Aktualności :

Quiz: jaka rasa kota jest dla Ciebie?

Reklama

Domowe jedzenie dla psa - poznaj podstawowe zasady

domowe jedzenie dla psa advice
© Shutterstock

Domowa dieta czyli samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa jest jak najbardziej możliwe. Niemniej jednak należy pilnować, aby domowa dieta była zrównoważona pod względem ilości odpowiednich składników odżywczych, których powinno być pod dostatkiem, ale też nie za dużo. Oto kilka porad dotyczących żywienia psa, które warto zapamiętać.

Przez Redakcja Wamiz

Żywienie opiera się na dostarczaniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych i energii (kalorie) oraz zachowaniu pomiędzy nimi odpowiedniej równowagi. Musimy więc wziąć pod uwagę szczególne potrzeby psa, zwłaszcza, że są inne od naszych!

Istnieje około pięćdziesięciu różnych składników odżywczych niezbędnych do żywienia psa! Nie zawsze jest więc oczywiste, w jaki sposób przygotować zrównoważony posiłek. Niezrównoważona dieta może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych.

Na przykład, pies czerpie znacznie więcej energii z białek zwierzęcych (podczas gdy człowiek przede wszystkim z cukrów), więc dieta psa zawierać więcej mięsa niż dieta ludzka. Dlatego nie należy karmić psa tym samym, co gotujemy dla siebie, lecz odpowiednio dostosować proporcje składników. Każdy rodzaj żywności zaspakaja jedną część potrzeb, dlatego trzeba dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, w zależności od wagi i aktywności psa. Aby osiągnąć idealną równowagę, często konieczne jest dodatkowe podawanie suplementów zawierających minerały i witaminy.

Jakie pokarmy podawać psu?

Rozróżniamy pięć podstawowych składników diety:    

  • Mięso to podstawowe źródło białka i energii dla psów i kotów, które są mięsożercami.
  • Oleje roślinne pokrywają zapotrzebowanie na tłuszcze i niezbędne kwasy tłuszczowe (olejów nie należy gotować).
  • Nieco produktów bogatych w skrobię (ryż, makaron), dobrze ugotowanych, zaspokaja zapotrzebowanie na węglowodany.
  • Zielone warzywa, również ugotowane, dostarczają błonnik, wodę, mikroelementy i zwiększają objętość posiłku (dla poczucia sytości).
  • Wreszcie, preparaty witaminowo-mineralne, jako uzupełnienie mikroelementów, których nie zapewnia dieta: przede wszystkim wapnia i fosforu. Bardzo ważne jest, żeby nie zaniedbać podawania suplementów. Często spotykam się z dietami domowymi lub typu BARF (z ang. „bones and raw food” - kości i surowe jedzenie - przyp. tł.), które nie są nimi uzupełnione, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do niedoborów i kłopotów ze zdrowiem.

Należy więc wybrać kilka pokarmów w ramach tych kategorii, a następnie w oparciu o wagę, aktywność i stan fizjologiczny psa, określić wielkość porcji.

Jak duże porcje?

Jest to najtrudniejsze pytanie, albowiem nie ma jednej „wspólnej receptury” dla wszystkich psów. Każdy pies jest inny pod względem budowy i aktywności. Biorąc pod uwagę rozpiętość wagową psów, która może wahać się od 2 do 90 kg, wielkość porcji trzeba dostosować do każdego psa.

Mocno zaleca się, aby taką dietę opracować wspólnie z lekarzem weterynarii, który określi potrzeby psa i zaproponuje „posiłek standardowy”, idealnie zbilansowany i wskazujący konkretne ilości każdego z typów produktów składowych.

Dieta psa może z czasem się zmieniać, w zależności od jego zmieniających wraz z wiekiem i stanem zdrowia potrzeb. Wzrost, zmiana aktywności psa, ciąża, czy choroba będą miały wpływ na skład diety (tak samo, jak gotową karmę dostosowujemy do etapu życia psa).

Czy można karmić psa resztkami ze stołu?

Psa można nagradzać żywnością, którą na co dzień sami jemy. Mięso i warzywa zapewne bardzo mu zasmakują. Jednakże te dodatkowe porcje jedzenia nie powinny zakłócać dziennej porcji żywnościowej psa. Na dawanie smakołyków możemy więc sobie pozwalać wyjątkowo i w małych ilościach.

Należy pamiętać, że pies o wadze 20 kg waży cztery razy mniej niż średniej wagi mężczyzna, więc ćwiartka sera dla psa staje się całym serem!  Konieczne jest więc dobranie ilości jedzenia podawanego poza dzienną porcją w taki sposób, aby pozostało ono nagrodą, która będzie dla psa urozmaiceniem diety, lecz nie stanowiło więcej niż 5-10%  dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Jak często karmić psa?

Tak jak w przypadku gotowych karm, dorosłego psa można karmić raz, maksymalnie dwa razy dziennie. Jednakże szczenięta, psy aktywne ruchowo, chore lub suki w ciąży czy karmiące, mogą potrzebować od dwóch do trzech posiłków dziennie.

Opracowano na podstawie: "L'alimenation maison pour le chien", lekarz weterynarii Stéphane Tardif