Reklama

Czy pies może jeść pistacje?

głodny pies i pistacje

Dowiedz się, czy pistacje są odpowiednie dla psów

© Raksha Shelare - Ekaterina Faustova / Shutterstock

Czy pistacje służą czy szkodzą psom? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, o pistacjach w diecie psa.

Przez Agnieszka Marczak

aktualizacja dnia

Pistacje należą do najbardziej znanych rodzajów orzechów od czasów starożytnych. Wszechstronne w kuchni są zdrową i smaczną przekąską dla człowieka.

Ale jest pytanie, które intryguje wielu właścicieli zwierząt domowych: czy pistacje można podawać psom?

Czy psy mogą jeść pistacje?

Nie zaleca się podawania psom pistacji. Chociaż nie są dla nich toksyczne, te oleiste orzechy nie są najlepszym pokarmem dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Pistacje są bogate w tłuszcz i mogą zawierać pleśń, która naraża psa na ryzyko uszkodzenia wątroby.

Dodatkowo mogą również powodować rozstrój żołądka lub niedrożność jelit, co prowadzi do poważniejszych problemów trawiennych.

Nie wspominając o łupinkach pistacjowych, które stwarzają ryzyko zadławienia.

Plusy i minusy pistacji w psiej diecie

cane basenji mangia i pistacchi
Oto zalety i wady podawania pistacji psom ©EugeneEdge / Shutterstock

Korzyści z jedzenia pistacji

Podobnie jak wiele orzechów, pistacja są bardzo bogate w składniki odżywcze: przeciwutleniacze, nienasycone kwasy tłuszczowe (doskonałe dla układu sercowo-naczyniowego), minerały, witaminy itp.

Mimo to, korzyści nie przeważają nad wadami, a pistacjespożywane w dużych ilościach i na dłuższą metę mogą być niebezpieczne dla psa

Wady pistacji w diecie psa

Pistacje, podobnie jak wiele innych orzechów, nie są mile widziane w diecie zwierząt domowych. W diecie ludzi mają wiele zalet, w królestwie zwierząt - już niekoniecznie.

Pistacje mogą powodować zadławienie, problemy z trawieniem, zaburzenia neurologiczne i inne poważne problemy zdrowotne, które odkryjesz podczas dalszej lektury.

Czy pistacje są złe dla psów?

Tak, pistacje mogą być szkodliwe dla psów. Chociaż nie są toksyczne, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia psa.

Pamiętaj, by nie pozostawiać pistacji w miejscu łatwo dostępnym dla psa. Podobnie jak w przypadku innych orzechów, pies może jeść tylko te, co do których mamy pewność, że nie mają ani pleśni, ani łupin.

Dlaczego psy nie mogą jeść pistacji?

Oto trzy główne powody, dla których lepiej nie podawać psom pistacji.

Mają łupiny

Łupiny mogą utknąć w gardle lub w przewodzie pokarmowym zwierzęcia, powodując uduszenie i szereg problemów, które wymagałyby natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.

Ryzyko pleśni

Pistacje kupione jakiś czas temu bądź otwarte już od kilku tygodni mogą zawierać pleśń, która zawiera mikotoksyny, które z kolei mogą powodować zaburzenia neurologiczne i trawienne.

Zawierają dużą ilość tłuszczu

Pistacje zawierają również 45 gramów tłuszczu na 100 gramów produktu, czyli czterokrotnie więcej niż 14 gramów lipidów dziennie zalecanych dla psa ważącego 15 kilogramów!

Nadmiar tłuszczów z biegiem czasu może spowodować wiele chorób: od otyłości po zapalenie trzustki. To kolejny powód, dla którego lepiej nie karmić psów pistacjami.

Co zrobić, jeśli pies zjadł pistacje?

Jeśli Twój pies zjadł pistacje, ważne jest, aby najpierw ustalić: czy były stare? czy paczka była już od jakiegoś czasu otwarta? ile zjadł ich Twój pies i jak duże jest zwierzę?

Na przykład:

  • Jeśli Twój pies jest małej rasy i zjadł całą pistację, musisz uważać na możliwą niedrożność jelit.
  • Z drugiej strony, jeśli Twój pies jest średniej wielkości i zjadł całą torbę łuskanych pistacji, którą zostawił*ś pod kanapą, zalecamy obserwowanie go pod kątem oznak zatrucia mikotoksynami.
  • Jeśli Twój pies jest duży i właśnie zjadł pistację, po prostu go obserwuj.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Twój pies zjadł więcej niż jedną pistację, najlepiej jest uważnie go obserwować przez kilkanaście godzin po spożyciu.

Tak czy inaczej, można od czasu do czasu podać psu pistacje jako przekąskę (oczywiście niełuskane i nieprzeterminowane!).

 Pistacje dla psów: objawy zatrucia

Jeśli Twój wierny przyjaciel zjadł znaczną ilość pistacji, uważaj na te objawy:

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokjące zachowanie u psa, nie wahaj się skontaktować z weterynarzem, aby upewnić się, że nie ma zagrożenia dla zdrowia Twojego zwierzaka.

Przeczytaj również:

Źródło: wamiz.it

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz