Reklama

Czy pies może jeść truskawki?

pies i truskawki

Choć często sprawia wrażenie, jakby mógł zjeść wszystko, co wpadnie mu w łapy, pies jest tak zwanym względnym mięsożercą. Oznacza to, że jego układ pokarmowy jest tak skonstruowany, aby najefektywniej pobierać energię i składniki odżywcze z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa, podrobów, itp. Do pewnego stopnia dopuszczalne są natomiast w psiej diecie też inne składniki, takie jak na przykład warzywa i owoce. Jednym z owoców, które można wprowadzić do jego diety, są truskawki.

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

W diecie zwanej BARF, która jest skrótem od Bones And Raw Food (ang. kości i surowe jedzenie) lub Biologically Appropriate Raw Food (ang. odpowiednie biologicznie surowe jedzenie), czyli uważanej za najzdrowszą i najbardziej zbliżoną do naturalnej, oprócz zalecanej dawki 80% mięsa szacuje się, że właściwa dawka dzienna owoców dla psa powinna wynosić około 4% całego posiłku.

Jakie owoce można podawać psu w ramach dodatku do diety? 

Owoce wnoszą do diety naszych czworonogów bardzo dużo składników mineralnych oraz witamin, ale zawierają też bardzo dużo cukrów prostych, które są łatwo przyswajalnym i szybkim źródłem energii i w nadmiarze mogą prowadzić do otyłości (tu przeczytasz więcej o owocach i warzywach odpowiednich dla psa).
 
Niestety często właściciele bez głębszej refleksji dokarmiają swoje psy resztkami ze stołu. „Ludzkie” jedzenie bywa dla psa bardzo szkodliwe i należy mieć tego świadomość, zanim zdecydujemy się na podanie go.

Jeśli chodzi o owoce, to jedynymi, których należy unikać są winogrona, rodzynki i awokado – są one bardzo toksyczne i prowadzą do zatrucia, a nawet śmierci zwierzęcia. To bardzo ważne, aby o tym pamiętać (tu przeczytasz więcej o produktach niebezpieczych dla psa).

Psu możemy podawać jabłka, banany czy gruszki, a także jagody i maliny. Pies może też jeść melony i arbuzy. Szczególną uwagę należy zwrócić na owoce, które mają w środku pestki – często bywają one dla psa toksyczne. Dlatego najlepiej podawać psu owoc pozbawiony pestek. 

Czy pies może jeść truskawki? 

Tak, może!

Truskawki są dla bardzo zdrowe, zwłaszcza te spożywane na surowo. Są bogatym źródłem witamin, w szczególności witaminy C, która co prawda jest syntezowana samoistnie przez psi organizm, ale badania wykazały, że jej suplementacja może być korzystna szczególnie przy dużej aktywności fizycznej.

Truskawki są również źródłem witamin z grupy B. Zalecane są często uzupełniająco przy różnych chorobach serca, nerek czy wątroby oraz przy nadwadze, mają też właściwości antyoksydacyjne, pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej. 

Oprócz witamin,  truskawki są również źródłem błonnika, a także mikro- i makroelementów. Stanowią jednocześnie ciekawe urozmaicenie psiej diety. Należy natomiast pamiętać, że jak ze wszystkim, tak i z owocami w psiej diecie należy zachować umiar.

Pies jest mięsożercą (względnym, bo względnym, ale jednak!), tym samym truskawka czy inne owoce i warzywa nie mogą zastępować pełnoprawnych mięsnych posiłków. Niewielkie ilości owoców mogą pełnić rolę dodatku. Ważne jest też to, aby obserwować psa i zwrócić uwagę na reakcje jego organizmu. 
 
Jeśli po podaniu truskawek, lub dowolnego innego pokarmu, pojawią się biegunki, zaparcia, wyłysienia albo inne niepokojące oznaki alergii, należy czym prędzej ustalić, co było alergenem i wykluczyć go z diety zwierzęcia. Dzięki temu zaoszczędzimy czworonogowi przykrości i dyskomfortu.
 
Podsumowując, podawanie psu truskawek może być dla niego korzystne i wnieść do jego diety wartościowe składniki, jednak musimy zachować umiar. Podstawą odpowiedniego żywienia psa jest obserwacja reakcji jego organizmu i zwrócenie uwagi na to, czy dany pokarm go nie uczula. 

Przeczytaj również:

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy pies może jeść borówki?

Czy pies może jeść winogrona?

Czy pies może jeść arbuza?

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz