Reklama

Czy pies może jeść jabłka?

pies i jabłka © Shutterstock

Każdy kochający i oddany swojemu psu opiekun stara się zapewnić mu wszystko, czego czworonóg potrzebuje. To nie tylko częste spacery, zapewnienie wygodnego miejsca do spania i zabawek, ale też dbałość o właściwą dietę. Czy jabłka to dobry przysmak dla psów? W jakiej formie i jak często można je podawać pupilom? Przeczytaj!

Przez Małgorzata Lipska

aktualizacja dnia

Często pojawia się pytanie, czy nasi pupile mogą jeść – oprócz dziesiątek rodzajów chrupek dostępnych w sklepach – jedzenie podobnie do naszego. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Wydaje nam się, że jedzenie przyrządzone po domowemu jest dla zwierzęcia zdrowsze i bezpieczniejsze.

Druga przyczyna jest związana z naszymi emocjami i zachowaniem psa – bywa że psiak prosi, aby podzielić się z nim tym, co akurat spożywamy. Chcąc urozmaicić psią dietę, niejednokrotnie kusi nas, by sięgnąć po owoce i warzywa, które kupujemy dla siebie. Jednym z najpopularniejszych w Polsce owoców są jabłka. Czy pies może jeść jabłka?

Czy pies może jeść jabłka?

Odpowiedź brzmi tak - ale pod pewnymi warunkami i w niezbyt dużych ilościach. 

Pies z natury jest mięsożercą, a dokładniej – określa się go mianem mięsożercy względnego. Co to oznacza? Podstawą psiej diety jest głównie mięso, ale w asyście pokarmów roślinnych, czyli warzyw i owoców.

Są one więc jak najbardziej wskazane – oczywiście nie jako pokarm zasadniczy i w granicach rozsądku.  Oczywiście nie każde warzywo czy owoc będą smakować każdemu psu nie wszystkie są dla niego bezpieczne.

Częste są jednak przypadki, kiedy psiak sam podchodzi do ogrodowego krzaczka i zjada np. kilka jagód. Można uznać to za instynktowne poszukiwanie tego, czego potrzebuje organizm – należy jednak sprawować pieczę nad poczynaniami czworonoga. Należy także trzymać się listy produktów zakazanych, których pod żadnym pozorem nie można podawać psiakom. Znajdują się na niej takie produkty jak m.in. winogrona, cebula czy awokado.

Decydując się na podanie psu nowego produktu, warto zwrócić uwagę na zawartość cukru. Im jest go więcej, tym gorzej. Najczęściej pojawiającym się w pokarmach dla psów warzywem jest marchew – ale nie w postaci surowej. Ugotowana i miękka, zachęci do jedzenia każdego czworonoga.

Wartości odżywcze jabłek

Jabłka są jednymi z tych owoców, które nie szkodzą psu. Warto jednak powtórzyć, że jest to uzupełnienie psiej diety - wszystkie warzywa i owoce powinny być podawane w niewielkich ilościach.

Jabłko to – obok banana – jeden z najczęściej serwowanych zwierzętom owoców oraz doskonałe źródło cennego błonnika, a także witamin A i C. Większości psów bardzo odpowiada smak jabłka, a dodatkowo przyciąga je odgłos chrupania – to właśnie dlatego tak często z zaciekawieniem obserwują swoich opiekunów podczas jedzenia tego owocu chętnie jedzą go same.

Jak podawać psu jabłko?

©Shutterstock

W przypadku jabłek bardzo ważne jest to, by wiedzieć, jak prawidłowo je podawać, aby psu nie zaszkodzić. Najlepiej podawać psu surowy, świeży owoc (nie ma potrzeby poddawania jabłka obróbce termicznej).

Pod żadnym pozorem nie powinno podawać się psu pestek ani całego ogryzka!

Zjedzenie ich w dużej ilości lub spożywanie małych ilości w krótkich odstępach czasowych może doprowadzić do zatrucia, a nawet do śmierci zwierzęcia.

Pestki jabłka zawierają cyjanek. Mogłoby się wydawać, że malutka pestka na pewno nie stanowi żadnego zagrożenia. Niestety, nawet niewielkie ilości mogą być niebezpieczne – szczególnie dla psów małych ras, o małej masie ciała i dla szczeniąt.

Wiedząc już, czy pies może jeść jabłka, warto dowiedzieć się, w jakiej postaci na pewno będą dla niego bezpieczne. Najprostszy sposób to podanie go w plastrach, niemniej jednak należy dopasować wielkość kawałków do rozmiaru psiego pyska – w przypadku najmniejszych ras zwykły plaster może okazać się nieco problematyczny.

Czy szczeniak może jeść jabłko?

Szczeniakom i starszym psiakom jabłko najlepiej zaserwować w postaci startej papki, ale trzeba sprawdzić, czy do środka nie wpadły pestki. Możemy pomyśleć także o skórce – jeśli jabłka pochodzą z zaufanego i ekologicznego źródła, skórka nie powinna zaszkodzić czworonogowi, więc nie musimy jej wówczas obierać. Jeśli jednak mamy co do niej wątpliwości, lepiej się jej pozbyć.

Jabłko często stosowane jest jako przysmak podczas szkolenia – niewielkie cząstki sprawdzą się w tym przypadku naprawdę doskonale. Jeśli wykorzystujemy jabłko podczas nauki, podajemy niewielkie kawałki i – przede wszystkim – sięgamy po jabłko tylko co kilka dni. Taka przekąska z pewnością zostanie doceniona przez naszego czworonoga!

A może gruszka dla psa?

Gruszki również stanową dla psa zdrową przekąskę. Są bogate witaminy, zwłaszcza A, E, C i  B. Zawierają też kwas foliowy, miedź i potas. Gruszki możesz też podawać psu z wrażliwym żołądkiem - nie podrażnią go, dzięki swojej niskiej kwasowości.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz