Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

Czego nie może jeść pies czyli lista zakazanych produktów!

produkty-zabronione-dla-psa advice © Shutterstock

Psie jedzenie nie bez powodu jest odpowiednio wyselekcjonowane – kupując naszemu czworonogowi specjalistyczne i przeznaczonego dla niego produkty, mamy pewność, że nie wyrządzą mu one krzywdy i nie wpłyną negatywnie na jego zdrowie. Nie wszyscy w końcu wiemy, że wiele produktów odpowiednich dla człowieka może mieć niekorzystny, a nawet bardzo niebezpieczny wpływ na organizm zwierzęcia.

Nie zapominajmy, że flora bakteryjna przewodu pokarmowego psa jest o wiele uboższa niż człowieka i niektóre, pozornie bezpieczne produkty spożywcze, mogą wywołać niepożądaną reakcję. Warto dowiedzieć się, czego nie może jeść pies i co znajduje się na liście zakazanych dla niego produktów, aby uniknąć groźnych konsekwencji.

Przez Redakcja Wamiz

Jakich produktów nie może jeść pies?


Istnieje wiele produktów, które mogą zaszkodzić naszym pupilom. Niektóre z nich mogą wydawać się niegroźne, a nawet zdrowe, ponieważ mają pozytywny wpływ na człowieka. Pamiętajmy jednak, że produkty odpowiednie dla ludzi, niekoniecznie muszą być zalecane zwierzętom – co więcej niektóre z nich mogą stanowić dla czworonogów śmiertelne niebezpieczeństwo. Należy unikać podawania psu jedzenia nieprzeznaczonego dla zwierząt, a już na pewno nie karmić go „resztkami ze stołu”. To częsty błąd właścicieli, który może prowadzić nie tylko do otyłości i zaburzeń układu pokarmowego, ale także poważnych chorób i zatruć.
 
Każdy posiadacz czworonoga powinien dowiedzieć się, czego nie wolno dawać psu i co może stanowić dla niego potencjalne zagrożenie. Poniżej przedstawiamy listę produktów spożywczych, na które powinniśmy szczególnie uważać i których w każdym razie nie powinniśmy podawać zwierzętom:

 • Alkohol: nawet jego niewielka dawka może stanowić dla psa śmiertelne niebezpieczeństwo. Podobnie jak u człowieka może wywołać objawy zatrucia: wymioty, zaburzenia równowagi czy problemy z oddychaniem. W niektórych przypadkach prowadzi do śpiączki, a nawet śmierci czworonoga. Przyjmuje się, że 7-kilogramowego psa może zabić małe piwo lub lampka wina.
 • Awokado: owoc ten zawiera substancję zwaną persin, która jest dla zwierząt silnie trująca. W przypadku zjedzenia tego owocu przez psa możemy zaobserwować wymioty i biegunkę. Spożycie persinu może prowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego, uszkodzenia mięśnia sercowego, a nawet zaburzeń krążenia i oddychania. Warto wiedzieć, że ten groźny związek chemiczny, zawarty w awokado, jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla psów, ale także dla koni, krów, królików, ptaków czy ryb.
 • Cebula: jeden z najbardziej trujących produktów dla psa. Wszystko za sprawą tego, że zawiera toksyczną dla psów substancję zwaną tiosiarczanem sodu, który może prowadzić do anemii. Warto wiedzieć, że cebula jest szkodliwa bez względu na sposób jej przyrządzenia – zagrożeniem dla naszego czworonoga jest zarówno gotowana, sproszkowana, surowa, smażona, jak i pieczona. Szczególną ostrożność należy zachować względem gotowego jedzenia w słoiczkach dla niemowląt, w których cebula zazwyczaj się znajduje.
 • Ciasto drożdżowe: ze względu na swoje właściwości, może stanowić dla psa olbrzymie zagrożenie. W przypadku zjedzenia przez zwierzę surowego ciasta drożdżowego może dojść do wielokrotnego wzrostu drożdży w żołądku czworonoga, co może prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego, a nawet spowodować jego pęknięcie.
 • Czekolada: nawet niewielka jej ilość może doprowadzić do zatrucia. Czekolada zawiera kofeinę, teobrominę i teofilinę – substancje, które mogą wywołać u psa biegunkę oraz wymioty oraz doprowadzić do uszkodzenia serca i systemu nerwowego zwierzęcia.
 • Czosnek: choć w małych ilościach nie jest szkodliwy i nie powinien zaszkodzić naszemu pupilowi, to już po przekroczeniu zalecanej dawki, pies może się zatruć. W niektórych przypadkach czosnek poleca się nawet na zwiększenie odporności u zwierzęcia, jednakże zalecamy unikać go w produktach podawanych zwierzęciu.
 • Grzyby: są ciężkostrawne, a w dużych ilościach mogą być dla psa trujące. Grzyby zakłócają pracę żołądka oraz oddziałują na system nerwowy, nerki oraz serce. Szczególnie niebezpieczne mogą być grzyby nieznanego pochodzenia, które rosną na zieleńcach lub w lasach – należy na nie szczególnie uważać podczas spacerów lub wycieczek z naszym pupilem.
 • Kawa: zawarta w niej teobromina dla psów może być zabójcza. Składnik ten powoduje wymioty, brak apetytu, apatyczność, a także bolesność. Dodatkowo kofeina wpływa na psy szkodliwie i nawet jej najmniejsza ilość może powodować poważne zaburzenia ciśnienia u psów.
 • Liście rabarbaru i szczaw: mają działanie toksyczne. Ze względu na zawarte w nich duże ilości kwasu szczawiowego mogą prowadzić do podrażnień i kamicy nerkowej.
 • Mleko i nabiał: mogą być przyczyną problemów natury żołądkowo-trawiennej, objawiające się luźnym stolcem lub biegunką. Spowodowane jest to utraceniem przez dorosłego psa enzymu zwanego laktazą, który odpowiedzialny jest za rozkład laktozy tj. podstawowego cukru zawartego w mleku. Z racji tego, że drobiny białka mleka mają inny system wchłaniania jelitowego, u psa może dojść do powstania nietolerancji pokarmowej lub alergii. Nie zapominajmy także, że produkty mleczne posiadają przy tym zazwyczaj wysokie stężenie tłuszczu, który nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie naszego pupila.
 • Orzechy macadamia: są silnie trujące dla psów. O ile orzeszki ziemne nie stanowią dla czworonogów takiego zagrożenia, to orzechy macadamia mogą spowodować problemy z poruszaniem się zwierzęcia i prowadzić do uszkodzenia układu mięśniowego, nerwowego i pokarmowego.
 • Pestki jabłek: choć same jabłka są owocami zdrowymi i bezpiecznymi dla psów, o tyle już ich pestek nie należy spożywać w dużych ilościach. Osłonka pestek zawiera amigdalinę, cukier oraz cyjanek, które za sprawą procesów trawiennych zamieniają się w substancje trujące. Mając psa, warto zwrócić uwagę na to, aby nie podawać mu zbyt wielu ogryzków, w których znajdują się pestki, ponieważ mogą one prowadzić do zatrucia.
 • Przyprawy: ich spożycie przez psa może prowadzić do poważnych zaburzeń. Nie zaleca się podawania czworonogom żadnego rodzaju przypraw – bez względu na rodzaj aromatu i stopień ostrości. Dopuszczalne jest używanie jedynie soli i to w małych ilościach.
 • Winogrona: wbrew wielu opiniom stanowią dla psów potencjalne zagrożenie. Zarówno świeże, jak i suszone winogrona zawierają szkodliwe toksyny, które osadzają się na nerkach zwierzęcia i mogą prowadzić do niewydolności nerek i uszkodzenia wątroby.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie warzywa i owoce są bezpieczne dla Twojego czworonoga, zajrzyj tutaj.

Przeczytaj także