Reklama

pies i cebula

Dlaczego pies nie może jeść cebuli? Czego jeszcze nie może jeść pies?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Wiele osób zastanawia się, czy pies może jeść cebulę. Nie może, ponieważ ma ona niekorzystny wpływ na jego zdrowie bez względu na to, w jakiej formie jest podana. Dowiedz się więcej na ten temat!

Cebula zajmuje bardzo ważne miejsce w polskiej kuchni. Trudno wyobrazić sobie większość zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych potraw bez jej udziału.

Ze względu na jej charakterystyczny, bardzo intensywny smak i zapach psy co do zasady nie przepadają za nią, choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Ponadto podana psu w formie resztek, w pieczonej czy smażonej „oprawie” z mięsa, może okazać się wyjątkowo smakowitym i… niebezpiecznym kąskiem. Czy cebula może stanowić element diety psa? Nie! Dowiedz się, z jakiego powodu. 

Cebula dla psa - dlaczego pies nie może jeść cebuli?

Spożywanie cebuli przez człowieka jest bezpieczne i w umiarkowanej ilości wpływa wręcz korzystnie na organizm. Pies jednak nie może jej jeść, ponieważ zawiera ona toksyczny dla niego składnik o nazwie tiosiarczan sodu.

Jest to związek chemiczny, który prowadzi do uszkodzenia czerwonych krwinek i w efekcie do groźnej dla zdrowia i życia anemii. Im większa ilość zjedzonej cebuli i im mniejszy pies, tym niestety większe prawdopodobieństwo poważnych następstw. 

Cebula szkodliwa dla psa – objawy zatrucia cebulą

Cebula jest niebezpieczna dla psa nie tylko ze względu na obecność dwusiarczku. Warzywo to, bez względu na to, czy jest podane na surowo, gotowane, smażone bądź pieczone, jest wyjątkowo ciężkostrawne. Obróbka termiczna nie przyczynia się do łatwiejszego trawienia tego warzywa przez psa.

Zjedzenie go może doprowadzić do różnych objawów zatrucia, w tym do nudności, wymiotów i biegunki, osłabienia, złego samopoczucia. Będąc zatem świadomym opiekunem czworonoga, warto pamiętać o tym, że cebula jest po prostu produktem zakazanym.

Twój pies zjadł cebulę – oto co warto wiedzieć

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego znając listę produktów zakazanych dla psa, potencjalnie śmiertelnie groźnych (przypomnisz ją sobie poniżej), dbaj o to, aby żaden z nich nie znalazł się w zasięgu psiego pyska. Jeżeli jednak dojdzie do tego, że psu uda się zjeść cebulę, postaraj się zachować spokój.

Jest to ważne, ponieważ od jasności Twojego myślenia i szybkości działania zależy zdrowie, a nawet życie Twojego pupila. W pierwszej kolejności zastanów się, ile warzywa mógł zjeść Twój pies i jaka jest jego obecna masa ciała.

Prowadzić do zatrucia może spożycie nawet niewielkiej ilości tego warzywa, bo zaledwie 5 do 10 g cebuli na kilogram masy ciała psa.

O ile więc pies rasy olbrzymiej, ważący np. 60 kg, nie powinien boleśnie odczuć zjedzenia 10 g cebuli, o tyle u psa ważącego zaledwie 2-3 kg może ono wywołać poważne konsekwencje. Bacznie obserwuj czworonoga i jeśli zauważasz niepokojące objawy lub/i masz pewność, że zjadł on dużo cebuli, czym prędzej udaj się do lekarza weterynarii.

Czego nie może jeść pies – lista zakazanych produktów

Cebula nie jest jedynym produktem, którego pies nie powinien jeść. Poważnymi konsekwencjami może grozić także zjedzenie m.in. winogron i rodzynek. Zawierają one toksyczne substancje, które mogą prowadzić do niewydolności nerek i wątroby.

Toksyczna dla psów jest również czekolada - ze względu na dużą zawartość teobrominy. Inne niebezpieczne produkty to ksylitol (zjedzenie go grozi hipoglikemią), szczypiorek, czosnek, orzechy makadamia, awokado, grzyby.

Pamiętaj o tym, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest podawanie psu wysokiej jakości karmy dobranej właściwie do jego wagi, stanu zdrowia, trybu życia etc. Nie dokarmiaj swojego psa resztkami ze stołu i chowaj przed nim produkty, których zjedzenie może mu zaszkodzić!

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?