Reklama

Czy pies może jeść truskawki? Czy truskawki dla psa to zdrowa przekąska?

pies i truskawki

Choć często sprawia wrażenie, jakby mógł zjeść wszystko, co wpadnie mu w łapy, pies jest tak zwanym względnym mięsożercą. Oznacza to, że jego układ pokarmowy jest tak skonstruowany, aby najefektywniej pobierać energię i składniki odżywcze z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa, podrobów, itp. Do pewnego stopnia dopuszczalne są natomiast w psiej diecie też inne składniki, takie jak na przykład warzywa i owoce. Jednym z owoców, które można wprowadzić do jego diety, są truskawki.

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Pies jest względnym mięsożercą, co oznacza, że podstawą psiej diety jest mięso. W diecie zwanej BARF, która jest skrótem od Bones And Raw Food (ang. kości i surowe jedzenie) lub Biologically Appropriate Raw Food (ang. odpowiednie biologicznie surowe jedzenie), czyli uważanej za najzdrowszą i najbardziej zbliżoną do naturalnej, zalecana dawka mięsa to 80%. Natomiast rekomendowana dawka dzienna owoców dla psa powinna wynosić około 4% całego posiłku.

Sezon na truskawki trwa od maja nawet do połowy września. Czy w tym czasie można urozmaicić posiłki psa o truskawki?

Zdrowe przekąski - jakie owoce podawać psu?

Owoce wnoszą do diety naszych czworonogów bardzo dużo składników mineralnych oraz witamin, ale zawierają też bardzo dużo cukrów prostych, które są łatwo przyswajalnym i szybkim źródłem energii i w nadmiarze mogą prowadzić do otyłości.

Niestety często właściciele bez głębszej refleksji dokarmiają swoje psy resztkami ze stołu. „Ludzkie” jedzenie bywa dla psa bardzo szkodliwe i należy mieć tego świadomość, zanim zdecydujemy się na podanie go.

Jeśli chodzi o owoce, to jedynymi, których należy unikać są winogrona, rodzynki i awokado – są one bardzo toksyczne i prowadzą do zatrucia, a nawet śmierci zwierzęcia. To bardzo ważne, aby o tym pamiętać.

Psu możemy podawać jabłka, banany czy gruszki, a także jagody i maliny. Pies może też jeść melony i arbuzy. Szczególną uwagę należy zwrócić na owoce, które mają w środku pestki – często bywają one dla psa toksyczne. Dlatego najlepiej podawać psu owoc pozbawiony pestek. 

Tu przeczytasz więcej o produktach niebezpieczych dla psa

Czy pies może jeść truskawki? 

Tak, może!

Truskawki są dla bardzo zdrowe, zwłaszcza te spożywane na surowo. Są bogatym źródłem witamin, w szczególności witaminy C, która co prawda jest syntezowana samoistnie przez psi organizm, ale badania wykazały, że jej suplementacja może być korzystna szczególnie przy dużej aktywności fizycznej.

Truskawki są również źródłem witamin z grupy B. Zalecane są często uzupełniająco przy różnych chorobach serca, nerek czy wątroby oraz przy nadwadze, mają też właściwości antyoksydacyjne, pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej. 

Oprócz witamin, truskawki są również źródłem błonnika, a także mikro- i makroelementów. Zawierają magnez, fosfor, wapń i potas. Magnez wspomaga napięcie mięśniowe oraz układ nerwowy i pracę serca. fosfor jest niezbędny do właściwej pracy mózgu, a także do prawidłowego wzrostu kości i zębów.

Z kolei potas wspomaga pracę nerek i serca.

Truskawki zawierają też pektyny, które wspomagają przemianę materii i pracę jelit. Owoce te maj ą niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powodują gwałtownego wzrostu glukozy we krwi po spożyciu.

Stanowią więc ciekawe urozmaicenie psiej diety. Należy natomiast pamiętać, że jak ze wszystkim, tak i z owocami w psiej diecie należy zachować umiar.

Truskawki w diecie psa - na co zwrócić uwagę?

Pies jest mięsożercą (względnym, bo względnym, ale jednak!), tym samym truskawka czy inne owoce i warzywa nie mogą zastępować pełnoprawnych mięsnych posiłków. Niewielkie ilości owoców mogą pełnić rolę dodatku. Ważne jest też to, aby obserwować psa i zwrócić uwagę na reakcje jego organizmu. 
 
Jeśli po podaniu truskawek, lub dowolnego innego pokarmu, pojawią się biegunki, zaparcia, wyłysienia albo inne niepokojące oznaki alergii, należy czym prędzej ustalić, co było alergenem i wykluczyć go z diety zwierzęcia. Dzięki temu zaoszczędzimy czworonogowi przykrości i dyskomfortu.
 
Podsumowując, podawanie psu truskawek może być dla niego korzystne i wnieść do jego diety wartościowe składniki, jednak musimy zachować umiar. Podstawą odpowiedniego żywienia psa jest obserwacja reakcji jego organizmu i zwrócenie uwagi na to, czy dany pokarm go nie uczula. 

Przeczytaj również:

Czy pies może jeść arbuza?

Czy pies może jeść czereśnie?

Czy pies może jeść borówki?

Czy pies może jeść banany?

Czy pies może jeść mandarynki?

Czy pies może jeść gruszki?

Czy pies może jeść kiwi?

 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy pies może jeść borówki?

Czy pies może jeść winogrona?

Czy pies może jeść arbuza?

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz