Reklama

Pies i orzechy
© Shutterstock

Orzechy dla psa: jakie orzechy możesz podać psu?

Zweryfikowane przez eksperta, Karolina Hołda ,
Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Niejeden psi opiekun zastanawia się, jakie smakołyki, które sam lubi, może podać swojemu psu.  Czy orzechy to odpowiednia przekąska dla psa?

Pytanie o orzechy często pojawia się wraz ze świeżymi orzechami, czyli jesienią. Nasi pupile patrzą na nas błagalnym wzrokiem, kiedy zdejmujemy skorupkę i zajadamy się tymi smakołykami. Nic dziwnego – chrupiące pożywienie wydaje im się bardzo atrakcyjne.

 Widząc proszące oczy pupila, mamy ochotę podzielić się z nim swoją przekąską – „przecież to tylko malutki kawałeczek, niewielka ilość na pewno mu nie zaszkodzi”!

W rzeczywistości to, co dla nas wydaje się malutkim, niegroźnym kąskiem, dla psa może okazać się niekiedy dawką trującą – pies jest zwykle o wiele mniejszy od nas. To, co zdrowe i pożądane w ludzkiej diecie, nie zawsze jest tak samo korzystne dla organizmu naszych czworonożnych przyjaciół.

Orzechy dla psa — czy to dobry pomysł?

W kwestii żywienia naszych czworonożnych przyjaciół narasta wiele niejasności i niedopowiedzeń, co jest spowodowane ciągłym rozwojem branży kynologicznej. 

Eksperci spierają się co do optymalnej zawartości składników odżywczych, które powinna zawierać dobrej jakości karma, a także wpływu danych typów pożywienia na psi organizm.

Orzechy znajdują się właśnie w grupie spornej – z powodu dużej ich różnorodności, ciężko dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, czy pies może je spożywać. Niektóre rodzaje orzechów mogą wywołać poważne problemy zdrowotne. Warto przeanalizować więc ich konkretne odmiany pod kątem bezpieczeństwa podawania ich psom. Czy pies może jeść orzechy włoskie, laskowe albo ziemne?

Czy pies może jeść orzechy włoskie? 

Do najpopularniejszej odmiany orzechów należą orzechy włoskie. Polacy sięgają po nie stosunkowo często, zwłaszcza późnym latem i jesienią. Większość psów lubi również je lubi, jednak osobom, które chcą poczęstować nim pupila, zaleca się szczególną ostrożność.

Zdaniem licznych specjalistów to właśnie orzechy włoskie są jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych.

Jak to możliwe, skoro są zalecane ludziom przez lekarzy i ekspertów od żywienia?

Orzechy włoskie dla psa stanowią zagrożenie, ponieważ zawierają duże ilości olejów, które niekorzystnie wpływają na układ trawienny zwierzęcia. Po spożyciu dużej ilości mogą pojawić się wymioty, osłabienie, biegunka i inne objawy rozstroju żołądka.

Należy pamiętać również, że łupiny orzechów włoskich mogą spowodować zadławienie. 

orzechy dla psa
©Shutterstock

Nie oznacza to jednak, że tej przekąski nie można psu podawać wcale – małe ilości orzechów włoskich nie powinny stanowić niebezpieczeństwa. 

Orzechy zawierają cenne składniki odżywcze, takie jak magnez, wapń i żelazo. Orzechy włoskie w niewielkiej ilości nie zaszkodzą zwierzęciu, a mogą dostarczyć mu korzystnych pierwiastków.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Czy pies może jeść orzechy ziemne?

Orzeszki ziemne, czyli orzechy arachidowe, zwane też popularnie fistaszkami, są bogatym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, witaminy E, a także pierwiastków takich jak potas, cynk, miedź czy magnez. Tego typu przekąska raczej nie zaszkodzi psu.

Trzeba jednak bardzo uważać – dotyczy to jedynie niesolonych i niesłodzonych orzeszków. To ważne, zwłaszcza że orzeszki solone to popularny przysmak w polskich domach.

Z drugiej strony eksperci przekonują, że masło orzechowe, które sporządza się właśnie z orzechów ziemnych, choć zwykle w jego składzie znaleźć można także cukier, to doskonały i kuszący przysmak, który podawany od czasu do czasu nie zaszkodzi zwierzęciu.

Masło orzechowe dla psa może posłużyć na wiele sposobów, np. jako wypełnienie do zabawki typu kong, co pomoże zapewnić zwierzęciu zajęcie na długi czas. Można wykorzystać ten przysmak również do przyrządzenia ciasteczek dla pupila – na pewno są one o wiele zdrowsze, niż te kupione w sklepie.

Orzechy laskowe dla psa

Orzechy laskowe nie są zbyt popularne w postaci samodzielnej przekąski. Na polskim rynku najczęściej spotykamy je zatopione w czekoladzie – trzeba przyznać, że są naprawdę pyszne. Orzechów w czekoladzie jednak pod żadnym pozorem nie powinno się podawać czworonogom!

Orzechy laskowe są dla psa bezpieczne. Zawierają one duże ilości witaminy E, która korzystnie wpływa na kondycję sierści zwierzęcia, a także liczne pierwiastki. Jak ze wszystkim — nie należy przesadzać z ilością! Kilka orzechów laskowych może stanowić okazjonalną przekąskę.

Orzechy nerkowca dla psa

Nie ma również przeciwwskazań, aby od czasu do czasu poczęstować psa orzechami nerkowca. 

Orzechy nerkowca zawierają białka, witaminy A, D i E, wapń, fosfor, żelazo, potas i miedź. Są także bogate w "dobre" tłuszcze. 

Czy pies może jeść orzechy makadamia?

Niektóre odmiany orzechów mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Do niedozwolonych orzechów dla psa należą orzechy makadamia. Choć są bardzo zdrowe dla ludzi, dla czworonogów są toksyczne.

Nie wiadomo, która substancja w nich zawarta jest szkodliwa dla psa, jednak wiadomo, że orzechy te wywołują nie tylko dolegliwości żołądkowe, ale również inne objawy zatrucia. Pupil może mieć problemy z chodzeniem, podwyższoną temperaturę ciała, czy drżenie kończyn.

Czy pies może jeść orzechy brazylijskie? 

Wśród bezpiecznych dla zwierzaka przekąsek znajdują się również orzechy brazylijskie. Należy jednak być bardzo ostrożnym z ich ilością, gdyż zawierają wysoką zawartość tłuszczy. 

Jakie przysmaki można podać pupilowi?

przekaski dla psa
©Shutterstock

Pies zje chętnie najróżniejsze smakołyki, które poda mu jego ukochany opiekun. Jednak orzechy nie są najlepszym wyborem na przekąskę dla czworonoga. Co prawda nie są trujące (z wyjątkiem orzechów makadamia), ale ciężkostrawne. Mogą zaszkodzić psom, szczególnie tym o wrażliwym przewodzie pokarmowym.

Warto pamiętać, że orzechy są pokarmem wysokokalorycznym, ponieważ zawierają spore ilości tłuszczu.

Podawanie tego typu przekąsek może skończyć się nadwagą. Dlatego zaleca się pokarm o niższej gęstości energetycznej, np. marchewkę czy kawałek jabłka.

Ponadto orzechy, szczególnie arachidowe, często są skażone mikotoksynami, na które psy są bardziej wrażliwe niż człowiek.

Zanim więc zdecydujemy się na podanie orzechów swojemu psu, zastanówmy się nad alternatywą, a jeśli już koniecznie chcemy włączyć je do diety pupila, zachowajmy umiar! 

Jakich orzechów należy unikać w diecie psa?

Niektóre psy uwielbiają orzechy, należy być jednak zawsze ostrożnym, zanim włączymy je w dietę czworonoga. 

Szczególnie uważaj na orzechy makadamia, które są dla psów trujące. 

Podobnie jak orzechy włoskie, orzechy laskowe mają twarde skorupy, które mogą wbić się w dziąsła pupila. Istnieje także zagrożenie, że zwierzak je połknie, co może doprowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego. Konieczna wtedy będzie wizyta u lekarza weterynarii. 

W przypadku orzechów ziemnych należy unikać tych solonych. Warto także uważać na ich łupiny. 

Konsultacja: dr Karolina Hołda — specjalistka w dziedzinie dietetyki zwierzęcej, edukatorka, certyfikowana trenerka nauki.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?