Reklama

pies i pomarańcze

Czy pies może jeść pomarańcze? Poznaj fakty na temat cytrusów w diecie Twojego pupila!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Pomarańcze, choć obecnie można je dostać w niemal każdym sklepie przez cały rok, wielu osobom kojarzą się z okresem świątecznym. Ich charakterystyczny, intensywny zapach i smak przywołują wspomnienia, a poza tym owoce te są po prostu smaczne i zdrowe, wspierają układ odpornościowy. A skoro tak, to czy nie warto wprowadzić ich do psiej diety? Czy pies może jeść pomarańcze? Dowiedz się więcej!

Pomarańcze to bardzo popularne cytrusy, które można jeść zarówno na surowo, jak i w postaci rozmaitych dżemów czy marmolad. Odpowiednio przygotowany owoc może pełnić funkcję dekoracyjną, wykorzystywany jest też m.in. w kosmetyce i medycynie naturalnej.

W związku z tym, że pomarańcze mają tak szerokie zastosowanie i dobroczynny wpływ na zdrowie, wielu opiekunów psów zastanawia się, czy może poczęstować nimi swoich pupili, czy są jednak dla nich szkodliwe.

Czy pies może jeść pomarańcze?

Pomarańcze, ze względu na obecność olejków eterycznych, mają bardzo charakterystyczny, intensywny (dla psów drażniący) zapach, nawet zaś najsłodsze owoce cechują się kwaśnym smakiem. W związku z tym zdecydowana większość czworonogów zwyczajnie nie jest zainteresowana tego rodzaju przekąską, kiedy natomiast natknie się na nią, niejednokrotnie pospiesznie oddala się od niej!

Ale jak w każdym przypadku, tak i tutaj mogą zdarzać się wyjątki. Twój pies lubi pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i inne cytrusy? Musisz wiedzieć jedno – ich podawanie zwierzęciu nie jest wskazane! Chcąc sprawić pupilowi przyjemność, możesz zaserwować mu wiele innych, znacznie zdrowszych przysmaków, dlatego zrezygnuj z podawania pomarańczy.

Dlaczego pies nie może jeść pomarańczy?

Czworonóg nie powinien jeść nie tylko pomarańczy, ale także innych owoców cytrusowych, jak wyżej wspomniane: mandarynki, grejpfruty, a do tego cytryny, limonki, tangelo, klementynki etc.

Choć są one prawdziwą skarbnicą dobroczynnych witamin i minerałów (przede wszystkim witaminy C, ale też np. witamin z grupy B), psi organizm źle na nie reaguje ze względu na obecność kwasów i olejków eterycznych.

Pupilowi może zaszkodzić zarówno sam miąższ, pestki i skórka. W przypadku tej ostatniej dodatkowe niebezpieczeństwo stanowią środki ochrony roślin, jakimi są spryskiwane owoce w okresie uprawy. Jeśli chcesz wykorzystać skórkę pomarańczy np. do dekoracji ciasta, pamiętaj o tym, aby w pierwszej kolejności bardzo dokładnie ją umyć!

W jakiej dawce pomarańcze są bezpieczne dla psów?

Najbezpieczniejsza odpowiedź jest taka, że… w żadnej! Zjedzenie cytrusów może pociągać za sobą wiele przykrych i niebezpiecznych skutków, o czym szerzej poniżej. Mając tę wiedzę, po prostu zrezygnuj z urozmaicania diety zwierzaka tego rodzaju produktami.

Psu zdarzyło się zjeść cząstkę mandarynki i pomarańczy, ale nic złego się nie wydarzyło, a ewidentnie przekąska ta przypadła mu do gustu? Pamiętaj o tym, że kolejnym razem pies może nie mieć tyle szczęścia, nawet jeśli ponownie poczęstuje się małą ilością owocu.

Czy pies może jeść mandarynki?

Twój pies lubi pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i inne cytrusy? Musisz wiedzieć jedno – ich podawanie zwierzęciu nie jest wskazane! Chcąc sprawić pupilowi przyjemność, możesz zaserwować mu wiele innych, znacznie zdrowszych przysmaków, dlatego zrezygnuj z podawania psu mandarynek czy pomarańczy. Zamiast tego podaj psu kawałek jabłka czy marchewki.

Objawy po zjedzeniu cytrusów pies zja

Bardzo częstymi objawami po zjedzeniu pomarańczy, mandarynek i innych cytrusów są rozmaite reakcje alergiczne, jak np. pojawienie się wysypki i świąd. Pies może też zmagać się z uporczywymi problemami żołądkowymi, jak wymioty lub/i biegunka. W ich wyniku może nawet dojść do poważnego odwodnienia organizmu.

Ponadto zjedzenie pomarańczy może przyczynić się m.in. do zaburzeń czynności układu moczowego. Jeżeli zatem zauważysz jakikolwiek niepokojący objaw, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której szkodliwy, toksyczny produkt zje pies starszy lub/i schorowany.

Co zrobić, gdy pies szuka urozmaicenia i chętnie je owoce?

Jeśli pies otrzymuje wysokiej jakości karmę, powinna ona stanowić zbilansowany posiłek, czyli dostarczać do jego organizmu niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli pies szuka innych pokarmów, nawet tak „nieoczywistych” jak właśnie np. cytrusy, być może zmaga się z jakimś niedoborem.

Warto więc profilaktycznie, raz na jakiś czas, odwiedzić lekarza weterynarii i przeprowadzić podstawowe badania krwi. A może czworonóg po prostu lubi odmianę, ceni sobie słodki smak i dlatego właśnie chętnie je owoce. Wiesz już, że pomarańcze nie są dobrym wyborem. Co zatem nim będzie? Możesz zaproponować mu np.:

Jak wprowadzić nowy produkt?

Przede wszystkim ostrożnie! Jeśli zdecydujesz się na to, aby zaoferować pupilowi nowy smak, podaj tylko odrobinę produktu i obserwuj, czy nie pojawiają się niepożądane objawy.

Pamiętaj również o tym, aby wprowadzać tylko jeden nowy składnik do diety. Jeżeli bowiem pies zje kilka nowych produktów i wystąpi reakcja alergiczna, nie będziesz w stanie ustalić, po czym to nastąpiło.

Podsumowanie

Pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i inne cytrusy nie są zalecane w psiej diecie. Cenne, dobroczynne składniki odżywcze, jakie oferują te owoce, z powodzeniem znajdziesz w innych produktach, dlatego psu nie zagrozi ich niedobór.

Jeśli Twój podopieczny z jakiegoś powodu wprost przepada za cytrusami, zadbaj o to, aby nie miał do nich dostępu – trzymaj je np. w lodówce lub wysoko na półce.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?