Reklama

pies i brzoskwinie

Czy pies może jeść brzoskwinie? Dowiedz się, czy to bezpieczna przekąska!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Warzywa i owoce – jak powszechnie wiadomo – są bardzo zdrowe. Zawierają wiele witamin, minerałów i stanowią świetną alternatywę dla słodyczy. Ale czy są równie cenne dla psów? Czy pies może jeść brzoskwinie? Dowiedz się więcej!

Traktujesz psa jak pełnoprawnego członka rodziny, zależy Ci na jego dobrym samopoczuciu i chcesz o nie zadbać m.in. z pomocą zbilansowanej diety? Zastanawiasz się, czy pies może jeść brzoskwinie oraz inne warzywa i owoce? To bardzo ciekawy temat.

Jak się okazuje, stanowią one cenne źródło dobroczynnych składników odżywczych nie tylko dla ludzi. Jak jednak we wszystkim, tak i w serwowaniu tych soczystych smakołyków psu należy zachować umiar. Poznaj fakty!

Czy pies może jeść brzoskwinie?

Brzoskwinie (mowa tu o brzoskwiniach surowych, a nie z puszki bądź suszonych!), są nie tylko smaczne i zdrowe, ale też bezpieczne dla psa.

Stanowią bogate źródło witamin (m.in. witamin z grupy B), minerałów (m.in. magnez i potas) i innych składników odżywczych. Mogą być wobec tego podawane czworonogowi w ramach przekąski raz na jakiś czas – ale najlepiej obrane ze skórki i oczywiście bez pestki!

Kiedy pies nie powinien jeść brzoskwiń?

Psu na pewno nie należy serwować suszonych brzoskwiń oraz tych z puszki, bowiem zawierają one bardzo dużo cukru.

Czworonóg w ogóle nie powinien jeść warzyw i owoców (ani innych produktów poza specjalistyczną karmą) bez konsultacji z lekarzem weterynarii lub/i dietetykiem zwierzęcym, jeżeli:

  • cierpi m.in. na cukrzycę,
  • ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, 
  •  cierpi na problemy trawienne z niewiadomej przyczyny.

Wówczas taki przysmak mógłby tylko pogorszyć stan zdrowia i samopoczucie pupila. 

Jak podawać psu brzoskwinie?

Jak już zostało nadmienione, jeżeli pies jest zdrowy, a po spożyciu poszczególnych warzyw i owoców nie występują u niego żadne niepokojące objawy, możesz zaserwować mu kawałek miąższu brzoskwini raz na jakiś czas. Co to oznacza w praktyce

Otóż oznacza to, że może on dostać np. ćwiartkę niedużej brzoskwini, najlepiej pokrojoną na malutkie kawałki, nie częściej niż raz na kilka dni.

Dlaczego pestki brzoskwini są niebezpieczne?

Psy nie powinny jeść pestek warzyw i owoców, w tym pestek zawartych w brzoskwiniach i morelach.

Wiele z nich zawiera szkodliwe związki, jak np. amigdalina, która w organizmie rozkłada się m.in. na silnie trujący cyjanowodór, nazywany potocznie cyjankiem. Pestki brzoskwini nie są tutaj wyjątkiem.

Jeżeli czworonóg jest silny i zdrowy, a do tego nie należy do małych piesków, przypadkowe połknięcie jednej pestki nie powinno mu zaszkodzić. Pestka stanowi jednak nie tylko zagrożenie chemiczne, ale także mechaniczne. W przypadku, gdy pupil ją rozgryzie i połknie, jej twarde, ostre krawędzie mogą doprowadzić do uszkodzenia któregoś z odcinków przewodu pokarmowego.

„Przedawkowanie” brzoskwiń – objawy

Umiar to podstawa. W przypadku spożycia znacznie większej ilości niż zalecana nawet najzdrowszy, najbardziej wartościowy produkt może zaszkodzić. Nie inaczej jest z brzoskwiniami, zawierają one bowiem stosunkowo dużo błonnika.

Efekt „przedawkowania” będzie dla psa wyjątkowo przykry, a będzie objawiał się prawdopodobnie niestrawnością, w tym gazami, bólami brzucha i biegunką.

Podsumowanie

Wbrew pozorom, wiele psów to prawdziwe łasuchy! W związku z tym niejeden z nich chętnie sięgnie po owoce, a w szczególności po brzoskwinie.

Dlaczego? Brzoskwinie są słodkie, soczyste i mają przyjemną strukturę. Jeśli chcesz podawać psu brzoskwinie, możesz to zrobić, ale najpierw upewnij się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Pamiętaj o tym, aby nie serwować pupilowi brzoskwiń z puszki i suszonych ze względu na wysoką zawartość cukru. Zawsze wprowadzaj tylko jeden nowy składnik i obserwuj, jak psi organizm na niego reaguje. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?