Reklama

Czego nie może jeść pies, czyli lista zakazanych produktów

produkty-zabronione-dla-psa
© Shutterstock

Psie jedzenie nie bez powodu jest odpowiednio wyselekcjonowane – kupując naszemu czworonogowi specjalistyczne i przeznaczonego dla niego produkty, mamy pewność, że nie wyrządzą mu one krzywdy i nie wpłyną negatywnie na jego zdrowie. Nie wszyscy w końcu wiemy, że wiele produktów odpowiednich dla człowieka może mieć niekorzystny, a nawet bardzo niebezpieczny wpływ na organizm zwierzęcia.

Nie zapominajmy, że flora bakteryjna przewodu pokarmowego psa jest o wiele uboższa niż człowieka i niektóre, pozornie bezpieczne produkty spożywcze, mogą wywołać niepożądaną reakcję. Warto dowiedzieć się, czego nie może jeść pies i co znajduje się na liście zakazanych dla niego produktów, aby uniknąć groźnych konsekwencji.

Redakcja

aktualizacja dnia 18.02.2021, 10:00

Istnieje wiele produktów, które mogą zaszkodzić naszym pupilom. Niektóre z nich mogą wydawać się niegroźne, a nawet zdrowe, np. awokdo czy cebula, ponieważ mają pozytywny wpływ na człowieka.

Pamiętajmy jednak, że produkty odpowiednie dla ludzi, niekoniecznie są zalecane zwierzętom – co więcej niektóre z nich mogą stanowić dla czworonogów śmiertelne niebezpieczeństwo.

Jakich produktów nie może jeść pies?

Każdy posiadacz czworonoga powinien dowiedzieć się, czego nie wolno dawać psu i co może stanowić dla niego potencjalne zagrożenie. Poniżej przedstawiamy listę produktów spożywczych, na które powinniśmy szczególnie uważać i których w każdym razie nie powinniśmy podawać zwierzętom:

1. Czekolada i kakao

Nawet niewielka jej ilość może doprowadzić do zatrucia. Czekolada zawiera kofeinę, teobrominę i teofilinę – substancje, które mogą wywołać u psa biegunkę oraz wymioty oraz doprowadzić do uszkodzenia serca i systemu nerwowego zwierzęcia.

Teobromina bardzo wolno wydala się z organizmu dlatego dla psa niebezpieczne jest nie tylko jednorazowe podanie dużej ilości czekolady, ale też częste podawanie mniejszych porcji. Największe stężenie teobrominy jest w czekoladzie gorzkiej.

©Shutterstock

2. Kawa

Kawa, podobnie jak kakao zawiera teobrominę, która dla psów może być zabójcza. Składnik ten powoduje wymioty, brak apetytu, apatyczność, a także bolesność. Dodatkowo kofeina wpływa na psy szkodliwie i nawet jej najmniejsza ilość może powodować poważne zaburzenia ciśnienia u psów.

3. Ksylitol

Ksylitol to popularny słodzik, który występuje w wielu popularnych słodyczach (cukierkach czy gumach do żucia). Psi układ krwionośny bardzo szybko go wchłania, przez co trzustka zaczyna produkować dużo insuliny. W efekcie dochodzi hipoglikemii, czyli nagłego spadku poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do zapaści, a nawet śmierci psa. 

4. Awokado

Owoc ten zawiera substancję zwaną persin, która jest dla zwierząt silnie trująca. W przypadku zjedzenia tego owocu przez psa możemy zaobserwować wymioty i biegunkę. Spożycie persinu może prowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego, uszkodzenia mięśnia sercowego, a nawet zaburzeń krążenia i oddychania. Warto wiedzieć, że ten groźny związek chemiczny, zawarty w awokado, jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla psów, ale także dla koni, krów, królików, ptaków czy ryb.

5. Cebula i czosnek

Cebula to jeden z najbardziej trujących produktów dla psa. Wszystko za sprawą tego, że zawiera toksyczną dla psów substancję zwaną tiosiarczanem sodu, który może prowadzić do anemii. Warto wiedzieć, że cebula jest szkodliwa bez względu na sposób jej przyrządzenia – zagrożeniem dla naszego czworonoga jest zarówno gotowana, sproszkowana, surowa, smażona, jak i pieczona. 

©Shutterstock

Z kolei czosnek, choć w małych ilościach nie jest szkodliwy i nie powinien zaszkodzić naszemu pupilowi, to już po przekroczeniu zalecanej dawki, pies może się zatruć. W niektórych przypadkach czosnek poleca się nawet na zwiększenie odporności u zwierzęcia, jednakże zalecamy unikać go w produktach podawanych zwierzęciu.

6. Ciasto drożdżowe

Ze względu na swoje właściwości, może stanowić dla psa olbrzymie zagrożenie. W przypadku zjedzenia przez zwierzę surowego ciasta drożdżowego może dojść do wielokrotnego wzrostu drożdży w żołądku czworonoga, co może prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego, a nawet spowodować jego pęknięcie.

7. Grzyby

Grzyby są ciężkostrawne, a w dużych ilościach mogą być dla psa trujące. Grzyby zakłócają pracę żołądka oraz oddziałują na system nerwowy, nerki oraz serce. Szczególnie niebezpieczne mogą być grzyby nieznanego pochodzenia, które rosną na zieleńcach lub w lasach – należy na nie szczególnie uważać podczas spacerów lub wycieczek z naszym pupilem.

8. Liście rabarbaru i szczaw

Oba mają działanie toksyczne. Ze względu na zawarte w nich duże ilości kwasu szczawiowego mogą prowadzić do podrażnień i kamicy nerkowej u psa.

9. Mleko i nabiał

Mleko z pewnością nie jest dla psa trujące, ale w nadmiernych ilościach może wywoływać problemy natury żołądkowo-trawiennej, objawiające się luźnym stolcem lub biegunką. Spowodowane jest to utraceniem przez dorosłego psa enzymu zwanego laktazą, który odpowiedzialny jest za rozkład laktozy tj. podstawowego cukru zawartego w mleku.

Z uwagi na to, że drobiny białka mleka mają inny system wchłaniania jelitowego, u psa może dojść do powstania nietolerancji pokarmowej lub alergii. Nie zapominajmy także, że produkty mleczne posiadają przy tym zazwyczaj wysokie stężenie tłuszczu, który nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie naszego pupila.

10. Orzechy makadamia

Orzecy makadamia są silnie trujące dla psów! O ile orzeszki ziemne nie stanowią dla czworonogów takiego zagrożenia, to orzechy macadamia mogą spowodować problemy z poruszaniem się zwierzęcia i prowadzić do uszkodzenia układu mięśniowego, nerwowego i pokarmowego.

12. Pestki jabłek

Choć same jabłka są owocami zdrowymi i bezpiecznymi dla psów, o tyle już ich pestek nie należy spożywać w dużych ilościach. Osłonka pestek zawiera amigdalinę, cukier oraz cyjanek, które za sprawą procesów trawiennych zamieniają się w substancje trujące. Mając psa, warto zwrócić uwagę na to, aby nie podawać mu zbyt wielu ogryzków, w których znajdują się pestki, ponieważ mogą one prowadzić do zatrucia.

13. Przyprawy

Ich spożycie przez psa może prowadzić do poważnych zaburzeń. Nie zaleca się podawania czworonogom żadnego rodzaju przypraw – bez względu na rodzaj aromatu i stopień ostrości. Dopuszczalne jest używanie jedynie soli i to w małych ilościach.

14. Winogrona i rodzynki

Wbrew wielu opiniom stanowią dla psów potencjalne zagrożenie. Zarówno świeże, jak i suszone winogrona zawierają szkodliwe toksyny, które osadzają się na nerkach zwierzęcia i mogą prowadzić do niewydolności nerek i uszkodzenia wątroby.

15. Alkohol

Nawet jego niewielka dawka może stanowić dla psa śmiertelne niebezpieczeństwo. Podobnie jak u człowieka może wywołać objawy zatrucia: wymioty, zaburzenia równowagi czy problemy z oddychaniem. W niektórych przypadkach prowadzi do śpiączki, a nawet śmierci czworonoga. Przyjmuje się, że 7-kilogramowego psa może zabić małe piwo lub lampka wina.

Czego jeszcze nie może jeśc pies?

Należy unikać podawania psu jedzenia nieprzeznaczonego dla zwierząt, a już na pewno nie karmić go „resztkami ze stołu”.

To częsty błąd właścicieli. Podawanie "ludzkiego jedzenia" może prowadzić nie tylko do otyłości i zaburzeń układu pokarmowego, ale także poważnych chorób i zatruć.

Jeśli Twojemu psu zdarza się kraść jedzenie ze stołu, zajrzyj tutaj.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy pies może jeśc kocią karmę?

Co może jeść pies oprócz karmy?