalnych (jak np. zabawa i uwaga). Zazwyczaj ceni je o wiele bardziej niż najpyszniejsze smakołyki!

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Amstaffy to psy, które z natury nie są uległe. Bywają niezwykle uparte i niezależne. Jednak odpowiednie podeście sprawi, że pies stanie się spokojny i oddany wszystkim członkom rodziny. Nie będzie bezwarunkowo posłuszny, ale będzie chętnie podążał za wskazówkami odpowiedzialnego, konsekwentnego właściciela. Amstaffa należy zatem traktować konsekwentnie i stanowczo, ale jednocześnie łagodnie i sprawiedliwie.

   • 33%

    Szczekliwy

    American staffordshire terrier nie szczeka zbyt często. Na pewno jednak zasygnalizuje zagrożenie. Jeśli będzie się nudzić i nie będzie miał możliwości rozładowania energii, jego szczekliwość może wzrosnąć.

   • 33%