Reklama

domowe jedzenie dla psa

Domowe jedzenie dla psa - poznaj podstawowe zasady

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Domowa dieta, czyli samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa jest jak najbardziej możliwe. Aby takie gotowanie dla psa było zdrowe, należy pilnować, aby domowa dieta dla psa była zrównoważona i dostarczała mu wszystkich niezbędnych składników. Oto kilka porad dotyczących żywienia psa, które warto zapamiętać.

Domowa dieta dla psa musi być kompletna i zbilansowana, czyli musi zawierać wszystkie najważniejsze grupy składników pokarmowych we właściwych proporcjach. 

Co powinno zawierać domowe jedzenie dla psa?

Istnieje około pięćdziesięciu różnych składników odżywczych niezbędnych do żywienia psa! Nie zawsze jest więc oczywiste, w jaki sposób przygotować zrównoważony domowy posiłek dla psa. Niekompletna dieta może zaś prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych.

Na przykład, pies czerpie znacznie więcej energii z białek zwierzęcych (podczas gdy człowiek przede wszystkim z cukrów), więc dieta psa zawierać więcej mięsa niż dieta ludzka. Dlatego nie należy karmić psa tym samym, co gotujemy dla siebie, lecz odpowiednio dostosować proporcje składników.

Każdy rodzaj żywności zaspakaja jedną część potrzeb, dlatego trzeba dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, w zależności od wagi i aktywności psa. Aby osiągnąć idealną równowagę, często konieczne jest dodatkowe podawanie suplementów zawierających minerały i witaminy.

Dowiedz się, jak działa układ pokarmowy psa, by żywić go bardziej świadomie!

Kompletna i zbilansowana domowa dieta psa powinna składać się z:

 • 40% białka
 • 10% węglowodanów
 • 50% warzyw
 • zdrowych tłuszczów
 • wapnia
 • kwasów tłuszczowych

Nie martw się, że każdy posiłek musi mieć dokładnie taką kompozycję. Celem jest zachowanie ogólnej równowagi. Na przykład po śniadaniu o wysokiej zawartości białka można zjeść kolację bogatą w węglowodany, warzywa i zdrowe tłuszcze. Ważne, aby dieta była odpowiednio zbilansowana w trybie dniowym, a nawet tygodniowym oraz długoterminowa konsekwencja w jej stosowaniu.
 

Z czego powinny się składać domowe posiłki dla psa?

Czym karmić psa, by zapewnić mu odpowiednią podaż wszystkich składników, tak, jak ma to miejsce w wysokogatunkowej, gotowej karmie? 

Podstawowe składniki psiej diety to:    

Mięso

Podstawowym pokarmem psa jest mięso (1), które powinno stanowić około 40% diety. To podstawowe źródło białka i energii dla psów i kotów, które są mięsożercami. Jeśli pies nie jest wyjątkowo aktywny fizycznie, należy raczej wybierać chude mięso takie jak kurczak, indyk, kaczka, sarnina lub dziczyzna. Mięso zawiera mnóstwo białka, żelaza i witamin z grupy B, niezbędnych dla zdrowia na co dzień i w dłuższej perspektywie.

Alternatywne źródła białka to na przykład jaja lub ryby. Dobrym wyborem są konserwy rybne takie jak tuńczyk, makrela i łosoś. Zawierają mnóstwo białka i witamin. Być może będzie trudno się do tego przyzwyczaić, ale podawanie psu surowej wątroby i podrobów jest naprawdę bardzo dobrym sposobem na zapewnienie mu odpowiednich składników odżywczych. Bez obaw, nie trzeba tego robić codziennie! Kilka porcji tygodniowo wystarczy.

Tłuszcze

W diecie psa nie może zabraknąć wystarczającej ilości zdrowych tłuszczy (2). Oleje roślinne pokrywają zapotrzebowanie na tłuszcze i niezbędne kwasy tłuszczowe (olejów nie należy gotować). Tłuszcz pomaga organizmowi wchłonąć składniki odżywcze z innych pokarmów, wspomaga funkcje mózgu, a także zmniejsza stany zapalne w całym ciele.

Twaróg, jaja i siemię lniane są doskonałym źródłem zdrowego tłuszczu.

Węglowodany

Źródło węglowodanów (3) to produkty bogate w skrobię (ryż, makaron), dobrze ugotowane.

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa zawierają mnóstwo „dobrych” węglowodanów, przeciwutleniaczy i mnóstwo witamin. Wspomagają układ odpornościowy, wspomagają trawienie i poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Zielone warzywa (4), również ugotowane, dostarczają błonnik, wodę, mikroelementy i zwiększają objętość posiłku (dla poczucia sytości).

Owoce i warzywa, które pies może jeść to między innymi:

Owoce i warzywa, których należy unikać:

 • Winogrona, rodzynki i porzeczki
 • Cebula, czosnek i szczypiorek
 • Awokado
 • Brzoskwinie, śliwki, morele i czereśnie
 • Grzyby
 • Łodygi pomidora

Wreszcie, preparaty witaminowo-mineralne (5), jako uzupełnienie mikroelementów, których nie zapewnia dieta: przede wszystkim wapnia i fosforu. Bardzo ważne jest, żeby nie zaniedbać podawania suplementów. Często spotykam się z dietami domowymi lub typu BARF (z ang. „bones and raw food” - kości i surowe jedzenie - przyp. tł.), które nie są nimi uzupełnione, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do niedoborów i kłopotów ze zdrowiem.

Czego nie może jeść pies?

Niektóre pokarmy są dla psów toksyczne, a po ich zjedzeniu pies będzie się czuł co najmniej źle (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Za wszelką cenę należy unikać:
●    czekolady
●    cebuli i czosnku
●    awokado
●    winogron i rodzynków
●    orzechów makadamia
●    surowego ciasta na chleb

Jak duże porcje jedzenia domowego podawać psu?

Jest to najtrudniejsze pytanie, albowiem nie ma jednej „wspólnej receptury” dla wszystkich psów. Każdy pies jest inny pod względem budowy oraz aktywności i w żywieniu psów trzeba to uwzględnić. Biorąc pod uwagę rozpiętość wagową psów, która może wahać się od 2 do 90 kg, wielkość porcji trzeba dostosować do każdego psa.

Mocno zaleca się, aby taką dietę opracować wspólnie z lekarzem weterynarii, który określi potrzeby psa i zaproponuje „posiłek standardowy”, idealnie zbilansowany i wskazujący konkretne ilości każdego z typów produktów składowych.

Dieta psa może z czasem się zmieniać, w zależności od jego zmieniających wraz z wiekiem i stanem zdrowia potrzeb. Wzrost, zmiana aktywności psa, ciąża, czy choroba będą miały wpływ na skład diety (tak samo, jak gotową karmę dostosowujemy do etapu życia psa).

Czy można karmić psa resztkami ze stołu?

Psa można nagradzać żywnością, którą na co dzień sami jemy. Mięso i warzywa zapewne bardzo mu zasmakują. Jednakże te dodatkowe porcje jedzenia nie powinny zakłócać dziennej porcji żywnościowej psa. Na dawanie smakołyków możemy więc sobie pozwalać wyjątkowo i w małych ilościach.

Należy pamiętać, że pies o wadze 20 kg waży cztery razy mniej niż średniej wagi mężczyzna, więc ćwiartka sera dla psa staje się całym serem!  Konieczne jest więc dobranie ilości jedzenia podawanego poza dzienną porcją w taki sposób, aby pozostało ono nagrodą, która będzie dla psa urozmaiceniem diety, lecz nie stanowiło więcej niż 5-10%  dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Zalety domowego jedzenia dla psów

Jeśli odpowiednio komponujesz posiłki, domowe jedzenie może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję psa.  Przejście na domową dietę wymaga jednak stałej kontroli nad tym, co dokładnie je pies, więc jeśli nie jesteś przekonany, że jesteś na to gotowy, lepiej zrezygnuj. Gotowe, wysokojakościowe karmy dla psów również dostarczą mu wszystkich niezbędnych składników.

Czy gotowanie psu jest trudne? 

Samodzielne gotowanie dla psa z pewnością wymaga czasu, wysiłku i poświęcenia, ale przynosi liczne długofalowe korzyści. Pies będzie prawdopodobnie zdrowszy i bardziej odporny na różne dolegliwości.

Wielu właścicieli psów kupuje i gotuje na zapas, dzięki czemu oszczędzają czas i pieniądze. Na przykład duża porcja psiego gulaszu ugotowanego z 500 g mielonego mięsa wystarczy na kilka dni, a nawet tydzień, w zależności od wielkości i rasy psa. Tylko pamiętajmy, że potrzeba dużo miejsca w zamrażarce!

Domowe jedzenie dla szczeniaka

Jeśli tak się składa, że jesteś szczęśliwym opiekunem miotu szczeniaczków, z pewnością je również możesz chować na domowej diecie. Odpowiednia równowaga pomiędzy grupami produktów jest ważna w każdej diecie, ale w karmieniu szczeniąt ma szczególnie duże znaczenie. W związku z tym trzeba dobrze się odpowiednio dokształcić i zwrócić do lekarza weterynarii o szczegółowe porady.

Podsumowanie

Zapamiętaj, dobrze zbilansowana domowa dieta dla psów to nie tylko odpowiednie pokarmy, ale przede wszystkim ich odpowiednie proporcje. Jeśli będziemy podawać zbyt dużo białka, pies najprawdopodobniej otrzyma zbyt mało węglowodanów lub tłuszczów.

Jeśli zjada zbyt dużo warzyw, może mu zabraknąć niezbędnych witamin i składników odżywczych, takich jak żelazo i wapń. Najważniejsza jest równowaga, więc znajdź dobre przepisy, kupuj i gotuj w dużych ilościach, a następnie zapełnij zamrażarkę dobrze zbilansowanymi i pysznymi domowymi obiadami dla twojego czworonoga!

Opracowano na podstawie: "L'alimenation maison pour le chien", lekarz weterynarii Stéphane Tardif

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?