Reklama

Dlaczego pies się trzęsie? Poznaj możliwe przyczyny

chihuahua trzęsie się z zimna

Drżenie to nic innego jak mimowolne, szybkie skurcze mięśni. Przyczyn tego, że pies się trzęsie może być bardzo dużo i nie zawsze będą one wskazywały na drżenie jako objaw chorobowy. Warto pamiętać jednak, że jeśli coś wzbudza nasz niepokój, należy odwiedzić lekarza weterynarii. Ważne jest też to, aby uważnie obserwować okoliczności i objawy towarzyszące trzęsieniu się, ponieważ samo w sobie nie jest ono objawem wskazującym na konkretne schorzenie.

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Pies trzęsie się z zimna

Przede wszystkim pies może trząść się, gdy mu zimno. Drżenie ciała produkuje ciepło, a nie każde psie futro jest przystosowane do niskich temperatur panujących na zewnątrz, szczególnie zimą.

Warto o tym pamiętać na spacerach i w razie potrzeby ubrać pupila w kurtkę lub sweterek, aby się nie wyziębił. Czasem należy też zrezygnować z długiego zimowego spaceru na rzecz kilku krótszych.

Szczególnie narażone na zimno są psy małych ras. ©Shutterstock

Nie zostawiajmy też psa pod sklepem podczas mrozu. Warto zwrócić uwagę na to, aby w domu nie było zbyt gorąco – duża różnica temperatur między podwórkiem a domem prowadzi do szybszego wychładzania się organizmu.

Pamiętajmy też o zabezpieczeniu psich łap przed zimnem i solą znajdującą się na chodniku. Szczególnie narażone na działanie niskich temperatur są małe psy.

Pies trzęsie się ze strachu

Kiedy pies trzęsie się i piszczy, może to oznaczać, że pies jest pod wpływem bardzo dużych emocji, strachu lub/i stresu. W tej sytuacji szczególnie istotne są okoliczności, w których drgawki występują.

Jeśli pies nadmiernie cieszy się z powrotu właściciela lub trzęsie się przed jego wyjściem, może to wskazywać na lęk separacyjny. Trzęsienie się na widok jedzenia czy ulubionej zabawki może oznaczać po prostu ekscytację.

Gdy pies trzęsie się w sytuacjach podwyższonego stresu, na przykład w trakcie wizyty u lekarza weterynarii, również nie jest to objaw niepokojący, tylko normalna reakcja organizmu.

Drgawki mogą oznaczać strach lub lęk – szczególnie widoczne jest to u małych psów. Jeśli pies wykazuje objawy lękowe, to jest to wskazaniem do konsultacji z behawiorystą i pracy z nim, ponieważ nieleczony lęk może się pogłębiać, a także prowadzić do różnych zaburzeń, w tym chorób somatycznych.

Pies trzęsie się z powodu zatrucia

Niestety często w domu czy na spacerze psom zdarza się zjeść coś, co nie jest przeznaczone dla nich. Czasem też zdarza się, że nieświadomi właściciele podadzą psu ludzki pokarm, który bywa dla niego bardzo szkodliwy. Jednym z objawów takiego zatrucia są właśnie drgawki. Często towarzyszą im wymioty, gorączka, apatia lub biegunka.

Zatrucie może być groźne dla zwierzęcia, dlatego jeśli podejrzewamy, że nasz czworonóg spożył coś, czego nie powinien, warto udać się do lekarza weterynarii na kontrolę. I pamiętajmy, ludzkie jedzenie nie jest dla psa, a spożycie niektórych niebezpiecznych dla psa produktów, takich jak np. cebula czy winogrona, może się skończyć dla naszego pupila tragicznie!

Pies trzęsie się z powodu gorączki

Gorączki u psa nigdy nie należy bagatelizować.©Shutterstock

Trzęsienie się może także oznaczać, że pies ma gorączkę. Pies, podobnie jak człowiek, jest stałocieplny. Oznacza to, że temperatura jego ciała jest stała niezależnie od warunków panujących dookoła. Gorączka sama w sobie jest objawem dobrym – zwiększa odporność organizmu i pozwala mu samoczynnie walczyć z atakującą go chorobą, nie należy więc zbijać jej samodzielnie.

O stanie podgorączkowym mówimy, kiedy temperatura ciała psa przekracza 39°C. Staje się ona niebezpieczna dla psiego organizmu, gdy jej wartość osiąga 42°C.

Temperaturę psa w domu możemy zmierzyć termometrem doodbytniczo. Gorączka może być objawem bardzo wielu chorób, dlatego nie należy jej bagatelizować. Długotrwale podwyższona temperatura może też przyczynić się do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Pamiętajmy o tym, aby nie podawać psu leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii – szczególnie ludzkich, ponieważ mogą być dla psa bardzo toksyczne!

Drżenie psa może być objawem padaczki

Jeśli drgawki mają charakter napadów, prawdopodobnie mamy do czynienia z padaczką. Jest to jedno z najczęściej występujących u psów schorzeń układu nerwowego, które nieleczone może stanowić zagrożenie dla życia dla psa. Nie do końca poznane są przyczyny padaczki u psów, wiadomo natomiast, że jest nieuleczalna i leczy się ją farmakologicznie niejednokrotnie do końca życia.

Poza drgawkami w trakcie napadu padaczkowego możemy zaobserwować także ruchy kończyn oraz żuchwy. Często zdarza się mimowolne oddanie kału lub moczu. Napady padaczkowe częstokroć przebiegają jednak w sposób łagodny i prosty do przeoczenia przez właściciela. Zawsze natomiast składają się z trzech faz:

  • fazy zwiastunowej, która objawia się niepokojem psa, często chodzeniem w kółko lub popiskiwaniem,
  •  samym atakiem drgawek, często połączonym z utratą przytomności,
  • fazy końcowej, objawiającej się dezorientacją zwierzęcia, nie występują już drgawki.

Atak padaczki może przekształcić się w tak zwany stan padaczkowy, czyli taki, w którym atak drgawek trwa dłużej niż kilkanaście minut. Jest to wskazanie do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii, ponieważ stanowi bezpośrednie zagrożenie życia psa.

Warto na koniec wspomnieć o tym, że trzęsienie się może być objawem bólu. Pies niestety sam nie potrafi nam powiedzieć, co go boli. Pamiętajmy o tym, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza weterynarii. Jeśli zauważymy nagłą zmianę w zachowaniu psa albo niepokoją nas inne objawy, warto wybrać się do lecznicy i wykonać podstawowe badania kontrolne, aby móc odpowiednio wcześnie wykryć chorobę i zareagować.

Masz pytanie na temat zdrowia lub zachowania swojego czworonoga? Zadaj je na forum Wamiz
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz