Reklama

pies je winogrona
© Shutterstock

Czy pies może jeść winogrona i rodzynki? Jaka dawka jest szkodliwa dla psów?

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Wiele osób uważa, że dzielenie się jedzeniem ze swoim pupilem to oznaka miłości i troski. Jednak nie zawsze to, co korzystne dla  nas, jest bezpieczne dla naszych psów. Właśnie tak jest w przypadku winogron. To jedne z niewielu owoców, które mogą bardzo mocno zaszkodzić psu.

Czy pies może jeść winogrona i rodzynki?

Naukowcy nie mają pewności, który składnik zawarty w winogronach toksyczny dla psów. Nie ulega jednak wątpliwości, że spożycie winogron może prowadzić do ostrej niewydolności nerek, a w większej ilości może nawet skończyć się śmiercią psa.

 Ilość toksyn potrzebna do wywołania zatrucia może być różna w zależności od rozmiaru psa, jego wieku i stanu zdrowia. Nie ryzykuj jednak i jeśli jesteś fanem winogron lub rodzynek, trzymaj je zawsze poza zasięgiem czworonoga!

Objawy zatrucia winogronami u psa: jak postępować w przypadku zatrucia?

Podejrzewasz,  że twój pies zjadł winogrona? Wystąpienie objawów zatrucia następuje nie wcześniej, niż po 6 godzinach od spożycia winogron.  Dlatego jeśli podejrzewasz, że twój pies zjadł te owoce, nie czekaj, tylko zabierz go jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Oto objawy zatrucia to: 

  • wymioty,
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • drgawki mięśniowe,
  • apatia, 
  • oliguria (oddawanie niewielkiej ilości moczu)

Pamiętaj, że leczenie czworonoga w domowym zaciszu nie gwarantuje odpowiedniej pomocy. Nieleczone zatrucie winogronami u psa może skutkować ostrą niewydolnością nerek i zatrzymaniem moczu, co może w krótkim czasie doprowadzić nawet do śmierci psa.

Nie panikuj jednak — szybka interwencja lekarza i odpowiednio dobrana terapia pozwolą na powrót do zdrowia Twojego psa.

Interwencja lekarze polega na płukaniu żołądka psa, aby jak najszybciej usunąć wszelkie pozostałości toksyn. Następnie podaje się psu kroplówkę, aby uzupełnić płyny i pobudzić nerki do pracy.  Weterynarz może również podać węgiel aktywowany, który pomaga w pochłanianiu toksyn z przewodu pokarmowego psa. W przypadku poważnych objawów zatrucia, pies może wymagać hospitalizacji.

Owoce w diecie psa - zdrowe alternatywy

Odpowiednio zbilansowana dieta psa ma kluczowe znaczenie zdrowia i dobrego samopoczucia czworonoga. Owoce mogą stanowić zdrową przekąskę dla psów, pod warunkiem że nie przesadzamy z ich ilością.  Owoce zawierają bowiem sporo cukrów, które w nadmiarze mogą prowadzić do problemów z otyłością.

Rodzynki i winogrona szkodzą psom i absolutnie nie należy im ich podawać, ale istnieje wiele innych owoców, które możemy bez obaw podawać naszym zwierzakom. Zdrowe i pyszne przekąski dla psa to np.:

Pełną listę owoców bezpiecznych dla psów znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Winogrona i rodzynki powinny być traktowane jako potencjalne zagrożenia dla zdrowia naszych czworonożnych przyjaciół. Odpowiednio zbilansowana dieta, zawierająca składniki odżywcze dostosowane do indywidualnych potrzeb psa, pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji wynikających z żywienia.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?