American staffordshire terrier (amstaff)

Inne nazwy: Amstaff, Staffik, Amerykański staffordshire terrier

#26

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

American staffordshire terrier (amstaff)
Amstaff © Shutterstock

Amstaff to pies bardzo inteligentny, zrównoważony, wesoły i towarzyski. Jest łagodny w stosunku do wszystkich domowników. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowe wychowanie amstaffa może doprowadzić do tego, że stanie się agresywny i trudny do opanowania.

Trzeba więc poświęcić mu sporo czasu, by pozostał psem spokojnym i oddanym rodzinie. Amstaff sprawia wrażenie dość groźnego czworonoga, charakteryzuje się bowiem silną, atletyczną budową ciała. 

American staffordshire terrier - opis rasy

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Historia rasy amstaff

Amerykański staffordshire terier nie powstał w Wielkiej Brytanii jak większość terierów, ale w angielskich koloniach w Ameryce Północnej i Kanadzie – stąd zresztą nazwa. Jego przodkowie to bulterier i blue paul terrier – rasa obecnie wymarła, a dawniej hodowana w Glasgow w Szkocji, skąd trafiła do kolonii. Na początku lat 30. powstały dwa nurty hodowli. Pierwszy z nich dążył do stworzenia psów zgodnych z konkretnym wzorcem o silnym, ale zrównoważonym temperamencie. Tak powstał amerykański staffordshire terier.

Drugi nurt miał na celu stworzenie psów do walki i doprowadził do powstania większych, bardziej agresywnych osobników, o mocniejszym chwycie szczęk. Tak powstał amerykański pitbulterier, znany jako pit bull, uznawany obecnie przez American Kennel Club, ale nie przez FCI. Pitbull i amstaff mają więc to samo pochodzenie, ale są odrębnymi rasami i tylko amstaff jest rasą uznaną przez FCI - najważniejszą organizację kynologiczną. Pitbull jest nieco większy i lżejszy niż amstaff. Ma smuklejszą, bardziej gibką budowę ciała. 

Więcej o amerykańskich rasach psów przeczytasz tutaj

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 3 : teriery w typie bull

Wzorzec rasy psa rasy  American staffordshire terrier

 • American staffordshire terrier (amstaff)
  American staffordshire terrier (amstaff)
 • American staffordshire terrier (amstaff)
  American staffordshire terrier (amstaff)
 • American staffordshire terrier (amstaff)
  American staffordshire terrier (amstaff)
 • American staffordshire terrier (amstaff)
  American staffordshire terrier (amstaff)
 • American staffordshire terrier (amstaff)
  American staffordshire terrier (amstaff)

  Wysokość w kłębie

  Suka : pomiędzy 43 i 45 cm

  Pies : pomiędzy 45 i 48 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Umaszczenie

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Jak wygląda amstaff?

  To średniej wielkości pies o wielkiej sile. Jest potężny i muskularny, ale jednocześnie pełen wdzięku. Głowa średniej długości wydaje się dość duża w stosunku do ciała: czaszka jest szeroka, stop wyraźnie zaznaczony. Oczy są okrągłe, umieszczone nisko i szeroko rozstawione. Szczęki są mocne, zwłaszcza dolne - dzięki nim amstaff ma bardzo silny chwyt. Pysk ma kwadratowy kształt. Ogon zwęża się ku końcowi, mniej więcej na wysokości stawu skokowego.

  Ciekawostki

  • Psy te stały się oficjalną maskotką 102 Pułku Piechoty Stanów Zjednoczonych.
  • Nie należy mylić staffordshire bull terriera z amerykańskim staffordshire terierem. To dwie odrębne rasy, różniące się zarówno wyglądem, jak i charakterem.
  • W 2020 roku amstaffy były w czołówce najpopularniejszych ras psów w Polsce

  Charakter i usposobienie

  • 100%

   Czuły

   Charakter amstaffa w dużej mierze zależy od jego wychowania. Konsekwentne wpajanie zasad oraz poświęcenie psu uwagi sprawi, że będzie bardzo czuły, łagodny i spokojny. To pies bardzo oddany swojej rodzinie.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten energiczny czworonóg uwielbia się bawić i spędzać czas ze swoją rodziną. To pies, który nie nadaje się do przebywania przez długi czas w zamknięciu.

   Kluczem do sukcesu w jego wychowaniu jest poświęcanie mu uwagi, zwłaszcza podczas zabaw na świeżym powietrzu. Amstaff uwielbia zabawy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Jest bardzo aktywny.

  • 66%

   Spokojny

   Pies tej rasy będzie łagodny i zrównoważony, jeśli zostanie odpowiednio wychowywany. Jeżeli wszystkie jego potrzeby – zarówno niższego i wyższego rzędu – zostaną zaspokojone, nie będzie sprawiał problemów.

  • 100%

   Inteligentny

   Amstaffy są bardzo inteligentne. Szybko się uczą i przyswajają nowe umiejętności, bo bardzo cenią sobie kontakt z człowiekiem, który już sam w sobie może być dla nich nagrodą! 

  • 66%

   Łowca

   American staffordshire terrier, ze względu na swoją przeszłość (został stworzony m.in. do walk psów i walk z bykami), jest raczej zaliczany do psów obronnych, nie spełni się w roli typowego psa myśliwskiego.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Czworonogi tej rasy są raczej nieufne wobec obcych, dlatego niezwykle istotna jest wcześnie rozpoczęta socjalizacja szczenięcia. Wówczas amstaff może stać się nawet bardzo przyjaźnie nastawionym do obcych czworonogiem.

  • 66%

   Amstaff - wychowanie

   Rasa ta cechuje się sporą niezależnością i uporem. Jeśli amstaff będzie niewłaściwie wychowywany, może wymknąć się spod kontroli.

   Należy pamiętać o tym, że płynie w nim krew niezależnego teriera, który wymaga prowadzenia przez doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna. Amstaff zdecydowanie zatem nie jest psem dla początkującego właściciela. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Amstaff to pies, który niezbyt dobrze znosi samotność. Wbrew swojej reputacji, psy tej rasy są bardzo wrażliwe.  Dlatego decydując się na jego zakup, należy pamiętać o tym, że amstaff potrzebuje częstego kontaktu z właścicielem i nagród socjalnych (jak np. zabawa i uwaga). Zazwyczaj ceni je o wiele bardziej niż najpyszniejsze smakołyki!

   • 33%

    Amstaff - szkolenie

    Amstaffy to psy, które z natury nie są uległe. Bywają niezwykle uparte i niezależne, a źle zscojalizowane mogą stać się agresywne. Jednak odpowiednie podeście sprawi, że pies stanie się spokojny i oddany wszystkim członkom rodziny. Nie będzie bezwarunkowo posłuszny, ale będzie chętnie podążał za wskazówkami odpowiedzialnego, konsekwentnego właściciela. 

    Dlatego bardzo ważne jest, aby szkolenie amstaffa rozpocząć jak najwcześniej. Szczenię amstaffa warto zapisać do "psiego przedszkola", a samo szkolenie powinno być oparte o metody pozytywne. Amstaffa należy traktować konsekwentnie i stanowczo, ale jednocześnie łagodnie i sprawiedliwie.

    O metodach szkolenia pozytywnego psów przeczytasz tutaj.

   • 33%

    Szczekliwy

    American staffordshire terrier nie szczeka zbyt często. Na pewno jednak zasygnalizuje zagrożenie. Jeśli będzie się nudzić i nie będzie miał możliwości rozładowania energii, jego szczekliwość może wzrosnąć.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Amstaffy raczej nie są skłonne do ucieczek. Silnie bowiem przywiązują do rodziny. Oczywiście - tak jak każdego innego psa - należy uczyć go komendy przychodzenia na zawołanie.

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Dobrze wychowany, nie powinien sprawiać problemów w domu, nie ma również tendencji do niszczenia mebli czy sprzętów domowych.

    Ale trzeba pamiętać, że psy te nie powinny zbyt długo pozostawać same zamknięte w domu, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich zachowanie i doprowadzić do rozwoju lęku separacyjnego.

   • 66%

    Łakomczuch

    Amstaff blue, a także pozostałe odmiany psów rasy amstaff, mają skłonność do tycia, zwłaszcza jeśli zostanie zaniechana odpowiednia dieta i dzienna dawka ruchu.

   • 100%

    Pies stróżujący

    Ze względu na swój rodowód, amstaffy są świetnymi psami stróżującymi (mają bardzo silny instynkt stróżujący), a także obronnymi.

   • 33%

    Pierwszy pies

    Amstaff to rasa psów, na których zakup lub adopcję zdecydowanie nie należy się decydować, jeśli ma to być pierwszy czworonóg w życiu.

    Rasa wymaga odpowiedniego wychowania i podejścia, dlatego osoby, które nie posiadają w tym zakresie wiedzy i doświadczenia, mogą sobie z tym zadaniem nie poradzić. 

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    American staffordshire terrier (amstaff) do adopcji

    • Scooby, pies do adopcji
     1 rok
     American staffordshire terrier (amstaff)
     Warszawa
    • Karo, pies do adopcji
     2 lata
     American staffordshire terrier (amstaff)
     Warszawa
    • Tajson, pies do adopcji
     4 lata
     American staffordshire terrier (amstaff)
     Warszawa
    • Kenzo, pies do adopcji
     5 lat
     American staffordshire terrier (amstaff)
     Warszawa
    • Max, pies do adopcji
     Max
     11 lat
     American staffordshire terrier (amstaff)
     Warszawa
    • Mamed, pies do adopcji
     4 lata
     American staffordshire terrier (amstaff)
     Warszawa

    Czy rasa American staffordshire terrier (amstaff) jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Tryb życia

    • 66%

     American staffordshire terrier (amstaff) w mieszkaniu

     Amsatff może z powodzeniem mieszkać zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Miejsce nie ma tu zbyt wielkiego znaczenia. Trzeba natomiast pamiętać, że amstaffy źle znoszą przebywanie w małych i zamkniętych pomieszczeniach, dlatego odradza się trzymanie ich w kojcach.

     Ze względu na silną potrzebę ruchu amstaffy najlepiej odnajdą się na otwartych przestrzeniach.

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Pies rasy american staffordshire terrier potrzebuje sporej dawki ruchu każdego dnia. Dzięki temu będzie mógł spożytkować nagromadzoną energię. Ruch i zabawa to również sprawdzony sposób na wychowanie psa i ciągłe umacnianie z nim więzi.

    • 66%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Amstaffa można zabierać w podróże, jednak trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu jego transportu i przyzwyczajaniu go do podróży od najmłodszego wieku. 

     Współżycie z innymi

     • 66%

      American staffordshire terrier (amstaff) i koty

      To psy, które mogą wykazywać instynkt myśliwski, zatem niekoniecznie będą zachowywać się przyjaźnie w stosunku do obcych zwierząt. Jeśli amstaff mieszka i wychowuje się w domu z kotem lub innymi zwierzętami od szczeniaka, istnieje spora szansa, że będzie je akceptował.

     • 33%

      American staffordshire terrier (amstaff) i psy

      Amstaffy są raczej ostrożne i zdystansowane w stosunku do innych czworonogów. Źle socjalizowane, mogą mieć skłonności do wdawania się w walki z nimi.

     • 100%

      American staffordshire terrier (amstaff) i dzieci

      Amstaff wykazuje niezwykłą cierpliwość do dzieci. Jednak zaleca się ich przebywanie razem z psem pod ścisłym nadzorem dorosłych.

     • 33%

      American staffordshire terrier (amstaff) i osoby starsze

      Pies ten potrzebuje aktywnego i stanowczego opiekuna, w związku z czym nie jest to najlepszy wybór dla starszych osób.

      %}

      Amerykański staffordshire terier - szczeniaki, hodowle, cena

      Ceny szczeniaka amstaffa najczęściej wahają się między 2500 a 3500 złotych. Oczywiście dużą rolę przy wysokości ceny odgrywa renoma hodowli, z jakiej nabywamy szczeniaka. Bardzo ważne jest, aby kupować psy wyłącznie z dobrej hodowli! 

      Amerykański staffordshire terrier - pielęgnacja

      Ze względu na krótką sierść amstaffy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu przeczesywać sierść krótką i gęstą szczotką. Dzięki temu zadbamy również o to, by luźna sierść pozostawała na szczotce, a nie na ubraniach czy meblach.

      Linienie

      Utrata sierści w przypadku tej rasy jest niewielka i rzadko występuje.

      Amstaff - jaka karma?

      Czworonogi tej rasy powinny mieć dietę, która dostarczy im odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ amstaffy prowadzą dość aktywny tryb życia. Ze względu na to, że chętnie pozostają w ciągłym ruchu, ich stawy są narażone na uszkodzenia, dlatego warto wybierać karmę, która w swoim składzie będzie zawierać suplementy chroniące chrząstkę stawową.

      Amerykański staffordshire terier - zdrowie

      Ile żyją amstaffy?

      Długość życia amstaffa to ok. 11 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Tę wytrzymałą rasę omija wiele problemów ze zdrowiem, które często spotykane są u innych psów.

      Odporność na upały

      American staffordshire terrier dobrze znosi wysoką temperaturę, ale podczas upałów zapewnijmy mu miejsce w cieniu i dostęp do świeżej, chłodnej wody.

      Odporność na zimno

      Zimno również nie stanowi dla amstaffa problemu. To wytrzymały, pełen energii pies. Niska temperatura nie jest w stanie go powstrzymać. Pamiętajmy jednak, że jeśli pies nie jest aktywny, może zacząć trząść się z zimna.

      Skłonność do tycia

      Rasa ta nie jest szczególnie narażona na nadwagę. Amstaff jest bardzo żywiołowy i szybko spali ewentualne nadprogramowe kalorie, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednią codzienną dawkę ruchu.

      Amstaff - choroby

      Zasadniczo amstaffy cechują się dość dobrym zdrowiem. Jeśli chodzi o choroby genetyczne, u psów tej rasy najczęściej wskazuje się dysplazję stawu biodrowego i łokciowego. Ponadto amstaffy dość często cierpią na różnego rodzaju alergie skórne i pokarmowe.

      Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

      Jak silny jest amstaff?

      Amstaff a pitbull

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz