Reklama

Orzechy dla psa - czy pies może jeść orzechy?

Pies i orzechy © Shutterstock

Niejeden psi opiekun zastanawia się, jakie smakołyki, które sam lubi, może podać swojemu psu. Pytanie o orzechy często pojawia się wraz ze świeżymi orzechami, czyli jesienią. Nasi pupile patrzą na nas błagalnym wzrokiem, kiedy zdejmujemy skorupkę i zajadamy się tymi smakołykami. Nic dziwnego – chrupiące pożywienie wydaje im się bardzo atrakcyjne. Widząc proszące oczy pupila, mamy ochotę podzielić się z nim swoją przekąską – „przecież to tylko malutki kawałeczek, niewielka ilość na pewno mu nie zaszkodzi”! Ale czy na pewno orzechy dla psa są bezpieczne?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

W rzeczywistości to, co dla nas wydaje się malutkim, niegroźnym kąskiem, dla psa może okazać się niekiedy dawką trującą – pies jest zwykle o wiele mniejszy od nas. To, co zdrowe i pożądane w ludzkiej diecie, nie zawsze jest tak samo korzystne dla organizmu naszych czworonożnych przyjaciół.

W kwestii żywienia naszych czworonożnych przyjaciół narasta wiele niejasności i niedopowiedzeń, co jest spowodowane ciągłym rozwojem branży kynologicznej. Eksperci spierają się co do optymalnej zawartości składników odżywczych, które powinna zawierać dobrej jakości karma, a także wpływu danych typów pożywienia na psi organizm.

Orzechy znajdują się właśnie w grupie spornej – z powodu dużej ich różnorodności, ciężko dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, czy pies może je spożywać. Warto przeanalizować więc konkretne rodzaje orzechów pod kątem bezpieczeństwa podawania ich psom. Czy pies może jeść orzechy włoskie, laskowe albo ziemne?

Orzechy włoskie dla psa

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem orzechów są orzechy włoskie. Polacy sięgają po nie stosunkowo często, zwłaszcza późnym latem i jesienią, kiedy łatwo dostać można orzechy świeże. Większość psów lubi ten rodzaj orzechów, jednak osobom, które chcą poczęstować nim pupila, zaleca się szczególną ostrożność.

Zdaniem licznych specjalistów to właśnie orzechy włoskie są jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych.

Jak to możliwe, skoro orzechy są zalecane ludziom przez lekarzy i ekspertów od żywienia?

Orzechy włoskie zawierają duże ilości olejów, które niekorzystnie wpływają na układ trawienny zwierzęcia. Po spożyciu dużej ilości mogą pojawić się wymioty, osłabienie, biegunka i inne objawy rozstroju żołądka.

©Shutterstock

Nie oznacza to jednak, że orzechów włoskich nie można psu podawać wcale – niewielkie ilości orzechów włoskich nie powinny stanowić niebezpieczeństwa. Warto wspomnieć także o cennych składnikach odżywczych, które zawiera ten rodzaj orzechów. To m.in. magnez, wapń i żelazo. Kawałeczek orzecha raz na jakiś czas nie zaszkodzi zwierzęciu, a może dostarczyć mu korzystnych pierwiastków.

Czy pies może jeść orzechy ziemne?

Orzeszki ziemne, czyli orzechy arachidowe, zwane też popularnie fistaszkami, są bogatym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, witaminy E, a także pierwiastków takich jak potas, cynk, miedź czy magnez. Tego typu przekąska raczej nie zaszkodzi psu. Trzeba jednak bardzo uważać – dotyczy to jedynie niesolonych i niesłodzonych orzeszków. To ważne, zwłaszcza że orzeszki solone to popularny przysmak w polskich domach.

Z drugiej strony eksperci przekonują, że masło orzechowe, które sporządza się właśnie z orzechów ziemnych, choć zwykle w jego składzie znaleźć można także cukier, to doskonały i kuszący przysmak, który podawany od czasu do czasu nie zaszkodzi zwierzęciu.

Masło orzechowe może posłużyć na wiele sposobów, np. jako wypełnienie do zabawki typu kong, co pomoże zapewnić psu zajęcie na długi czas. Można wykorzystać ten przysmak również do przyrządzenia ciasteczek dla psa – na pewno są one o wiele zdrowsze, niż te kupione w sklepie.

Czy pies może jeść orzechy laskowe?

Orzechy laskowe nie są zbyt popularne w postaci samodzielnej przekąski. Na polskim rynku najczęściej spotykamy je zatopione w czekoladzie – trzeba przyznać, że są naprawdę pyszne. Orzechów w czekoladzie jednak pod żadnym pozorem nie powinno się podawać czworonogom!

Jeśli zaś chodzi o same orzeszki, nie są szkodliwe – należy natomiast koniecznie obrać je z łupinki. Orzechy laskowe zawierają duże ilości witaminy E, która korzystnie wpływa na kondycję sierści zwierzęcia, a także liczne pierwiastki.

Czy pies może jeść orzechy nerkowca?

Orzechy nerkowca w niewielkiej ilości również nie powinny zaszkodzić psu. Orzechy nerkowca są bogate w "dobre" tłuszcze. Są także źródłem białka, witamin A, D i E oraz wapnia, fosforu, żelaza, potasu i miedzi. 

Czy pies może jeść orzechy makadamia?

Nie! Choć bardzo zdrowe dla ludzi, dla psa są toksyczne. Nie wiadomo która substancja zawarta w orzechach makadamia jest szkodliwa dla psa, jednak wiadomo, że orzechy te wywołują nie tylko dolegliwości żołądkowe, ale również inne objawy zatrucia. Pies może mieć problemy z chodzeniem, podwyższoną temperaturę ciała, czy drżenie kończyn. 

Jakie przekąski można podać psu?

©Shutterstock

Pies zje chętnie najróżniejsze smakołyki, które poda mu jego ukochany pan. Jednak orzechy nie są najlepszym wyborem na przekąskę dla psów. Co prawda nie są trujące (z wyjątkiem orzechów makadamia), ale ciężkostrawne. Mogą zaszkodzić psom, szczególnie tym o wrażliwym przewodzie pokarmowym.

Warto pamiętać, że orzechy są pokarmem wysokokalorycznym, ponieważ zawierają spore ilości tłuszczu.

Podawanie tego typu przekąsek może skończyć się nadwagą. Dlatego zaleca się przekąski o niższej gęstości energetycznej, np. marchewkę czy kawałek jabłka. Ponadto orzechy, szczególnie arachidowe, często są skażone mikotoksynami, na które psy są bardziej wrażliwe niż człowiek.

Zanim więc zdecydujemy się na podanie psu jakiegokolwiek rodzaju orzechów, zastanówmy się nad alternatywą, a jeśli już koniecznie chcemy je podać od czasu do czasu, zachowajmy umiar!

Konsultacja: dr Karolina Hołda - specjalistka w dziedzinie dietetyki zwierzęcej, edukatorka, certyfikowana trenerka nauki.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz