Reklama

pies i jabłka

Czy pies może jeść jabłko? Czy ten owoc jest dla niego bezpieczny?

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Każdy kochający i oddany swojemu psu opiekun stara się dostarczyć mu wszystko, czego jego podopieczny potrzebuje. To nie tylko częste spacery, zapewnienie wygodnego miejsca do spania i zabawek, ale też dbałość o właściwą dietę. Czy jabłko to dobry przysmak dla psów? W jakiej formie i jak często można je serwować pupilom? Przeczytaj!

Często pojawia się pytanie, czy nasi pupile mogą jeść – oprócz dziesiątek rodzajów chrupek dostępnych w sklepach – jedzenie podobne do naszego. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Wydaje nam się, że przysmaki przyrządzone po domowemu są dla zwierzaka zdrowsze i bezpieczniejsze.

Druga przyczyna jest związana z naszymi emocjami i zachowaniem psa – bywa że prosi on, aby podzielić się z nim tym, co akurat spożywamy. Chcąc urozmaicić dietę naszego zwierzaka, niejednokrotnie kusi nas, by sięgnąć po owoce i warzywa, które kupujemy dla siebie. Jednym z najpopularniejszych w Polsce owoców są jabłka. Czy możemy dawać je naszym podopiecznym?

Czy pies może jeść jabłko? Jakie jeszcze owoce może jeść pies?

Odpowiedź brzmi tak - ale pod pewnymi warunkami i w niezbyt dużych ilościach. 

Pies z natury jest mięsożercą, a dokładniej – określa się go mianem mięsożercy względnego. Co to oznacza? Podstawą psiej diety jest głównie mięso, ale w asyście pokarmów roślinnych, czyli warzyw i owoców.

Są one więc jak najbardziej wskazane – oczywiście nie jako pokarm zasadniczy i w granicach rozsądku. Nie każde warzywo czy owoc będą smakować każdemu psu i nie wszystkie są dla niego bezpieczne. Do wyjątkowo niebezpiecznych  zaliczają się przede wszystkim winogrona i rodzynki, które zawierają toksyczne dla psa składniki. Ich zjedzenie może skutkować niewydolnością nerek i śmiercią zwierzaka.

Częste są jednak przypadki, kiedy psiak sam podchodzi do ogrodowego krzaczka i zjada np. kilka jagód. Można uznać to za instynktowne poszukiwanie tego, czego potrzebuje organizm – należy jednak sprawować pieczę nad poczynaniami naszych kundelków. Należy także trzymać się listy produktów zakazanych, których pod żadnym pozorem nie można dawać psiakom. W diecie pupili należy usunąć takie produkty jak m.in. winogrona, cebula, cytrusy czy awokado.

Decydując się na podanie psu nowego produktu, warto zwrócić uwagę na zawartość cukru. Im jest go więcej, tym gorzej. Najczęściej pojawiającym się w pokarmach dla psów warzywem jest marchew – ale nie w postaci surowej. Ugotowana i miękka, zachęci do spróbowania każdego czworonoga. W dodatku jest dobrym źródłem beta-karotenu.

Wartości odżywcze jabłek. Czy jabłko dla psa to zdrowa przekąska?

Jabłka są jednymi z tych owoców, które nie szkodzą psu. Warto jednak powtórzyć, że jest to uzupełnienie diety naszego czworonoga - wszystkie warzywa i owoce powinny być dostarczane w niewielkich ilościach.

Jabłko to – obok banana – jeden z najczęściej serwowanych zwierzętom owoców oraz doskonałe źródło cennego błonnika, a także witamin A, C i witamin z grupy B. Większości psów bardzo odpowiada smak jabłka, a dodatkowo przyciąga je odgłos chrupania – to właśnie dlatego tak często z zaciekawieniem obserwują swoich opiekunów podczas jedzenia tego owocu.

Jak podawać psu jabłka i w jakiej ilości?

Uważaj na pestki! Są trujące dla psa ©Shutterstock

 W przypadku jabłek bardzo ważne jest to, by wiedzieć, jak karmić nimi psa, aby mu nie zaszkodzić. Najlepiej dawać mu surowy, świeży owoc (nie ma potrzeby poddawania jabłka obróbce termicznej).

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać mu pestek ani całego ogryzka!

Zjedzenie ich w dużej ilości lub spożywanie małych ilości w krótkich odstępach czasowych może doprowadzić do zatrucia, a nawet do śmierci zwierzęcia.

Pestki jabłka zawierają toksyczny cyjanek. Mogłoby się wydawać, że malutka pestka na pewno nie stanowi żadnego zagrożenia. Niestety, nawet niewielkie ilości mogą być niebezpieczne – szczególnie dla psów małych ras, o niewielkiej masie ciała i dla szczeniąt. Pamiętajmy, że rodzynki i winogrona również są trujące.

Wiedząc już, czy pies może jeść jabłka, warto dowiedzieć się, w jakiej postaci na pewno będą dla niego bezpieczne. Najprostszy sposób to pokrojenie go w plastry, niemniej jednak należy dopasować wielkość kawałków do rozmiaru psiego pyska – w przypadku najmniejszych ras zwykły plaster może okazać się nieco problematyczny.

Czy szczeniak może jeść jabłko?

Szczeniakom i starszym psiakom jabłko najlepiej zaserwować w postaci startej papki, ale trzeba sprawdzić, czy do środka nie wpadły pestki. Możemy pomyśleć także o skórce – jeśli jabłka pochodzą z zaufanego i ekologicznego źródła, skórka nie powinna zaszkodzić czworonogowi, więc nie musimy jej wówczas obierać. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości, lepiej się jej pozbyć.

Jabłko często stosowane jest jako przysmak podczas szkolenia – niewielkie cząstki sprawdzą się w tym przypadku naprawdę doskonale. Jeśli wykorzystujemy jabłko podczas nauki, podajemy niewielkie kawałki i – przede wszystkim – sięgamy po jabłko tylko co kilka dni. Taka przekąska z pewnością zostanie doceniona przez naszego pupila!

Gruszki i inne owoce w diecie psa

Gruszki również stanową dla psa zdrową przekąskę. Są dobrym źródłem witamin A, E, C i B. Zawierają też kwas foliowy, miedź i potas. Gruszki mogą też jeść psy z wrażliwym żołądkiem - nie podrażnią go, dzięki swojej niskiej kwasowości. Inne owoce, którymi możemy bezpiecznie poczęstować psa to. m.in

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?