Reklama

pies je karmę z miski
zobacz informacje o obrazie

Znajdź najlepszą suchą karmę dla psa z naszym przewodnikiem!

© Jaromir Chalabala / Shutterstock

Karma dla dorosłego psa - czym się kierować, by wybrać najlepszą?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest niezbędny do utrzymania jego idealnej wagi i dobrego zdrowia. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, które karmy są najlepsze.

Od karmy dla psów po zabiegu sterylizacji, psów seniorów, po karmy bezzbożowe - każdy pupil ma inne potrzeby. Jeśli jesteś opiekunem psa, musisz podawać mukarmę, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin, w zależności od jego trybu życia i potrzeb.

Wybierając karmę, sprawdzaj jej skład. Pokarm powinien być wykonany ze składników bogatych w witaminy i składniki odżywcze, a zboża nie są niezbędne.

Pamiętaj też o odmierzaniu odpowiedniej ilości pokarmu do rozmiaru, wieku i trybu życia zwierzęcia. Jeśli nie jesteś pewien, zasięgnij porady lekarza weterynarii. Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny ranking najlepszych na rynku karm dla dorosłych psów.

Dla wrażliwej skóry Pro Plan Medium

Najbardziej naturalna

Karma dla wrażliwej skóry Pro Plan Medium Najbardziej naturalna
Lecz problemy skórne psa za pomocą karmy Optidermy. Wykonana z łososia premium jest sformułowana tak, aby zmniejszyć dyskomfort skóry i poprawiać kondycję sierści Twojego pupila.
Karma Sensitive Skin Pro Plan Medium idealna dla psów o wrażliwej skórze

Ta kompletna karma dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla średniej wielkości psa. Zawiera białko z łososia, które jest zalecane dla psów z problemami skórnymi. Ta wysokiej jakości karma wspiera również prawidłowe funkcjonowanie stawów.

Nie ma żadnych dodanych barwników, zamiast tego zawiera naturalnie występujące przeciwutleniacze. Dostępne w workach 3 kg, 7 kg, 12 kg i 14 kg, te karmy z białkiem łososia są bardzo smaczne.

Eukanuba Large Breed Adult

Najbardziej bogata w białko

Eukanuba Large Breed Adult Sucha karma dla psów Najbardziej bogata w białko
Ta wysokiej jakości karma bogata w kurczaka zapewni Twojemu pupilowi potrzebną energię. Polecana od 18 miesiąca życia, gwarantuje łatwe trawienie!
Eukanuba Adult bez białka roślinnego

Stworzona dla psów dużych ras, ta karma premium jest bardzo kompletna i zbilansowana. Dostępna w workach 3 kg i 15 kg, zawiera trzy kluczowe składniki wspomagające trawienie i redukujące zapach stolca: pełnoziarnisty owies, prebiotyk FOS i jukę.

Pokarm zawiera również system DentaDefense, który ogranicza powstawanie kamienia nazębnego. GMO-free, bez sztucznych aromatów i konserwantów, ta karma premium nie zawiera białek roślinnych.

Pro Plan Optibalance Medium

Najbardziej zrównoważona

Pro Plan Optibalance Medium Najbardziej zrównoważona
Przygotowana z wysokiej jakości kurczaka, sprzyja dobrej higienie jamy ustnej i nie zawieraja żadnych barwników. Połączenie OPTIBALANCE gwarantuje doskonałą równowagę składników odżywczych.
Karma Pro Plan Optibalance Medium bogata w witaminy

Ta karma dla psów średniej wielkości zawiera wszystkie witaminy, których Twój pies potrzebuje dla dobrego zdrowia, a także naturalnie występujące przeciwutleniacze. Sprawi, że sierść psa będzie bardziej błyszcząca i wzmocni jego stawy.

Ta wysokiej jakości karma jest lekkostrawna i zapewnia doskonałe przyswajanie składników odżywczych oraz pomaga psu utrzymać prawidłową wagę. Wspiera również układ sercowy i pomaga utrzymać zdrowe zęby i dziąsła. Karma z kurczakiem dostępna jest w workach 3 kg, 7 kg i 14 kg.

Dlaczego warto kupować karmę dla psów dorosłych?

Szczenięta i dorosłe psy mają różne potrzeby żywieniowe. Małe psy wciąż rosną i dlatego wymagają diety bogatej w białko. Inaczej jest w przypadku psów dorosłych, którym należy oferować karmę dostosowaną do ich zapotrzebowania energetycznego oraz ewentualnych schorzeń. Istnieje na przykład karma dla psów z atopową skórą, które pomaga łagodzić objawy zapalenia.

Dlatego ważne jest, aby zważać na wiek psa i zapewnić mu zrównoważoną dietę, której potrzebuje. Jeśli nadal będziesz karmić dorosłego zwierzaka karmą dla szczeniąt, otrzyma on zbyt dużo białka i tłuszczu, a to może prowadzić do szybkiego przyrostu masy ciała. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o poradę, która marka karmy jest najlepsza dla Twojego pupila.

Jak wybrać karmę dla dorosłego psa?

Wybór odpowiedniego pożywienia dla dorosłego psa to nie tylko kwestia gustu. Dobra jakościowa karma jest szczególnie ważna dla zdrowia psa i powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Karma Premium jest znacznie lepsza od standardowej. Głównymi składnikami powinno być świeże mięso lub ryba, a nie kości czy chrząstki. Bezzbożowa karma dla psów jest również łatwiejsza do strawienia: w każdym przypadku zawartość zbóż (czyli glutenu) nie może przekraczać 20% karmy. Istnieją również karmy dla psów po sterylizacji, które pomogą im nie przybrać na wadze.

Jakie są dostępne rodzaje karmy dla psów dorosłych?

Istnieją dwie główne kategorie karmy dla psów: mokra i sucha. Mokra karma nadaje się dla psów, które mało piją, ponieważ w 80% składa się z wody. Jest również bardzo popularna u suk w okresie laktacji oraz u psów wracających do zdrowia po chorobie.

Przed podaniem ich swojemu pupilowi, należy przygotować je z letnią wodą. Sucha karma zmusza psa do żucia, co sprawia, że jego szczęki pracują ciężej i ogranicza powstawanie kamienia na zębach. Zapewniają doskonałe trawienie i mają długi termin przydatności do spożycia. Niezależnie od wieku i potrzeb Twojego psa, sucha karma zapewni mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Czy muszę karmić psa karmą?

Większość właścicieli karmi swoich pupili karmą dla psów. Istnieją jednak inne sposoby żywienia psów: racje domowe i dieta BARF oparta na surowym mięsie. Kilka warzyw, oleje roślinne i niektóre owoce powinny być dodane do dobrze zbilansowanego menu.

Ważne jest, aby mięso było surowe, co sprzyja dobremu trawieniu i zachowaniu jakości witamin. Jeśli chodzi o karmienie domowe psa, to należy przygotować posiłki ze skrobią, olejem roślinnym, gotowanymi warzywami, mineralnym suplementem diety i białkiem zwierzęcym. Najtrudniej jest zbilansować racje żywnościowe. Minusem jest również czasochłonne przygotowanie posiłków. 

Mokra czy sucha karma dla psów - jakie są różnice?

Główną różnicą między karmą mokrą a suchą jest zawartość wilgoci. Karma dla psów w puszkach składa się w 60-85% z wody, podczas suchy pokarm ma tylko 3-12% wody. Jeśli karmisz psa suchą karmą, powinieneś podawać mu trzy do czterech razy więcej suchej karmy, niż potrzebuje. W przeciwnym razie pies nie otrzyma całej potrzebnej mu energii.

Mokra karma jest idealna dla starszych psów z problemami z uzębieniem lub dla czworonogów, które nie piją wystarczająco dużo. Niestety termin jej przydatności do spożycia po otwarciu jest bardzo krótki.

Sucha karma zmusza zaś psa do żucia, co angażuje pracę mięśni szczęki. Ten rodzaj pożywienia znacznie ogranicza również powstawanie kamienia na zębach. Sucha karma jest także tańsza i dłużej zachowuje świeżość.

Podsumowanie naszych rekomendacji
 • Dla wrażliwej skóry Pro Plan Medium

  Najbardziej naturalna

  Karma dla wrażliwej skóry Pro Plan Medium Najbardziej naturalna
  Lecz problemy skórne psa za pomocą karmy Optidermy. Wykonana z łososia premium jest sformułowana tak, aby zmniejszyć dyskomfort skóry i poprawiać kondycję sierści Twojego pupila.
 • Eukanuba Large Breed Adult

  Najbardziej bogata w białko

  Eukanuba Large Breed Adult Sucha karma dla psów Najbardziej bogata w białko
  Ta wysokiej jakości karma bogata w kurczaka zapewni Twojemu pupilowi potrzebną energię. Polecana od 18 miesiąca życia, gwarantuje łatwe trawienie!
 • Pro Plan Optibalance Medium

  Najbardziej zrównoważona

  Pro Plan Optibalance Medium Najbardziej zrównoważona
  Przygotowana z wysokiej jakości kurczaka, sprzyja dobrej higienie jamy ustnej i nie zawieraja żadnych barwników. Połączenie OPTIBALANCE gwarantuje doskonałą równowagę składników odżywczych.
  Ten artykuł przedstawia artykuły wybrane niezależnie przez redakcję Wamiz. Jeśli klikniesz na link zwany "linkiem partnerskim", sprzedawca zapłaci nam prowizję. Nie zmienia to jednak niczego dla Ciebie i Twojego pupila! Linki partnerskie są oznaczone dla zachowania przejrzystości.