American staffordshire terrier

Inne nazwy: Amstaff, Staffik, Amerykański staffordshire terrier

#12

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

American staffordshire terrier
Amstaff © Shutterstock
 

Amstaff to pies bardzo inteligentny, zrównoważony, wesoły i towarzyski. Jest łagodny w stosunku do wszystkich domowników. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowe wychowanie amstaffa może doprowadzić do tego, że stanie się agresywny i trudny do opanowania.

Trzeba więc poświęcić mu sporo czasu, by pozostał psem spokojnym i oddanym rodzinie. Amstaff sprawia wrażenie dość groźnego czworonoga, charakteryzuje się bowiem silną, atletyczną budową ciała. 

Najważniejsze informacje o American staffordshire terrier

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Historia rasy

Amerykański staffordshire terier nie powstał w Wielkiej Brytanii jak większość terierów, ale w angielskich koloniach w Ameryce Północnej i Kanadzie – stąd zresztą nazwa. Jego przodkowie to bulterier i blue paul terrier – rasa obecnie wymarła, a dawniej hodowana w Glasgow w Szkocji, skąd trafiła do kolonii. Na początku lat 30. powstały dwa nurty hodowli. Pierwszy z nich dążył do stworzenia psów zgodnych z konkretnym wzorcem o silnym, ale zrównoważonym temperamencie. Tak powstał amerykański staffordshire terier.

Drugi nurt miał na celu stworzenie psów do walki i doprowadził do powstania większych, bardziej agresywnych osobników, o mocniejszym chwycie szczęk. Tak powstał amerykański pitbulterier, znany jako pit bull, uznawany obecnie przez American Kennel Club, ale nie przez FCI. Pitbull i amstaff mają więc to samo pochodzenie, ale są odrębnymi rasami i tylko amstaff jest rasą uznaną przez FCI - najważniejszą organizację kynologiczną. Pitbull jest nieco większy i lżejszy niż amstaff. Ma smuklejszą, bardziej gibką budowę ciała. 

Więcej o amerykańskich rasach psów przeczytasz tutaj

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 3 : teriery w typie bull

Amstaff - charakterystyka

  Wysokość w kłębie

  Suka : pomiędzy 43 i 45 cm

  Pies : pomiędzy 45 i 48 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Amstaff - umaszczenie

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Jak wygląda amstaff?

  American staffordshire terrier to średniej wielkości pies o wielkiej sile. Jest potężny i muskularny, ale jednocześnie pełen wdzięku. Głowa średniej długości wydaje się dość duża w stosunku do ciała: czaszka jest szeroka, stop wyraźnie zaznaczony. Oczy są okrągłe, umieszczone nisko i szeroko rozstawione. Szczęki są mocne, zwłaszcza dolne - dzięki nim amstaff ma bardzo silny chwyt. Pysk ma kwadratowy kształt. Ogon zwęża się ku końcowi, mniej więcej na wysokości stawu skokowego.

  Ciekawostki

  • Psy te stały się oficjalną maskotką 102 Pułku Piechoty Stanów Zjednoczonych.
  • Nie należy mylić staffordshire bull terriera z amerykańskim staffordshire terierem. To dwie odrębne rasy, różniące się zarówno wyglądem, jak i charakterem.
  • W 2020 roku amstaffy były w czołówce najpopularniejszych ras psów w Polsce

  Charakter amstaffa

  • 100%

   Czuły

   Charakter amstaffa w dużej mierze zależy od jego wychowania. Konsekwentne wpajanie zasad oraz poświęcenie psu uwagi sprawi, że będzie bardzo czuły, łagodny i spokojny. To pies bardzo oddany swojej rodzinie.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten energiczny czworonóg uwielbia się bawić i spędzać czas ze swoją rodziną. To pies, który nie nadaje się do przebywania przez długi czas w zamknięciu.

   Kluczem do sukcesu w jego wychowaniu jest poświęcanie mu uwagi, zwłaszcza podczas zabaw na świeżym powietrzu. Amstaff uwielbia zabawy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Jest bardzo aktywny.

  • 66%

   Spokojny

   American staffordshire terrier będzie psem łagodnym i zrównoważonym, jeśli zostanie odpowiednio wychowywany. Jeżeli wszystkie jego potrzeby – zarówno niższego i wyższego rzędu – zostaną zaspokojone, nie będzie sprawiał problemów.

  • 100%

   Inteligentny

   Amstaffy są bardzo inteligentne. Szybko się uczą i przyswajają nowe umiejętności, bo bardzo cenią sobie kontakt z człowiekiem, który już sam w sobie może być dla nich nagrodą! 

  • 66%

   Łowca

   American staffordshire terrier, ze względu na swoją przeszłość (został stworzony m.in. do walk psów i walk z bykami), jest raczej zaliczany do psów obronnych, nie spełni się w roli typowego psa myśliwskiego.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Psy należące do tej rasy są raczej nieufne wobec obcych, dlatego niezwykle istotna jest wcześnie rozpoczęta socjalizacja szczenięcia. Wówczas amstaff może stać się nawet bardzo przyjaźnie nastawionym do obcych czworonogiem.

  • 66%

   Amstaff - wychowanie

   Ta rasa psów cechuje się sporą niezależnością i uporem. Jeśli amstaff będzie niewłaściwie wychowywany, może wymknąć się spod kontroli.

   Należy pamiętać o tym, że płynie w nim krew niezależnego teriera, który wymaga prowadzenia przez doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna. Amstaff zdecydowanie zatem nie jest psem dla początkującego właściciela. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Amstaff to pies, który niezbyt dobrze znosi samotność. Wbrew swojej reputacji, psy tej rasy są bardzo wrażliwe.  Dlatego decydując się na jego zakup, należy pamiętać o tym, że amstaff potrzebuje częstego kontaktu z właścicielem i nagród socjalnych (jak np. zabawa i uwaga). Zazwyczaj ceni je o wiele bardziej niż najpyszniejsze smakołyki!

   • 33%

    Amstaff - szkolenie

    Amstaffy to psy, które z natury nie są uległe. Bywają niezwykle uparte i niezależne, a źle zscojalizowane mogą stać się agresywne. Jednak odpowiednie podeście sprawi, że pies stanie się spokojny i oddany wszystkim członkom rodziny. Nie będzie bezwarunkowo posłuszny, ale będzie chętnie podążał za wskazówkami odpowiedzialnego, konsekwentnego właściciela. 

    Dlatego bardzo ważne jest, aby szkolenie amstaffa rozpocząć jak najwcześniej. Szczenię amstaffa warto zapisać do "psiego przedszkola", a samo szkolenie powinno być oparte o metody pozytywne. Amstaffa należy traktować konsekwentnie i stanowczo, ale jednocześnie łagodnie i sprawiedliwie.

    O metodach szkolenia pozytywnego psów przeczytasz tutaj.

   • 33%

    Szczekliwy

    American staffordshire terrier nie szczeka zbyt często. Na pewno jednak zasygnalizuje zagrożenie. Jeśli będzie się nudzić i nie będzie miał możliwości rozładowania energii, jego szczekliwość może wzrosnąć.

   • 33%