Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

Czy psy mogą jeść orzechy?

Pies i orzechy advice
© Shutterstock

Niejeden psi opiekun zastanawia się, czy pies może jeść orzechy włoskie. Najczęściej to pytanie pojawia się wraz ze świeżymi orzechami, czyli jesienią. Nasi pupile patrzą na nas błagalnym wzrokiem, kiedy zdejmujemy skorupkę i zajadamy się tymi smakołykami. Nic dziwnego – chrupiące pożywienie wydaje im się bardzo atrakcyjne. Widząc proszące oczy pupila, mamy ochotę podzielić się z nim swoją przekąską – „przecież to tylko malutki kawałeczek, niewielka ilość na pewno mu nie zaszkodzi”! Ale czy na pewno orzechy dla psa są bezpieczne?

W rzeczywistości to, co dla nas wydaje się malutkim, niegroźnym kąskiem, dla psa może okazać się niekiedy dawką trującą – pies jest zwykle o wiele mniejszy od nas! Warto wiedzieć, że to, co zdrowe i pożądane w ludzkiej diecie, nie zawsze jest tak samo korzystne dla organizmu naszych czworonożnych przyjaciół. Czy pies może jeść orzechy ziemne, włoskie albo laskowe? Dowiedz się!

Przez Małgorzata Lipska

 

 

 

 

Czy pies może jeść orzechy włoskie?

W kwestii żywienia naszych czworonożnych przyjaciół narasta wiele niejasności i niedopowiedzeń, co jest spowodowane ciągłym rozwojem branży kynologicznej. Eksperci spierają się co do optymalnej zawartości składników odżywczych, które powinna zawierać dobrej jakości karma, a także wpływu danych typów pożywienia na psi organizm. Orzechy znajdują się właśnie w grupie spornej – z powodu dużej ich różnorodności, ciężko dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, czy pies może je spożywać. Warto przeanalizować więc konkretne rodzaje orzechów pod kątem bezpieczeństwa podawania ich psom.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem orzechów są orzechy włoskie. Polacy sięgają po nie stosunkowo często, zwłaszcza późnym latem i jesienią, kiedy łatwo dostać można orzechy świeże. Większość psów lubi ten rodzaj orzechów, jednak osobom, które chcą poczęstować nim pupila, zaleca się szczególną ostrożność. Zdaniem licznych specjalistów to właśnie orzechy włoskie są jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych. Jak to możliwe, skoro orzechy są zalecane ludziom przez lekarzy i ekspertów od żywienia?

Orzechy włoskie zawierają duże ilości olejów, które niekorzystnie wpływają na układ trawienny zwierzęcia. Po spożyciu dużej ilości mogą pojawić się wymioty, osłabienie, biegunka i inne objawy rozstroju żołądka. Nie oznacza to jednak, że orzechów włoskich nie można psu podawać wcale – niewielkie ilości orzechów włoskich nie powinny stanowić niebezpieczeństwa. Warto wspomnieć także o cennych składnikach odżywczych, które zawiera ten rodzaj orzechów. To m.in. magnez, wapń i żelazo. Kawałeczek orzecha raz na jakiś czas nie zaszkodzi zwierzęciu, a może dostarczyć mu korzystnych pierwiastków.

Czy pies może jeść orzechy ziemne?

Orzechy ziemne, czyli orzechy arachidowe, zwane też popularnie fistaszkami, są bogatym źródłem zdrowych kwasów, witaminy E, a także pierwiastków takich jak potas, cynk, miedź czy magnez. Tego typu przekąska z pewnością nie zaszkodzi psu. Trzeba jednak bardzo uważać – dotyczy to jedynie niesolonych i niesłodzonych orzeszków. To ważne, zwłaszcza że orzeszki solone to popularny przysmak w polskich domach.

Z drugiej strony eksperci przekonują, że masło orzechowe, które sporządza się właśnie z orzechów ziemnych, choć zwykle w jego składzie znaleźć można także cukier, to doskonały i kuszący przysmak, który podawany od czasu do czasu nie zaszkodzi zwierzęciu. Masło orzechowe może posłużyć na wiele sposobów, np. jako wypełnienie do zabawki typu kong, co pomoże zapewnić psu zajęcie na długi czas. Można wykorzystać ten przysmak również do przyrządzenia ciasteczek dla psa – na pewno są one o wiele zdrowsze, niż te kupione w sklepie.

Czy pies może jeść orzechy laskowe?

Orzechy laskowe nie są zbyt popularne w postaci samodzielnej przekąski. Na polskim rynku najczęściej spotykamy je zatopione w czekoladzie – trzeba przyznać, że są naprawdę pyszne. Orzechów w czekoladzie jednak pod żadnym pozorem nie powinno się podawać czworonogom! Jeśli zaś chodzi o same orzeszki, nie są szkodliwe – należy natomiast koniecznie obrać je z łupinki. Orzechy laskowe zawierają duże ilości witaminy E, która korzystnie wpływa na kondycję sierści zwierzęcia, a także liczne pierwiastki.

Pies zje chętnie najróżniejsze smakołyki, które poda mu jego ukochany pan. Zanim jednak zdecydujemy się na podanie psu jakiegokolwiek rodzaju orzechów, upewnijmy się, że nie ma on alergii pokarmowej ani nietolerancji na dany rodzaj pożywienia. A przede wszystkim zachowajmy umiar!

Przeczytaj także